Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Tygodnik "Nie" przeciwny refundacji in vitro

Antyklerykalny tygodnik Jerzego Urbana, rzecznika ostatniego komunistycznego rządu, wypowiedział się przeciwko finansowaniu in vitro. - Zanim budżet zafunduje zabiegi uszczęśliwiające, winien zapłacić za zabiegi ratujące życie, a potem te umożliwiające normalne funkcjonowanie – pisze redakcja. 

- Państwo, czyli płatnik, musi dokonywać wyborów, kierując się stosunkiem kosztów do efektów leczenia, niezbędności tegoż leczenia, szkodliwości i skali rozpowszechnienia choroby. I takich wyborów dokonuje – czytamy w artykule o in vitro.

Jeżeli szczęście jest najważniejsze to czemu nie finansować liposukcji – pyta autorka.

"Otóż, jeśli zgodzimy się co do tego, że państwo sponsoruje in vitro, bo in vitro to szczęście, a obywatele, którzy nie mogą mieć dzieci, są nieszczęśliwi – rodzi się pytanie: co z innymi nieszczęściami? Co na przykład ze znacznie powszechniejszym nieszczęściem, jakim jest gruba dupa? Niewiasty dotknięte tą przypadłością nierzadko szczerze cierpią. Cierpienie to przekłada się na ich samopoczucie, samoocenę, brak szans życiowych, niepowodzenia w życiu osobistym. Więc jeśli NFZ ma sponsorować zabiegi gwarantujące szczęście – dlaczego nie zacznie płacić za liposukcję? Albo powiększenie cycków? Wiecie, jakim nieszczęściem w życiu kobiety mogą być małe cycki? Albo przeszczep włosów u przedwcześnie łysiejących młodzieńców, którzy z powodu łysiny tracą całą pewność siebie i szansę na założenie rodziny?

Jeśli ktoś z Państwa stwierdzi, że te nieszczęścia są trywialne w porównaniu z brakiem radości macierzyństwa – mam pytanie: kto ma to oceniać? Kto ma moralne prawo do powiedzenia: twoje nieszczęście jest prawdziwe, a twoje gówniane? Państwo? Jakaś komisja psychologiczna? Może. Ale wtedy przed taką komisją nieszczęścia powinny mieć równe szanse – każde szczerze odczuwane i naprawdę upośledzające nieszczęście powinno być traktowane tak samo.

Kobiety, które nie mogą mieć dzieci, nie są w stanie pojąć, że można głęboko cierpieć z powodu grubej dupy, małych cycków albo przedwczesnego łysienia? Ich problem. Ja nie mogę pojąć, jak można cierpieć z powodu bezpłodności. Osobiście uznałabym bezpłodność za dar natury. Jaka oszczędność na antykoncepcji!

A skoro już przy tym jesteśmy: nawet w naszym katolickim społeczeństwie jest niemała rzesza kobiet – do której się z dumą zaliczam – a dla której szczęście oznacza pewną, bezpieczną i niekłopotliwą antykoncepcję. Na przykład nowoczesną spiralę hormonalną, która kosztuje 800 zł. Czy NFZ zacznie płacić za moją spiralę? W ramach mojego prawa do szczęścia? Czy też prawo do szczęścia niemania dzieci jest w oczach państwa gorsze niż prawo do szczęścia mania dzieci? A gdzie to jest napisane? Zapewniam, że nie w konstytucji.

Min. Kopacz wyda 300 do 700 milionów zł rocznie na obywateli, których jeszcze nie ma – może warto byłoby zastanowić się nad ratowaniem życia obywateli, którzy już są. Albo jeszcze są. Zależy, jak na to popatrzeć."Opcje Artykułu

Tygodnik "Nie" przeciwny refundacji in vitro | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń