Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Księga Rodzaju a teoria ewolucji - zapraszamy na debatę

22 września 2012 roku w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej odbędzie się Debata na temat teistycznego ewolucjonizmu i kreacjonizmu, z udziałem Ks. bp prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Ks. Marka Kmiecia z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego we Wrocławiu.Debata ”Księga rodzaju a teoria ewolucji” będzie punktem kulminacyjnym programu XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej. Poruszany w debacie temat ten, choć interesujący i budzący niezwykle silne emocje w środowiskach chrześcijańskich, w Polsce jest rzadko poruszany w publicznej dyspucie. W debacie w EWST wezmą udział duchowni, ponieważ kwestia „stworzenie czy ewolucja” dotyczy nie tylko obszaru nauki, ale także wiary, koncepcji filozoficznych i sposobu interpretowania Pisma Świętego.

Według różnych badań około połowa Polaków opowiada się za ewolucją, jedna trzecia zaś to zwolennicy teorii o Stworzeniu. Dlatego więc pytania „Ewolucja czy Stworzenie”, „Bóg czy Ślepy Zegarmistrz”, „Małpa czy Adam i Ewa”, „Czas i przypadek czy porządek i cel” nie stanowią wyłącznie bazy do teoretycznych, akademickich dyskusji, ale rozgrzewają umysły wielu ludzi – młodszych i starszych, lepiej i gorzej wykształconych. Dyskusja pomiędzy uczestnikami debaty będzie dotyczyła metaforycznych i literalnych odczytań opisu stworzenia z Księgi Rodzaju, stanowiska chrześcijanina wobec teorii ewolucji i prób jej pogodzenia z chrześcijańską teologią. Uczestnicy podejmą także problem przystawalności wyników badań naukowych do treści Objawienia.

Uczestnicy debaty:

Ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski

Duchowny katolicki, biskup pomocniczy wrocławski, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Profesor teologii, doktor habilitowany teologii (duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor teologii (duchowości) Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, licencjusz Teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Urodzony 8 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. W roku 1979 wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyświęcony na kapłana 1 czerwca 1985 r. we Wrocławiu. Mianowany biskupem 5 stycznia 2006 r. Sakrę biskupią przyjął 11 lutego 2006 z rąk arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego.

Ks. Marek Kmieć

Duchowny (pastor) protestancki Ewangelicznego Kościoła Reformowanego we Wrocławiu. Urodzony w 1965 r., ordynowany w 1993 r. Posiada tytuł magistra uzyskany w Multnomah Bible Seminary w Stanach Zjednoczonych. Przez pewien czas był członkiem Reformation Covenant Church w Oregon City, USA.

 

Po powrocie do Polski w 1994 r. pracował przez 2 lata w Biblijnym Seminarium Teologicznym we Wrocławiu.

 

Patronat medialny:

Wrocławska Redakcja Gościa Niedzielnego

www.ekumenizm.pl

www.isidorus.net

Debata odbędzie się w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu - ul. św jadwigi 12. Rozpoczyna się o gozinie 16;30. Wstęp wolny.

fot. Cyanocorax/sxc.hu

 Opcje Artykułu

Księga Rodzaju a teoria ewolucji - zapraszamy na debatę | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń