Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Mięso w piątek
 |  Wersja do druku
Andrzej
 październik 13 2005 12:15   
Forum

Status: offline

Quote by R_O_B:
Quote by kryspinek: Witam. Mam pytanie czy można jeść mięso w piątek?? Słyszałem ostatnio że wyszły nowe przepisy i że można już jeść mięso w piątek i że to już nie jest grzech. Proszę o odpowiedź.

Człowieku, w jakiej epoce ty żyjesz!!??

To, że ci babcia z mamą nagadali głupot o poście w piątek i w święta, to rozumiem, ale nie jestem w stanie zrozumieć, jak myslący człolwiek może zadawać takie pytania
Jeśli Bóg istnieje, to jemu (za przeproszeniem) to wisi, czy ty będziesz pościł w piątek, czy w środę. Jeżeli czujesz taka potrzebę duchową, to możesz poscić w poniedziałek od rana do godziny 16-stej i to będzie miało taką samą (albo i większą) wartość dla Boga, niż tradycyjne poszczenie w piątek, po całym tygodniu obżerania się

to może z innej beczki;

chrześcijanin nie jest jakims tam aniołem, czystym duchem, czy czystym umysłem, ale jest konstrukcją cielesno-duchową żyjącą w świecie realnym, materialnym i poddaną czasowi.
Ustanowione przez Kościół (mówię o katolikach) pewne dni zarówno w tygodniu, jak i w roku maja szczególne znaczenie także pedagogiczne.
Przeciez to w niedziele obchodzimy pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa, w czwartek wspominamy ustanowienie eucharystii, a w piątki wspominamy drogę krzyżową i smierć Chrystusa na krzyżu.
Wszystkie te wspomnienia, wszystkie te dni mają sens jedynie wtedy gdy wierzymy w sercu w to, co wyznajemy na przykład niedzielną mszą, albo piątkowym postem.
Pytanie o to czy jedzenie mięsa jest grzechem czy nie może być ważne najczęściej dla osób traktujacych swą wiarę formalnie, hołdującym praktykom zewnętrznym.
Jeśli żyję życiem z Jezusem to te uczynki zewnętrzne będą wypływały z mojego serca jako przejaw miłosci a nie konieczność sprostania takim czy innym przykazaniom.Dlatego ma rację Maxurd przytaczając Izajasza
Kościół zaś wskazując na dni postu przypomina mi o tym, a raczej przypomina wszystkim chrześcijanom, którzy jakoś nie potrafią żyć wiarą na co dzień.
Dlatego te przykazania kościelne należy rozpatrywać w szerszym kontekście - patrzeć na wszystko oczyma wiary.
Oczywiście ktoś może pościć w poniedziałek, zamiast w piątek i z pewnością jeśli czyni to w wierze będzie to dobry post. Będzie się tylko wtedy odcinał od swojego Kościoła (mam na myśli Krk), który na post wybrał piątek a nie poniedziałek. Nie jest to co prawdą herezją czy schizmą, ale pewnym własnym widzimisię, nieposłuszeństwem wobec tego Kościoła. Osoba, dla której Kościół jest tylko ludzką organizacją będzie się czuła przymuszana do takich czy innych zachowań (post). Natomiast osoba kochająca swój Kościół bedzie posłuszna Jego zaleceniom i, co więcej, w nich odnajdzie swoją wolność.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 październik 13 2005 13:29   
Forum

Quote by DD:
Cóż uboga wdowa też głuptę zrobiła kiedy swoje ostatnie trzy grosze wrzuciła do skarbony. A przecież mogła je inaczej wykorzystać. Różnie możemy wykorzystać swoje pieniądze - albo zaspakajając swoje "popędy", albo troszcząc się o innych, tzn. czy mam "wzrok" samarytanina i potrafię w drugi zauważyć bliźniego, często rezygnując z własnych dążeń. Tylko, że wtedy trzeba "zsiąść z konia" i pochylić się nad drugim człowiekiem. Ponosząc nawet "straty" finansowe (patrz zapłata gospodarzowi).

Kołacz był podany jako przykład.

DD, wiem, że był podany jako przykład, ale naprawdę szlag yasny mnie trafia, jak czytam tego typu wypowiedzi
Jak dla mnie (choc w tej chwili jestem niewierzący) taki temat to głupota, ponieważ świadczy on o tym, że ktoś dyskutując, czy mozna, czy nie można spozywać mięsa w piątek, sam jest niepewny tego czy robi dobrze czy źle.
A wg mnie Bogu nie chodzi o spożywanie mięsa w piątek, świątek czy niedzielę, tylko całkiem o co innego.
I tak jak napisałem wcześniej, Bóg chyba nie jest na tyle głupi, żeby potępić kogoś za spozywanie mięsa w jakis tam dzień!!!
Ludzie, opanujcie się, ruszcie tymi swoimi łepetynami i zacznijcie trochę myśleć...

===

Dobrze jest - krowa zdechła, ale mięso jest!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 październik 13 2005 13:40   
Forum

Quote by medieval_man:
chrześcijanin nie jest jakims tam aniołem, czystym duchem, czy czystym umysłem, ale jest konstrukcją cielesno-duchową żyjącą w świecie realnym, materialnym i poddaną czasowi.
Ustanowione przez Kościół (mówię o katolikach) pewne dni zarówno w tygodniu, jak i w roku maja szczególne znaczenie także pedagogiczne.
Przeciez to w niedziele obchodzimy pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa, w czwartek wspominamy ustanowienie eucharystii, a w piątki wspominamy drogę krzyżową i smierć Chrystusa na krzyżu.
Wszystkie te wspomnienia, wszystkie te dni mają sens jedynie wtedy gdy wierzymy w sercu w to, co wyznajemy na przykład niedzielną mszą, albo piątkowym postem.
Pytanie o to czy jedzenie mięsa jest grzechem czy nie może być ważne najczęściej dla osób traktujacych swą wiarę formalnie, hołdującym praktykom zewnętrznym.
Jeśli żyję życiem z Jezusem to te uczynki zewnętrzne będą wypływały z mojego serca jako przejaw miłosci a nie konieczność sprostania takim czy innym przykazaniom.Dlatego ma rację Maxurd przytaczając Izajasza
Kościół zaś wskazując na dni postu przypomina mi o tym, a raczej przypomina wszystkim chrześcijanom, którzy jakoś nie potrafią żyć wiarą na co dzień.
Dlatego te przykazania kościelne należy rozpatrywać w szerszym kontekście - patrzeć na wszystko oczyma wiary.
Oczywiście ktoś może pościć w poniedziałek, zamiast w piątek i z pewnością jeśli czyni to w wierze będzie to dobry post. Będzie się tylko wtedy odcinał od swojego Kościoła (mam na myśli Krk), który na post wybrał piątek a nie poniedziałek. Nie jest to co prawdą herezją czy schizmą, ale pewnym własnym widzimisię, nieposłuszeństwem wobec tego Kościoła. Osoba, dla której Kościół jest tylko ludzką organizacją będzie się czuła przymuszana do takich czy innych zachowań (post). Natomiast osoba kochająca swój Kościół bedzie posłuszna Jego zaleceniom i, co więcej, w nich odnajdzie swoją wolność.

No i bardzo mądrze napisałeś
Ja jeszcze od siebie dodam, że chrześcijanin powinien mieć swój rozum i nim się kierować, a nie tym, co mu ktoś tam gdzieś nagada...
Inaczej nie będzie w stanie prowadzić dyskusji z "niechrześcijanami", ponieważ... ech... sami sobie dopiszcie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 13 2005 14:10   
Forum

Quote by R_O_B:
Quote by DD:
Cóż uboga wdowa też głuptę zrobiła kiedy swoje ostatnie trzy grosze wrzuciła do skarbony. A przecież mogła je inaczej wykorzystać. Różnie możemy wykorzystać swoje pieniądze - albo zaspakajając swoje "popędy", albo troszcząc się o innych, tzn. czy mam "wzrok" samarytanina i potrafię w drugi zauważyć bliźniego, często rezygnując z własnych dążeń. Tylko, że wtedy trzeba "zsiąść z konia" i pochylić się nad drugim człowiekiem. Ponosząc nawet "straty" finansowe (patrz zapłata gospodarzowi).

Kołacz był podany jako przykład.

DD, wiem, że był podany jako przykład, ale naprawdę szlag yasny mnie trafia, jak czytam tego typu wypowiedzi
Jak dla mnie (choc w tej chwili jestem niewierzący) taki temat to głupota, ponieważ świadczy on o tym, że ktoś dyskutując, czy mozna, czy nie można spozywać mięsa w piątek, sam jest niepewny tego czy robi dobrze czy źle.
A wg mnie Bogu nie chodzi o spożywanie mięsa w piątek, świątek czy niedzielę, tylko całkiem o co innego.
I tak jak napisałem wcześniej, Bóg chyba nie jest na tyle głupi, żeby potępić kogoś za spozywanie mięsa w jakis tam dzień!!!
Ludzie, opanujcie się, ruszcie tymi swoimi łepetynami i zacznijcie trochę myśleć...

Tylko gdyby Tobie chjciało się cały kontekst przeczytać to być może zauważyłbyś, iż wypowiedziałęm się, iż poszczenie dla samego poszczenia wydaje mnie się bezsensu. I to co pisał Izajasz 58:

3 Dlaczego pościmy, a Ty tego nie widzisz? Dlaczego umartwiamy nasze dusze, a Ty tego nie zauważasz? Oto w dniu waszego postu załatwiacie swoje sprawy i uciskacie wszystkich swoich robotników.
4 Oto gdy pościcie, kłócicie się i spieracie, i bezlitośnie uderzacie pięścią. Nie pościcie tak, jak się pości, aby został wysłuchany wasz głos w wysokości.
5 Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu?
6 Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo,
7 że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.
8 Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą.
9 Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie,
10 gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe,

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 październik 13 2005 14:36   
Forum

Quote by Klipek:
Dla mnie osobiscie, moim zdaniem, kaikolwiek post ktory nie przynosi kozysci bliznim pozbawiony jest sensu. Co z tego, ze przez jeden dzien w tygodniu odmowimy sobie plasterka szynki czy schabowego jesli przez pozostale obrzeramy sie jak ... Co innego gdybysmy ten jeden w ciagu tygodnia odmowiony sobie posilek przeznaczyc dla ubogich, bezdomnych lub porzuconych dzieci w sierocincach...

Zgadzam się z Tobą. Post który podejmuje się jedynie ze względu na własny rozwój duchowy, lub żeby pokazać Bogu, jak się Go kocha, może doprowadzić do pychy. Dobrze jest we wszystkich działaniach myśleć o bliźnich.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 październik 13 2005 14:40   
Forum

Quote by DD:
Tylko gdyby Tobie chjciało się cały kontekst przeczytać to być może zauważyłbyś, iż wypowiedziałęm się, iż poszczenie dla samego poszczenia wydaje mnie się bezsensu. I to co pisał Izajasz 58:

OKEJ - w związku z całym kontekstem twojej wypowiedzi zgadzam się z tym co napisałeś

===

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 październik 13 2005 14:47   
Forum

Quote by kryspinek: Witam. Mam pytanie czy można jeść mięso w piątek?? Słyszałem ostatnio że wyszły nowe przepisy i że można już jeść mięso w piątek i że to już nie jest grzech. Proszę o odpowiedź.

Ja ostatnio przeczytałam w jakimś rachunku sumienia, że kilkakrotne i nieprzypadkowe zdjedzenie mięsa w piątek jest grzechem ciężkim. Jeżeli zdarzy sie raz, czy dwa, bo np. ktoś poczęstuje i nie chcemy go zasmucać odmową, to nie trzeba się spowiadać.
Przypomina mi się też audycja w radiu, w której jakiś katolicki misjonarz opowiadał o tym, jak przebywał w Indiach i tam go poczęstowano kaczką w piątek. Oczywiście nie odmówił, bo to byli biedni ludzie, którzy praktycznie nie jedli mięsa, a kaczkę przyrządzili specjalnie na jego przybycie i byłoby im bardzo przykro, gdyby odmówił.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 październik 13 2005 18:52   
Forum

Nie wiem co ma dzień śmierci Jezusa wspólnego z zakazem jedzenia mięsa w piątki w KrK ( coś chyba jednak się zmienia. I pytam: co lepsze? Czy zjedzenie gotowanej golonki w piątek w rodzinnej atmosferze, bez kłótni itp, czy wypicie pól litra z petem w zębach do śledzika i przy tym kłótnia? Czy taki post ma sens??? Oczywiście piszę ogólnikowo, ale mam nadzieję że zostanę zrozumiana. Poza tym Biblia W ST w ks. Izajasza mówi dokładnie jaki post podoba się Bogu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: wiridiana
 październik 13 2005 19:12   

Mięso ma tyle do śmierci Jezusa, że Chrystus się złożył w ofierze jako baranek. I żeby to uczcić i jakby nie zjadać Ciała Chrystusa oczywiście w przenośni, ale uważam że post ma z tym związek

===

Cytat 
Maciek Janson
 październik 13 2005 20:20   
Forum Moderator
Moderator

Jeszcze jedno na temat postu... Tak mi sie przypomnialo. Wiecie kiedy poszcze to osobiscie w ogole powstrzymuje sie od jedzenia i tak kiedys uslyszalem... "Boze dzis potrzebuje bardziej Ciebie niz jedzenia" Bardzo to do mnie przemawia i uzmyslawia jak bardzo ja potrzebuje Jezusa :-

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 13 2005 21:24   
Forum

Quote by wiridiana: jakby nie zjadać Ciała Chrystusa oczywiście w przenośni, ale uważam że post ma z tym związek

a czymże jest komunia święta?
i to bynajmniej nie w przenośni... przynajmniej w Kościołach katolickim i luterańskim.

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Cytat 
methodos
 październik 14 2005 18:05   
Forum

Tyle, że Komunię przyjmuje się raczej na nabożeństwie lub podczas mszy .. a te uroczystości są w niedzielę, poza tym Wielki Piątek, to chyba jedyny dzień w roku liturgicznym w KrK gdzie nie ma mszy z Eucharystią...jeśli się mylę to Mea Culpa.
No i dalej obstaję przy swoim, nie widzę powiązania z samym faktem niejedzenia mięsa w piątek a śmiercią Jezusa, przy tym rzucanie bluzgami na lewo i prawo itp. Może teraz wyolbrzymiam, ale piszę to co znam, chociaż katoliczką nie jestem. Nie bądźmy obłudni...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 15 2005 01:08   
Forum

Quote by methodos: Tyle, że Komunię przyjmuje się raczej na nabożeństwie lub podczas mszy .. a te uroczystości są w niedzielę, poza tym Wielki Piątek, to chyba jedyny dzień w roku liturgicznym w KrK gdzie nie ma mszy z Eucharystią...jeśli się mylę to Mea Culpa.

z tego, co wiem, to u katolików jest to rzeczywiście jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się ofiary mszalnej.
natomiast u ewangelików [a przynajmniej w KEA] w Wielki Piątek komunia święta jest jak najbardziej - natomiast nie zawsze jest w zwykłe niedziele.

Quote by methodos:
No i dalej obstaję przy swoim, nie widzę powiązania z samym faktem niejedzenia mięsa w piątek a śmiercią Jezusa,

też nie widzę.

Quote by methodos:
przy tym rzucanie bluzgami na lewo i prawo itp.

nie pojąłem...

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 15 2005 02:03   
Forum

Quote by mateuszwroc: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą? Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. (Mt 9,14-15)

Dla mniej rozgarniętych - Chrystus umarł w piątek.

Zgoda - Biblia zaleca post, ale nigdzie nie jest powiedziane, że ma to być akurat w piątek. Wielu protestantów np. nie uznaje postu piątkowego, jako narzuconego przez Kościół, co wcale nie znaczy że nie poszczą. Poszczą w różnych czasach i w różnych intencjach.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 15 2005 02:07   
Forum

Quote by medieval_man: Miarą inteligencji człowieka nie jest udzielanie odpowiedzi, ale rozumienie pytań.
Jeśli ktoś zadaje pytanie o to czy prawdą jest możliwość nie poszczenia w piątek, to oczywistą rzeczą jest, że spośród wielu wiernych spośród wyznań w Polsce, najprawdopodobniej będzie to rzymski katolik.
Zapewnianie go w tym momencie o braku grzechu przez osoby nie związane z Krk zakrawa na kpinę, jeśli nie na złośliwość.

Medievalu, ale taki szczegół - to Bóg wyznacza granicę co jest grzechem, a co grzechem nie jest, a nie Kościół. Jeśli swoim postępowaniem nie łamie się Bożego prawa, danego nam w Biblii, to się nie grzeszy.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 15 2005 02:09   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by macli:
Quote by mateuszwroc: Nie zachowywanie postów to grzech.

Nie przypominam sobie takiego nakazu, ale moge sie mylic.
Gdzie Jezus wspomina o tym piatku?

Jezus? Ten, który jest Głową Kościoła? Ano Jezus wspomina o tym w zaleceniach swojego Kościoła. Nie zapominaj, ze katolicy rzymscy wierzą iż Jezus kieruje swoim Kościołem przez Ducha Świętego... A to, że nie czyni tego w Biblii? Po to zostawił swój Kosciół, by prowadzić wiernych do zbawienia

Mediewal - z całym szacunkiem, ale udowodnij mi proszę, że wola Kościoła jest wolą Jezusa!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 15 2005 02:14   
Forum

Quote by R_O_B:Jeżeli czujesz taka potrzebę duchową, to możesz poscić w poniedziałek od rana do godziny 16-stej i to będzie miało taką samą (albo i większą) wartość dla Boga, niż tradycyjne poszczenie w piątek, po całym tygodniu obżerania się

I będzie trochę jak muzułmański Ramadan, kiedy to islamiści poszczą od świtu do zmierzchu, a jak słonka nie ma to się obżerają!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 15 2005 10:58   
Forum

Quote by Marcin W:
Mediewal - z całym szacunkiem, ale udowodnij mi proszę, że wola Kościoła jest wolą Jezusa!

KKK 669 Chrystus jako Pan jest także Głową Kościoła, który jest Jego Ciałem. Wyniesiony do nieba i uwielbiony, po wypełnieniu w ten sposób do końca swojego posłania, pozostaje On na ziemi w swoim Kościele. Odkupienie jest źródłem władzy, którą Chrystus w mocy Ducha Świętego posiada nad Kościołem. "Kościół, czyli Królestwo Chrystusowe, już teraz obecne w tajemnicy", "stanowi zalążek oraz zaczątek tego Królestwa na ziemi".

wiem, że się obruszysz o KKK, więc cytat z Pisma Dz 9,5.
Czemu Jezus mówi do Pawła prześladującego Kościół: "Ja jestem Jezus, którego Ty prześladujesz"
Poza tym Kol 1,18; 1,24
Zresztą Krk przez setki lat wypracowywał swoją eklezjologie, z której dla katolików wynika, że słuchając Kościoła słuchają Boga. Nie każdy w to wierzy, no cóż.... szkoda

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 15 2005 11:18   
Forum

Mały punkcik dla Ciebie. A teraz kolejne pytanie. Udowodnij, że Kr-k jest tożsamy z Kościołęm pierwszych chrześcijan.

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 październik 15 2005 13:17   
Forum

Quote by varpho:
Quote by methodos: Tyle, że Komunię przyjmuje się raczej na nabożeństwie lub podczas mszy .. a te uroczystości są w niedzielę, poza tym Wielki Piątek, to chyba jedyny dzień w roku liturgicznym w KrK gdzie nie ma mszy z Eucharystią...jeśli się mylę to Mea Culpa.

z tego, co wiem, to u katolików jest to rzeczywiście jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się ofiary mszalnej.
natomiast u ewangelików [a przynajmniej w KEA] w Wielki Piątek komunia święta jest jak najbardziej - natomiast nie zawsze jest w zwykłe niedziele.

Quote by methodos:
No i dalej obstaję przy swoim, nie widzę powiązania z samym faktem niejedzenia mięsa w piątek a śmiercią Jezusa,

też nie widzę.

Quote by methodos:
przy tym rzucanie bluzgami na lewo i prawo itp.

nie pojąłem...
chodzi o to, że wiele osób nie je mięsa w piątek i myśli,że już wszystko jest OK, ale nie pilnuje swego języka, je sobie rybkę a w międzyczasie rzuca jobami na dzieci, męża, żonę itp.. o to mi chodzi.. w skrócie, a odnośnie Komunii to napisałam "raczej", sama jestem protestantką, więc wiem ze w Wielki Piątek przyjmuje się Wieczerzę, uważam to OK jest.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 15 2005 17:08   
Forum

Quote by Marcin W: Udowodnij, że Kr-k jest tożsamy z Kościołęm pierwszych chrześcijan.

No cóż, nie ma czego udowadniać, gdybym w to nie wierzył jaki sens byłoby trwać w Kościele?

Jezus nie obiecał nam, że Kościół się nie będzie zmieniał, ale że On cały czas w Kościele będzie.

Moje wyznanie wiary mówi, że wierzę w "jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół". Apostolski nie znaczy "prowadzący działalność misyjną" lecz to, że to właśnie pierwsi Apostołowie są punktem odniesienia i uprawnioną instancją dla poznania słowa Pana, a władza biskupia jest legitymizowana poprzez przekazywanie jej w hierarchii kościelnej od Apostołów po dzisiejszych biksupów na mocy nieprzerwanej linii święceń biskupich.
Zresztą zasada sukcesji apostolskie nie została wymyślona dzisiaj w Krk, ale już w II wieku w pismach Ignacego, Hegezypa, Ireneusza, i Tertuliana.
Dzisiaj Kościół katolicki, kościoły starokatolickie i cerkiew prawosławna uznają wzajemnie ważność udzielanych w nich święceń, choć spierają się co do jurysdykcji.
Tak więc dzisiejszy Krk poprzez sukcesję władzy apostolskiej jest tożsamy z Kościołem pierwszych Apostołów i nic to nie ma do rzeczy, że nie jest tak idealny jak tamten opisany w Dziejach Apostolskich.
Zresztą, zauważ że wszystkie wielkie ruchy odnawiające Kościół pod tchnieniem Ducha Świętego czerpały z fascynacji ich twórców pierwotnym Kościołem

===

Cytat 
LuterAnka
 styczeń 14 2006 14:59   
Forum

Domyślam się, że chodzi Ci o post w Kościele Katolickim. Są więc nakazane pewne dni postu (m.in. każdy piątek) w których katolicy powinni powstrzymać się od potraw mięsnych i zabaw. Jest o tym w przykazaniach kościelnych. Nieprzestrzegając nauk swojego Kościoła popełniasz grzech. Słyszałam od niejednego ksiedza, że zjedzenie mięsa w piątek jest nawet grzecham ciężkim! (co dla mnie jest przesadą)

Do tych, co się tak tym piątkowym postem irytują: Ja nie jestem katoliczką i dla mnie posty w piątek obowiązkowe nie są, ale ze względu na rodzinę (wszyscy katolicy) również powstrzymuję się w piątki od potraw mięsnych ("Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia." Rz 14,13 BW). Dla mnie byłoby to nie na miejscu obnoszenie się z kiełbasą, kiedy inni poszczą, nawet jeśli w moim mniemaniu nie jest to nakazane przez samego Chrystusa. Trzeba szanować uczucia i przekonania innych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 14 2006 15:54   
Forum

A z jakich przyczyn posciles wczesniej? Z wlasnego przekonania o śłusznosci tegoż postu, czy ze slepego nakazu duchownych zwierzchnikow?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Grievous
 styczeń 15 2006 00:59   
Forum

Wszelkie posty to jakieś żydowskie wymysły - albo byli na diecie albo też mieli komunę (którą to przecież oni stworzyli) i mięska im brakowało pod koniec tygodnia jak już wszystko od poniedziałku do czwartku wyjedli.

===

BÓG, HONOR, OJCZYZNA...ale przede wszystkim PRAWDA... Kto nachalnie usuwa mój świetny obrazek pt.: "Zakaz pedałowania" ???

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,61 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty