Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Żonaci do ołtarzy - rewolucja w polskim Kościele

Żonaci mężczyźni będą mogli głosić w kościołach kazania, udzielać chrztów oraz przewodniczyć obrzędom pogrzebowym i ślubnym. Stanie się tak być może już za trzy lata 

Jak informuje "Życie Warszawy", Episkopat Polski zlecił właśnie przygotowanie programu formacji kandydatów na diakonów stałych. Zajmie się tym biskup toruński Andrzej Suski. Niewykluczone, że już za trzy lata żonaci mężczyźni będą w Polsce dopuszczeni do święceń diakonatu. Oznacza to, że będą mogli przewodniczyć ceremoniom pogrzebowym i ślubnym, udzielać chrztu i komunii oraz głosić kazania. W odróżnieniu od księży nie będą mogli spowiadać i odprawiać mszy.

Stałym diakonem będzie mógł zostać kawaler, ale także żonaty mężczyzna, który ukończył 35 lat i spełnia stawiane przez Kościół kryteria moralne. Wymagany jest też minimum pięcioletni staż małżeński, przygotowanie teologiczne i pisemna zgoda żony. Stali diakoni utrzymywaliby się z własnej pracy zawodowej. Kościół pomagałby im finansowo tylko w przypadku, gdyby nie mieli innych źródeł utrzymania.

Dziennik cytuje opinię  Józefy Hennelowej, według której "choć w Polsce mamy wystarczającą liczbę księży, diakonat stały ma głęboki sens. - Ludzie ci mogliby na przykład wyjeżdżać do pracy za wschodnią granicę, gdzie ciągle brakuje kapłanów. Lepiej od wielu księży znają też realia życia zwykłych polskich rodzin".

Według watykańskich statystyk - dodaje "Życie Warszawy", w 2000 roku było  na świecie 27 824 stałych diakonów, a ich liczba ciągle rośnie.

Więcej w Życiu WarszawyOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040406091321239

No trackback comments for this entry.
Żonaci do ołtarzy - rewolucja w polskim Kościele | 13 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rewolucja w polskim Kościele
Crusader wto, 6 kwi 2004, 17:53:52
to krok do:
1) zniesienia celibatu,
2) zrównania stanu kapłańskiego ze świeckim

ażeby modernistów pokręciło !!!

---
Silence - we hunt for the Queen
Sign of the Cross
And pray in-between
 
Żonaci do ołtarzy - rewolucja w polskim Kościele
Wojciech1966 wto, 6 kwi 2004, 21:37:00
Spokojnie!

Ma Pan racje, ze cala masa postepowcow zaciera lapki, a wszyscy "bracia w wierze" i starsi i mlodsi, pewnie tez sie ciesza... ale...

1. Finanse
Jak mozna przeczytac, to taki diakon bedzie musial sam na siebie zarobic, obowiazki bedzie mial wykonywac po godzinach, po godzinach swojej pracy zawodowej. Ha! No to juz widze, jak mu po jakims czasie zona bedzie na glowie kolki ciosala - "Dzis w ciezkich czasach, kiedy rodzine trudno utrzymac ty biegasz po kosciolach jakby ksiezy nie bylo..."
Co prawda zaznaczono, ze moga niektorzy diakoni otrzymac wsparcie z kurii, ale... skad kuria wezmie? Z tacy? A kto da? Na ksiedza i owszem, ale na Kowalskiego i jego familie, a niby dlaczego? Ludzi Pan nie zna? To co, biskup odejmie z pieniedzy na seminarium? Hahaha!
No, chyba ze JE bp. A.Suskiemu Unia Europejska kase da, nawolywal za referendum, to...

2. Ew. korzysci...
Jak beda diakoni, w koncu kiedys byli zonaci diakoni, to moze ... swieckich szafarzy ... no ci wezma! Ok, mezczyzni to pewnie diakonami zostana, ale ... szafarze w spodnicy! Licze na to, ze pojda precz!
No bo jak jest ksiadz, jest swiecki diakon, to po co szafarka?

3. Z drugiej strony, jak ktos teraz zacznie klepac o zniesieniu celibatu to mu sie zatka buzie "trzeba bylo zostac diakonem, zostales ksiedzem majac alternatywe, no to siedz cicho"!

4. Ale chyba przyznam szczerze, ze i mnie sie zrobilo ciezko.. I chyba sam siebie oszukuje :(

---
Wojciech
 
Żonaci do ołtarzy - rewolucja w polskim Kościele
gaetta śro, 7 kwi 2004, 08:27:58
Nie będzie to z pewnością dobrze przyjęte przez wiernych. Już teraz w sytuacjach, gdy Komunii św. udziela jednocześnie kapłan i szafarz - dużo większe kolejki ustawiają się do księdza ;) Ślubom, chrztom i pogrzebom w polskiej rzeczywistości towarzyszą zwykle Msze św... Po co diakoni? Nie umiem dostrzec sensu takiego posunięcia episkopatu.

---
Anna
 
Żonaci do ołtarzy - rewolucja w polskim Kościele
verbadocent śro, 7 kwi 2004, 10:06:35
To nie żadna rewolucja! Jest to wdrożenie w życie, z 40 letnim opóźnieniem, postanowień Vaticanum II, konkretnie art. 29 Konstytucji dogmatycznej Lumen gentium. Diakonat w Kościele był od początku (diakon św. Szczepan, diakon Filip - opisani w Nowym Testamencie) i cały czas (diakon św. Franiszek z Asyżu). Posługa diakonatu ma głębokie zakorzenienie tak w Piśmie Świętym jak i Tradycji Apostolskiej Każdy alumun seminarium przed przyjęciem święceń kapłańskich zostaje diakonem - diakonat przejściowy.
Gromko pohukującym zwolennikom "jedynie słusznej tradycji" radzę poczytać sobie dokumenty Soboru Trydenckiego (DS 1772)odnoszące się do diakonatu, nim będą krzyczeć. Dla odnowienia ich pamięci historycznej - wtedy jeszcze masonów nie było. Nie jest żadne pomieszanie pojęć: diakon (także żonaty) jest diakonem, a prezbiter - prezbiterem.
Zainteresowanym polecam lekturę pracy Marka Marczewskiego "Diakonat", Wyd.Polihymia, Lublin 2000.
 
Żonaci (i mezatki) do ołtarzy - Ewolucja w (nie tylko polskim) Kościele
montsegur śro, 7 kwi 2004, 11:32:38
Nie, nie wyglada na to, by wybor w rodzaju: "mozesz byc ALBO ksiedzem ALBO diakonem" pomogl kaplanstwu w jakikolwiek sposob. Zreszta; dlaczego mialby? Czy zmienil cokolwiek wybor typu "szafarz ALBO ksiadz"? Nie. Szafarze sa (i beda) tak samo jak i diakoni wlasnie dlatego, ze regula obowiazkowego celibatu "dziesiatkuje" kaplanstwo. Pozostanie dalej, to bedzie tez dalej dziesiatkowac, az tych ksiezy zostanie ledwie "jak na lekarstwo". Wtedy mozna sie spodziewac, ze pojawi sie jeszcze wiecej szafarzy (lub diakonow). A ze do ksiedza ustawiaja sie dluzsze kolejki? No to co? Tu u "Kangurow" tez sie ustawiaja i nikt szafarzy nie odprawia. Wrecz przeciwnie, jest ich coraz wiecej. Ja tez jestem szafarzem i tez ustawiam sie w kolejce do ksiezy raczej. Jedno drugiemu nie wadzi. A tym, ktorym "ciezko" z powodu diakonow lub szafarzy, radze popierac ruch na rzecz zniesienia PRZYMUSU celibatu. Wtedy moze bedzie wiecej ksiezy i nie bedzie powodu, by sie komukolwiek robilo "ciezko".
A jesliby zabraklo ksiezy w ogole, a pozostali tylko szafarze (oraz szafarki, ktorych tu u nas wiecej), to co? Ci, ktorym "ciezko", przestana chodzic do komunii? Bo ja sadzilem, ze komunia wazniejsza niz to, czy udzielajacy jej nosi sutanne i jest mezczyzna…

Cheers!!!
 
Żonaci do ołtarzy - rewolucja w polskim Kościele
dawid1976 śro, 7 kwi 2004, 13:25:51
Fajnie by bylo gdyby do tego doszlo! To byl by moim zdaniem ogromny krok, dal by on pole do eksperymentow i nowego doswiadzcenia dla kosciola, specjalnie ze strony lewickiej; swietnie! To pokazuje ze KRK jest kosciolem sie reformujacym!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń