Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy biblijny potop wydarzył się naprawdę?

W dzisiejszych czasach możemy obserwować pewną negatywną tendencję wśród znacznej części Chrześcijan. Poddają oni Biblię stopniowej mitologizacji, co ostatecznie prowadzi do odrzucenia prawd w niej zawartych i podważenia jej autorytetu. Jednym z kontrowersyjnych aspektów pozostaje potop i arka Noego.Czy to jedynie przypowieść o charakterze moralizatorskim? A może globalna katastrofa rzeczywiście miała miejsce przyczyniając się do utworzenia pokładów węgla i ropy, wyrzeźbienia kanionów oraz zachowania wielu stworzeń w postaci skamielin?

Rozważania te należy zacząć od przypomnienia, że ogólnoświatowa powódź nie jest jedynie domeną Judaizmu. Odcisnęła ona piętno na każdej kulturze świata – bez żadnego wyjątku, nie wyłączając żadnego kontynentu. Zbieżne podania krążą od tysiącleci w zupełnie niezależnych od siebie cywilizacjach. Tak, jak w Księdze Rodzaju mamy do czynienia z Noe, tak w mitologii hawajskiej pojawia się Nuu, zaś Chińczycy zawdzięczają ratunek boginii Nüwie. Co ciekawe, chiński symbol - 船 - oznaczający ŁÓDŹ składa się z trzech innych znaków: STATEK, OSIEM, OSOBY. Jest to tym bardziej interesujące, że właśnie tyle osób znalazło się na arce. To tylko wybrane wskazówki z naprawdę wielu świadczących o niesamowitej zbieżności tych historii.

Przyjrzyjmy się bliżej samej konstrukcji. Wielu malarzy w swych artystycznych wizjach ukazuje ją w  kształcie zbliżonym do znanych nam dziś okrętów. Nic bardziej mylnego. W łacinie słowo ARCA oznacza tyle, co SKRZYNIA. Niektórzy ewolucjoniści zarzucają też jej niefunkcjonalność – zapominają, że Noe nie organizował przecież rejsu do konkretnego miejsca, a miał za zadanie po prostu przetrwać potop. Potrzebował jedynie schronienia zdolnego do utrzymania się na wodzie.

Z czego była zbudowana? Jakie miała wymiary?

Ty zaś zbuduj sobie arkę z drzewa żywicznego, uczyń w arce przegrody i powlecz ją smołą wewnątrz i zewnątrz. (Rdz 6:14)

 A oto, jak masz ją wykonać: długość arki - trzysta łokci, pięćdziesiąt łokci - jej szerokość i wysokość jej - trzydzieści łokci. Nakrycie arki, przepuszczające światło, sporządzisz na łokieć wysokie i zrobisz wejście do arki w jej bocznej ścianie; uczyń przegrody: dolną, drugą i trzecią. (Rdz 6:15-16)

Ile wynosi łokieć? Nie jest to miara stała. W zależności od regionu i epoki, waha się on w granicach od 50 do 70 centymetrów. Arka mogła zatem mieć wymiary sięgające nawet 210 na 35 na 21 metrów. To całkiem pokaźny obiekt o objętości ponad 150 000 metrów sześciennych, czyli takiej jaką dysponują między innymi amerykańskie lotniskowce typu Tarawa. Zaciekawić was może informacja, że współcześni projektanci statków stosują ten sam stosunek długości do szerokości, jaki zastosował Noe, czyli sześć do jednego.

A co ze zwierzętami?

Odkrycia geograficzne pociągnęły za sobą rozwój nauk biologicznych. Opisano nieznane dotąd organizmy. To oczywiście wzbudziło wiele wątpliwości wśród Chrześcijan. Czy aby na pewno Noe zdołał uchronić wszystkie gatunki przed zagładą?

W terminologii biblijnej nie występuje słowo GATUNEK, lecz RODZAJ (baramin). Nie jest to oczywiście ściśle określona jednostka systematyczna. Możemy jednak podejrzewać, że zwierząt na arce wcale nie było tak wiele, a chociażby psy, wilki i kojoty miały wspólnego przodka. Czy rozsądnym nie jest także przypuszczać, że Noe wybrał młode osobniki? Przemawia za tym łatwość wyżywienia i oszczędność miejsca na pokładzie. Ponadto schronienia na arce nie wymagały na przykład zwierzęta wodne, co może tłumaczyć ogromną różnorodność życia w głębinach oceanów.

Może jednak lokalna powódź?

Wiele osób próbuje znaleźć kompromis między powszechnie znaną nam ewolucyjną historią dziejów a historią z kart Pisma świętego. Taka też jest geneza koncepcji o lokalnym podtopieniu, mówiąca, że potop nawiedził jedynie fragment terytorium bliskiego wschodu. Czy taka teoria ma jednak sensowne uzasadnienie? Dlaczego Bóg nakazał budowę arki? Czy Noe nie mógł po prostu zaprowadzić zwierząt w rejony gdzie będą bezpieczne? Należy także pamiętać, że fale potopu przykryły góry. Woda nie miała prawa utrzymywać się na takiej wysokości przy ograniczonym zasięgu. Wcześniej zdążyła by się przelać na okoliczne doliny.

Czy odnaleziono szczątki arki?

Cóż, wielu archeologów, zafascynowanych biblijnym przekazem, poprowadziło własne ekspedycje. Wedle opisu z Księgi Rodzaju, arka osiadła w pobliżu góry Ararat. Znajduje się ona aktualnie na terenie Turcji. Wielu badaczy twierdzi, że odnaleźli ślady łodzi, jednak wciąż nie mamy pewności, czy mieli rację. Pamiętajmy, że drewno mogło się już rozłożyć – potop przecież datowany jest na ponad cztery tysiące lat wstecz. Jednakże wiele pogłosek mówi o tym iż, dawniej w okolicach Araratu odnajdywano belki mogące pochodzić właśnie z arki Noego.

Czy Biblia zatem może opisywać prawdziwe wydarzenia? Analizując wszystkie informacje, można dojść do wniosku, że tak.

 

Bartosz Zawadzki, Mateusz Jarzembski

Autorzy prowadzą profil na Facebooku KREACJONIZM

 

Źródła:

1. C.H. Kang - The Discovery of Genesis: How the Truths of Genesis Were Found Hidden in the Chinese Language

2. H.J. Zilmmer – Pomyłka Darwina: Zadziwiające dowody podważające teorię ewolucji

3. http://www.wyattmuseum.com/noahsark.htm

4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersalne_okręty_desantowe_typu_Tarawa

5. http://www.talkorigins.org/faqs/flood-myths.htmlOpcje Artykułu

Czy biblijny potop wydarzył się naprawdę? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń