Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

HEIFER - zacznijmy od krowy

Na całym świecie darczyńcy, wolontariusze, pracownicy i partnerzy projektu HEIFER walczą codziennie o budowanie wspólnot, sprawiedliwą dystrybucję dóbr, o poprawienie dostępu do edukacji oraz ochronę środowiska. Nazwa projektu pochodzi od rasy krowy. Działalność organizacji opiera się bowiem na dawaniu ludziom „krowy zamiast mleka”, czyli – jeśli ktoś woli – wędki zamiast ryby.

Program HEIFER zachęca kościoły, parafie i grupki wiernych do zbierania pieniędzy oraz prowadzenia edukacji o ekologii i biedzie. Pieniądze przeznaczane są na pomoc dla potrzebujących, która polega na zakupie zwierzęcia hodowlanego. Jeżeli parafia jest za mała albo zbyt uboga może razem z inną parafią „złożyć się” na jedno zwierzę. Rodziny, które otrzymują w darze zwierzęta, są uczone, jak się o nie troszczyć, a także jak można wykorzystać posiadanie takiego zwierzęcia: np. koza, oprócz mleka, może również zapewnić nawóz na pola, a odpowiednio przerobione mleko da sery, twarogi itd. HEIFER Project działa w ten sposób 115 krajach na całym świecie.

W Afganistanie i w obozach dla uchodźców w Pakistanie wolontariusze projektu zdobywają dla głodnych ludzi kurczaki. W Andach zdobywają wełnę z lam i alpak oraz używają tych zwierząt do transportu. Korzystają ze słoni w Tajlandii i wielbłądów w Tanzanii. Od chińskich jedwabników i indyjskich bawołów pracownicy HAIFER nauczyli się, że żadna ilość surowca nigdy nie jest za mała lub za duża, żeby ochronić rodzinę przed głodem i biedą. Dzięki projektowi każdego dnia miliony głodnych ludzi dostają mleko, jajka i świeże warzywa. Rodziny, które dotąd znały tylko biedę, będą budowały nowe domy i zaczynały działalność gospodarczą. Dzieci zamiast iść na pole do pracy, pójdą do szkoły i nauczą się czytać. Ludzie, którzy myśleli, że nigdy nie będą w stanie nikomu pomóc, teraz będą się cieszyć taką możliwością. HEIFER pomaga ludziom zdobyć stałe źródło jedzenia i dochodu.

Działanie projektu opiera się na 12 zasadach. Pierwsza z nich to przekazywanie darów. Rodziny i pojedyncze osoby, które otrzymały na przykład zwierzę hodowlane, same mogą stać się darczyńcami. W ten sposób pomoc rozchodzi się w społeczności.

Druga zasada to odpowiedzialność. Członkowie społeczności sami decydują, jaki rodzaj pomocy jest im najbardziej potrzebny.

Po trzecie – dzielenie się i myślenie o innych. Działacze HEIFER wierzą, że globalne problemy mogą być rozwiązane, jeśli ludzie będą się dzielić tym co mają i będą myśleć nie tylko o swoich potrzebach.

Po czwarte – kontynuacja i zaufanie. Każdy, kto otrzyma pomoc, musi sam zadbać o przyszłe jej wykorzystanie.

Po piąte – nauka właściwego utrzymania zwierząt. Uczestnicy projektu muszą wiedzieć, jak dbać o zwierzęta, by były zdrowe i produktywne.

Po szóste - żywienie i dochód. Są to korzyści, jakie mają obdarowani dzięki spożytkowaniu lub sprzedaży takich produktów jak mleko, jajka, ser, mód czy wełna.

Siódma zasada to skupienie projektu na rodzinie i równych prawach kobiet i mężczyzn, którzy razem muszą podejmować decyzje oraz tak samo korzystać z darów.

Zasada autentycznych potrzeb i sprawiedliwości gwarantuje, że w pierwszej kolejności otrzymają pomoc najbardziej potrzebujący.

Zasada ochrony środowiska obejmuje naukę podstaw ekologii i technik rolniczych, uprawę lasów, poznawanie ekosystemu, obserwowanie stanu wód i przeciwdziałanie erozji.

Dziesiąta zasada to pełen udział. HEIFER oczekuje od przywódców danej społeczności, że zaangażują oni wszystkich członków do podejmowania decyzji.

Ćwiczenia i edukacja – ta zasada obejmuje formalne zajęcia oraz nieformalne wizyty na farmach i demonstracje. Każda grupa sama decyduje, czego chce się nauczyć, a nauczyciele rekrutują się spośród członków grupy. Niektóre z zajęć obejmują technologię żywienia, obróbkę żywności oraz marketing.

Dwunasta zasada to duchowość. Jest wyrażana przez wspólne wartości. Także przez przekonanie o wartości i znaczeniu życia, poczucie przynależności do Ziemi oraz wspólną wizję przyszłości. HEIFER pracuje z ludźmi, którzy wierzą, że można przezwyciężyć biedę i głód i chcą podjąć ten wysiłek.

Więcej o projekcie HEIFER można znaleźć na oficjalnej stronie:

HEIFER.orgOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040728165324667

No trackback comments for this entry.
HEIFER - zacznijmy od krowy | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń