Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Rozłam wśród niemieckich biskupów w sprawie rozwodników

Jedynie dwóch biskupów z 27 członków Rady stałej Konferencji Episkopatu Niemiec wyłamało się z dyktowanej przez relatywistyczną etykę seksualną deregulacji sakramentalnego porządku dotyczącego rozwodników.Swój sceptycyzm wobec dopuszczania do sakramentów pokuty i eucharystii osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach wyrazili biskupi Pasawy i Ratyzbony.

- "Ze względów teologicznych nie widzę obecnie żadnych możliwych regulacji, które dopuszczałyby rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do sakramentów, a które równocześnie nie podważałyby nauczania o nierozerwalności małżeństwa" - powiedział biskup Pasawy, salezjanin Stefan Oster w rozmowie z dziennikiem "Passauer Neuen Presse". Został on mianowany przez papieża Franciszka i od razu wzbudził ogromny entuzjazm wśród młodzieży i wiernych nowej diecezji. Przystępny otwarty, radosny jest jednakże bardzo konserwatywny jako teolog dogmatyczny.

Drugi z biskupów separatystów, ordynariusz Ratyzbony jest bliskim współpracownikiem papieża Ratzingera, którego dzieła teologicznego był redaktorem. On właśnie naniósł poprawki za zgodą i pod kierunkiem Benedykta XVI do prac teologicznych, w których Ratzinger zaraz po soborze watykańskim II brał pod uwagę Komunię świętą dla rozwodników.

Wszyscy ci niemieccy teologowie chcą aby utrzymać dotychczasowe regulacje zgodnie z którymi osoby rozwiedzione, które zawarły nowe związki, choć nadal należą do Kościoła i są częścią kościelnych wspólnot, to z zasady nie mogą być dopuszczone do sakramentów.

Przełomowy dokument, który za rozbudowaną wykładnią teologiczną skrywa prozaiczne dopuszczenie żyjących w grzechu konkubentów do Komunii świętej nosi nazwę: "Teologicznie odpowiedzialne i duszpastersko odpowiednie drogi towarzyszenia osobom rozwiedzionym w nowych związkach". Powstał w ramach prac przygotowawczych episkopatu do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który obradował w Watykanie w dniach 5-19 października na temat "Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji".

"Nauczanie Kościoła i duszpasterstwo muszą uwzględniać Jezusowy nakaz nierozerwalności małżeństwa jak również jego orędzie Bożej Miłości wobec tych którzy są winni" - czytamy w oświadczeniuniemieckiego episkopatu. - Wykluczanie osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach nie jest już zrozumiałe dla wielu zaangażowanych katolików jak i księży. "Wśród księży dochodzi do sytuacji, że postępują wbrew wskazówkom Kościoła, ponieważ nie dają się one zastosować w ich duszpasterskiej praktyce" - napisali biskupi.­ Biskupi niemieccy proponują zróżnicowane rozwiązania, które byłyby uzasadnione w poszczególnych przypadkach i pod określonymi warunkami umożliwiałyby dopuszczenie osób rozwiedzionych do sakramentów.Opcje Artykułu

Rozłam wśród niemieckich biskupów w sprawie rozwodników | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Rozłam wśród niemieckich biskupów w sprawie rozwodników
skierka wto, 6 sty 2015, 12:57:15

 "obyś żył w ciekawych czasach "

  To już sa początki schizmy ,ile to moze potrwać , taki stan przjejściowy 5 , 10 lat  ?

   Kościól niemiecki już umarł.

 

  Wczoraj , Niemcy ,demonstracja przeciw islamizacji kraju , widziałem w TV,

gdyby się dobrze  zastanowić to jedno jest wynikiem drugiego.

 

Zjednoczone Emiraty Saksonii ...nawet nieźle brzmi.   

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń