Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Constantine - karykatura odkupienia

W rok po premierze „Pasji” Mela Gibsona, na ekrany kin wszedł „Constantine”. W filmie możemy zobaczyć Keanu Reeves’a, który wciela się w rolę antybohatera Johna Constantine'a (pierwowzór postaci został zaczerpnięty z komiksowych opowieści „Hellblazer”). Posiada on zdolność rozpoznawania przebywających na Ziemi wysłanników nieba i piekła oraz potrafi, kiedy tylko ma na to ochotę, zamykać i otwierać bramy Hadesu.

Czas jaki Constantine spędzi na Ziemi jest ograniczony. Odkąd jako nastolatek próbował popełnić samobójstwo, chadza własnymi drogami, skazując się w ten sposób na wieczne potępienie. Próbując zmienić swój los i zasłużyć sobie na Niebo, pełni "straż obywatelską" wśród mieszkającej w Los Angeles populacji istot pozaziemskich. Jak łatwo się domyślić demony przysparzają mu o wiele więcej problemów niż anioły. Nawet serafin Gabriel, który jest jego posłannikiem, utrzymującym kontakt „z górą”, nie wierzy w powodzenie tej misji. W tym galimatiasie biblijnych odniesień, okultyzmu i komiksowej mitologii, wmieszana została Angela Dodson (w tej roli występuje Rachel Weisz, akcentująca amerykański styl bycia). Dodson jest wyznania rzymsko-katolickiego, pracuje w policji i prowadzi śledztwo dotyczące tajemniczego samobójstwa swojej siostry bliźniaczki. Wkrótce się okazuje, że jest ona zupełnie nieświadomie, wplątana w złowrogi plan unicestwienia ludzkości, o czym świadczą pojawiające się znaki, takie jak: roje much, tajemnicze symbole, oraz Włócznia Przeznaczenia. Chociaż Dodson traktuje Constantina jak dziwaka, a on uważa, że jej poszukiwania są tylko stratą czasu, ich współpraca zamienia się znajomość czułą znajomość. Obok nich pojawiają się anioły i demony pod postacią ludzki, którzy im pomagają bądź przeszkadzają. Są wśród nich: pomagier Constantina – Chas Handler (w tej roli Shia LaBeouf), właściciel klubu Papa Midnite (grany przez Dijmon Hounsou) orazBaltazar (Gavin Rossdale), demon ukryty pod postacią wytwornego mężczyzny.

Chociaż Constantine robi wszystko, aby uniknąć swego przeznaczenia, wydaje się, że Wszechmogący zupełnie się nim nie interesuje. Bóg przedstawiony tutaj został jako „dzieciak, który ma swoją farmę mrówek” oraz jako hazardzista, zakładający się z Szatanem o to, kto zbierze więcej dusz. Tymczasem Zły jest obecny w każdym momencie życia Constantine, nigdy go nie opuszcza. Jego pytaniem za milion dolarów mogłoby być: „Jak mogę zbawić swoją duszę?” Spora część filmu koncentruje się na ukazaniu okrucieństwa, ale jest tam też sporo zabawnych momentów oraz emocjonujących pościgów. Aby zobaczyć czy bohater uzyskał odkupienie warto wybrać się do kina.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050221201115317

No trackback comments for this entry.
Constantine - karykatura odkupienia | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Constantine - karykatura odkupienia
Izrael wto, 22 lut 2005, 07:28:59
"Hellblazer" fajny, oby film nie był kolejną mierną adaptacją komiksu. Ja się spodziewam dobrego filmu.

---
Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń