Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich

W tym roku znowu będziemy mogli oglądać transmisję Pasterki z Watykanu. Jak zwykle koło Papieża będzie można zobaczyć Mistrza Liturgicznych Ceremonii - Abpa Piero Marini'ego. Można go zobaczyć zawsze tam, gdzie Ojciec Święty publicznie celebruje Eucharystię. Jednak nie mówi się o Arcybiskupie zbyt dużo. W tym artykule mam zamiar przedstawić życiorys "Mistera Watykanu", bo tak też nazywają Arcybiskupa.Piero Marini urodził się 13 stycznia 1942 roku w Valverde, we Włoszech. W wieku 23 lat przyjął święcenia kapłańskie. To podniosłe dla niego wydarzenie nastąpiło 27 czerwca 1965 roku. Kilka miesięcy po święceniach ks. Marini rozpoczął pracę w Kurii Rzymskiej. Pracował w komisji do spraw realizacji reformy liturgicznej według założeń Soboru Watykańskiego II.

W 1970 skierowano go do Św. Kongregacji ds. Kultu Bożego, która zajmowała się także sprawami liturgicznymi. Pełnił tam funkcję prywatnego sekretarza prefekta, J.Em.Ks. Jose Arturo Kard. Tabery. W 1985 roku otrzymał nominację na podsekretarza Św. Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ksiądz Marini w międzyczasie pisał artykuły na temat liturgii i teologii pastoralnej do czasopism. Jako człowiek znający się na posoborowej liturgii współpracował z Prefekturą Ceremonii Papieskich, a od 1975 jest członkiem zespołu mistrzów ceremonii papieskich.

Ksiądz Marini Zorganizował Urząd Ceremonii Papieskich, a od 23 lutego 1987 kieruje nim jako mistrz ceremonii. W owym urzędzie pracują trzej księża i trzy zakonnice. Do pomocy mają także czterech innych księży, którzy na stałe pracują w innych dykasteriach Stolicy Apostolskiej.

Wraz z zajmowanymi stanowiskami otrzymywał przynależne im tytuły. W 1986 J.Ś. Jan Paweł II wyniósł go do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości, a także nadzwyczajnym protonotariuszem apostolskim. 14 lutego 1998r. Jego Świątobliwość nominował prałata Marini'ego tytularnym biskupem Martirano. Sakry biskupiej udzielił mu osobiście Papież 19 marca tego samego roku. Podczas mszy św. Ojciec Święty dziękował mu za oddanie i pomoc okazywaną podczas całego pontyfikatu. 29 września 2003r. Jan Paweł II przyznał biskupowi Marini'emu tytuł arcybiskupa ad personam.

W pierwszej części przedstawiłem życiorys Jego Ekscelencji, a w części drugiej przedstawię na czym polega jego praca.

Jan Paweł II bardzo często odprawia liturgię publicznie, więc potrzebuje zaufanej osoby znającej się na liturgii. Tą osobą jest Abp Marini. Odpowiada on za liturgie sprawowane zarówno w Watykanie, jak i w innych miejscach. Arcybiskup swoje obowiązki spełnia skrupulatnie. 

Podczas liturgii mistrz ceremonii wręcza Ojcu Świętemu ferulę (pastorał), podaje odpowiednie księgi liturgiczne, a także zakłada mitrę i odbiera piuskę. Jednak to jest najwyżej 20% pracy, jaką wkłada w liturgię. Otóż to Piero Marini dokładnie przygotowuje przebieg ceremonii i oprawę muzyczną. Dba o to, aby wszyscy koncelebrujący mszę księża mieli szaty liturgiczne i swoje krzesło. Arcybiskup sprawdza liczbę krzeseł, bo nie może ich zabraknąć i żadne nie może być puste. Należy pamiętać, że wyliczenia muszą być precyzyjne, bo czasami mszę odprawia nawet kilkuset księży (!).

Urząd do spraw Ceremonii Papieskich, którym kieruje arcybiskup, przygotowuje i rozdaje kapłanom czytania w odpowiednich językach. Arcybiskup, po konsultacji z Papieżem, wyznacza także księży, którzy mają komunikować. Odnośnie Komunii Arcybiskup ustala też jedną, ważną, kwestię. To on decyduje ile osób przyjmie Ciało Chrystusa od samego Ojca Świętego.

To mistrz ceremonii kontroluje czas i przebieg ceremonii oraz zgodność z program. Jest nieugięty jeżeli chodzi o zmienienie jakiegoś punktu. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Otóż Ojciec Święty w każdej chwili może coś zmienić. Czyni to często, więc Piero Marini przywykł. Najczęściej zmiany dotyczą tekstów przemówień, które Jego Świątobliwości przygotowuje Urząd ds. Celebracji Papieskich.

Jednak najtrudniejsze zadanie stoi przed mistrzem ceremonii poza Watykanem. Kiedy Ojciec Święty udaje się na pielgrzymkę, to wszystko musi najpierw przygotować Arcybiskup. Zazwyczaj sam wcześniej udaje się na miejsce i z księżmi ustala dokładny przebieg uroczystości. Nadzoruje także próbę generalną z udziałem Liturgicznej Służby Ołtarza i kapłanów. Arcybiskup sprawdza także, czy miejsca, w których ma być sprawowana celebra, spełniają wymogi liturgiczne. To on zatwierdza wystrój i miejsce ołtarza i krzyża. Arcybiskup raczej nie spotyka się z barierą językową, gdyż biegle zna języki: francuski, hiszpański, angielski, niemiecki i oczywiście włoski.

Arcybiskup przygotowuje także Liturgię, gdy sprawują ją w imieniu Papieża, lub jako reprezentanci, biskupi i kardynałowie. Taka sytuacja miała często miejsce w Roku Jubileuszowym, gdyż Ojciec Święty nie mógł być we wszystkich miejscach.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041222194406679

No trackback comments for this entry.
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich | 35 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich
gosc wto, 5 kwi 2005, 14:15:02

Bardzo cieszę się,z informacji zawartych w artykule.Zawsze interesowała mnie postać abp Piero Mariniego.Bardzo chaciałabym aby przybył do Polski i podzielił się z nami doświadczeniami z długoletniej współpracy z Ojcem Świętym.Piero Marini jest mi dziś bardzo bliski.Bardzo chciałabym mu przekazać wyrazy wielkiego szacunku.

Hholc

 
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich
gosc czw, 7 kwi 2005, 01:45:13
witam serdecznie!
interesuje mnie, czy ktos dysponuje jakimkolwiek adresem do abpa
Mariniego? email, poczta tradycyjna?
 
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich
gosc pią, 8 kwi 2005, 15:18:16
Serdecznie chciałabym podziękować abp. P. Mariniemu za to,że wiernie towarzyszył Janowi Pawłowi II w Jego pielgrzymkach do Polski; równiez za usmiech,którym obdarzał wiwatujących na cześć Papieża Polaków.
 
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich
gosc pią, 8 kwi 2005, 18:12:20

Ja też w tym smutnym dniu chciałabym podziekować abp Piere Mariniemu za to , że przez cały czas był z naszym kochanym Ojcem Świętym. Towarzyszył mu i pilnował również w Jego ostatniej drodze. Jak przystało na Mistrza Ceremonii dbał aby i dziś wszystko było jak w najlepszym porządku. Dziękują za te wszystkie lata i w szczególności za dzień dzisiejszy.

Kamilla z Kielc

 
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich
gosc nie, 10 kwi 2005, 11:50:27

Piero Marini - opoka

wielki usmiech dla mnie bo mam tego samego dnia urodziny,nikt inny by chyba mnie tak nie ucieszyl,Jan Pawel II i Piero Marini - najpiekniejszy,najdoskonalszy duet...

wyrazy przeogromnej sympatii dla Ksiedza!!!!!!! 

 

 
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich
gosc pon, 11 kwi 2005, 11:41:08

Mysle, że Arcybiskup Piero Marini to niewiarygodnie dobry i pokorny człowiek. Dziekuje Mu za wszystkie lata, które poswiecił naszemu Papiezowi. Nie było mi dane nigdy spotkac sie z Naszym Paiezem może kiedys Bóg pozwoli na spotkanie z Arcybiskupem Marini

Ania

 
Mistrz Liturgicznych Ceremonii Papieskich
gosc pon, 11 kwi 2005, 20:16:15

owszem abp Piero Marini wyglada na przesympatycznego człowieka ;) jego twarz jest bardzo ciepła i spokojna ;) szkoda ze u nas w polsce nie ma takich księży ;( ponadto ja również chciałabym Mu z całego serducha podziękowac za te wszystkie lata które towarzył naszemu Papieżowi ;) i mam nadzieje ze abp. Marini kiedyś przyjedzie do nas gdzie my polacy bedziemy mogli Mu osobiście podziękować ;) 

no a tak na marginesie chciałabym sie zapytać, czy abp. Marini nadal bedzie sprawował obowiązki Mistrza Ceremonii Papieskich? Czy z nadejściem nowego Papieża jego pozycje obejmie ktoś inny? Bo szkoda by było gdyby abp. Marini musiał odejść... bo w końcu podobno jest najlepszy w tym co robi no i kocha to co robi ;))))))

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń