Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Delegacja Cerkwi Zarubieżnej w Rosji

Od 14 maja br. przebywa w Moskwie oficjalna delegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami Rosji pod przewodnictwem jej zwierzchnika – Metropolity Ławra. Metropolicie towarzyszą między innymi: Arcybiskup Berlina, Niemiec i Wielkiej Brytanii Mark, oraz Kiriłł – Arcybiskup Zachodniej Ameryki i San Francisco.

Bezpośrednio po przyjeździe Metropolita Ławr spotkał się z Patriarchą Aleksym II. Służby prasowe Cerkwi Zarubieżnej oraz Patriarchatu podały, że rozmowy hierarchów toczyły się w przyjaznej, braterskiej atmosferze.

Przypomnijmy, że tak zwana „Cerkiew zarubieżna” utworzona została przez część duchowieństwa oraz świeckich, którzy w okresie rewolucji udali się na emigrację i którym szczególnie droga była rodzina carska. Cerkiew ta od początku lat dwudziestych, z uwagi na postawę Patriarchatu Moskiewskiego, który uznał władzę bolszewików, zaprzeczała jego ważności, uznając go za „narzędzie w rękach bezbożnego komunistycznego państwa”. Niektórzy biskupi określali Cerkiew rosyjską wprost jako „kościół sowiecki”, który utracił kanoniczną jedność z Kościołem Apostolskim, a przez to – jak twierdzili – jego sakramenty nie są ważne. Z drugiej strony, Cerkiew zarubieżna utrzymywała oficjalne kontakty wyłącznie z Patriarchatem Jerozolimskim, a pozostałe Kościoły autokefaliczne dotychczas widziały w niej fragment Cerkwi rosyjskiej, pozostający w konflikcie z Kościołem macierzystym.

W dniach 17 do i 18 maja odbyły się rozmowy plenarne delegacji Cerkwi Zarubieżnej z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego pod przewodnictwem Patriarchy Aleksego i Metropolity Ławra, a ich wiodącym tematem jest przezwyciężenie tragicznego podziału narodu rosyjskiego, jaki nastąpił w wyniku rewolucji bolszewickiej oraz wojny domowej, a także odnowienie łączności eucharystycznej. Już wcześniej uzgodniono, że zasadniczymi zagadnieniami wymagającymi rozwiązania są:
-stosunki państwo – lokalny Kościół Prawosławny, w świetle teologii prawosławnej
-stosunki Kościół Prawosławny a wspólnoty nieprawosławne i organizacje międzywyznaniowe w świetle tradycji kościelnej
-status Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami Rosji jako samorządnej części Prawosławnego Kościoła Rosji
-kanoniczne warunki nawiązania wspólnoty eucharystycznej

Pod koniec pobytu delegacji w Rosji ma zostać przyjęta deklaracja dotycząca powyższych zagadnień. Odzwierciedlała ona będzie stanowisko obydwu Kościołów w tym zakresie. Należy też oczekiwać, że będzie ona początkiem pojednania obu prawosławnych wspólnot.

Delegacja Cerkwi Zarubieżnej w dniu 19 maja br. uczestniczyła w wyświęceniu Katedry pod wezwaniem Świętej Dającej Życie Trójcy w Moskwie, największego po Soborze Chrystusa Zbawiciela kompleksu świątynnego stolicy Rosji. Do dnia 28 maja br odwiedzała będzie święte miejsca Rosji m. in. w Petersburgu, Sarowie, Diwiejewie i Kursku.

“Uczestnicy obrad w Moskwie są pełni wiary, że doczesne słabości I ograniczenia zostaną pokonane przez moc Boga dzięki modlitwom współczesnych rosyjskich Męczenników i Wyznawców” podała służba prasowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami Rosji.

Na zdjęciu: Patriarcha Aleksy II i Metropolita Ławr

Cerkiew.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040521225403661

No trackback comments for this entry.
Delegacja Cerkwi Zarubieżnej w Rosji | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń