Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

O co chodzi etykowi z KUL, księdzu Szostkowi? Sprawy dr. Chazana ciąg dalszy

Chazan był oszustem - można wnioskować z najnowszej etycznej analizy przeprowadzonej przez księdza prof. Andrzeja Szostka, którą opublikowała KAI.Jeżeli doktor Chazan, dyrektor Szpitala św. Rodziny podpisał umowę o pracę powinien wywiązać się z zobowiązania. Inaczej wprowadzałby w błąd pracodawcę i pacjentów – precyzuje zarzuty wobec lekarzy preferujących sumienie profesor Szostek, etyk.

 

Wcześniejsze zarzuty Szostka dotyczyły pochopnej – jego zdaniem analogii z III Rzeszą i charakteru uczestnictwa w aborcyjnej zbrodni za sprawą poinformowania pacjentek o możliwościach dokonania zabiegu przerwania ciąży.

 

Czytaj więcej: Deklaracja lekarzy dzieli nas po połowie

 

Ksiądz etyk uważa, że prawo godziwe to takie które można dyskutować. Analogia z prawem Trzeciej Rzeszy nie wchodzi w grę, ponieważ tam wolność wypowiedzi była zduszona a my cieszymy się wolnością słowa. - Taką apoteozę prawa stanowionego przez demokrację, uznawanie demokracji za okoliczność wyłączającą konieczność odwoływania się do Prawa Bożego, uważam za łamanie już nawet nie piątego przykazania Dekalogu (jak to jest w przypadku aborcji), ale pierwszego - protestował prawnik, Jarosław Dudała.

 

Dyskusję o istocie państwa totalitarnego, które łamie sumienie jednostek ksiądz profesor zawiesił. Złagodził również stanowisko o poinformowaniu. - Oczywiście, lekarz może uznać, że obowiązujące regulacje prawne dotyczące stosowania klauzuli sumienia, w tym zwłaszcza obowiązek poinformowania o miejscu, gdzie legalna aborcja może zostać przeprowadzona, łamią jego sumienie i nie może on z racji moralnych ich respektować – stwierdził ceniony etyk. Proponuje przy tym rozwiązanie takiej sytuacji. - Niech to więc lekarz ogłosi, pisząc na drzwiach swego gabinetu: "Tu nie przeprowadza się aborcji, ani nie udziela się informacji, gdzie przeprowadza się aborcję dopuszczaną obecnie obowiązującym prawem" – zaznaczył.

 

Czytaj więcej: Leszek Miller za prawem do adopcji dla gejów

 

Teraz chodzi mu o uczciwe stawianie sprawy ze strony lekarza.

 

Jeżeli ten decyduje się na warunki umowy zawarte w kontrakcie z pracodawcą (nie musi nim być państwo) powinien ich przestrzegać. Pracę podejmuje się z dobrodziejstwem całego inwentarza – sugeruje uczony z KUL.

 

W praktyce w wielu krajach dla ludzi kierujących się zasada pierwszeństwa wolności swojego wyznania i światopoglądu kariera w wielu zawodach została zamknięta.

 

Czytaj więcej: Dziecko, które nie chciał abortować Chazan pochodziło z in vitro

 

W Wielkiej Brytanii pyta się uprzednio kandydatów do specjalizacji medycznych o zdanie na temat aborcji. Jeśli przyszli lekarze mają jakiekolwiek wątpliwości nie zostaną w tym kraju ginekologami.

 

"Jestem zdecydowanym przeciwnikiem legalizacji aborcji – pisze w oświadczeniu dla prasy prof. Szostek - także w tych przypadkach, które dziś prawo polskie dopuszcza. Dlatego nawołuję do dyskusji nad tym prawem, a nie do jego ukrytego (bo nie wyrażanego wprost) łamania".

 

Etyk jest przychylny dla Deklaracji Wiary środowiska medycznego zainicjowanej przez dr Wandę Półtawską.

 

Czytaj więcej: Dziś przejdą marsze dla życia. Po co?

 

Co profesor sądzi o zamknięciu ścieżki specjalizacyjnej dla katolików? Dyskryminacja wierzących jest ochroną pacjenta czy zmuszaniem do wyrzeczenia się wiedzy o ludzkim statusie embrionu?

 

W konsekwencji nie jedyny raz państwo staje przed dylematem: co jest pierwszorzędne wolność wyznania i sumienia czy równość wobec prawa? Drobne i praktyczne rozstrzygnięcia nieuchronnie stawiają władzę i etyków przed zasadniczymi wyborami.

 

Im mniej państwa, tym lepiej? Czekamy na wyjaśnienia profesora Adma Szostka.Opcje Artykułu

O co chodzi etykowi z KUL, księdzu Szostkowi? Sprawy dr. Chazana ciąg dalszy | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń