Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kto podkłada nogę papieżowi?

Papież Franciszek upadł boleśnie podczas ceremoni na Jasnej Górze. Był to upadek bolesny bo w tym wieku tak już jest. Nie był to jednak upadek bez przyczyny. Ktoś powie że Franciszek nie ugina kolan przed obrazem Matki Bożej, że nie ma w zwyczaju klękać i to jest znak opamiętania. Być może tak jest, jeśli przyjmiemy że papież nie klęka świadomie i chce tego dać widoczny dowód.Dla mnie jednak znak ten został nam dany, aby zrozumieć że "ktoś" wciąż podkłada nogę papieżowi. Pierwsze potknięcie było wczoraj w kaplicy na zamku. Papież przeszedł obok sarkofagu Św.Jadwigi, nawet nie obrócił głowy w tamtym kierunku. Dlaczego? Ponieważ osoby z najbliższego otoczenia podłożyły mu nogę. Nie powiedziały, jak ważną dla Polski i Polaków jest Św. Jadwiga Królowa. Nie uprzedzili, że w zwyczaju naszym jest wyrażenie choćby odrobiny zainteresowania, nie mówiąc już o krótkiej modlitwie, przy jej sarkofagu.


Dzisiaj podłożono papieżowi nogę raz jeszcze. Nie powiedziano mu że setki tysięcy pielgrzymów które corocznie odwiedzają Matkę i Królową Polski, obchodzi jej wizerunek na kolanach. Nie przypomnieli że Jan Paweł II nawet poważnie chory, zawsze klęczał na klęczniku przed Jej obliczem. Czy papież Franciszek mógł o tym nie wiedzieć? Mógł, bo jest stary, zbolały, ma chore nogi i kolana a musi jeszcze mieć siły na dzień jutrzejszy.


Być może dałby znak, że próbuje to zrobić, gdyby wiedział, jakie jest to dla nas Polaków ważne.


Zaniedbania osób odpowiedzialnych za informowanie papieża o specyfice miejsca i czasu, są jak podkładanie nogi do upadku, tym gorsze że niespodziewane, bo uczynione przez osoby którym papież zaufał.

 

(kovanecky)

 

Franciszku, dlaczego nie uklękniesz przed Matką Bożą Jasnogórską, skoro klękasz przed muzułmanami, hinduistami i transseksualistami?

Chcielibyśmy szczerze zapytać Franciszka, dlaczego nie klęka przed Matką Bożą? Czy nie odczuwa potrzeby klękania także przed Najświętszym Sakramentem? Poniżej zamieszczam dwa wideo z jego wizyty na Jasnej Górze, oraz dodatkowo dla porównania wideo z obmycia nóg poganom i innowiercom, i zadaję szereg pytań. Czego nas uczy Franciszek swoją postawą?   
Pierwsze wideo, poniżej, pokazuje postawy Jana Pawła II i Benedykta XVI podczas pielgrzymki do Polski. W dalszej części filmiku widzimy, że Franciszek, wchodząc do prezbiterium, do kaplicy jasnogórskiej, nie uklęknie.

 

 

Drugie wideo przedstawia całe przywitanie Franciszka, które dokonuje się w kaplicy jasnogórskiej. Czy takie coś miało kiedyś miejsce za Jana Pawła II lub Benedykta XVI, by oni siedzieli w kaplicy, zaraz po wejściu do niej, i by w tym czasie wysłuchiwali na swój temat ciepłych słów?
Franciszek siedzi, słuchając, po czym na odsłonięcie obrazu wstaje. Wychodząc czyni jedynie skłon. Ani razu nie klęka przed Matką Bożą i przed tabernakulum, przed Przenajświętszym Sakramentem!

 

 

Dlaczego Franciszek nie miał przygotowanego klęcznika? Bo miał przygotowany fotel dla samego siebie i jedno z drugim nie współgra? Nie wiem, na ile szczegóły wizyty Franciszka na Jasnej Górze były wcześniej konsultowane z osobami odpowiedzialnymi z jego delegacji, ale rozsądek podpowiada, że takie rzeczy są jednak zwykle konsultowane dostatecznie we wszystkim, co jest istotne. Jak widać, klęcznik i postawa klęcząca nie są istotne dla Franciszka. Wątpliwe, by paulini sami decydowali o postawach Franciszka na przekór minionym postawom Jana Pawła II i Benedykta XVI i zwykłej postawie katolickiej – klęczenie przed obrazem Matki Bożej oraz uklęknięcie przed samym tabernakulum, przy wejściu do prezbiterium czy kaplicy, powinno być oczywistością.

Jaki przykład daje Franciszek całemu ludowi chrześcijańskiemu? Dlaczego odstępuje od postawy klęczącej? W przypadku mycia nóg muzułmanom czy transseksualistom, potrafi nawet trwać w postawie klęczącej, przesuwać się na klęczkach, dodatkowo głęboko się skłaniając i całując ich nogi. Dowodzenie, że ma problemy zdrowotne uniemożliwiające klękanie (nota bene na podstawie plotek), nie bardzo przekonują w obliczu tak wyrazistych jego postaw jak na umycie nóg, jak pokazuje to wideo – żadnych poważnych problemów z klęczeniem, pochylaniem się, prostowaniem.

 

 

Ktoś mógłby pokazać zdjęcia, na których Franciszek klęczy z różańcem i przed Matką Bożą. Tak, to prawda. Ale byłoby jakimś zafałszowaniem, jeśli nie chciałoby się dostrzec, że coraz częściej Franciszek przybiera postawę inną niż klęcząca w obliczu sacrum, że nie raz odstępuje w tym od tradycji. Nie jest to jakiś jednorazowy gest. Jest to stała praktyka. Wobec Najświętszego Sakramentu pisaliśmy o tym tutaj: Franciszek notorycznie nie klęka przed Najświętszym Sakramentem, łamiąc przepisy liturgiczne.

Dlaczego, Franciszku, nie klękasz? Czy nie odczuwasz tej potrzeby uklęknięcia przed Najświętszym Sakramentem albo obrazem Matki Bożej, klękanie jednak przed człowiekiem nie jest dla Ciebie problemem?

P.S. Komentujących proszę o rozwagę i nie unoszenie się w epitetach lub osądach, zadajemy pytania i szukamy na nie odpowiedzi.

P.S. nr 2 Dopisane w dwa dni po publikacji tego posta.
Znalazłem gdzieś w Interencie próbę tłumaczenia, że jednak choroba jest przyczyną nieklękania, ponieważ Franciszkowi dokucza rwa kulszowa i ma problemy z kręgosłupem – co zostało jasno przekazane, oficjalnie. Próbuje się tłumaczyć, że Franciszek ma już 80 lat, jest stary i zniedołężniały, i jak klękał przy muzułmanach, czasem musieli mu pomagać i go podtrzymywać.
Można na to odpowiedzieć w ten sposób:
1. Benedykt XVI i Jan Paweł II też byli starzy i coraz mniej sprawni ruchowo, a mimo to zawsze chcieli uklęknąć nawet w złym stanie zdrowia (Franciszek na co dzień normalnie się porusza i to bardzo dobrze – widać, że jest sprawny i samodzielny).
2. Jeśli Franciszek potrzebowałby pomocy w jakiejś mierze przy klękaniu (zdjęcia pokazują, że ta pomoc przy uwijaniu się w myciu nóg muzułmanom ze strony innych osób była zupełnie drugorzędna), przecież mógł o to poprosić i tutaj.
3. Brak przygotowanych klęczników oraz powtarzanie gestów ukazują, że nie jest to problem jednorazowy, jakaś chwilowa niemoc czy niespodziewane najście choroby, ale celowe, zaplanowane działanie. Widzimy, że postawy Franciszka idą w pewnych kierunkach.
4. Nikt nie stwierdził oficjalnie, że problemy zdrowotne Franciszka mają wpływ na klękanie – tak więc taka informacja pozostaje plotką i domyślną hipotezą, zupełnie niepotwierdzoną w źródłach. Widzimy na szeregu zdjęć i wideo, że Franciszek jednak, jak chce, to potrafi uklęknąć. Na przykład, kiedy heretycy mają na niego ręce nakładać i się za niego modlić:

5. Tezę „papież Franciszek nie może samodzielnie uklęknąć z powodu choroby” można bardzo łatwo obalić oglądając różne wideo, na przykład to wideo 0:35 – tutaj. A nawet jakby teza była prawdziwa, czy nikt nie mógłby mu pomóc uklęknąć?

 

 
Share this:


Opcje Artykułu

Kto podkłada nogę papieżowi? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń