Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wspólna data Wielkanocy powinna stać się regułą

Samuel Kobia, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (WCC,) w przesłaniu wielkanocnym do kościołów członkowskich wezwał do wznowienia prac nad ustaleniem wspólnej dla wszystkich chrześcijan daty Wielkanocy.

"Mam nadzieję, że chrześcijanie na całym świecie połączą się w modlitwie i wspólnej celebracji świąt Zmartwychwstania Pańskiego" - napisał Kobia, przypominając, że w tym roku Wielkanoc jest obchodzona tego samego dnia we wszystkich kościołacgh.

Obecnie do obliczania daty Wielkanocy są używane dwa kalendarze - juliański (w większości kościołów wschodnich) i gregoriański (w kościołach zachodnich). Obecnie różnica między kalendarzami wynosi 13 dni - w 2100 będzie to już 14 dni.

Kościoły zrzeszone w WCC rozpoczęły już rozmowy na temat ujednolicenia daty Wielkanocy, jednak fakt że wyznaczenie tej daty jest ściśle związane z tradycjami liturgicznymi poszczególnych wspólnot, opóźnił postępy w pracach a właściwie niemal całkowicie je zatrzymał. W wielkanocnym liście Samuel Kobia przyznał iż, zawiodły wysiłki podejmowane dotąd w kierunku rozwiązania tego problemu, jednakże podkreślił iż WCC nadal będzie czyniło starania by trwający dialog zakończył się sukcesem.

Generalny sekretarz Światowej Rady Kościołów wskazał iż występująca w tym roku zbieżnosć dat Wielkanocy we wszystkich kościołach będzie się powtarzała pięciokrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Ma on nadzieję, że korzyści płynące ze wspólnej celebracji tego wielkiego święta przez wszystkich chrześcijan zostaną dostrzeżone przez kościoły i wpłyną na przyspieszenie kompromisu w sprawie jednej daty.

Kamieniem milowym w dyskusji nad wspólną datą Wielkanocy były współorganizowane przez WCC i Radę Kościołów Środkowego Wschodu, konsultacje prowadzone w Aleppo (Syria) w marcu 1997 roku. Ustalono wówczas między innymi iż różnice w obliczaniu daty tego święta nie wywodzą się z niezgodności doktrynalnych, a są jedynie kwestią tradycji liturgicznych.

Uczestnicy konsultacji rekomendowali wówczas kościołom wschodnim i zachodnim powrót do zasad ustalonych na soborze Nicejskim w 325 roku. Według nich Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W Aleppo przyjęto zasadę, że ustalanie tej daty powinno być oparte nie na kalendarzowym, a na dokładnie wyliczonym astronomicznym początku wiosny. Dodatkowo, wszelkie ustalenia powinno się czynić biorąc pod uwagę czas równonocy wiosennej w Jerozolimie - miejscu gdzie Chrystus zmarł i zmartwychwstał. Oznacza to że zarówno kościoły  wschodnie jak i zachodnie musiałyby zmienić swoje metody ustalania czasu Wielkanocy, oba bowiem kalendarze (juliański i gregoriański) nie są zgodne z astronomicznymi wyliczeniami (wiosna astronomiczna nie pokrywa się z kalendarzową).

Do dziś nie doszło jednak do żadnych konkretnych ustaleń w tej sprawie. Samuel Kobia, podobnie jak uczestnicy konsultacji sprzed 7 lat wyraża jednakowoż nadzieję, że już wkrótce wspólne obchodzenie Wielkanocy będzie regułą a nie tylko przypadkową zbieżnością w kalendarzach.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040403160402781

No trackback comments for this entry.
Wspólna data Wielkanocy powinna stać się regułą | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wojciech1966 sob, 3 kwi 2004, 19:24:20
ok, żaden z kalendarzy nie jest zdodny z kalendarzem astronomicznym, ale... ale takie stwierdzenie jest o tyle falszywe, iż skala błędu w kalendarzu gregoriańskim jest o wiele mniejsza... astronomiczna wiosna jest w okolicach naszego 21/22 marca... bardzo sie myle?


---
Wojciech
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń