Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ludzkie embriony to nie komórki

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski zaprezentował 15 października swoje stanowisko w kontekście zbliżającego się I czytania ustaw bioetycznych w sejmie. Eksperci pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera mówili, czym powinna się cechować dobra ustawa bioetyczna. 

- Debata bioetyczna to jedna z podstawowych debat cywilizacyjnych naszych czasów. Polska jest w zakresie regulacji tych kwestii zdecydowanie zapóźniona wobec innych krajów – powiedział redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, Marcin Przeciszewski, rozpoczynając konferencję prasową. Wzięli w niej udział przewodniczący Zespołu Ekspertów, abp Henryk Hoser, członkowie zespołu ks. Franciszek Longchamps de Berier i ks. Piotr Morciniec, a także redaktor naczelny miesięcznika „Idziemy”, ks. Henryk Zieliński.

Uczestnicy konferencji prasowej przypomnieli stanowisko Kościoła w sprawach bioetycznych, przede wszystkim w kwestii in vitro. Nauka Kościoła sprzeciwia się sztucznemu zapłodnieniu metodą in vitro z powodu jej sprzeczności z prawem do życia i rozwoju człowieka.

Członkowie zespołu częściowo ocenili także przedłożone w sejmie projekty ustaw biomedycznych. – Nie wolno zrównywać embrionów ludzkich z tkankami i komórkami ludzkimi, z tej strony patrząc projekty posła Marka Balickiego i posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej są nie do przyjęcia – powiedział ks. Franciszek Longchamps de Berier. Jednocześnie członkowie komisji nie chcieli jednoznacznie poprzeć żadnego z przedłożonych projektów.

Podczas konferencji prasowej Zespołu Ekspertów ds. Bioetyki pytanie o ekskomunikę dla posłów, którzy zagłosowaliby za ustawą bioetyczną dopuszczającą metodę in vitro, zadał redaktor portalu Fronda.pl Stefan Sękowski. – Na ten temat wypowiadaliśmy się już wcześniej, pewne rzeczy określone są w prawie kanonicznym. Ekskomunika dotyczy oczywiście członków Kościoła katolickiego. To są ekskomuniki latae sententiae, zaciągane przez sam fakt zaistnienia postawy czy działalności. W przypadku przerywania ciąży z zaistniałym skutkiem ta ekskomunika działa automatycznie. Jest w dużej mierze kwestią sumienia osób, które głosują. Jest rzeczą bardzo korzystną to, że, o ile wiem, kluby parlamentarne postanowiły nie wiązać sumienia swoich członków dyscypliną partyjną, tylko umożliwiają im głosowanie według własnego sumienia - powiedział abp Henryk Hoser.

Arcybiskup dopytywany o to, czy w przypadku in vitro mamy do czynienia z tą samą sytuacją, co w przypadku aborcji, odpowiedział: - Tu chodzi przede wszystkim o to, że każda procedura in vitro pociąga za sobą śmierć innych zarodków ludzkich. To ważny skutek letalny i to on wchodzi przede wszystkim w grę, jeśli chodzi o zaciągnięcie ekskomuniki.

Sprawę doprecyzował ks. Franciszek Longchamps de Berier: - Nie da się odpowiedzieć „tak” lub „nie” na pytanie, czy poseł-katolik głosujący za ustawą dopuszczającą in vitro zaciąga na siebie ekskomunikę. Każdy będzie głosował wedle swojego sumienia i będzie musiał sobie postawić bardzo ważne pytania. Inną kwestią jest to, że ktoś będzie z zewnątrz krzyczał: „Proszę temu panu nie udzielać komunii, ponieważ głosował tak, a nie inaczej”. To są dwie różne sfery, które trzeba rozgraniczyć. Pojawia się na przykład pytanie, w jakiej sekwencji będzie przebiegało głosowanie. Ważne jest, który projekt będzie głosowany wcześniej, a który później. Nie da się teraz powiedzieć, że jeśli ktoś głosuje przykładowo na projekt Kidawy-Błońskiej, to zaciąga ekskomunikę, a na projekt Piechy, to nie zaciąga.

 

 

sks/Fronda


Opcje Artykułu

Ludzkie embriony to nie komórki | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń