Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Raport IPN w sprawie ojca Konrada Hejmo

Dziś o 15 Instytut Pamięci Narodowej opublikował raport dotyczący współpracy ojca Konrada Hejmo ze służbami specjalnymi komunistycznych władz. Wynika z niego iż o. Konrad Hejmo był agentem SB w latach 1975-1980, a wywiadu PRL - od 1980 do 1988, gdy był już w Watykanie.

Sądzimy, że ojciec Hejmo stanowił dla MSW jedno z najcenniejszych źródeł informacji o sytuacji w Watykanie i w polskim Kościele w latach osiemdziesiątych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ocena ten ma charakter hipotezy, która powinna być zweryfikowana poprzez dalsze badania dokumentów pozostawionych przez służby specjalne i władze PRL. Raport niniejszy nie ma charakteru opracowania całościowego i ostatecznego. Opiera się przede wszystkim o trzy tomy dokumentów bezpośrednio dotyczące kontaktów o. Hejmy z MSW w latach 1975-1988. Wiele wątków i faktów wymaga dalszych, żmudnych badań i poszukiwań, w tym konfrontacji z innymi źródłami historycznymi (nie wykluczając relacji o. Konrada).

W naszym raporcie staraliśmy się unikać formułowania ocen moralnych (choć oczywiście cały czas taka refleksja była obecna podczas naszej pracy), pozostawiając je czytelnikom. Staraliśmy się zrekonstruować najważniejsze fakty, a także wskazać te interpretacje, które wydają się nam najbardziej uprawnione i prawdopodobne. W wielu przypadkach – wobec braku pewności - musieliśmy ograniczyć się do sformułowania hipotez czy jedynie pytań. Raport ma ułatwić lekturę całej zachowanej dokumentacji, która stwarza wiele trudności interpretacyjnych nawet dla historyków od kilku lat pracujących na aktach wytworzonych przez służby specjalne PRL. Zdaniem autorów raportu analizowane przez nas dokumenty winny być udostępnione innym historykom (także spoza IPN) oraz dziennikarzom (w trybie przewidzianym przez ustawę o IPN). Otworzy to możliwość zweryfikowania przez opinię publiczną naszej pracy, jak i tej całej, wyjątkowo zawikłanej sprawy." - napisali Andrzej Grajewski, Paweł Machcewicz, Jan Żaryn w zakończeniu 71 stronnicowego raportu.

Pełny raport w formacie .pdfOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/konrad_hejmo

No trackback comments for this entry.
Raport IPN w sprawie ojca Konrada Hejmo | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Raport IPN w sprawie ojca Konrada Hejmo
verbadocent śro, 1 cze 2005, 17:50:36
Wstrząsające!!!

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
Raport IPN w sprawie ojca Konrada Hejmo
Natalia Róża śro, 1 cze 2005, 17:59:21
Niestety mój komputer odmawia otworzenia załączonego do tekstu dokumentu. Bardzo będę wdzięczna, jeśli ktoś z użytkowników prześle mi go mailem jako dokument w Wordzie. Z góry dziękuję.

---
Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

 
Raport IPN w sprawie ojca Konrada Hejmo
Kaszub czw, 2 cze 2005, 09:53:30
Przeciwnicy lustracji dąży do przekonania opinii publicznej, że lustracja jest zła. Dlatego na kozła ofiarnego wybrano osobę, darzoną szacunkiem przez tą część społeczeństwa, która jest za lustracją i dekomunizacją. Oto teraz ciemnogród zobaczy, że lustracja krzywdzi nie ubeków, ale "niewinnych" ludzi. W ten sposób przeciwnicy próbują po raz kolejny nie dopuścić do rozliczenia komunistów i uporządkowania życia publicznego. Najgorsze, że używa do tego instytucji państwowej.
Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć że ojciec Hejmo nie był TW i w jakikolwiek sposób usprawiedliwiać tę postać.
Pragnę jedynie zauważyć że wybiórcze i arbitralne a przede wszystkim bezprawne wybranie jednej teczki ma głębszy cel polityczny.
Jeszcze raz potwierdza się że nie przeprowadzenie całkowitej lustracji zasobów UB i SB, zastępowanie tego procesu instytutem sterowanym politycznie prowadzi do jeszcze większego bałaganu. Nadal nie poznaliśmy twórców machiny niszczenia godności ludzi i jej funkcjonariuszy. Dziś mamy teatr który ma zniechęcić tych którzy nie boją się prawdy choć są świadomi ogromu bólu jaki ona niesie.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń