Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Konklawe - kto może wybierać Papieża ?

Wybór nastęcy Jana Pawła II będzie ciężkim zadaniem, chociażby z tego względu że już jest on nazywany Wielkim. Może się wydawać, że wiadomo kto jest wśród gronie Elektorów. Jednak Papież w Konstytucji Universi dominici gregis zadbał, aby ta sprawa była jasna, a artykuł właśnie na podstawie owej Konstytucji tłumaczy kto może wybierać Papieża.Na początek sprawa oczywista. Nowego Papieża mogą wybierać tylko Kardynałowie Świętego Kościoła Rzymskiego. Jednak to prawo ma tylko 117 na 183 Kardynałów. W gronie owych 66 Purpuratów bez prawa wyboru są ci, którzy w dzień przed śmiercią Papieża, lub dzień w którym nastąpił wakat Stolicy Apostolskiej mieli ukończone 80 lat. Maksymalna liczba Kardynałów - Elektorów to 120.

Ojciec Święty wykluczył jakiekolwiek prawo do wyboru czynnego z tytułu posiadania innej godności kościelnej. Jan Paweł II wykluczył jakąkolwiek interwencję władz świeckich.

Gdyby Sede vacante nastąpiło podczas trwania Soboru Powszechnego lub Synodu Biskupów (tak się nie stało), które miałyby się odbywać w Rzymie lub innym miejscu na świecie, to i tak wyboru mogą dokonywać tylko Kardynałowie. Papież ogłosił wszelkie działania, które "zmierzałyby nierozważnie do modyfikacji norm dotyczących wyboru lub kolegium elektorów" za nieważne i niebyłe.

Ponadto, gdyby śmierć nastąpiła podczas Soboru Powszechnego lub Synodu, to zgodnie z kan. 340 oraz kan. 347, § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego i kan. 53 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich prace owych instytucji musiałyby być zawieszone natychmiast  ipso iure, natychmiast po otrzymaniu owej wiadomości. "Muszą przeto niezwłocznie przerwać jakiekolwiek zebranie, zgromadzenie lub sesję, oraz zaprzestać opracowywania lub przygotowania jakiegokolwiek dekretu lub kanonu, czy też ogłoszenia tych, które już zostały zatwierdzone, pod sankcją ich nieważności." Zarówno Sobór jak i Synod pod żadnym pozorem nie mogą kontynuować prac. O wznowieniu prac może zadecydować tylko nowy Papież.

Żaden z Kardynałów - Elektorów "nie może być z jakiegokolwiek powodu ani pod żadnym pretekstem wykluczony z wyboru tak czynnego, jak biernego." Jest od tego wyjątek. Pozwala się wyłączyć Kardynała, który sam rezygnuje z udziału konklawe. Ponadto pozwala się wyłączyć Kardynała, który z powodu poważnej choroby musi opuścić konklawe. Bez niego także można kontynuować wybór. Gdyby jednak wyzdrowiał prze końcem, lub sam podjął decyzję o wcześniejszym powrocie, to należy dopuścić go do wyboru.

"Jeśli ponadto jakiś Kardynał elektor opuszcza Państwo Watykańskie z jakiegoś poważnego powodu, uznanego przez większość elektorów, może tam powrócić, by wziąć na nowo udział w wyborze."

Prawo wyboru ma Kardynał, którego kreowano i ogłoszono na Konsystorzu. Prawo ma także ten, który został ogłoszony, ale "jeszcze nie został mu nałożony biret ani przekazany pierścień, ani też nie złożył on przysięgi."

Prawa wyboru nie mają Kardynałowie "kanonicznie usunięci lub którzy zrezygnowali za zgodą Biskupa Rzymskiego z godności kardynalskiej." Podczas sediswakancji Kolegium Kardynałów nie ma żadnego prawa przywrócić ich ponownie do godności.

Jan Paweł II ustalił, że konklawe ma się rozpocząć 15 dni po opróżnieniu stolicy. Jeżeli są poważne przesłanki, to można przełożyć wybór o 5 dni. Jednak 20 dnia po śmierci konklawe musi się rozpocząć.

"Wszyscy Kardynałowie elektorzy, zwołani przez Dziekana lub przez innego Kardynała w jego imieniu w celu wyboru nowego Papieża, są zobowiązani na mocy świętego posłuszeństwa do podporządkowania się ogłoszeniu o zwołaniu i do udania się na miejsce w tym celu wyznaczone, o ile nie wstrzyma ich choroba lub inna poważna przeszkoda uznana za słuszną przez Kolegium Kardynałów."

Gdyby jacyś Kardynałowie "przybyli re integra, to znaczy przed dokonaniem wyboru Pasterza Kościoła, będą oni dopuszczeni do prac związanych z wyborem w takim punkcie, w jakim one się znajdują."

Źródło: Universi dominici gregis

Więcej informacji na temat konklaweOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005040513011183

No trackback comments for this entry.
Konklawe - kto może wybierać Papieża ? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń