Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Radio Erewan w wykonaniu brytyjskiej gazety

Czy to prawda, że kardynał Ratzinger wydał tajną instrukcję nakazującą ochronę księży dopuszczających się czynów pedofilskich? Tak, ale instrukcja nie była wcale tajna, nie dotyczyła tylko pedofilii i mówiła o procedurach przedawniania w sądach kościelnych a nie ukrywania czegokolwiek przed władzami świeckimi.

Magazyn The Observer opublikował informację, którą podchwyciły media w wielu krajach. Według brytyjskiej gazety w maju 2001 roku Kongregacja Doktryny Wiary wystosowała do biskupów tajny dokument, w którym nakazuje "przeprowadzać procesy w sprawie nieletnich za zamkniętymi drzwiami oraz utajniać dokumentację na dziesięć lat od uzyskania pełnoletności przez ofiary przestępstw seksualnych".

Sprawę podjęły również inne media. Czeskie Lidové noviny - jeden z najpoczytniejszych dzienników w Czeskiej Republice przetłumaczył informacje "The Observer". Artykułowi na witrynie internetowej LN towarzyszą długie kolejki wypowiedzi na forum internetowym gazety. W większości komentarze nowego papieża nie tylko potępiają ale nawet obrażają.  

Tymczasem wspomniany artykuł skłąda się właściwie z samych przeinaczeń. Przywołany w prasie dokument był upubliczniony już dawno, w łacińsiej wersji znajduje się na stronie internetowej Państwa Watykańskiego, a w niektórych diecezjach był nawet odczytywany (Czechy). Oczywiscie dokument ten nie wspomina o ukrywaniu przed organami państwowymi afer i nadużyć, co więcej - wcale nie mówi o organach cywilnych, dotyczy bowiem kar kościelnych za przestępstwa zarezerwowane Kongregacji Nauki Wiary oraz procedur kościelnych w takich właśnie sprawach. Fragment dokumentu, który wzbudził oburzenie autorów artykułu w "The Observer" mówi:

"Skarga karna przestępstwa zarezerwowanego Kongregacji Nauki Wiary wygasa na skutek przedawnienia po upływie 10 lat. (Przypis: Przedawnienie liczy się według zapisów Kan. 1362 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego lub Kanonu 1152 par. 3 Koneksu Kanonicznego Kosciołów Wschodnich.) Jeżeli jednak przestępstwo z paragrafu 4 (odnoszącego się do przestępstw seksualnych - przyp. redakcji) jest związane z osobą nieletnią, przedawnienie biegnie od dnia kiedy osoba ta ukończy 18 lat."

W całym dokumencie, dotyczącym zresztą kilku rodzajów przestępstw (między innymi przestępstw przeciwko Najświętszemu Sakramentowi czy Sakramentowi Pokuty) nie ma mowy o relacji między dochodzeniem kościelnym a procedurami policyjnymi i prokuratorskimi. Praktyka wskazuje ponadto, że te procesy często przebiegają równolegle. Dokument mówi też o utajnionym przebiegu procesu. Wyłączenie jawności ze względu na dobro ofiar lub na inny ważny interes prywatny oraz ze względu na moralność jest praktyką standardowo stosowaną w tego typu sprawach również w sądach świeckich i tam to nikogo nie dziwi.

"The Obserwer" zrobił wiele hałasu o nic, zamieszczając między innymi wypowiedzi oburzonych prawników ofiar afer seksualnych z udziałem księży. Oczywiście oburzenie te byłoby uzasadnione, gdyby jedna z najważniejszych katolickich Kongregacji rzeczywiście próbowała utrudnić śledztwa w tych ze wszech miar tragicznych dla ofiar i okrywających duchownych wstydem sprawach. Tak jednak nie jest, co łatwo było sprawdzić. Niestety, wielu osobom artykuł w "opiniotwórczej" gazecie wystarczył by odsądzić Benedykta XVI od czci i wiary.

Treść dokumentu w języku łacińskimOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050426154624167

No trackback comments for this entry.
Radio Erewan w wykonaniu brytyjskiej gazety | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Radio Erewan w wykonaniu brytyjskiej gazety
gosc śro, 27 kwi 2005, 07:30:11
Tak przy okazji ataków na nowego papieża, prosze mi powiedzieć, czy katolik ma prawo osądzać poczynania głowy kościoła, czy powinien bezkrytycznie przyjąć wszystko co czyni (w końcu jest on wybrany pod natchnieniem Ducha Świętego) i jest nieomylny? Czy ktoś kto ośmiela się krytykować papieża może nazywać siebie katolikiem, albo czy jest jest możliwy "zły" wybór (i podważenie w tym momencie roli Ducha Świętego)?

---
~j0sh

 
Radio Erewan w wykonaniu brytyjskiej gazety
lech.rp śro, 27 kwi 2005, 11:27:03
Jeszcze jeden przyczynek do obaleniu mitu rzetelnosci
brytyjskiej prasy - powinni zmienic tylul "The Observer"
na "Oszczerca", dobrze tez byloby wziac w obrone polskie
"szczekaczki", wprawdzie poziom ten sam, ale przynajmniej
(choc w czesci) polskie...
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń