Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Rozłam wśród niemieckich biskupów w sprawie rozwodników

Jedynie dwóch biskupów z 27 członków Rady stałej Konferencji Episkopatu Niemiec wyłamało się z dyktowanej przez relatywistyczną etykę seksualną deregulacji sakramentalnego porządku dotyczącego rozwodników.Swój sceptycyzm wobec dopuszczania do sakramentów pokuty i eucharystii osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach wyrazili biskupi Pasawy i Ratyzbony.

- "Ze względów teologicznych nie widzę obecnie żadnych możliwych regulacji, które dopuszczałyby rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do sakramentów, a które równocześnie nie podważałyby nauczania o nierozerwalności małżeństwa" - powiedział biskup Pasawy, salezjanin Stefan Oster w rozmowie z dziennikiem "Passauer Neuen Presse". Został on mianowany przez papieża Franciszka i od razu wzbudził ogromny entuzjazm wśród młodzieży i wiernych nowej diecezji. Przystępny otwarty, radosny jest jednakże bardzo konserwatywny jako teolog dogmatyczny.

Drugi z biskupów separatystów, ordynariusz Ratyzbony jest bliskim współpracownikiem papieża Ratzingera, którego dzieła teologicznego był redaktorem. On właśnie naniósł poprawki za zgodą i pod kierunkiem Benedykta XVI do prac teologicznych, w których Ratzinger zaraz po soborze watykańskim II brał pod uwagę Komunię świętą dla rozwodników.

Wszyscy ci niemieccy teologowie chcą aby utrzymać dotychczasowe regulacje zgodnie z którymi osoby rozwiedzione, które zawarły nowe związki, choć nadal należą do Kościoła i są częścią kościelnych wspólnot, to z zasady nie mogą być dopuszczone do sakramentów.

Przełomowy dokument, który za rozbudowaną wykładnią teologiczną skrywa prozaiczne dopuszczenie żyjących w grzechu konkubentów do Komunii świętej nosi nazwę: "Teologicznie odpowiedzialne i duszpastersko odpowiednie drogi towarzyszenia osobom rozwiedzionym w nowych związkach". Powstał w ramach prac przygotowawczych episkopatu do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który obradował w Watykanie w dniach 5-19 października na temat "Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji".

"Nauczanie Kościoła i duszpasterstwo muszą uwzględniać Jezusowy nakaz nierozerwalności małżeństwa jak również jego orędzie Bożej Miłości wobec tych którzy są winni" - czytamy w oświadczeniuniemieckiego episkopatu. - Wykluczanie osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach nie jest już zrozumiałe dla wielu zaangażowanych katolików jak i księży. "Wśród księży dochodzi do sytuacji, że postępują wbrew wskazówkom Kościoła, ponieważ nie dają się one zastosować w ich duszpasterskiej praktyce" - napisali biskupi.­ Biskupi niemieccy proponują zróżnicowane rozwiązania, które byłyby uzasadnione w poszczególnych przypadkach i pod określonymi warunkami umożliwiałyby dopuszczenie osób rozwiedzionych do sakramentów.Opcje Artykułu

Rozłam wśród niemieckich biskupów w sprawie rozwodników | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
skierka wto, 6 sty 2015, 12:57:15

 "obyś żył w ciekawych czasach "

  To już sa początki schizmy ,ile to moze potrwać , taki stan przjejściowy 5 , 10 lat  ?

   Kościól niemiecki już umarł.

 

  Wczoraj , Niemcy ,demonstracja przeciw islamizacji kraju , widziałem w TV,

gdyby się dobrze  zastanowić to jedno jest wynikiem drugiego.

 

Zjednoczone Emiraty Saksonii ...nawet nieźle brzmi.   

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń