Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Benedykt XVI: użycie prezerwatyw jest "w pewnych przypadkach" dopuszczalne

Benedykt XVI pytany przez dziennikarza, czy jest fundamentalnie przeciwny używaniu prezerwatyw, udzielił odpowiedzi, której nikt by się nie spodziewał.Papież Benedykt XVI oświadczył, że użycie prezerwatyw jest “w pewnych przypadkach” dopuszczalne – podaje BBC.

Tego typu stwierdzenie z ust głowy kościoła rzymskokatolickiego oznacza złamanie dotychczasowej niezłomnej postawy potępienia wszelkich środków antykoncepcyjnych.

Sensacyjne oświadczenie miało paść latem tego roku podczas rozmowy papieża z niemieckim dziennikarzem, który zbierał materiały do nowej książki. Ukazanie się w księgarniach dzieła Petera Seewalda jest zapowiedziane na wtorek. Dziś opublikowano jedynie jej fragmenty.

Benedykt XVI pytany przez dziennikarza, czy jest fundamentalnie przeciwny używaniu prezerwatyw, miał udzielić odpowiedzi, której Niemiec się nie spodziewał.

- W pewnych sytuacjach, kiedy intencją jest zmniejszenie ryzyka infekcji, ich użycie może być pierwszym korkiem w kierunku bardziej ludzkiej seksualności – stwierdził Benedykt XVI. Papież podkreślił jednak, że nie sposób traktować kondomów jako prawdziwego i moralnego rozwiązania.

Rzecznik Watykanu wyjaśnia: To nie rewolucja

Benedykt XVI mówiąc o dopuszczalności stosowania prezerwatyw w niektórych przypadkach stwierdził, że może ono być uzasadnione "w intencji zredukowania ryzyka infekcji".

Nauczanie Kościoła od dawna odrzucało możliwości stosowania prezerwatyw jako sztucznego środka antykoncepcyjnego. Pod adresem Watykanu rozlegało się wiele głosów,. m.in. środowisk lekarskich, krytykujących to stanowisko.

Katolicka Agencja Informacyjna pisze natomiast na ten temat następująco: "o seksualności i używaniu prezerwatyw w walce z AIDS Benedykt XVI mówi tak: “Skupianie się tylko na prezerwatywie oznacza banalizacje seksualności, a ta banalizacja jest niebezpiecznym powodem, dla którego tak wiele osób nie widzi już w seksualności wyrazu swojej miłości, lecz jedynie swego rodzaju narkotyk, który zażywa się samemu. Dlatego również walka z banalizacją seksualności jest częścią ogromnego wysiłku, ażeby seksualność byłą pozytywnie oceniana i mogła wywierać swój pozytywny wpływ na istotę ludzką jako całość. Mogą występować pojedyncze usprawiedliwione przypadki, na przykład kiedy prezerwatywy używa prostytutka i może to stanowić pierwszy krok w kierunku moralizacji, pierwszy odruch odpowiedzialności, by rozwinąć nową świadomość faktu, że nie wszystko wolno i że nie można robić wszystkiego, na co ma się ochotę. Jednakże nie jest to prawdziwy sposób pokonania zakażenia HIV. Naprawdę konieczna jest humanizacja seksualności”".

Wypowiedź głowy kościoła, choć bardzo ostrożna, zdecydowanie wyłamuje się z dotychczasowej postawy Watykanu w sprawie antykoncepcji. Niezmiennie od lat krytykował on stosowanie prezerwatyw i innych środków zapobiegania niechcianej ciąży, nawet jeśli miałoby to zapewniać ochronę przed zarażeniem wirusem HIV, bądź chorobami wenerycznymi.


BBCOpcje Artykułu

Benedykt XVI: użycie prezerwatyw jest "w pewnych przypadkach" dopuszczalne | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
medieval_man nie, 21 lis 2010, 19:59:06

Tego typu stwierdzenie z ust głowy kościoła rzymskokatolickiego oznacza złamanie dotychczasowej niezłomnej postawy potępienia wszelkich środków antykoncepcyjnych.

nieprawda

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 
 • Andrzej pon, 22 lis 2010, 16:59:23

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń