Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Węgrzy za życiem i małżeństwem

Mimo podnoszonych wcześniej przeciwskazań – Fidesz opowiedział się za życiem. Projekt nowej konstytucji węgierskiej przewiduje ochronę nienarodzonych oraz małżeństwa definiowanego jako związek mężczyzny i kobiety. 

2 grudnia ojciec święty zwracając się do ambasadora Węgier powiedział: "Należałoby też sobie życzyć, aby nową konstytucję inspirowały chrześcijańskie wartości, zwłaszcza, gdy chodzi o małżeństwo i rodzinę oraz obronę życia."

W zeszłym tygodniu premier i lider węgierskich konserwatystów Wiktor Orban przywiózł do Watykanu zapowiedź projektu konstytucji, która uwzględniałaby prawo nienarodzonych dzieci do życia i nienaruszalną definicję małżeństwa, jako wyłącznego związku mężczyzny i kobiety. Nic nie zapowiadało zmiany na Węgrzech, a jednak – mimo wcześniejszych zapowiedzi – Fidesz opowiedział się za życiem. Projekt nowej konstytucji węgierskiej przewiduje ochronę nienarodzonych oraz małżeństwa definiowanego jako związek mężczyzny i kobiety. W drugiej izbie parlamentarnej mieliby też zasiadać biskupi.

Nieograniczone prawo do aborcji ustanowili na Węgrzech komuniści w latach 50. Żadna formacja polityczna po upadku komunizmu  nie podjęła się jego zmiany. Nawet Fidesz, który sięgnął po bezwzględną większość parlamentarną odmawiał inicjatyw legislacyjnych, które chroniłyby życie.

Na zmianę nastawienia polityki węgierskiej do życia wpływ miał populistyczny i skrajnie prawicowy Jobbik, którego posłowie zaczęli przygotowywać projekty pronatalistycznych ustaw.

W projekcie pojawiła się propozycja przewidująca powstanie dwuizbowego parlamentu. Do drugiej izby mieliby trafić przedstawiciele najważniejszych kościołów, mniejszości narodowych, instytucji publicznych jak na przykład Węgierska Akademia Nauk, izby zawodowe, ważne instytucje społeczne, reprezentanci samorządów oraz wybitne osobistości życia naukowego, kulturalnego oraz politycznego delegowane przez prezydenta. Podobno pomysł dwuizbowego parlamentu zarzucono.

Nowa konstytucja z pewnością odwoływałaby się do wartości chrześcijańskich.

 

Premierowi towarzyszyła małżonka i ich pięcioro dzieci. Pani Orban jest z pochodzenia Żydówką, ale potomstwo wychowuje w tradycji chrześcijańskiej.

Papież ofiarował politykowi pióro. Orban, który należy do denominacji kalwińskiej ukląkł przed biskupem Rzymu i ucałował go w pierścień rybaka.

Zakaz aborcji bliski na Węgrzech, NIE dla małżeństw ...Opcje Artykułu

Węgrzy za życiem i małżeństwem | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Węgrzy za życiem i małżeństwem
tusiek czw, 9 gru 2010, 15:16:48

Jedna z córek Orbana, chyba druga w kolejności narodzin przyjęła wiarę przodków po matce. Natomiast pozostałe dzieci należą do różnych wzynań chrześcijańskich, w tym do katolickiego.

---
Teodor

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń