Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kardynał O'Brien nie kończy oporu katolików w Szkocji

Przypadek O'Briena potwierdza prawidłowość, że za wyrzucanie złych duchów może się brać tylko człowiek nieskazitelnie czysty i poukładany. 

Szkocki skandal mówi też o tym, jak trudnym problemem jest homoseksualizm i że największym wrogiem Kościoła jest on sam dla siebie.

.

Kardynał przestraszył się i próbował podlizywać mediom: przekonywał w BBC, że celibat powinien być opcjonalny. Brzmiało to tak: - gdyby dano mi możliwość ożenku, to nie dobierałbym się do moich księży.

.

Nic gorszego nie mogło się przytrafić brytyjskiemu Kościołowi w przededniu Konklawe i na dniach bezprecedensowej dyskusji o małżeństwach homoseksualistów. Ta debata prowokowana przez Kościół katolicki choć politycznie przegrana rozniecała ogniska oporu i wątpliwości w narodach Zjednoczonego Królestwa. Kardynał był najbardziej aktywnym oponentem związków gejowskich.

.

Coraz krótszy dystans dzieli uchwalenie ustawy o małżeństwie homoseksualistów do złożenia podpisu królowej. Szkocki hierarcha pomny na dziesiątki głośnych przypadków swoich poprzedników na wielu innych stolicach biskupich mógł się spodziewać takiego obrotu sprawy. Media jak psy gończe – których właścicielami są autorzy nowej antropologii - wywęszyły starego, nobliwego Groera z Wiednia w chwili, gdy ten wydał list potępiający panseksualizację austriackiego społeczeństwa. Szatan wywlókł na światło dzienne grzechy benedyktyńskiego egzorcysty. Ten zachował się jednak o wiele godniej, niż O'Brien. Nie próbował przekupywać dziennikarzy zmianą stanowiska i …. nie przepraszał. Intymna historia arcybiskupa przestała być pożywką dla massmediów.

.

Gdyby choć O'Brien podał się do dymisji kilka miesięcy wcześniej…. Teraz Kościół staje samotny naprzeciw problemowi homoseksualizmu. W swoich szeregach może sobie z nim poradzić przez selekcję kandydatów do seminariów zgodnie z instrukcjami watykańskimi, które wykluczają obecność osób o silnych skłonnościach do tej samej płci. Obecność homoseksualistów w społeczeństwie definiowana grupowo musi znaleźć oddźwięk ponad zgorszeniem zasianym przez duchownych – tego wymaga Ewangelia. Zasada głoszenia nauki "w porę nie w porę" będzie pozornie kolidować z moralną kompetencją ludzi Kościoła, ale czyż Chrystus nie przewidział i tej sytuacji: "Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią" (Mt 23) - pouczał.

.

Każda instytucja społeczna, żeby nadążyć za społeczeństwem zmuszona jest korzystać z reguł komunikacji z nim. Reguły te zmieniają się. Kościół musi wiedzieć jak się zachować w takim kryzysie jak szkocki, żeby wierni nie stracili zapału do walki o seksualną etykę katolicką. Szybko wyłoniony autorytet i kampania podtrzymująca stanowisko Kościoła byłyby najsensowniejszą odpowiedzią na manipulację katolikami.

 

Maria CzerwOpcje Artykułu

Kardynał O'Brien nie kończy oporu katolików w Szkocji | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń