Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Cud Ognia Świętego

W tym roku Wielka Sobota dla prawosławnych  wypada w tym samym terminie co  dla rzymskich katolików, ewangelików  i innych chrześcijan Zachodu. Każdego roku w Wielką Sobotę prawosławni są świadkami Cudu Ognia  Świętego w  Bazylice  Zmartwychwstania Pańskiego na Grobie Pańskim. 

Grób Pański obudowany jest maleńką kapliczką zwaną kuwuklią. W niewyjaśniony naukowo do tej pory sposób, bez jakiejkolwiek udowodnionej interwencji z zewnątrz pojawia się w niej Święty Ogień, który najpierw zapala się na płycie grobowej, później przenosi się świece prawosławnego patriarchy Jerozolimy przebywającego wtedy w kuwuklii. Następnie patriarcha wynosi zapalone tak świece na zewnątrz kapliczki i od nich zapalane są świece i lampki oliwne wszystkich przebywającym tam wiernych. Niektóre świece zapalają się same. Wydarzenie to co roku gromadzi w Bazylice Grobu Pańskiego tysiące wiernych.

Pierwsze wzmianki o Świętym Ogniu na Grobie Pańskim w Jerozolimie pochodzą z IV wieku, z czasów cesarzowej św. Heleny (matki cesarza Konstantyna), która odnalazła Grób, relikwie Krzyża i poleciła zbudować w tym miejscu Bazylikę. Ze zjawiskiem Ognia Świętego związanych jest kilka wydarzeń.

W lipcu 1099 roku I Krucjata zdobywa Jerozolimę. Krzyżowcy nie zastali tam prawosławnego patriarchy Symeona, który w tym czasie prawdopodobnie już nie żył. Postanowiono więc wybrać na patriarchę łacińskiego biskupa. Został nim Arnold z Choques. Jego następca Daimbert z Pizy, był szczególnie zaciekłym "latynizatorem" Królestwa Jerozolimy. Ograniczył do minimum (niektórzy piszą nawet że zlikwidował) sprawowanie niełacińskich liturgii w Bazylice. Przekształcił pozostałe świątynie chrześcijańskie w Jerozolimie i okolicy na kościoły łacińskie. Kamieniem obrazy dla prawosławnych było wprowadzenie kobiet - mniszek kanoniczek do posługi w kuwukli. Po tym wydarzeniu po raz pierwszy, Wielką Sobotę 1101 roku ogień nie pojawił się. Król Baldwin interweniował, przywracając poprzednie prawa chrześcijan wschodnich, kanoniczki usunięto i zwiększono (przywrócono) ich nabożeństwa w Bazylice. Po przywróceniu "starego porządku" ogień znów zaczął się pojawiać jak zawsze w Wielką Sobotę.

Po upadku Konstantynopola (w 1453 za  sułtana Mehmeta II) i późniejszym zdobyciu Palestyny (1517 za jego syna Selima I) Turcy osmańscy według zasady "divide et impera" antagonizowali konflikty wewnątrz chrześcijańskie, szczególnie grecko-ormiańskie. W roku 1579 roku turecki gubernator Jerozolimy, na prośbę Ormian, którzy pragnęli przejąć kontrolę nad Bazyliką postanowili nie wpuścić prawosławnych, z patriarchą Sofroniuszem na czele, do Bazyliki Grobu Świętego w Wielką Sobotę. Tego dnia Ogień Święty nie pojawił się, a na jednej z kolumn portyku wejściowego pojawiło się pęknięcie, widoczne do dziś, które odczytano jako znak gniewu Bożego. Po gregoriańskiej reformie kalendarza w 1582 roku pojawiła się różnica w czasie świętowania Wielkanocy między Kościołem zachodnim a wschodnim. Prawosławni podkreślają, że Święty Ogień pojawia się tylko i wyłącznie w Wielką Sobotę liczoną modo orthodoxo. Niektórzy prawosławni zarzucają Kościołowi rzymskokatolickiemu zbywanie całego zjawiska głębokim milczeniem oraz staranie się o "zastąpienie" go wprowadzając do swoich obrzędów wielkosobotniej święcenie ognia. Samo zjawisko traktowane jest przez większość prawosławnych hierarchów jako niepodważalny argument za trwaniem przy juliańskim kalendarzu w Liturgii oraz za utrzymaniem sposobu wyznaczania Wielkanocy określonym przez pierwsze sobory powszechne.


Bazylikę nawiedziłem kiedyś w Wielką Sobotę, z tym że była to Wielka Sobota katolicka i w związku z tym nie byłem świadkiem opisanego zjawiska. Nie umiem wyrobić sobie na nie własnego poglądu. Na jego marginesie chciałbym podzielić się pewną refleksją z Bazyliki. Moją uwagę zwrócił tam budynek kuwuklii. Na skutek trzęsienia ziemi w XIX uległ on bardzo poważnemu uszkodzeniu, praktycznie rozpadł się. Został prowizorycznie spięty metalowymi klamrami i tak zostało do dziś. Wyznania opiekujące się Bazyliką: greccy prawosławni, rzymscy katolicy (o.o. Franciszkanie), prawowierni Ormianie, syryjscy jakobici, egipscy Koptowie nie mogą do dziś dojść do porozumienia jak uchronić kapliczkę przed zagładą. I to, że ona cały czas stoi jak stała i jest odwiedzana przez miliony chrześcijan z całego świata, to jest prawdziwy i widoczny cud świadczący o opiece Boskiej nad wszystkimi chrześcijanami. Będący jednocześnie symbolem ekumenizmu. Nie możemy odbudować małej kapliczki, to jak mamy odbudować Kościół ? Ale dla Tego, co zmartwychwstał nie ma rzeczy niemożliwych. Właśnie to Zmartwychwstanie, do świętowania którego przygotowujemy się obecnie wszyscy w jednym czasie, niech będzie symbolem Jego zwycięstwa nad rzeczami niemożliwymi, które i naszym udziałem stać się może.

Artykuł został nadesłany przez Czytelnika VerbaDocent. Serdecznie dziękujemy.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040409212700112

No trackback comments for this entry.
Cud Ognia Świętego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń