Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Papież Bedykt XVI składa urząd

Benedykt XVI poinformował, że zamierza abdykować. Jak podaje włoska agencja informacyjna ANSA, papież osobiście podał do wiadomości, że 28 lutego zakończy swój pontyfikat. Informacja została potwierdzona przez Watykan. 

Benedykt XVI ogłosił podczas konsystorza w sprawie w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto, że z końcem lutego abdykuje. Swoją decyzję oznajmił w języku łacińskim.

Hierarchowie są zaskoczeni - to grom z jasnego nieba - skomentował decyzję Benedykta XVI kardynał Angelo Sodano.

Agencja ANSA podała informację o zamiarze abdykacji papieża o 11:46, w ciągu kilku minut notka obiegła świat. Najpierw przedstawiła ją agencja Reutersa, potem CNN, a następnie Al Arabiya, Agence France Presse, brytyjski Telegraph i BBC oraz Sky News - rozgłosiły news jeszcze przed nadejściem potwierdzenia z Watykanu.

Papież złożył oświadczenie przed Kolegium Kardynalskim. Jego treść publikuje Radio Watykański. Oto jego fragment: „Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".

Benedykt XVI, fot. Massimo Macconi

www.senior.plOpcje Artykułu

Papież Bedykt XVI składa urząd | 58 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
montsegur wto, 12 lut 2013, 01:17:16

 

Nowy papież powinien:

1. Wyrzucić Stary Testament z Biblii i zastąpić go pismami chrześcijańskimi
2. Znieść obowiązkowy charakter celibatu
3. Przeprowadzić radykalne reformy administracyjne w Kościele
4. W celu przeprowadzenia reform: stworzyć nowy zakon złożony z młodych i energicznych ludzi
5. Odtajnić absolutnie WSZYSTKIE archiwalia kościelne, w tym historyczne dokumenty, do których posiadania kościół nawet się nie przyznaje
6. Zastąpić dotychczasowe, rozlazłe Nowus Ordo mszą trydencką
7. Surowo i bezlitośnie rozprawić się z pedofilstwem kleru

---
Precz ze "Starym Testamentem"!

 
 • Yasmin wto, 12 lut 2013, 21:06:43
 • Yasmin czw, 14 lut 2013, 18:11:15
 • Yasmin sob, 16 lut 2013, 12:07:26
 • Yasmin sob, 16 lut 2013, 18:52:51
 • Yasmin nie, 17 lut 2013, 09:21:09
 • Yasmin pon, 18 lut 2013, 14:59:46
 • Yasmin wto, 19 lut 2013, 07:50:23
 • Yasmin wto, 19 lut 2013, 16:31:43
 • Yasmin śro, 20 lut 2013, 18:56:42
 • Ewa czw, 14 lut 2013, 01:35:52
 • Yasmin śro, 20 lut 2013, 19:23:41
Marianna wto, 12 lut 2013, 04:23:54


W Osobie Jego Swietobliwosci papieza Benedykta XVI wypelnila sie III Tajemnica Fatimska. Wyrocznia Pana. Zamach na s.p. papieza Jana Pawla II byl zaledwie zapowiedzia, co potwierdza utrzymanie urzedu do chwili naturalnej smierci.
Jakie ciezkie armaty wytoczyl wrog by uderzyc w Kosciol Katolicki. Jaki wielki ciezar spraw, ktore na ramionach Jego Swietobliwosci spoczely. Jak wielki jest bol z powodu dzwiganego ciezaru.
Przyjmuje z respektem papieska decyzje i polecam Bogu wszystkie nasze dzienne sprawy.

Wierze w cos Objawil Boze, Twe Slowo mylic nie moze.
Niech zaistniala sytuacja przypomni wszystkim niedowierzajacym, ze Slowo Boze jest nieomylne.

 

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 
skierka sob, 16 lut 2013, 11:05:56

Nie mam intencji wywoływania nowych sporów natury wiary , więc moja uwagę

proszę potraktować jak najbardziej praktycznie, nie swiatopoglądowo.

O  ile łatwiej byłoby papieżowi [ papieżom ] gdyby zaczerpnął np. z Ks. Wyj.

i wziął pod uwagę rady jakie dał Mojżeszowi jego teść ?

 
montsegur sob, 16 lut 2013, 17:01:13

Droga Yasmin. Ja nie rozumiem, dlaczego z uporem wzbraniasz się przeczytać cały „Dialog Marcjonity”? Przecież tam jest – jak to już parokrotnie podkreśliłem – PEŁNA odpowiedź na każde Twoje pytanie. Gdybyś to przeczytała, wiedziałabyś już wszystko, o co tu zapytujesz. Dlatego raz jeszcze daję Ci link do tamtego tekstu:

http://www.monio.info/2010/10/19/dialog-miedzy-marcjonita-a-judaizerem/  

Gdybyś przeczytała, to wiedziałabyś, że nie tylko niczego nie zamierzałbym usuwać z NT, ale wręcz przeciwnie – jeszcze bym ten jego kanon rozszerzył, dokładając szereg innych ewangelii i tekstów wczesnego chrześcijaństwa (przykłady tam są podane).

Nie byłoby zatem skracania NT nawet o 1 zdanie. Tak nawiasem: dlaczego z uporem wrącz dziecinnym zadajesz mi po wielokroć pytanie, czy zamierzam usuwać „tysiąc” cytatów z Biblii potwierdzających związek ST z NT? Powinnaś przecież wiedzieć, że nie ma ani tysiąca cytatów (lub bodaj tysiąca słów) w ST odnoszących się do Christosa ani nie ma tysiąca odniesień w NT do ST... Pytasz dalej, czy zamierzam „dziesięciokrotnie” skracać  NT. Na to już odpowiadałem parokrotnie. Tu dodam tylko, że gdybym chciał „dziesięciokrotnie” skracać NT – np ze względu na jego związki z ST – to mógłbym to uczynić tylko w jednym wypadku: gdyby 9/10 całego NT składała się z cytatów z ST. Każde dziecko chodzące regularnie na religię wie, że tak jednak nie jest...

Wiedziałabyś, że szwindle, o których piszę, są szwindlami współczesnych nam apologetów „ortodoksyjnych” oraz ewangelikalnych. To nie są szwindle autorów NT, tylko sztuczne zawyżanie liczby rzekomych „odniesień” w NT do ST. Ja nie wiem, czy Ty nawet już nie czytasz wątku „Precz ze Starym Testamentem?”. Przecież cały obszerny fragment „Dialogu”, z tymi uwagami o szwindlach, wręcz zacytowałem tam ostatnio...

A co do hymnu egipskiego, będącego hymnem na cześć Boga Ozyrysa, oto jego tekst w tłumaczeniu angielskim:

He is born! He is born! O come and adore Him!
Life-giving mothers, the mothers who bore Him,
Stars of the heavens the daybreak adorning.
Ancestors, ye, of the Star of the Morning.
Women and Men, O come and adore Him,
Child who is born in the night.

He is born! He is born! O come and adore Him!
Dwellers in Duat, be joyful before Him,
Gods of the heavens come near and behold Him,
People of Earth, O come and adore Him!
Bow down before Him, kneel down before Him,
King who is born in the night.

He is born! He is born! O come and adore Him!
Young like the Moon in its shining and changing,
Over the heavens His footsteps are ranging,
Stars never-resting and stars never-setting,
Worship the child of God’s own begetting!
Heaven and Earth, O come and adore Him!
Bow down before Him, kneel down before Him!
Worship, adore Him, fall down before Him!
God who is born in the night.

Możnaby wręcz iść o zakład, że gdyby ten hymn, co bardzo przypomina nasze współczesne kolędy, znajdował się w Starym Testamencie, to pewnie każdy “ortodoks” właśnie na ten tekst by dziś wskazywał jako na “proroctwo starotestamentowe” odnośnie Christosa. Tymczasem to tekst o Ozyrysie... A ów Narodzony jest tam wymieniony jako "Dziecko", potem jako "Król", w końcu jako "Bóg". Mowa jest też o tym, że jest synem Boga.

Fragment tego tekstu jest cytowany m.in. na tej stronie:
http://articles.exchristian.net/2003/04/is-christianity-based-on-pagan-roots.php

Nawet bym już tego linku nie dawał, ale tam  są jeszcze inne przykłady bóstw o cechach takich, jakie przypisuje się Christosowi. To jest strona BYŁYCH chrześcijan. Takich, którym wmówiono kiedyś, że Christos istniał tylko w jednej tradycji, a potem przekonali się, że tych tradycji było jednak więcej. Więc doszli do (mylnego moim zdaniem) wniosku, że Christos nigdy nie istniał. Gdyby nasza (pożal się, Boże...!) „apologetyka” nie wmawiała ludziom bzdur, to wówczas po pierwszym zetknięciu się z prawdą o wielu korzeniach chrześcijaństwa nie traciliby wiary.

Cheers!!!

---
Precz ze "Starym Testamentem"!

 
Marianna czw, 21 lut 2013, 13:10:50

Widze bardzo ostry brak taktu w poscie Montsegura. (Powyzej.)

1. Zmiana tematu. Dyskusja o Starym i ewentualnie Nowym Testamencie jest na osobnym watku.
2. Przytaczanie hymnu do Ozyrysa na forum poswieconym tematom ekumenicznym wiec nie majacym zwiazku z innymi religiami.
3. Na polskim forum nie nalezy zamieszczec tekstow w jezykach obcych bez ich tlumaczenia. Dopuszczam pojedyncze slowo lub zwrot, a ewntualnie wynikajace z potrzeby pojedyncze  zdanie. (Dla zainteresowanych mozna podac strone na ktorej tekst w jezyku obcym sie znajduje. W Polsce nie ma obowiazku nauki jezyka angielskiego.)


 

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 
 • Yasmin czw, 21 lut 2013, 19:06:44
montsegur pią, 22 lut 2013, 01:10:05

Nie wiem co prawda w jaki sposób ja się "obraźliwie" wyrażam o "adwersarzach" (ja raczej myślę o nich jako o partnerach w dyskusji, bo nie żywię wrogich odczuć...), ale wydaje się, że co poniektórym osobpm "obraźliwym" staje sią już po prostu odmienny pogląd...

Dlatego też do postu Marianny się już nie będę więcej nawet odnosił, bo nie warto.

Drogiej Yasmin natomiast przypomnę, że owe punkty, które wymieniłem, mają związek nie tylko z ST, ale innymi, ciągnącymi się już od dawna zaniedbaniami, takimi jak celibat (praktycznie debatowany od początków czasu istnienia kościoła chrześcijańskiego), pedofilii i molestacji, które zdziesiątkowały pod liczbowym względem całe diecezje np w USA czy Austrii; porządku liturgii; udostępniena archiwaliów do badań historycznych; przeprowadzenia reform administracyjnych, czyli do tych wszystkich spraw, które pozostają w gestii papieskiej władzy.

Co do składu ksiąg kanonu, to dyskusje trwały też od starożytności. W nowszych czasach nasiliły się w XIX wieku, a w XX wieku dodatkowo uległy spotęgowaniu w związku z odnalezieniem 68 lat temu kodeksów starożytnych pism chrześcijańskich, których wcześniej nie znano. Czyli to też nie jest już żadna nowość i każdy kolejny papież będzie musiał się i z tą kwestią zmierzyć.

Tekst hymnu zacytowałem po angielsku, bo zachowuje rymy. Tłumaczenie na polski zabrałoby więcej czasu. A jeśli martwi Cię to, czy tłumaczenie jest odmienne od oryginału, to czy lepiej poczułabyś się, gdybym skądś wytrzasnął tekst koptyjski? Może mi się uda, nie wiem. Ale jeśli znajdę, to dam Ci znać, jeśli Cię to interesuje.

Cheers!!!

---
Precz ze "Starym Testamentem"!

 
 • Yasmin pią, 22 lut 2013, 08:56:43
skierka pią, 22 lut 2013, 18:06:57

Myślę,że problem tkwi w czym innym.

Nie chodzi o osobiste cechy papieża, kimkolwiek będzie nowy papież będzie miał okrutnie ciężkie zadanie.

Dlaczego ? Zwróćmy uwagę ,że instytucje Watykanu nie zmieniały się przez stulecia w stale zmieniającym

 się świecie ... to anomalia , błąd w sztuce administrowania.

To nawet nie chodzi o przebudowę struktur [ dla fachowca to żaden problem ]

 chodzi o to, i to jest clou zagadnienia ,że kościół

NIE POSIADA SPRAWDZONEJ I PRZEMYSLANEJ KONCEPCJI ISTNIENIA I PRACY

W CORAZ TO BARDZIEJ NIEPRZYCHYLNYM MU OTOCZENIU,

 

 na "powielacze działań " nie ma tutaj miejsca , a owo środowisko potrafi jedynie

KOPIOWAĆ  zachowania poprzedników , no... takie przynajmniej odnoszę wrażenie,

dowodów bezposrednich oczywiście brak, to jedynie poszlaka.

 
 • skierka sob, 23 lut 2013, 11:18:39
 • skierka nie, 24 lut 2013, 12:14:20
 • skierka nie, 24 lut 2013, 16:45:16
Marianna nie, 24 lut 2013, 17:58:03

Przepros Boga publicznie, Skierko.

Do Skierki i Montsegura.

Czym ma byc "przemyslana koncepcja istnienia" i do czego potrzebna?
Zjawiska naturalne dotyczace grupy mozna latwo przeniesc na pojedyncza osobe, w mysl praw naturalnych, ktorych nasz Stworca jest Motorem. Czlowiekowi koncepcja istnienia nie jest potrzebna, poniewaz koncepcja ktorej poszukujesz, u Boga jest, a kazda innna koncepcja istnienia jest do bozej Koncepcji konkurencyjna. Bog konkurencji nie uznaje, a Ty nie chciej ludzi w opozycji do Boga probowac stawiac. Zadaniem kazdego czlowieka, a tym samym grupy ludzi jest przezycie zycia w sposob godny. Aby zycie przezyc w sposob godny, nalezy podporzadkowac sie bozym Prawom oraz godzic sie na Boze decyzje, ktore moga byc, choc nie musza, zapowiedziane przez prawdziwych prorokow. Jesli koniecznoscia czlowieka byloby posiadanie wlasnej koncepcji istnienia, wowczas Bog dal by mozliwosc noworodkom przychodzic na swiat z wlasna koncepcja. U noworodkow swiadomosc dopiero zaczyna powstawac, wiec koncepcji miec nie moga. Dowodzi to faktu, ze koncepcja istnienia jest boska Koncepcja. Bog nie utrudnia ludziom zycia, a ulatwia. Boza koncepcja istnienia zawarta jest w Biblii na tyle na ile Bog chcial nam ja przedstawic.

Koncepcja pracy. Taka koncepcje ma Bog od dawna, a nasza ludzka dzialalnosc sprowadzil Bog do prostoty. Jesli potrzeba gdzies cos zrobic, nalezy zwyczajnie zrobic, bez tworzenia podstaw filozoficznych. (Do obierania ziemniakow nie trzeba miec tytulu filozofa.) Wystarczy pomyslac jak to zrobic. (W przypadku ziemniakow mozna uzyc obieraczki lub noza. Wybiera kazdy dla siebie to, co mu wygodniejsze.) Kazda prace wykonuje sie inaczej, a kazdy czlowiek pracuje inaczej w sposob jemu charakterystyczny. Z tej tez przyczyny istnieja rozne hierarchie (zwierzeta i ptaki tez je maja) i jest to dla nas stan naturalny tzn. od Boga dany. Ze wzgledu na zadania powstaja funkce i jest to droga naturalna powstawania struktur. Struktury, ktore powstaja na drodze naturalnej sa jako jedyne stabilne. Kazda strukrtura najpierw wymyslona, a potem wprowadzana w zycie jest struktura slaba, bo nie oparta na wynikajacych z rozwoju zycia potrzebach, a bazujaca tylko na potrzebach przez kogos wymyslonych.

W mysl powyzszego, struktura Kosciola ze wszyskimi denominacjami jest od samego poczatku struktura stabilna. Struktura ta byla zawsze odporna na roznego rodzaju ataki na Kosciol. Dzisiejszy problem, to nie problem struktury, a problem proby rozbicia tej struktury co latwo kazdy moze zauwazyc czytajac prase i sluchajac najnowszych doniesien. Juz na tym forum wczesniej napisalam, ze w obecnym czesie atak na Kosciol koncentruje sie na rozbiciu od zewnatrz i od wewnartrz najpierw nasilniejszego jego elementu jakim jest Kosciol Katolicki, by nastepnie zniszczyc grekokatolikow, prawoslawie, protestantyzm. Prosty mechanizm, prostastrategia. Jesli uwaza sie kogos za wroga i chce sie go zniszczyc, nalezy najmocniejszy atak przeprowadzic na najsilniejszy jego punkt, a reszte bedzie juz latwiej zniszczyc lub sama sie rozpadnie.

Ten ktory zawsze upatrywal wroga w Kosciele, nie bierze pod uwage, ze to co Boze, nie da sie tak poprostu zniszczyc. Ludzkie sa budynki, ktore stawiali. Jesli istniec nie beda, nie bedzie to oznaczac upadku kosciola. Jesli Kosciol za wzgledu na waruki zewnetrzne nie bedzie mogl dzialac w obecnej strukturze, nie bedzie to oznaczac upadku Kosciola. Kosciol jest w ludziach, a ludzie przez to w Kosciele i jest to stan naturalny.
Przyklad. W ZSRR w jakiejs wsi w ciagu jednej nocy calkowicie rozebrano kosciol. Rankiem nie bylo sladu ani jednej cegly! Ktos zburzyl kosciol, a ktos inny "sprzatnal" cegly. Cegly zostaly zabrane przez ludzi z calej okolicy, ktorzy wiedzieli, ze kosciol ma byc zburzony. Przyszli. Kazda osoba wziela sobie na pamiatke jedna cegle do domu i w domu sie modlila. Te symboliczne cegly laczyly ludzi Bogu wiernych na tamtym terenie. Cegly takie moga pozniej posluzyc do odbudowy kosciola.

Kosciol pomimo silnych atakow ma sie dobrze. Nie szkodzi, ze w niektorych slabszych punktach poniosl jakas porazke, bo nie ma wojny bez strat. Jesli ludzi gdzies w kosciele ubylo z powodu ksiedza, to mozna myslec, ze czyjas wiara jest slaba. Jednak nie wszedzie tak jest i nie wszedzie tak byc musi. Nie ma tekiej reguly. Bog Kosciol prowadzi i przeprowadzi nawet przez najciezsze dla Kosciola czasy, czyli obecne czasy.

Bog jest Miloscia, Nadzieja i Wiara! Swojego Kosciola nie porzuci, a bedzie z nim trwal w czasach najtrudniejszych, bo jest Ojcem troskliwym, Krolem milosiernym, Duchem wszechobecnym.

P.S.
1. Dywagacje na temat Kosciola faktow nie zmienia, moga jedynie wnosic niepokoj u niektorych osob, a o utrzymanie niepokoju w spoleczenstwach staraja sie sily zla. Niepokoj moze spowodowac zwatpienie, a czlowiek watpiacy i zaniepokojony staje sie latwa zdobycza szatana. Szatan zna psychologie i wie jak ja przeciwko ludziom wykorzystac. Najwieksza sila i ochrona czlowieka jest do Boga milosc, ktorej rozwoju z tego miejsca zycze kazdemu czlowiekowi.

2. W osobie Jego Swietobliwosci Benedykta XVI wypelnia sie jedynie to, co mialo sie stac.

3. Cytat z watku " Precz ze Starym Testamentem?"  luty 13 2013 12:53   
Skierka:
"Montsegur to tylko narzędzie , nie wiara."
Widze Skierko, ze wiesz jak narzedzi uzywac.

 

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 
 • skierka nie, 24 lut 2013, 19:23:20
 • Yasmin nie, 24 lut 2013, 21:05:13
 • skierka wto, 26 lut 2013, 16:37:13
 • skierka czw, 28 lut 2013, 16:38:44
 • skierka pon, 11 mar 2013, 16:07:13
 • Yasmin wto, 12 mar 2013, 15:52:19
skierka wto, 12 mar 2013, 19:22:55

Słusznie , stare polskie przysłowie  mówi :

Za późno na kopanie studni kiedy jest już pożar .

Oczywiście same struktury to nie wszystko ... ale jak wiele ułatwiają.

 

Nie można z założonymi rękami , czekać na dzieła Pana .

To tak jakby ktoś przyjął sakrament namaszczenia chorych ... i przestał przyjmować leki ...

bo przecież Pan mu pomoże, byłoby to cokolwiek niepoważne .

 

 Ze strukturami jest podobnie , to mozolna dłubanina , ale jakże wiele można uczynić dobra tym narzędziem

i jakze wiele działań ludzkich może  "spalić na panewce" bez tego narzędzia.

 Choć oczywiście to jedynie pomoc a nie wyręka.

 

Przykład Jana Pawła II.

Jak wielki i znaczący był to człowiek kiedy miał za sobą struktury "S"

Jak niewiele mógł uczynić kiedy w wolnej od totaliaryzmu Polsce miał do dyspozycji jedynie ...słowa...

 i wiwatujące tłumy .

 

Papież skończył pielgrzymkę... a wszystko wracało do starych utartych kolein .

 Taka jest moc struktur i to w odniesieniu do papieża którego śmiało można nazwać

postacią historyczną, już teraz.

 

 
 • skierka pią, 15 mar 2013, 15:41:59
 • skierka sob, 16 mar 2013, 09:24:31

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń