Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sanders i Morales w Watykanie

Kandydat na prezydenta USA oraz boliwijski przywódca, obaj zdeklarowani socjaliści, wzięli udział w sympozjum z okazji dwudziestej piątej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki Centessimus annus, które 15 kwietnia zorganizowała w Watykanie. 

Bernard Sanders, ubiegający się o nominację na kandydata Partii Demokratycznej w najbliższych wyborach prezydenckich w USA, wziął udział w sympozjum z okazji dwudziestej piątej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki Centessimus annus, które 15 kwietnia zorganizowała w Watykanie. Międzynarodową konferencję za Spiżową Bramą zorganizowała Papieska Akademia Nauk Społecznych, której przewodniczący biskup Marcelo Sanchez Sorondo zaprosił amerykańskiego senatora.

Wśród innych uczestników znaleźli się m.in. antyglobalistyczni prezydenci Boliwii i Ekwadoru, Evo Morales i Rafael Correa.

W swoim referacie, zatytułowanym "Pilna potrzeba moralnej ekonomii", Sanders wielokrotnie cytował papieża Franciszka i zwracał uwagę na potrzebę sprawiedliwej dystrybucji globalnych zasobów. Podkreślał, że wyzwania stojące dziś przed światem nie są związane z technologią czy finansami, ale mają przede wszystkim wymiar "moralny". Wyraził zarazem przekonanie, iż Franciszek "odegrał historyczną rolę w dążeniach do stworzenia nowej światowej gospodarki i nowej wizji dla planety". Mówił o nierównościach w dostępie do opieki zdrowotnej i zmianach klimatycznych. Podkreślał, że wyzwania stojące przed światem nie są związane z technologią czy finansami, ale mają przede wszystkim wymiar "moralny". - Ekonomiczne spojrzenie papieża Franciszka na zmiany klimatyczne ma fundamentalne znaczenie - podkreślił.

W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" senator Sanders powiedział, że bardzo chciałby spotkać się z papieżem, i wyraził przekonanie, że ich poglądy w wielu kwestiach są zbieżne. - Jestem wielkim zwolennikiem papieża, choć mam inne zdanie w niektórych sprawach, począwszy od legalizacji par homoseksualnych - oświadczył. - Ale uważam, że Franciszek jest postacią charyzmatyczną, która pomaga opinii publicznej uświadomić sobie nierówności w dochodach i bogactwie, jakie widzimy na całym świecie - dodał.

– Papież chce uleczyć społeczeństwo z niesprawiedliwości społecznych. I w tym całkowicie się z nim zgadzam. – powiedział Sanders w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi "La Repubblica". Zapewnił przy tym, że jego udział w sympozjum nie jest "wydarzeniem politycznym" ani elementem kampanii wyborczej.

Papież udzielił oficjalnej audiencji Moralesowi, a w Domu św. Marty odbył również krótkie, nieoficjalne spotkanie z Sandersem. Jak sam później tłumaczył uścisnął mu tylko dłoń. Stolica apostolska nie chce aby ten gest był włączony w jakikolwiek sposób w kampanię wyborczą, która toczy się w USA.Opcje Artykułu

Sanders i Morales w Watykanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń