Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sanders i Morales w Watykanie

Kandydat na prezydenta USA oraz boliwijski przywódca, obaj zdeklarowani socjaliści, wzięli udział w sympozjum z okazji dwudziestej piątej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki Centessimus annus, które 15 kwietnia zorganizowała w Watykanie. 

Bernard Sanders, ubiegający się o nominację na kandydata Partii Demokratycznej w najbliższych wyborach prezydenckich w USA, wziął udział w sympozjum z okazji dwudziestej piątej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki Centessimus annus, które 15 kwietnia zorganizowała w Watykanie. Międzynarodową konferencję za Spiżową Bramą zorganizowała Papieska Akademia Nauk Społecznych, której przewodniczący biskup Marcelo Sanchez Sorondo zaprosił amerykańskiego senatora.

Wśród innych uczestników znaleźli się m.in. antyglobalistyczni prezydenci Boliwii i Ekwadoru, Evo Morales i Rafael Correa.

W swoim referacie, zatytułowanym "Pilna potrzeba moralnej ekonomii", Sanders wielokrotnie cytował papieża Franciszka i zwracał uwagę na potrzebę sprawiedliwej dystrybucji globalnych zasobów. Podkreślał, że wyzwania stojące dziś przed światem nie są związane z technologią czy finansami, ale mają przede wszystkim wymiar "moralny". Wyraził zarazem przekonanie, iż Franciszek "odegrał historyczną rolę w dążeniach do stworzenia nowej światowej gospodarki i nowej wizji dla planety". Mówił o nierównościach w dostępie do opieki zdrowotnej i zmianach klimatycznych. Podkreślał, że wyzwania stojące przed światem nie są związane z technologią czy finansami, ale mają przede wszystkim wymiar "moralny". - Ekonomiczne spojrzenie papieża Franciszka na zmiany klimatyczne ma fundamentalne znaczenie - podkreślił.

W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" senator Sanders powiedział, że bardzo chciałby spotkać się z papieżem, i wyraził przekonanie, że ich poglądy w wielu kwestiach są zbieżne. - Jestem wielkim zwolennikiem papieża, choć mam inne zdanie w niektórych sprawach, począwszy od legalizacji par homoseksualnych - oświadczył. - Ale uważam, że Franciszek jest postacią charyzmatyczną, która pomaga opinii publicznej uświadomić sobie nierówności w dochodach i bogactwie, jakie widzimy na całym świecie - dodał.

– Papież chce uleczyć społeczeństwo z niesprawiedliwości społecznych. I w tym całkowicie się z nim zgadzam. – powiedział Sanders w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi "La Repubblica". Zapewnił przy tym, że jego udział w sympozjum nie jest "wydarzeniem politycznym" ani elementem kampanii wyborczej.

Papież udzielił oficjalnej audiencji Moralesowi, a w Domu św. Marty odbył również krótkie, nieoficjalne spotkanie z Sandersem. Jak sam później tłumaczył uścisnął mu tylko dłoń. Stolica apostolska nie chce aby ten gest był włączony w jakikolwiek sposób w kampanię wyborczą, która toczy się w USA.Opcje Artykułu

Sanders i Morales w Watykanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń