Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Metoda in vitro nie rozwiązuje problemu bezpłodności

- "Metoda in vitro nie rozwiązuje problemu bezpłodności „Wprawdzie nie sądzę, żeby wybór prof. Roberta Edwardsa był kompletnie nie na miejscu, budzi on jednak wiele wątpliwości" - Taką opinię wyraził wczoraj prezes Papieskiej Akademii Pro-Vita, odpowiadając dziennikarzom w związku z przyznaniem nagrody Nobla z medycyny za metodę zapłodnienia in vitro.Biskup nominat Ignacio Carrasco de Paula zastrzegł się, że osobiście byłby za Noblem raczej dla badaczy komórek macierzystych, takich jak Kanadyjczycy Ernest McCulloch i James Till czy Japończyk Shinya Yamanaka.

Jednak zdaniem watykańskiego bioetyka komitet noblowski dokonał wyboru zgodnie ze stosowaną przez siebie logiką, a nagrodzony brytyjski lekarz to człowiek, którego nie można nie doceniać. Prezes Akademii uważa, że prof. Edwards otworzył nowy, ważny rozdział w dziedzinie ludzkiej rozrodczości. Wszyscy widzą najlepsze rezultaty, poczynając od Louise Brown, pierwszej urodzonej w wyniku zapłodnienia in vitro, która ma już dziś 32 lata i sama została matką w sposób zupełnie naturalny, bez zabiegów lekarskich. Jednak metoda, którą wprowadził tegoroczny laureat Nobla z medycyny, budzi liczne wątpliwości prezesa Papieskiej Akademii Pro Vita.

Bez Edwardsa nie byłoby handlu oocytami ani zamrażarek pełnych embrionów oczekujących w najlepszym razie na przeniesienie do macic. Jednak jest bardziej prawdopodobne, że zostaną użyte w celach badawczych lub umrą w zapomnieniu. „Powiedziałbym – dodał bioetyk – że Edwards zainaugurował dom, ale otworzył niewłaściwe drzwi, stawiając na zapłodnienie in vitro i godząc się przez to na handel istotami ludzkimi. W najmniejszym stopniu nie zmienił z punktu widzenia patologii ani epidemiologii sytuacji bezpłodności. Rozwiązanie tego poważnego problemu przyjdzie inną drogą, mniej kosztowną i już zaawansowaną” – stwierdził bp Carrasco, zachęcając do cierpliwości i zaufania do pracujących nad tym lekarzy.

Oświadczenie w sprawie tegorocznego Nobla z medycyny wydała też Międzynarodowa Federacja Katolickich Stowarzyszeń Medycznych. W tekście, który podpisał stojący na jej czele dr José María Simón Castellví, wyrażono konsternację wobec przyznania nagrody prof. Edwardsowi. „Jako katolicy wierzymy w bezwzględną godność osoby ludzkiej od chwili poczęcia – czytamy w dokumencie. – Zapłodnienie in vitro uszczęśliwiło liczne pary rodzicielskie, jednak za ogromną cenę, podważając ludzką godność. Stosując tę metodę, miliony embrionów utworzono i odrzucono. Istoty ludzkie zostały użyte jak zwierzęta doświadczalne i przeznaczono je na zniszczenie. Doprowadziło to do kultury traktującej embriony jak towar. Jako katoliccy lekarze uznajemy cierpienie powodowane niepłodnością, ale uważamy, że problemy z nią związane należy rozwiązywać zgodnie z etyką, respektując godność ludzkich embrionów, która jest taka sama, jak osób dorosłych” – podkreśla się w oświadczeniu Międzynarodowej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Medycznych.

ak/ rvOpcje Artykułu

Metoda in vitro nie rozwiązuje problemu bezpłodności | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń