Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Hiszpański konkurent polskiego papieża

Przywódca hiszpańskiej sekty z El Palmar de Troya twierdzi, że to on - a nie Jan Paweł II - jest prawdziwym papieżem. Clemente Domínguez y Gómez, założyciel i lider wspólnoty Orden de los Carmelitas de la Santa Faz, nazywa siebie Grzegorzem XVII i utrzymuje, iż sam Bóg namaścił go do pełnienia tej godności po śmierci papieża Pawła VI w 1978 r. Jego zdaniem Watykanem rządzi Szatan, a on sam zostanie ukrzyżowany przez diabła na początku apokaliptycznego końca wieku.

Zanim Grzegorz XVII został papieżem, przybył do El Palmar de Troya z powodu rzekomych objawień Matki Bożej. W 1968 roku w wiosce na południu Andaluzji czterem dziewczynkom zaczęła się ukazywać zjawa, podająca się za Matkę Bożą. Zakazywała wiernym uczestnictwa w nowej posoborowej Mszy, przyjmowania Komunii św. na rękę i w postawie stojącej. Objawieniom w El Palamr de Troya towarzyszyły stygmaty u wizjonerów oraz uzdrowienia, co ściągało do hispańskiej wioski tysiące pielgrzymów z różnych stron świata.

Niemal od początku rzekome objawienia potępiał miejscowy biskup, mówiąc, iż mamy tu do czynienia z przypadkiem "zbiorowej histerii". "Ludzie w wiosce nie wierzą w takie rzeczy, chociaż jest 70 świadków, poważnych ludzi, którzy widzieli objawienia" - powiedział 51-letni wyznawca sekty, pragnący zachować anonimowość.

W 1969 r. rzekome objawienia zaczął również miewać Gómez, któremu „Matka Boża” zapowiedziała, iż po śmierci Pawła VI będzie papieżem, zaś w Rzymie zasiądzie antypapież. W jednej z wizji w 1971 r. Grzegorz usłyszał, iż "Watykanem rządzi Szatan", zaś rok później, że "Masoni i komuniści przeniknęli do Watykanu".

W 1976 r. wskutek wypadku samochodowego Gómez stracił wzrok, ale Maryja Dziewica obiecała mu, że pewnego dnia go odzyska. W 1976 r. Clemente Domínguez y Gómez wraz z 5 towarzyszami został wyświęcony na kapłana, a następnie na biskupa przez wietnamskiego abp. Piotra Marcina Ngo-Dhin Thuca. Po konsekracjach biskupich Gómez udzielał święceń kapłańskich i biskupich setkom osób.

Podczas podróży do Kolumbii w 1978 r., po śmierci papieża Pawła VI, Gómez ogłosił się papieżem Grzegorzem XVII, twierdząc, iż koronował go sam Bóg. Sformował następnie własną alternatywną hierarchię kościelną. Zakazał wiernym pod karą ekskomuniki jakichkolwiek kontaktów z Kościołem Katolickim - "wielką wszetecznicą".

Grzegorz XVII proklamował "dogmaty" o niepokalanym poczęciu św. Józefa oraz o realnej obecności ciała i duszy NMP w konsekrowanych hostiach. Ogłosił świętym byłego hiszpańskiego dyktatora, generała Francisco Franco, za "obronę katolicyzmu podczas wojny domowej oraz 4 dekad reżimu faszystowskiego".

Członkowie sekty rozpowszechniają zdjęcia przedstawiające krwawiące rany Grzegorza, podobne do tych, jakie miał Chrystus na krzyżu. Według ulotek sam Bóg skierował do Grzegorza następujące słowa: "Rzym... nie jest już stolicą chrześcijaństwa; nowym Rzymem jest święte miejsce El Palmar de Troya".

"Na końcu jego panowania ukaże się Antychryst i wyda papieża na śmierć, ukrzyżuje go. Wówczas przyjdzie Chrystus, zniszczy Antychrysta i nastanie początek nowej ery" - powiedział jeden z wyznawców Grzegorza agencji Reuters.

Kierowana przez Grzegorza sekta odrzuca reformy wprowadzone przez Kościół Katolicki po Soborze Watykańskim II (1962-65), takie, jak liturgia w językach narodowych zamiast po łacinie oraz dialog z innymi religiami i odłamami chrześcijaństwa.

Wiernym nie wolno odwiedzać innych świątyń, modlą się w swoich domach, a "księża" jeżdżą do tych, którzy mieszkają poza El Palmar.

W katedrze w El Palmar de Troya Msza św. odprawiana jest po łacinie, a członkowie wspólnoty - noszący na szyi obrazki przedstawiające twarz Chrystusa i dwa krwawiące serca - większość nabożeństwa spędzają na klęczkach.

W świątyni kobiety oddzielone są od mężczyzn ścianą z krat. Kobiety noszą stroje podobne do zakonnych habitów oraz długie czarne welony zakrywające ich włosy i twarze. Stroje muszą zakrywać głowę, nadgarstki i szyje i nie mogą być krótsze niż "przynajmniej 4 palce poniżej kolan". Kobietom nie wolno nosić spodni. Przy wejściu do katedry "zakonnica" sprawdza, czy noszone przez kobiety spódnice nie są przezroczyste.

według odźwiernego katedry, w kompleksie budynków zajmowanych przez wspólnotę mieszka ok. 150 "księży" i "zakonnic". Sekta liczy kilkadziesiąt tysięcy członków z różnych części świata, w tym m.in. z obu Ameryk. Jest to stosunkowo niewiele w porównaniu z miliardem katolików uznających zwierzchnictwo Jana Pawła II jako głowy Kościoła.

Sam "papież Grzegorz XVII" rzadko już opuszcza mury świątynnego kompleksu, choć kiedyś widywano go w barach i restauracjach w okolicy El Palmar i pobliskiej Sewilli. Nie zawsze też przewodniczy liturgii, choć pojawia się przy specjalnych okazjach.

Pura Hernandez, 76-letnia mieszkanka Barcelony do dziś jest zafascynowana widokiem duchowego przywódcy. "Widziałam go raz w ekstazie. Było tam tylu aniołów" - wzdycha.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040728003320296

No trackback comments for this entry.
Hiszpański konkurent polskiego papieża | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Hiszpański konkurent polskiego papieża
Jonatan śro, 28 lip 2004, 07:43:43
To że Watykanem rządzi Szatan, to ja jestem wstanie uwierzyć, ale cała reszta, to jakieś politeistyczne bzdury:-P
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń