Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Mike Pence wygwizdany na katolickim uniwersytecie

Czy uniwersytet katolicki braci św. Krzyża przeżywa kryzys katolickiej tożsamości. Studenci z tej uczelni bojkotowali wiceprezydenta Mike'a Pence'a za jego poglądy na moralnść seksualną.André Bessette, kanadyjski zakonnik, założył w XIX wieku Zgromadzenie Świętego Krzyża (Bracia Krzyża Świętego, CSC), które zajmuje się szkolnictwem. Prywatny Uniwersytet Notre Dame w South Bend, w stanie Indiana to jedna z najważniejszych uczelni katolickich należących do tej kongregacji w Stanach Zjednoczonych, w którym liczba studentów sięga 12 tysięcy osób.

W ubiegłym miesiącu akademia gościła polityka uznawanego za prawą rękę prezydenta Donalda Trumpa. Podczas wręczania dyplomów, w trakcie przemówienia wiceprezydenta Mike'a Pence'a, część z dwutysięcznej rzeszy absolwentów ostentacyjnie opuściła ceremonialną salę. Pozostali dopingowali kolegów i gwizdali. Jaki był powód takiego zachowania? To protest przeciwko antyaborcyjnej i "nieafirmatywnej" względem homoseksualizmu polityce Białego Domu.

Studenci byli ubrani w charakterystyczne togi z czapkami, ale ci protestujący mieli jeszcze kolorowe elementy symbolizujące tęczę - "symbol gejowskiej dumy".

Pence pojawił się tam, bo przez lata był kongresmenem, a później gubernatorem stanu Indiana. W South Bend otrzymał honorowy dyplom i studiował na Notre Dame.

"Udział Pence'a w uroczystościach i odznaczenie go dyplomem honorowym naszego uniwersytetu stanowi poparcie dla polityki i działań, które są sprzeczne z katolickimi naukami i wartościami społecznymi" – oświadczyli organizatorzy protestu.

Zastępca Trumpa ripostował. W wygłoszonym przemówieniu przeciwstawił się tendencji do tłumienia dyskursu publicznego. Jestem dumny, że "University of Notre Dame" przetrwał bez przeprosin za obronę świętości życia ludzkiego - zadeklarował. Notre Dame jest miejscem najgorętszych sporów, gdzie przeciwstawne poglądy są dyskutowane, i gdzie każdy głos, nieważne jak niepopularny lub niemodny jest słyszany. Ta uczelnia jest awangardą wolności wypowiedzi i wolnej wymiany myśli, kiedy wolność słowa słabnie na uczelniach w całej Ameryce.  W ten sposób "Notre Dame" jest wyjątkiem, wyspą w morzu poprawności politycznej, które zalewa swoimi falami wiele środowisk akademickich. O ile ta instytucja utrzymuje atmosferę tolerancji i otwartej debaty, zbyt wiele uczelni w całej Ameryce uległo charakterystycznym kodom mowy nienawiści, bezpiecznych stref, tonom policyjnym i totalitarnym, administracji sekcjonującej poprawność polityczną, które to zjawiska prowadzą do tłumienia wolności słowa - bronił prawa do swobody wypowiedzi.

- Te nazbyt częste praktyki są destrukcyjne dla uczenia się i zdobywania wiedzy, i są całkowicie poza amerykańską tradycją i zagrażają wolności każdego Amerykanina - tłumaczył dalej.

- To największy zaszczyt w moim życiu móc służyć 45. prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zaangażowanie w kwestie społeczne przynosi działania w celu przezwyciężenia ubóstwa na całym świecie. Nacisk na etykę i kulturę promuje wartość każdego ludzkiego życia. Z wielu przyczyn w tych sprawach potrzeba sojusznika w nowej administracji. Donald Trump podjął kroki w celu zapewnienia naszemu uniwersytetowi i Małym Siostrom Ubogich wolność sumienia, aby katolickie instytucje w pełni mogły uczestniczyć w życiu społecznym - nawiązał do przymusu opłacania antykoncepcji.

Honorowy gość wspominał na uroczystym wręczeniu mu uniwersyteckiej nagrody lata studenckie. - Teraz jestem Wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, ale najważniejszym zadaniem jakie kiedykolwiek otrzymałem to ojcostwo i bycie mężem – przyznał. Karen i ja jesteśmy dumnymi rodzicami trojga niezwykłych dzieci. Jedno z nich właśnie dołączyło do grona absolwentów uczelni. Nasze rodziny dały nam fundament miłości i edukacji.

Polityk dywagował o początkach uniwersytetu w stanie Indiana. - Sto siedemdziesiąt pięć lat temu ks. Edward Sorin z siedmioma towarzyszami opuścił swój dom w Vincennes, w Indianie i wyjechał na północ wzdłuż Wabash przez pola i lasy, pośród dolin i na wzgórza, aż dotarł do ziemi, na której stoimy dzisiaj - dywagował o początkach akademii katolickiej polityk. - Ks. Sorin założył instytucję o szlachetnej misji, która stała się potężnym ośrodkiem dobra - komplementował duchownego patrona ośrodka.

"Od sztuki do inżynierii, od polityki do prozy nasz uniwersytet daje podstawy krytycznego myślenia i wiedzy - mówił. - Ale edukacja Notre Dame nie kończy się na kształtowaniu umysłu. W tych salach, doświadczamy formacji serca. Edukacja tutaj przygotowuje do życia w służbie dla rodzin, waszych wspólnot i naszego kraju oraz stanów, do których wracamy". - Notre Dame jest naprawdę wyjątkowy - podkreślał.

Koncyliacyjny charakter miało wystąpienie rektora uniwersytetu, który zawarł swoją wizję społeczną w czterech "musi".

 • Musimy znaleźć sposób, by chronić życie dziecka w łonie matki i poszanować prawa kobiet, zwłaszcza tych, które są najbardziej wrażliwe;
 • Musimy wspierać nasze siostry i braci LGBT, i respektować wolność religijną i mądrość tradycji;
 • Musimy przyjąć w naszej wspólnocie tych, którzy chcą przyczynić się do budowania naszego narodu i ustanowić i egzekwować przesłanki polityki imigracyjnej;
 • Musimy powitać uchodźców uciekających z ogarniętych wojną krajów i uchronić nasz kraj od plagi terroryzmu.

- W Notre Dame, musimy dążyć do czegoś wyższego. Musimy mówić prawdę i rzucać wyzwanie niesprawiedliwości społecznej – wzywał kapłan. Ale musimy też słuchać tych, którzy nie zgadzają się z nami, dbać o więzi, które łączą nas i znajdować sposoby, aby zbudować społeczeństwo, w którym wszyscy mogą się rozwijać - nawet ludzie, którzy nie wyglądają jak my lub nie myślą tak jak my - ostrzegał.

W dalszej części przemówienia rektor uniwersytetu przybliżył sylwetkę gościa.

- Mike Pence był jednym z sześciorga dzieci urodzonych w wielodzietnej rodzinie katolickiej. Dorastał w Columbus, w stanie Indiana w otoczeniu wspierających przykładem odpowiedzialności i ambicji. Rodziców miał byli wzorcowych. Jego dziadek Richard Michael Crawley, wyemigrował z Irlandii do Chicago, gdzie pracował w segmencie transportowym przez 40 lat i uczył młodego Mike'a Penca, że w Ameryce wszystko jest możliwe.

Mike poznał swoją żonę, Karen na wydziale prawa. Każdy, kto spędził chwilę czasu z tą parą pozostaje pod wrażeniem szacunku i miłości, które pokazują sobie nawzajem.

- Jako gubernator Mike Pence nie chciał niczego więcej, jak tylko zagwarantować dostatnią przyszłość po miażdżącym upadku przemysłu w Midwest – chwalił polityka. Jako wiceprezydent Mike Pence jest głosem równowagi, rozumu i ciągłości. Odegrał kluczową rolę w kształtowaniu porządku krajowego i podróżuje po całym świecie, aby uspokoić sojuszników a wrogom pokazać determinację - wymieniał zasługi byłego gubernatora.

- Nawet ci, którzy nie zgadzają się z Mikiem Pencem powinni rozpoznać go jako człowieka zasad. Jestem dumny, że mogę go nazwać swoim przyjacielem – wyznał rektor uniwersytetu.

W imieniu "Notre Dame", mamy zaszczyt powitać 50. gubernatora naszego stanu i 48. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Michaela Richarda Pence'a – zakończył powitanie duchowny.

Ojciec John Jenkins, rektor uniwersytetu Notre Dame kojarzony jest z umiarkowanym skrzydłem w kongregacji św. Krzyża. Chociaż wielokrotnie przyrzekał zachować katolicką tożsamość uczelni naraził się na krytykę ze strony amerykańskiego episkopatu zapraszając w jej podwoje Baracka Obamę. Prezydencka reforma ubezpieczeń społecznych godziła w wolność religijną a poparcie ówczesnej administracji waszyngtońskiej dla organizacji proaborcyjnych było bezprecedensowe w historii USA, co spotkało się nawet z reakcją papieża Franciszka. Ponadto Jenkins podjął kontrowersyjną decyzję o umożliwieniu wystawienia spektaklu "The Vagina Monologi" na deskach akademickiego teatru; dał też zielone światło dla pokazów filmów gejowskich w kampusie.

 


https://www.nd.edu/

 

 

 Opcje Artykułu

Mike Pence wygwizdany na katolickim uniwersytecie | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Mike Pence wygwizdany na katolickim uniwersytecie
skierka nie, 28 maj 2017, 14:43:39
 A....właściwie KTO im dał dyplomy katolickiej uczelni ?        B. KTO zaliczył im egzaminy ?a może... zaliczyli to czego ich nauczono i to w zgoła nieoczekiwany sposób "wylazło"        C. Rodzimy, polski wtręt ,Jeżeli tego co jest katolickie a co nie uczą tacy jak...owi biskupi w katedrze pozanńskiej  w  Wielki Czwartek to czemu się dziwimy ?   


Jeśli unas , już teraz , homoseksualizm to już nie jest sodomia ale "życie nieuporządkowane " to...moje uszanowanie , co my chcemy od Amerykanów ?
A właściwie jaki jest system rekrutacji na uczelnie z nazwy katolickie ?         

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń