Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Minął Tydzień: Spór o interpretację Ev. V. powraca; kontrowersje społeczne w Kościele

W środkowej fazie sporu o in vitro modne było wśród establishmentu katolickiego (B. Łoziński, jeszcze z Dziennika, J. Gowin – nigdy nie przeprosili za wprowadzenie zamętu w sumienia katolików) twierdzenie, że "najważniejszy jest kompromis". Choć Rada Episkopatu Polski ds. rodziny zreinterptowała te błędne mniemania niemiłosiernie powielane w katolickich periodykach, to ich echo powraca w koszmarnym kontekście pięciuset zamorodwanych w tym roku dzieci.Spór o interpretację Evangelium Vitae powraca 

Episkopat uzgodnił interpretację Evangelium Vitae. - Zgodnie z papieskim nauczaniem polityk, który jest katolikiem, może w kwestii ochrony praw człowieka popierać kompromisowe rozwiązania prawne, nie w pełni zgodne ze stanowiskiem Kościoła katolickiego, ale dopiero wtedy, gdy zrobił już wszystko, by wprowadzone zostały rozwiązania w pełni respektujące to stanowisko. - pouczali biskupi. Czy kardynał Nycz wyłamał się z tej linii?

Projekt Bolesława Piechy wstępnie wybroniono w sejmie. Niemal połowa posłów PO stanęła po jego stronie. Rzeczywistość polityczna nieźle zaskoczyła tych wszystkich, którzy twardo naganiali na – jak się okazało niesłuszną - wykładnię papieskiej encykliki o życiu. Wykładnię zwalniającą z dążenia do zdelegalizowania in vitro.

Pokrewnym tonem miał przemawiać abp. Nycz w internetowej przestrzeni onet.pl. Miał przekonywać, że renegocjacja ustawy dopuszczającej uśmiercanie dzieci z gwałtu lub upośledzone nie jest obowiązkiem katolika.

Szokujący wywiad nowego kardynała

Jednak śmierć 500 dzieci rocznie nie może nie poruszać dobrze uformowanymi sumienia. Jeśli porusza, to nie można z kolei poprzestać na kiwnięciu głową nad drastycznymi faktami. Nie tego chyba oczekiwał od nas Jan Paweł II.

Jeżeli wypowiedź abp. Nycza była tak niefortunna, jak opisuje to publicysta i obrońca życia, Tomasz Terlikowski, lub niejasna, to kuria metropolitalna powinna złożyć sprostowanie.

Artur Niemiec

 

Czy katolicka nauka społeczna się budzi?

To pytanie stawiam po przeczytaniu krótkiej informacji, zresztą zaszytej za całkiem innym tematem, o krytyce utartych i niegodziwych praktyk handlu wielkopowierzchniowego.

Abp Michalik zauważa, że wielkie sieci handlowe mają kilkuletnie zwolnienia podatkowe, a po tym okresie zmieniają szyld, aby od nowa korzystać z ulgi. „Takich przywilejów nie mają drobni przedsiębiorcy, którzy zatrudniając kilku lub kilkunastu pracowników muszą płacić spore pieniądze na świadczenia i zmagać się z innymi kosztami” – zaznacza hierarcha.

Artur Niemiec

 

Przedbożonarodzeniowy list abp. Nycza do blogosfery

Potępiana wrażliwość części internautów poczuwających się do związku z Kościołem jest jak najbardziej na miejscu, choć jakże jest różna w zabarwieniu od usłużnych i zadziornych jedynie w stosunku do zewnętrznych wrogów mediów katolickich. Abp Nycz potępia blogosferę zapominając, że problemem jest agresywne forsowanie kandydatur bisku[ich.

Krytykę internetu -  w tym tę dużo łagodniejszą dr. Barcikowskiego – metropolita Nycz zabarwił po swojemu, zapewne dlatego, że nie spodziewał się szybkiego i trafnego powiązania dość powtarzalnych faktów.

Porywczy dominikanin zdradza sympatie biskupów

Barcikowski: Niezrozumiałe wyznanie

"Wypowiedzi pełne jadu i nienawiści bezsensownie dzielą ludzi i całe społeczeństwa. Od tego problemu nie jest wolne także mówienie o Kościele" oraz "mowa niektórych ludzi Kościoła, kierowana do współczesnego człowieka i świata. Warto sobie przypomnieć, że każde słowo powinno zawierać w sobie prawdę, powinno wyrażać miłość i służyć dobru. Powinno budować jedność między ludźmi" – napisał kard. Nycz.

Słowo powinno budować jedność

Smrodzenie wokół niepożądanych kandydatur to ostatnimi laty utarty szlak. Natychmiast po przyklepaniu nominacji otwiera się okna i wietrzy pomieszczenia kościelne przechodząc do normalnego stanu rzeczy i udając, że nic się nie stało. Do reakcji blogosfery i jej trafnej diagnozy skrzętnie kamuflowanych potyczek o stolice biskupie odniósł się właśnie dotknięty osobiście krytyką metropolita warszawski. Jego start w archidiecezji warszawskiej obciążony jest dokładnie takimi intrygami.

Widzimy zamieszanie i rozgrywki wokół kolejnych chętnych na stolice biskupie. Wysunięty przez abp. Michalika w terno ks. płk Żarkowski nie spodobał się episkopalnej mniejszości, która swoje ambicje lokuje coraz wyżej i agresywniej. Za spust pociągnął prezydent, ale kulę naprowadzał kto inny. Nie są to pożądane okoliczności dla wyłaniania ordynariuszy.

Warto było reagować adekwatnie do poziomu manipulacji, emocji i zgorszenia wywołanego biegiem frakcji episkopalnych po upatrzoną nominację. Choć po tej stronie nikt w piersi się nie uderzy, bo każdy działa zakulisowo to odtąd problem nominacji biskupich nie może być kamuflowany i biskupi będący w ideowej mniejszości nie będą mogli działać równie arogancko co dotychczas.

"Pokój [Bożego Narodzenia] to słowo, które zasługuje na więcej, niż proponują hipokryci." – pisał F. Mauriac.Opcje Artykułu

Minął Tydzień: Spór o interpretację Ev. V. powraca; kontrowersje społeczne w Kościele | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
medieval_man pon, 3 sty 2011, 12:28:17

Jesli chodzi o spór o interpretacje Evangelium Vitae - to rację ma kardynał i w żadnym wypadku jego wypowiedź nie może byc traktowana jako szokująca. Chyba, że przez niedokształconych publicystów. W mysl zasady zawartej w Evangelium Vitae Kosciół nie może szantażowac sumień polityków poprzez grożenie im sankcjami gdy proponują oni rozwiązania prawne dopuszczające ograniczoną aborcję w sytuacji gdy nie byłoby możliwe odrzucenie lub całkowite zniesienie ustawy o przerywaniu ciąży. Oczywiście, śmierć dzieci porusza sumieniami, ale nie zmusza żadnego katolickiego polityka do szukania, pod grożbą kar duchowych, rozwiązń proponowanych przez Terlikowskiego. Wystarczy przeczytac co Jan Paweł II napisał w 73 rozdziale EV

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń