Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kardynał Jean-Marie Lustiger - drugi papież żydowskiego pochodzenia?

"Jesteś owocem modlitw Ojca Świętego" - powiedział sekretarz papieża, do Jean-Marie Lustigera gdy ten został arcybiskupem Paryża. Francja została całkowicie zaskoczona tym wyborem. Kilka najbliższych dni pokaże czy teraz świat zostanie oszołomiony gdy na konklawe pochodzący z żydowskiej rodziny kardynał zostanie wybrany następnym papieżem. Jeśli tak się stanie byłby to pierwszy Żyd na tronie Piotrowym od czasów świętego Piotra.

Jean-Marie Lustiger urodził się  17 września 1926 w Paryżu, w rodzinie żydowskiej, która wyemigrowała z Polski na początku XX wieku i osiadła we Francji. Podczas II wojny światwej jego matka zginęła w Auschwitz. Młody Aaron Lustiger znalazł dom u katolickiej rodziny i jako 14-latek sam przyjął chrzest oraz imiona Jean-Marie. Postanowił tak, ponieważ był między innymi pod wrażeniem silnej wiary swoich katolickich przybranych rodziców.

Zawsze jednak podkreślał "Urodziłem się jako Żyd i jestem nim nadal. Dla mnie powołaniem Izraela jest niesienie światła poganom. Taka jest moja nadzieja i wierzę, że właśnie chrześcijaństwo jest wypełnieniem tej misji".

Po wojnie studiował literaturę na Sorbonie oraz w Seminarium duchownym (Séminaire des Carmes) będącym wydziałem paryskiego Instytutu Katolickiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 kwietnia 1954. Od samego początku kapłaństwa czynił wysiłki by w zlaicyzowanej Francji przywracać wiarę i reewangelizować ludzi. Jeszcze jako ksiądz napisał memorandum do arcybiskupa Paryża, kardynała François Marty. Zaproponował w nim rewolucyjną strategię reewangelizacji Francji, przypominając że kraj ten zwano niegdyś "Pierwszą córą Kościoła" . Zaproponował by Kościół zamiast władzą zajął się intelektualistami i ludźmi kultury. Jego pomysł polegał na tym, by reewangelizację rozpocząć od tych, którzy kształtują umysły i styl we Francji tak by oni mogli pociągnąć za sobą innych. O podobnym stylu głoszenia Dobrej Nowiny myślał dla całej Europy.

Lustiger kontynuował swoją pracę przez całe dotychczasowe życie. Według George Weigela, papieskiego biografa memorandum francuskiego księdza dotarło do Watykanu i właśnie ono spowodowało że został on zauważony i doceniony przez papieża. 10 listopada 1979 został mianowany biskupem ordynariuszem Orleanu, a już niespełna 2 lata później, w styczniu 1981 roku po odejściu na emeryturę kard. Marty'ego został arcybiskupem stolicy Francji - Paryża. 2 lutego 1983 roku papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Docenili go również świeccy - w czerwcu 1995 został wybrany w poczet członków Akademii Francuskiej.

Już jako proboszcz parafii pw. św. Joanny de Chantal na obrzeżach Paryża staje się sławny z powodu swoich kazań oraz przyjmowania u siebie "niewygodnych" gdzie indziej duchownych (w tym obecnego arcybiskupa Paryża André Vingt-Trois). Mimo swojego gorącego poparcia dla reform soborowych uważa że sposób ich wprowadzania w Kościele pozostawia wiele do życzenia, szczególnie jeśli chodzi o liturgię. Ubolewa nad pozbawieniem jej bogactwa symboliki wyrażanej przez słowa, gesty i muzykę. Największą jednak troską Lustigera było przywrócenie Francji Chrystusowi. Jako arcybiskup Paryża Lustiger w każdą niedzielę wieczorem mówił homilie do intelektualistów w Katedrze Notre Dame. Obecnie, po ponad 20 latach od rozpoczęcia pierwszej serii kazań nawet laicka prasa taka jak Le Figaro zauważyła, że w tej grupie społecznej coś się powoli zmienia, że bycie chrześcijaninem lub choćby osobą poszukującą duchowości stało się modne. Plan kard. Lustigera znajduje się na dobrej drodze do realizacji - jeśli tylko za intelektualistami pójdzie reszta Francji.

Kościół francuski, który w ciągu ostatnich kilkuset lat tak wiele stracił ze swojej potęgi, stał się za kardynała Lustigera kościołem misyjnym, a jego misja koncentruje się w miejscach pozornie beznadziejnych - silnie zurbanizowanych i zlaicyzowanych częsciach wielkich miast. I właśnie tam pojawiają się pierwsze znaki duchowej odnowy, na tyle wyraźne, że "plan Lustigera" jest teraz realizowany również przez inne europejskie kościoły.

Kard. Lustiger sam również angażował się w działania na rzecz rechrystianizacji Europy. Uczestniczył w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, wchodził w skład sekretariatu generalnego Synodu. Na początku lat 90-tych, podczas sesji specjalnej, poświęconej Kościołowi europejskiemu, pełnił funkcję prezydenta-delegata; brał również udział w II sesji specjalnej dla Kościoła europejskiego (1999).

Francuski kardynał jest uważany za osobę bardzo bliską poprzedniemu papieżowi. Wielokrotnie pełnił funkcje osobistego wysłannika i doradcy, towarzyszył licznym papieskim podróżom (w tym do Polski - w 1983 roku razem z papieżem i w styczniu 2005 - reprezentując go  na uroczystościach 60-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau). Jest także zwolennikiem dialogu z judaizmem a antysemityzm określa mianem "antyteizmu". Zawsze powtarza, że Izrael jest korzeniem, na którym został zaszczepiony Kościół i daje wyraz marzeniu, że kiedyś obie religie znacznie się do siebie zbliżą.

Jeśli kardynałowie na konklawe uznają, że reewangelizacja Zachodu powinna być dla nowego papieża priorytetem kardynał Jean-Marie Lustiger może okazać się dobrym wyborem. Przeciwko niemu przemawia dość zaawansowany wiek - obecnie ma 79 lat i w lutym tego roku zrezygnował z funkcji arcybiskupa Paryża. Paradoksalnie jego wyborowi mogą zaszkodzić też... przepowiednie, które mówią, że ostatni papież będzie pochodzenia żydowskiego i przybierze imię Piotra II.

Kardynał Jean-Marie Lustiger - materiały w serwisie Kosciol.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050416120637256

No trackback comments for this entry.
Kardynał Jean-Marie Lustiger - drugi papież żydowskiego pochodzenia? | 13 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Marcin W sob, 16 kwi 2005, 14:00:40
Byłby dobrym papieżem. To mądry, postępowy i bardzo życzliwy ludziom człowiek. Polscy katolicy nie mieli by pod jego rządami źle. Polskę darzy bowiem szczególną sympatią, jako kraj pochodzenia swej rodziny.

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
medieval_man sob, 16 kwi 2005, 15:47:18

bardzo cenię Lustigera. Od dnia gdy stał się arcybiskupem Paryża, a niedługo potem kardynałem zawsze widziałem w nim nastepcę Jana Pawła II. Jestem przekonany, że zostałby nim gdyby Jan Paweł II żył krócej.

Ale jak na czlowieka, który urodził się w 1926 roku, wiek 77 lat jest dzisiaj niemałym cudem - no chyba, że autor artykułu nie odświeżył sobie danych

 
medieval_man sob, 16 kwi 2005, 15:50:13
natomiast, co do przepowiedni (że będę kontynuwał ten swobodny wątek)  ;-)  to według przepowiedni, bodajże św. Malachiasza (nie starotestamentowego) następca Jana Pawła II, będzie określony hasłem Gloria olivae - czyli chwała drzewa oliwnego. Pochodzenie żydowskie jak nic wskazane!
 
 • Andrzej sob, 16 kwi 2005, 17:24:53
verbadocent nie, 17 kwi 2005, 09:17:39

Jaki drugi?

Istnieje taka przepowiednia, która mówi, że pierwszym papieżem był Piotr, Żyd a jak będzie znów Żyd papieżem, to przybierze sobie imię Piotra II i wtedy będzie koniec świata.
Zainteresowanych pragnę niniejszym uspokoić. Oprócz św.Piotra biskupami Rzymy byli już Żydzi: św. Ewaryst (Aristo pontyfikat 978-105, urodzony w Betlejem),  prawdopodobnie  św.Kalikst (217-222) i jeszcze kilku, których imion nie mogę sobie przypomnieć (jedez z nich był synem biskupa Jerozolimy).

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
ToMeK pon, 18 kwi 2005, 08:09:39
Wszystkie zalety Lustigera - których jest wiele (nie jest przypadkiem, że po 2 latach na czele metropolii został już kardynałem)... ale jest to już człowiek starszy. Słusznie - gdyby pontyfikat Jana Pawła II trwał krócej, pewnie miałby szansę.
W ogóle nie rozumiem - jakie ma znaczenie ta cała przepowiednia Malachiasza? A jak się nie sprawdzi - to co?

---
ToMeK
-.+.-
Flp 4, 13

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń