Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej

Już 28 lutego na półkach księgarni pojawi się jedna z najbardziej oczekiwanych książek związanych z Kościołem i polską historią. "Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej" autorstwa Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jeszcze przed swoim powstaniem budziła liczne nadzieje i równie liczne kontrowersje. Jest ona efektem prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB, a jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki.

Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać.

Książka niewątpliwie uporządkuje toczące się od wielu miesięcy dyskusje na temat tzw. lustracji duchownych. Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.


Książkę Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej można zamawiać także w naszej księgarni. Do każdego egzemplarza dołączamy film "Proces w Kurii krakowskiej 21-27 stycznia 1953 r.".


Opcje Artykułu

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
krystyna wto, 27 lut 2007, 08:50:36
Dla mnie ksiadz Tadeusz Isakowicz to bohater narodowy , a ojcow kosciola w Polsce to mamy wspanialych jak nie pedofil , to zlodziej a jak nie zlodziej to agent , a jak nie agent to zamieszany w inna afere , juz nie wspomne jak nasi ojcowie uzywaja dobr tego swiata to juz chyba uraga kazdemu prawu nawet Boskiemu chociaz jestesmy wszyscy grzeszni .To juz nie na moj swiatopoglad jestem praktykujaca katoliczka wierna Bogu i oddana blizniemu ale juz mnie sie to wszystko w glowie nie miesci .
 
 • Rafi F wto, 27 lut 2007, 09:47:53
verbadocent czw, 1 mar 2007, 08:46:05
Przejrzałem książkę ks. Isakowicza-Zaleskiego pobierznie, bo na razie nie mam czasu jej czytać. Mam do niej, tak jak do większości prac opartych na materiałach IPN jeden, podstawowy zarzut. Są one niefachowe z punktu widzenia historyka. Abecadło historyczne przyjmuje zasadę tzw. krytki źródeł. Oznacza to, że do każdego źródła należy podchodzić krytycznie oceniając je i porównując do innych źródeł. Taka metoda używana jest powszechnie np. w egzegezie biblijnej i nikogo to nie dziwi. Nikogo również nie dziwi to, że nie jest stosowana w przypadku lustracji (szczególnie tej kościelnej) w Polsce. Dlaczego nie jest stosowana? Bo innych źródeł nie ma (archiwa np. kościelne są na mocy prawa obowiązującego w RP zamknięte na 50 lat, a archiwa specjalne na 75 lat), świadectwa uczestników nie są brane pod uwagę, źródła zagraniczne (przede wszystkim sowieckie) są niedostępne. Weźmy pierwszy z brzegu przykład. Z książki wynika, że UB prowadziło "grę operacyjną" z ks. Paetzem, podejrzewając go o to, że jest "agentem" Watykanu (nic nie wyczytałem o tym, jakie przesłanki kierowały ubecją do sforumułowania tej tezy). Ks. Paetz nie wypowiadał się na ten temat, nikt inny nic o tym nie mówi. Nie mając dostępu przez najbliższe kilkadziesiąt lat do dokumentów watykańskich nie będziem w stanie dokonać prawidłowej oceny, dla której zasadnicze znaczenie ma fakt czy ks. Paetz działał na polecenie Watykanu czy nie. Nie chcę powiedzieć przez to, że ks. Isakowicz-Zaleski napisał nieprawdę. On tylko oparł się na materiałach IPN, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Materiały IPN (czyli de facto poubeckie) pokazują świat widziany z jednej perspektywy. Moje doświadczenia wynikające z lektury moich własnych akt pozwalają na postawienie tezy, że perspektywa ta jest bardzo odległa od stanu faktycznego. Czytając pracę (absolutnie nie naukową, mimo pozoru takowej jaką nadały jej media) miejmy świadomość, że jest to tylko przejrzenie się w krzywym zwierciadle a nie ogląd faktyczny.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
nipes pią, 2 mar 2007, 15:59:58
Książkę Księża wobec bezpieki kupiłem w oczekiwaniu na rozwiązanie napięcia które powstało wokół tej tematyki. I.. napięcie wzrosło. Kiedy to się skończy? Zaraz będą skandale obyczajowe, pedofilia.. kolejne książki.. Co się dzieje?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń