Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wielkanoc w Kościele ewangelickim

Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dwa dni wielkiego świętowania dla ewangelików. To najpiękniejsze Święta dla wszystkich chrześcijan. W tym roku katolicy, protestanci i prawosławni świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w tym samym czasie.

 Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dwa dni wielkiego świętowania dla ewangelików. Uważam też, że są to najpiękniejsze Święta dla wszystkich chrześcijan. Chrystus Zmartwychwstał i już nikt i nigdy nie będzie mógł powiedzieć "Z tamtej strony nikt nigdy nie powrócił" . Wrócił Jezus! To jest dla ludzkości najcudowniejsza informacja . Zmartwychwstanie jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości - mówi ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku.

W Kościele ewangelickim w Wielkanoc odbywają się bardzo uroczyste nabożeństwa. W niedzielę odprawiane jest najpierw nabożeństwo rezurekcyjne, następnie uroczyste nabożeństwo główne ze spowiedzią i Komunią Świętą. Kolorem liturgicznym jest biel.

Na Śląsku Cieszyńskim, w niektórych parafiach odprawiane są one wczesnym rankiem (około godz. 5.00), często na cmentarzach i w kaplicach cmentarnych. To na pamiątkę przyjścia kobiet do grobu Chrystusa, które chciały namaścić ciało Pana.

Czytaj też: Wielkanoc - w tym roku święto naprawdę wszystkich chrześcijan

W Wielką Niedzielę rodziny zasiadają do uroczystego śniadania, podczas którego nie może zabraknąć jajek. Najczęściej są one różnokolorowe i we wzory. Po śniadaniu wierni idą do kościoła, aby wysłuchać Ewangelii i wielbić Pana modlitwą i pieśniami. Wchodząc do kościoła w parafiach na Śląsku Cieszyńskim można usłyszeć starochrześcijańskie pozdrowienia"Chrystus zmartwychwstał ", na co druga osoba odpowiada "Pan wstał prawdziwie".

Chcemy, aby wierni stali się tymi apostołami, którzy zwiastują Zmartwychwstałego Chrystusa. Aby nie wyglądali jak piękne pisanki, a w środku byli zgnili. Chcemy by ta skorupa zewnętrzna, którą czasem ludzie nakładają, pękła, i żeby narodził się z parafianina wspaniały nowy człowiek. Chrystusowy człowiek - dodaje ks. Jan Byrt.

Po nabożeństwie dzieci otrzymują czekoladowe zające i jajka niespodzianki, a dorośli kolorowe kurze jajka. Póżniej wszyscy udają się na wspólny obiad rodzinny. A po nim wyruszają w góry.

W Szczyrku wielkanocny zając rozdaje prezenty

W Kościele ewangelicko-augsburskim w centrum życia wiary i wyznawania stawiane jest Pismo Święte, ono zaś milczy na temat zewnętrzności. Nie ma zwyczaju święcenia pokarmów. W tych szczególnych świątecznych dniach wierni skupiają się na zwiastowaniu żywego Słowa Bożego oraz porządkowaniu własnego życia przed Bogiem i ludźmi.

 

Ewa KrzysiakOpcje Artykułu

Wielkanoc w Kościele ewangelickim | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń