Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Seksualny grzech aniołów

Pytania i odpowiedziSłyszałam, ze według Biblii Bóg zesłał potop, bo aniołowie współżyli seksualnie z kobietami. Czy można dowiedzie się czegoś więcej na ten temat?

Na pytanie nadesłane przez Czytelniczkę odpowiada Roman Zając - biblista i demonolog z KUL.

O aniołach i seksie

W Rdz 6, 1.4 czytamy: "A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły się im córki. Synowie Boga, widząc, ze córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie jakie im się tylko podobały(...). A w owych czasach byli na ziemi olbrzymi; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to owi mocarze, mający sławę w dawnych czasach". Bezpośrednio potem mamy rozdziały dotyczące zesłania potopu na ziemię.

Istota problemu dotyczy tego, kim byli synowie Boga (po hebr. bene ha-Elohim)? Biblia nazywa tak właśnie aniołów, jako istoty stojące blisko Boga (zob. np. Hi 1, 6; 2, 1; Dn 3, 92). Oczywiście nie muszą byc to również aniołowie w tekscie, który nas interesuje, jednak Septuaginta tłmaczy zwrot "bene ha-Elohim" w Rdz 6 jako "hoi aggeloi tou Theou", a więc opowiada się za rozumieniem synów Bożych jako aniołów. W komentarzach biblijnych do Księgi Rodzaju można spotkać pogląd, że synowie Boży w Rdz 6 oznaczają mężczyzn z linii Setytów, którzy współżyli seksualnie z kobietami należącymi do odrzuconej linii Kainitów. No cóż... Według mnie jest to mało przekonywujące. Musimy pamietać, ze Biblia jest dziełem zawierającym wiele naleciałości mitologicznych i mogą być tam fragmenty odzwierciedlające ówczesne przekonania. Jak sie wydaje, wiara w seksualny grzech aniołów faktycznie istniała w Izraelu.

Księga Henocha - jeden z apokryfów ST, opowiada szczegółowo historię Strażników, którzy dopuścili się grzechu seksualnego z kobietami. Pozwolę sobie na zacytowanie fragmentu z tej Księgi, aby pokazać, jak został w niej rozbudowany motyw znany z Księgi Rodzaju: "Kiedy ludzie rozmnożyli się, urodziły im się w owych dniach ładne i piękne córki. Ujrzeli je synowie nieba, aniołowie, i zapragnęli ich. Jeden drugiemu powiedział: "Chodźmy, wybierzmy sobie żony z córek ludzkich i spłodźmy sobie dzieci". Szemihaza, który był ich dowódcą, powiedział do nich: "Obawiam się, że może nie zechcecie tego zrobić i że tylko ja sam poniosę karę za ten wielki grzech". Wszyscy odpowiadając mu rzekli: "Przysięgnijmy wszyscy i zwiążmy się przekleństwami, że nie zmienimy tego planu, ale doprowadzimy zamiar do skutku". Następnie wszyscy razem przysięgli i związali się wzajemnie przekleństwami. Był o ich wszystkich dwustu. Zstąpili na Ardis, szczyt góry Hermon. Nazwali ją górą Hermon, albowiem na niej przysięgali i związali się wzajemnie przekleństwami. Te są imiona ich przywódców: Szemihaza, ich dowódca, Urakiba, Ramiel, Kokabiel, Tamiel, Ramiel, Daniel, Ezekiel, Barakiel, Asael, Armaros, Batriel, Ananiel, Zakiel, Samsiel, Sartael(...), Turiel, Jomiel, Araziel. Są to dowódcy dwustu aniołów i wszystkich innych z nimi.Wzięli sobie żony, każdy po jednej. Zaczęli do nich chodzić i przestawać z nimi. Nauczyli je czarów i zaklęć i pokazali im, jak wycinać korzenie i drzewa. Zaszły one w ciążę i zrodziły wielkich gigantów. Ich wysokość wynosiła trzy tysiące łokci. Pożerali oni wszelki znój ludzki, a ludzie nie potrafili ich utrzymać. Giganci obrócili się przeciwko ludziom, aby ich pożreć" (HenEt 6-7).

W następnych rozdziałach jest mowa o uczeniu ludzi zakazanej wiedzy, degeneracji rodzaju ludzkiego i o karze jaką Bóg wymierzył aniołom (zostały one spętane w ciemnościach az do czasu sądu). W Księdze Henocha grzech seksualny prowadzi do powstania gatunku olbrzymów. Jeżlei popuścimy wodze fantazji, mozemy założyć, ze aniołom chodziło o stworzenie odmiennego gatunku ludzkiego, gatunku, który byłby "uszlachetniony" i który z czasem objąłby władzę nad pozostałymi ludźmi. Czyżby aniołowie próbowali stworzyć "rasę panów", "rasę nadludzi"? W każdym razie doszło do powstania istot, których Bóg nie zamierzał stwarzać. Według apokryfów potop miał oczyścić ziemię z tego plugastwa. Jedna z prób wytłumaczenia, jakie jest pochodzenie demonów, nawiązuje właśnie do olbrzymów. Demony byłyby według tej teorii duszami tych anielskich potomków, spłodzonych z kobietami.

W NT poglądy o upadku aniołów znalazły odbicie np. w Liście Judy. Juda wspomina: "... aniołów, tych, którzy nie zachowali swojej godności, ale opuścili własne mieszkanie (tj. niebo), spętanych wiekuistymi więzami zatrzymał w ciemnościach na sąd wielkiego dnia" (Judy 6). Piotr pisze zaś o duchach zamknietych w wiezieniu, które były nieposłuszne za dni Noego (1P 2, 19-20), co bywa uwazane za aluzję do Ksiegi Henocha.

Niektórzy uważają, ze nakaz Pawła, aby kobiety nie modliły się z odkrytą głową "przez wzgląd na aniołów", jest zwiazany właśnie z tym, że uroda kobiet mogłaby odwrócić uwagę aniołów od adoracji Boga. Wszystko to są poglady, które zakładają jakąś cielesność aniołów, a skądinad wiemy, ze aniołowie są bezcieleśni, bo są istotami duchowymi (no chba że mamy niezbyt ścisłe informacje :)) Oczywiście motyw aniołów zakochanych w ludzkich kobietach spotykamy w literaturze i licznych filmach, bo jest to temat bardzo pociągający. Wystarczy wspomnieć chociażby "Miasto Aniołów" z Nicolasem Cagem, jako aniołem zakochanym w lekarce i decydującym sie na zostanie człowiekiem. Poetycko upadek aniołów, którzy współzyli z kobietami opisał G. Byron w sztuce "Między niebem a ziemią".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040507110647523

No trackback comments for this entry.
Seksualny grzech aniołów | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
dawid1976 sob, 8 maj 2004, 12:21:06
na tym zdjeciu to raczej widac Darcule z Transylawani nisz aniola z starych wiekow :-)
 
japco czw, 13 maj 2004, 11:36:27
To jeszcze o kobietach i olbrzymach:

Mdr 14
6. Bo i w początkach, gdy ginęli wyniośli olbrzymi, nadzieja świata schroniła się w arce i pokierowana Twą ręką zostawiła światu zawiązki potomności.

1 Kor 11
5. Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona.
6. Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę!
10. Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów.
 
 • milka czw, 13 maj 2004, 13:18:19
 • Sophie pią, 14 maj 2004, 08:29:43
 • milka pią, 14 maj 2004, 13:18:53
 • Sophie pią, 14 maj 2004, 13:45:30
 • milka pią, 14 maj 2004, 14:26:32
gosc śro, 6 kwi 2005, 15:44:44
<P>bardzo ciekawe teksty zawswze myślałem ze demonologia to mało obszerny zakres materiału. Chciałbym się jeszcze czegoś dowiedzieć na temat aniołów a konkretnie czym różnią sie aniołowie od serafinów i herubinów??????????????????</P>
<P>&nbsp;</P>
 
 • gosc śro, 6 kwi 2005, 16:03:52
dysydent wto, 29 lis 2005, 16:20:50
a czy nie mogli się związać przysięgą błogosławieństw zamiast przekleństw?

---
heil Schindler!!

 
gosc wto, 29 lis 2005, 20:09:43
"jak Sodoma i Gomora i w ich sąsiedztwie [położone] miasta - w podobny sposób jak one oddawszy się rozpuście i pożądaniu cudzego ciała - stanowią przykład przez to, że ponoszą karę wiecznego ognia." (Judy 7) więc grzech ich musiał być naprawdę obrzydliwy ;). Swoją drogą tłumaczenie "synowie boga" jest niezwykle interesujące, bo wynika że Bóg musiał ich stworzyć (spłodzić) a może i istnieli przed stworzeniem gatunku ludzkiego, co z kolei tłumaczyłoby liczbę mnogą w historii stworzenia człowieka ("Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas"), chociaż może to był Bóg Ojciec i Bogini Matka a może jedno i drugie skoro "Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich" ;) Inną ciekawą kwestią jest, że skoro "synowie boga" mogli się rozmnażać... hmm to może sam Bóg(owie) mógł się rozmnażać jak kobieta i mężczyzna? W końcu jesteśmy obrazem jego (ich)...

---
~j0sh

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń