Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ludzkie embriony to nie komórki

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski zaprezentował 15 października swoje stanowisko w kontekście zbliżającego się I czytania ustaw bioetycznych w sejmie. Eksperci pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera mówili, czym powinna się cechować dobra ustawa bioetyczna. 

- Debata bioetyczna to jedna z podstawowych debat cywilizacyjnych naszych czasów. Polska jest w zakresie regulacji tych kwestii zdecydowanie zapóźniona wobec innych krajów – powiedział redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, Marcin Przeciszewski, rozpoczynając konferencję prasową. Wzięli w niej udział przewodniczący Zespołu Ekspertów, abp Henryk Hoser, członkowie zespołu ks. Franciszek Longchamps de Berier i ks. Piotr Morciniec, a także redaktor naczelny miesięcznika „Idziemy”, ks. Henryk Zieliński.

Uczestnicy konferencji prasowej przypomnieli stanowisko Kościoła w sprawach bioetycznych, przede wszystkim w kwestii in vitro. Nauka Kościoła sprzeciwia się sztucznemu zapłodnieniu metodą in vitro z powodu jej sprzeczności z prawem do życia i rozwoju człowieka.

Członkowie zespołu częściowo ocenili także przedłożone w sejmie projekty ustaw biomedycznych. – Nie wolno zrównywać embrionów ludzkich z tkankami i komórkami ludzkimi, z tej strony patrząc projekty posła Marka Balickiego i posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej są nie do przyjęcia – powiedział ks. Franciszek Longchamps de Berier. Jednocześnie członkowie komisji nie chcieli jednoznacznie poprzeć żadnego z przedłożonych projektów.

Podczas konferencji prasowej Zespołu Ekspertów ds. Bioetyki pytanie o ekskomunikę dla posłów, którzy zagłosowaliby za ustawą bioetyczną dopuszczającą metodę in vitro, zadał redaktor portalu Fronda.pl Stefan Sękowski. – Na ten temat wypowiadaliśmy się już wcześniej, pewne rzeczy określone są w prawie kanonicznym. Ekskomunika dotyczy oczywiście członków Kościoła katolickiego. To są ekskomuniki latae sententiae, zaciągane przez sam fakt zaistnienia postawy czy działalności. W przypadku przerywania ciąży z zaistniałym skutkiem ta ekskomunika działa automatycznie. Jest w dużej mierze kwestią sumienia osób, które głosują. Jest rzeczą bardzo korzystną to, że, o ile wiem, kluby parlamentarne postanowiły nie wiązać sumienia swoich członków dyscypliną partyjną, tylko umożliwiają im głosowanie według własnego sumienia - powiedział abp Henryk Hoser.

Arcybiskup dopytywany o to, czy w przypadku in vitro mamy do czynienia z tą samą sytuacją, co w przypadku aborcji, odpowiedział: - Tu chodzi przede wszystkim o to, że każda procedura in vitro pociąga za sobą śmierć innych zarodków ludzkich. To ważny skutek letalny i to on wchodzi przede wszystkim w grę, jeśli chodzi o zaciągnięcie ekskomuniki.

Sprawę doprecyzował ks. Franciszek Longchamps de Berier: - Nie da się odpowiedzieć „tak” lub „nie” na pytanie, czy poseł-katolik głosujący za ustawą dopuszczającą in vitro zaciąga na siebie ekskomunikę. Każdy będzie głosował wedle swojego sumienia i będzie musiał sobie postawić bardzo ważne pytania. Inną kwestią jest to, że ktoś będzie z zewnątrz krzyczał: „Proszę temu panu nie udzielać komunii, ponieważ głosował tak, a nie inaczej”. To są dwie różne sfery, które trzeba rozgraniczyć. Pojawia się na przykład pytanie, w jakiej sekwencji będzie przebiegało głosowanie. Ważne jest, który projekt będzie głosowany wcześniej, a który później. Nie da się teraz powiedzieć, że jeśli ktoś głosuje przykładowo na projekt Kidawy-Błońskiej, to zaciąga ekskomunikę, a na projekt Piechy, to nie zaciąga.

 

 

sks/Fronda


Opcje Artykułu

Ludzkie embriony to nie komórki | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń