Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Włoska walka o małżeństwo. Watykan za czy przeciw?

- Konieczne jest uniknięcie w prawodawstwie jakiegokolwiek zrównywania tzw. związków cywilnych osób tej samej płci z małżeństwami - apelował kard. Pietro Parolin na spotkaniu przedstawicieli Włoch i Watykanu. Zarazem przyjmował do wiadomości projekt ustawy o związkach nieformalnych. - Jak co roku w ambasadzie włoskiej przy Stolicy Apostolskiej dla uczczenia rocznicy traktatów laterańskich sprzed 87 lat (11 lutego 1929 r.) i dokonanej 32 lata temu (18 lutego 1984 r.) rewizji włoskiego konkordatu spotkali się przedstawiciele państwa i Kościoła.

Nawiązując do dyskutowanej obecnie we włoskim senacie ustawy o związkach cywilnych watykański sekretarz stanu uznał za właściwe wykluczenie z niej możliwości adopcji dziecka jednego z partnerów przez drugiego z nich. Równocześnie przestrzegł, by nie znalazły się tam jakiekolwiek inne "wytrychy" prowadzące do prawnego zrównania związków homoseksualnych z małżeństwem.

Dygnitarz watykański przyjmował jednak do wiadomości istnienie projektu ustawy o związkach nieformalnych. Zastrzegał, co w nich nie powinno się znaleźć. Nie powiedział jednoznacznie, że nie ma miejsca w ustawodawstwie włoskim dla mocowania jakichkolwiek instytucji pozamałżeńskich.

Jedna z senatorów z rządzącej we Włoszech Partii Demokratycznej, w odpowiedzi na żądanie Paroliniego dotyczące dzieci, napisała na Facebooku: "Adopcjami zajmą się w przyszłości odpowiednie sądy. Europa nie pozwoli na to, by prawa jakiejś grupy były łamane".

Inna, niż watykańska,  jest koncepcja włoskich organizacji pozarządowych. Świeccy katolicy z Włoch dzielnie walczą o odrzucenie w całości lewicowej inicjatywy ustawodawczej w sprawie związków partnerskich.

Przewodniczący Komitetu "Chrońmy nasze dzieci" Massimo Gandolfini, który był organizatorem milionowej manifestacji "Family Day", uważa, identycznie jak polskie ciała legislacyjne w podobnej debacie nad Wisłą, że projekt powinien zostać w całości wyrzucony do kosza, ponieważ godzi we włoską konstytucję, a prawa cywilne homoseksualistów są już w tym kraju wystarczająco chronione i nie trzeba w tym celu zrównywać ich związków z małżeństwem. Argumentacja ta ma identyczną strukturę co opinie polskich prawników, dzięki którym udało się zdyskredytować pomysł Platformy Obywatelskiej w sprawie związków partnerskich.

Premier Matteo Renzi wycofał spod obrad senatu tzw. stepchild adoption, czyli paragraf prawny przyznający możliwość adopcji biologicznego dziecka partnera. W rzeczywistości otwierał on homoseksualistom także drogę do kupowania dzieci, czyli zabronionego we Włoszech procederu "wynajmowania łona" - surogatek. Był to jeden z punktów dyskutowanej od miesiąca w senacie ustawy o legalizacji związków homoseksualnych, zwanej popularnie Cirinnà od nazwiska lewicowej senator będącej autorką tego mocno lewicowego prawa.

Poparcie dla ustawy wycofała część lewicowej koalicji i głosowanie nad nią byłoby zbyt ryzykowne.

Włoski projekt ustawy konkubenckiej używa sformułowania "simile-matrimonio", czyli "podobne-małżeństwu", i stwierdza, że rozwiązanie tej instytucji dokonuje się wyłącznie na drodze postępowania rozwodowego, tak jak w przypadku małżeństwa.Opcje Artykułu

Włoska walka o małżeństwo. Watykan za czy przeciw? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Włoska walka o małżeństwo. Watykan za czy przeciw?
skierka czw, 25 lut 2016, 14:56:56

Walka z kim ? ano ze współobywatelami , ateistami .

 

walka gdzie ? na terenie parlamentu , a więc jednak polityka ...

 

Walka jakimi środkami ? własnej partii kościół nie posiada , wypada więc korzystać z "cudzesów "  [ za cenę jakich ustępstw ? ]

 

Widoki na zwycięstwo  ? być może jakiś taktyczny , chwilowy sukces  ale za jaka cenę ? za cenę zaniedbania pracy z własna organizacją kościelną która pozostanie wyjątkowo niesterowna , 2-3 promile zorganizowanego duchowieństwa i 99% niezorganizowanego laikatu ...tak się nie wygrywa .

 

Popewnym czasie "bodźce ekonomiczne , środki społecznego przekazu , wpływ na życie towarzyskie [ calkiem niespontaniczne } "oswiata " da znać osobie .

 

Zyski zostaną utracone ... walcący ateisci mają ...czas ...bo mają strategię społeczną , powoli , krok po kroku opanują najważniejsze obszary życia społecznego , łatwo im to przyjdzie ...bo nie bronione  , ups...bronione komentarzami .

 

Pytanie z tych kontrowersyjnych a co na naszym miejscu zrobili by muzułmanie ? ano...wygraliby [ wygrywają !] A wiec nie taki diabeł straszny , jesli traktujemy go jak diabła ..walczymy. Nalezy im, muzułmanom się przyjrzeć ,bo są blisko , coraz blizej...

 

A przy okazji mozna np.zajrzec do Biblii,przydało by się...

 

Islam to nie tylko przemoc , wbrew pozorom  to przede wszystkim zupelnie inna organizacja pracy kościoła , ale jaka głowa w hierarchii k.k. to pojmie ?

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń