Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

4 kwietnia - 1375. rocznica narodzin dla Nieba św. Izydora z Sewilli - Patrona Internetu

Wspaniały głosiciel Słowa Bożego, dbający o wymowę jak i piękno swoich kazań, które to wprawiały słuchających w osłupienie, aż do tego stopnia, że po wysłuchaniu jego słów nie mogli przypomnieć sobie o czym tak naprawdę była mowa. Tak w kilku słowach możemy opisać postać wielkiego Świętego biskupa i Doktora Kościoła – Izydora z Sewilli, patrona Internetu i Internautów. 4. kwietnia mija 1375 rocznica narodzin Świętego dla Nieba.To właśnie 4. kwietnia 636 roku po przyjęciu sakramentu ostatniego namaszczenia, odprawieniu modlitwy pokutnej, przyjęciu Eucharystii, pożegnał się z tłumem wiernych zgromadzonych wokół niego, prosząc ich o przebaczenie i nawołując do wytrwania w prawości i gorliwej wierze.

Dnia 6. lutego 1999 roku Papież Jan Paweł II ogłasza autora pierwszej encyklopedii patronem Internetu, który możemy przyrównać do wielkiej wirtualnej encyklopedii - zbioru informacji z różnych dziedzin życia oraz praktycznych wskazówek, odnoszących się do ludzkiej egzystencji   Nie byłoby współczesnej Europy, a może i naszych komputerów, gdyby nie pracowitość, rozum i wiara ludzi takich jak św. Izydor. Dlatego nie dajmy sobie wmówić, że kolejny patron to wymysł średniowiecznego Kościoła, ale bądźmy wdzięczni za to, że jesteśmy pod stałą opieką tak wielkiego Świętego, a codzienne korzystanie z Internetu traktujmy jako narzędzie naszej pracy, jako źródło wiedzy i informacji.

Kościół Katolicki już dawno docenił siłę internetu. Jan Paweł II w orędziu na Światowy Dzień Środków Komunikacji Społecznej w 2002 roku powiedział: "Nowy świat cyberprzestrzeni pobudza Kościół do uczestnictwa w tej wspaniałej przygodzie, jaką jest wykorzystanie potencjału nowych technologii w dziele głoszenia Dobrej Nowiny". Kościół nigdy nie miał problemu z dostrzeżeniem szansy stworzonej przez środki masowego przekazu.

Na pewno pamiętamy, gdy po raz pierwszy, w asyście wielu dziennikarzy i fotografów Ojciec Święty Jan Paweł II nacisnął w listopadzie 2001 r. klawisz „enter”, by wysłać po raz pierwszy w historii Kościoła  dokument e-mailem - prośbę o przebaczenie skierowaną do australijskich aborygenów.

Zdjęcie ukazujące Następcę Piotra naciskającego klawisz laptopa obiegło agencje prasowe niemal całego świata. Dla wielu obserwatorów wydarzenie to miało istotne znaczenie. Ponad dwu tysiącletni Kościół nie odcina się od wykorzystania najnowszych osiągnięć techniki. Wręcz przeciwnie. Zdaje sobie sprawę, że wiele osób właśnie za pomocą Internetu szuka Boga, i że Kościół nie chcąc pozostać na uboczu, musi ewangelizować także tą drogą. 

Ojciec Święty Benedykt XVI w swojej katechezie mówi: „Świętego Izydora należy podziwiać za to, że nie potępiał nic, co przyniosły ludzkie dzieje jego krainy i całego świata. Niczego z tego, co wytworzył człowiek w starożytności, czy było to pogańskie, żydowskie czy chrześcijańskie. Dlatego nie jest dla nas niespodzianką, że przy osiąganiu tego celu niekiedy nie potrafił przekonać – jakby sam tego chciał – poznania, które posiadał dzięki oczyszczającej wodzie wiary chrześcijańskiej. W rzeczywistości, w dziełach Izydora wszystkie jego nauczania są w harmonii z wiarą katolicką, zdecydowanie przez niego przestrzeganą.”

Święty Izydor jest wśród katolików postacią słabo znaną. Większość nie potrafi odpowiedzieć kim był, kiedy żył i co takiego zrobił dla naszego społeczeństwa, wiary i Kościoła. To właśnie dzięki temu, że został „mianowany” naszym Patronem - moglibyśmy powiedzieć, że patronem prawie wszystkich ludzi żyjących w dzisiejszym „zwirtualizowanym” świecie – mamy możliwość zapoznania się z nim, z jego nauczaniem, myślami i bogatymi sentencjami. Nie pozostawajmy obojętni na ten dar otrzymany od naszego Papieża Jana Pawła II, ale pogłębiajmy więź ze Świętym Izydorem i prośmy go, aby czuwał przy nas kiedy korzystamy z wirtualnej sieci, kiedy za jej pośrednictwem pracujemy i odpoczywamy, kiedy zdobywamy nową wiedzę i uzyskujemy bieżące informacje. Niech korzystanie z dobra, jakim jest Internet, zbliża nas coraz bardziej do Chrystusa, o którym święty Izydor mówi:  „Jezus Zbawiciel ukazał nam wzór aktywnego życia, kiedy podczas dnia czynił cuda i uzdrawiał, ale również ukazał nam życie kontemplacyjne, kiedy odchodził w góry i przebywał tam całą noc spędzając czas na modlitwie. Dlatego Boży sługa, który naśladuje Chrystusa, może się oddawać kontemplacji jednocześnie nie rezygnując z aktywnego życia. Inne zachowanie byłoby niewłaściwe. Tak jak mamy miłować Boga w kontemplacji, tak również mamy miłować swego bliźniego w czynach. Dlatego niemożliwe jest życie bez współdziałania jednej i drugiej formy życia, ani nie jest możliwe miłowanie bez przeżycia jednej i drugiej formy.”

W dniu 1375. rocznicy urodzin dla Nieba Świętego Izydora z Sewilli zastanówmy się przez chwilę nad tym, czym jest dla nas Internet, jaką funkcję pełni w naszym życiu i czy wykorzystujemy go należycie w naszym codziennym pielgrzymowaniu drogą do Domu Ojca.

 

źródło: isidorus.netOpcje Artykułu

4 kwietnia - 1375. rocznica narodzin dla Nieba św. Izydora z Sewilli - Patrona Internetu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
skierka pon, 11 kwi 2011, 15:34:22

1. Rok temy B16 przestrzegał przed zastępowaniem kontaktów osobowych internetem.

2. Czym jest internet , jest NARZĘDZIEM komunikacji , on ma o tyle sens  o ile ktoś CHCE PROWADZIĆ DIALOG

   np. tak jak Chrystus, jeśli pragnie jedynie PRZEMAWIAĆ  to internet nic pomoże...

3. Kosciol pl... dobra robota a zainteresowanie społeczne... takie sobie ... niewspólmierne do wysiłków

   Gospodarzy , dlaczego tak jest ?

    Winna jest sama abiblijna koncepcja funkcjonowania koscioła.

         Z woli Wszechmogącego na kartach Bblii znalazły się głosy także oponentów Mesjasza , On przed nimi nie

    uciekał tylko odpowiadał .

    Nie pomoze żaden internet jeśli pytania o podstawowe zagadnienia związane Z FUNKCJONOWANIEM KOSCIOŁA

    POZOSTANĄ BEZ ODPOWIEDZI .

   4. Znak czasów -wykształcenie, laikat przestał być już ciemmnym niewykształconym tłumem, nie wolno go traktować

      w taki sposób jakby był w stanie wypowiadac się jedynie w kwestii np. palemek wielkanocnych czy

    ozdób choinkowych .To samobójstwo.

          Chrystus ludzi traktował poważnie.... nie uciekał.

  5. Aktor grający główną rolę w "Plebanii " przyzwyczaił się już do pozdrowień ludzi traktujących go jako prawdziwego kapłana, a dlaczego ?

     ludzie widzą w nim PRAWDZIWEGO KAPŁANA , tj . takiego który trakuje ICH ŻYCIE jako punkt odniesienia,

     Tak to robił On, Wzorzec wszystkich wzorców.

     kapłanom tym istniejącym naprawdę za punkt odniesienia służą ....ich własne przemyślenia.....

      Nie , z tego punktu widzenia nie da się nakręcić filmu , to byłby film o odizolowanym od społeczeństwa pięknoduchu.

           brak pokory.... nie internet tu niewiele zdziała ,to tylko "pudło "

   

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń