Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święty Benedykt

Święty Benedykt - pustelnik, mnich, twórca najsłynniejszej obowiązującej w wielu zakonach do dziś reguły. Przedstawiamy sylwetkę świętego, którego imię przybrało XVI biskupów Rzymu, w tym wybrany właśnie Joseph Ratzinger - Benedykt XVI.

Urodził się około 480 roku, w położonej 170 km na północ od Rzymu Nursji. Jego ojciec był właścicielem ziemskim. Benedykt miał też ukochaną siostrę - Scholastykę. Młody Benedykt kształcił się najprawdopodobniej w rodzinnym mieście a później w Rzymie.

Właśnie w Wiecznym Mieście odkrył powołanie do życia pustelniczego, które zaczął prowadzić w górach Prenestini, a później gdy sława jego świętości zaczęła przyciągać ludzi pobożnych, ale także zwykłych ciekawskich - w Subiaco, gdzie zamieszkał w grocie i spędził trzy lata w całkowitej samotności, wiodąc surowe życie pokutnika.

Po kilku latach dołaczyli do niego młodzi ludzie, wokół jego groty wybudowali domki, w których się osiedlili, tworząc zalażek wspólnoty.
W formacji zakonnej Benedykt korzystał z doświadczeń pustelników ze Wschodu - Egiptu i Azi Mniejszej.

Około roku 529 Benedykt udał się na południe gdzie w dawnej fortecy rzymskiej i świątyni Jowisza na Monte Cassino założył nową wspólnotę i zbudował klasztor. Wspólnotę mniszek założyła także jego siostra Scholastyka.

Właśnie na Monte Cassino powstała słynna "reguła benedyktyńska", w której św. Benedykt dokładnie opisuje życie zakonne. Pisze o tym, jaki powinien być opat, jak mają modlić się zakonnicy, o posłuszeństwie, milczeniu, pokorze i chwaleniu Boga w modlitwie. Określa także jak mają sypiać mnisi, o ilości pokarmu i napoju. Bardzo istotny jest nakaz "Ora et Labora" - "Módl się i pracuj". "

"Lenistwo jest wrogiem duszy. Dlatego też bracia powinni w pewnych godzinach zajmować się pracą ręczną, a w innych Bożym czytaniem" - pisał Benedykt.

Zmarł prawdopodobnie 21 marca 547 r. i zgodnie z życzeniem został pochowany w kaplicy św. Jana na Monte Cassino, obok Scholastyki.

Reguła benedyktyńska nadal jest aktualna i wytycza drogę nie tylko zakonnikom, ale także ludziom świeckim. Przez wiele benedyktyni, w myśl swoich zasad budowali klasztory i drogi, uprawiali ziemię i uczyli uprawy miejscową ludność. Przepisywali Pismo Święte, dzieła starożytnych pisarzy, historyków i filozofów, ilustrując je wspaniałymi iluminacjami. Razem z opactwami zakładali szkoły i kształcili młodzież, przekazywali ludom europejskim bogate dziedzictwo cywilizacji łacińskiej. "Praca benedyktyńska" stała się przysłowiowa.

Paweł VI  w uznaniu szczególnej roli, jaką zakony oparte na Regule św. Benedykta odegrały w łączeniu tradycji Wschodu i Zachodu, a także cywilizowania i kształtowania oblicza naszego kontynentu listem apostolskim "Pacis nuntius" z 24 października 1964 r. ogłosił św. Benedykta patronem Europy.
 Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050419210919963

No trackback comments for this entry.
Święty Benedykt | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń