Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jan Paweł. Wielki, czy Drugi ??
 |  Wersja do druku
Grigorij
 grudzień 20 2005 17:27  (Czytany 6578 razy)  
Forum

Status: offline

Witam
Mam pytanie małe: W moim przekonaniu Jan Paweł jest nie tylko Wielki, ale także święty, myśle, ze nie tylko w moim przekonaniu. A jak to jest oficjalnie?? Kto nadaje przydomek Wielki?? Po jakim czasie od śmierci może to zrobić?? Czy Janowi Pawłowi zostanie oficjalnie nadany ten przydomek?? Przeciez ktoś chyba musiał oficjalnie stwierdzić, że Grzegorz Wielki był właśnie Wielki, a nie "któryś z koleji". Prosze o odpowiedź i pozdrawiam.

===

!! Жыве Беларусь !!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 20 2005 20:36   
Forum

Sprawa jest prosta. Nikt tytułów typu: Wielki, Chrobry, Szczodry, Krzywousty, Gnuśny nie nadaje. One same przyrastają do człowieka. To zależy tylko od ludzi. Jeżeli przez dłuższy czas będzie się używać formy Jan Paweł Wielki, to wejdzie ona do użytku tak jak Kazimierz Wielki, Karol Wielki i inni Wielcy.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 20 2005 22:11   
Forum

Czyli ci, którzy za wielkiego go nie uważają nie będą zobowiązani, prawda? Dla mnie to w sumie jeden z przejawów papamanii, na jaką cierpi strasznie nasz naród. A w niebie, jeśli się tam z papieżem JP II spotkamy, i tak będziemy równi. Pocowięc tracić czas na dyskusje o ludzkie tytuły, nie odgrywające żadnej roli w oczach Boga?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 21 2005 07:44   
Forum Moderator
Moderator

Po raz kolejny Marcinie nie wnosisz nic konstruktywnego tylko paplasz i mielisz ozorem dla zasady i żeby kogoś wkurzać.

Nie masz obowiązku nazywac nikogo Wielkim. Króla Kazia również. Choć jesli sie przyjmie to pewnie za jakies 100 lat bedzie to tak zrosniete z osoba JP2, ze bez tego bedzie równie nierozpoznawalny jak król Kaziu bez przedrostka wielki...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 21 2005 08:22   
Forum

Nie paplam - wypraszam sobie. Mam swoje zdanie i wolno mi wyrażać je. I guzik mnie obchodzi, że ono tobie nie odpowiada, panie czepialski. Mi nie podoba się wywyższanie kogokolwiek i mam prawo o tym mówić. Faktem jest, że Polska jest dotknięta papamanią i swoim oburzeniem nic tu nie zmienisz.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 21 2005 10:30   
Forum

Pewnie ziarenko prawdy w twoim twierdzeniu o polskiej papamanii jest (np. widziałem bańki na choinkę z "portretem" JPII, brrr..."Portretem" bo kicz to był totalny). Mimo wszystko oddzieliłbym te kwestie, polskiej papamanii i rzeczywistej wielkości JPII. Co do drugiej sprawy, spojrz choćby na to że przyspieszono proces beatyfikacyjny, czyli uczyniono rzecz zarezerwowaną dla ludzi uznawanych za naprawdę wielkich (przypomnij sobie o Matce Teresie z Kalkuty). I chyba nie zdanie ogarnietych papamanią Polaka miało tu znaczenie.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 21 2005 11:39   
Forum

Jedni Jana Pawła II uważają za człowieka wielkiego, inni dostrzegają masę niedobrych rzeczy, np. fakt rozbuchanego kultu maryjnego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 21 2005 12:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W: Jedni Jana Pawła II uważają za człowieka wielkiego, inni dostrzegają masę niedobrych rzeczy, np. fakt rozbuchanego kultu maryjnego.

Marcinie czasem mnie zalamuje Twoja postawa... Wiesz dlaczego?? Bo brak tej postawie milosci... I nie mowie Ci tego bedac wielkim fanem JP2, ale dlatego, ze Twoja nieprzejednana postawa wrogosci wobec pewnych katolickich zachowan jest zupelnie niezrozumiala... Kim Ty jestes zeby oceniac JP2, zeby rozliczac go z jego grzechow?? Zeby grzechy mu wytykac?? Spotykal sie z wieloma chrzescijanami z poza kosciola katolickiego i nikt, absolutnie nikt nie watpil w to jak ten czlowiek oddany jest Bogu. Jak wielka Boza milosc objawia sie w jego postawie... A Ty zloscisz sie na jego oddanie marii... Wiesz co?? Ja osobiscie tez sadze, ze to byla zla postawa i w jakis sposob zostanie z niej rozliczony, ale kazdego dnia zabiegam o to, zeby nie zloscic sie na ludzi?? A wiesz dlaczego?? Bo moja Biblia mowi, ze jezeli zloszcze sie na czlowieka to jestem zabojca... Zloscimy sie na ludzi a w oczach Boga jestesmy zabojcami... Rozumiesz?? Moim zdaniem oddawanie czczi marii jest grzechem. Konkretnie nazywanym przez Biblie, ale tez konkretnie nazywanym przez Biblie grzechem jest zabojstwo, lenistwo, cudzolostwo etc... Rozumiesz?? Nie zlosc sie na ludzi tylko dlatego, ze grzesza inaczej niz Ty. Kochaj ich... 1 Tes 4;9

PS
Dla mnie JP2 byl naprawde wielkim czlowiekiem... Nie jest natomiast godzien tej balwochwalczej czci ktora sprawia wrecz, ze dla niektorych ludzi trojca to Maria, Jezus i JP2... Chcialbym jednak zeby ludzie mieli w sobie takie serce dla Boga jak on

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 21 2005 15:24   
Forum

Quote by Marcin W: Nie paplam - wypraszam sobie. Mam swoje zdanie i wolno mi wyrażać je. I guzik mnie obchodzi, że ono tobie nie odpowiada, panie czepialski. Mi nie podoba się wywyższanie kogokolwiek i mam prawo o tym mówić. Faktem jest, że Polska jest dotknięta papamanią i swoim oburzeniem nic tu nie zmienisz.

A właśnie, że paplasz. Jak coś jest związane z Janem Pawłem Wielkim albo z Kościołem katolickim, to zawsze musisz wtrącić swoje 3 grosze. I to nie jakieś miłe, tylko upierdliwe, wredne. Czy Ty się kiedykolwiek zmienisz?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
MBarcikowski
 grudzień 21 2005 16:02   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 21 2005 17:24   
Forum

Nie trzeba było się tak produkować, bo Marcin uznaje tylko to, co w Piśmie św. Ale nie wiem czemu uznaje jego skład, skoro nie został w którejś księdze zapisany. Nie rozumiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grigorij
 grudzień 21 2005 22:15   
Forum

Jesli chodzi o "papamanie", to także uważam, ze troche jest to przesatdzone, ale chodzi mi bardziej o traktowanie Papieza jako towar na który mozna łatwo kase zarobić Niedługo będą dodawać obrazki z Jego wizerunkiem do płatków sniadaniowych
To jednak w zadnym stopniu nie szkodzi Jego wielkości!!!

Jesli chodzi o sam przydomek, to Jan Paweł na niego zasługuje. Jemu to w niczym nie pomoże, nam raczej tez nie, bo przez 25 lat pontyfikatu mogliśmy go dobrze poznać i kazdy ma wyrobione zdanie, czy On był wielki, czy nie. Mysle, ze to ma bardziej znaczenie historyczne.

===

!! Жыве Беларусь !!

Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 21 2005 22:36   
Forum

Quote by maxurd: Marcinie czasem mnie zalamuje Twoja postawa... Wiesz dlaczego?? Bo brak tej postawie milosci... I nie mowie Ci tego bedac wielkim fanem JP2, ale dlatego, ze Twoja nieprzejednana postawa wrogosci wobec pewnych katolickich zachowan jest zupelnie niezrozumiala... Kim Ty jestes zeby oceniac JP2, zeby rozliczac go z jego grzechow?? Zeby grzechy mu wytykac??

Ja nic nikomu nie wytykam, tylko stwierdzam, że nie do końca jego chrześcijaństwo zgadza się z wzorcami biblijnymi. A fakt przesadnej maryjności, wyolbrzymiania jej znaczenia i kultu, wytykali mu najczęściej właśnie katolicy.

Quote by maxurd:
Spotykal sie z wieloma chrzescijanami z poza kosciola katolickiego i nikt, absolutnie nikt nie watpil w to jak ten czlowiek oddany jest Bogu. Jak wielka Boza milosc objawia sie w jego postawie...

A jego zawołaniem było "Totuus Tuus" - "Cały Twój", odnoszące się do Maryi. A że był człowiekiem bardzo pozytywnie nastawionym do ludzi, miłującym - w to nie wątpię.

Quote by maxurd:
A Ty zloscisz sie na jego oddanie marii...

Bo uważam, że kult maryjny nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. I jest to jedna z tych rzeczy, które Kr-k musi wewnętrznie zmienić. Trudno - moje nastawienie odnośnie kulry maryjnego jest zdecydowanie anty - iważam, że ma on pochodzenie demoniczne.

Quote by maxurd:
Wiesz co?? Ja osobiscie tez sadze, ze to byla zla postawa i w jakis sposob zostanie z niej rozliczony, ale kazdego dnia zabiegam o to, zeby nie zloscic sie na ludzi?? A wiesz dlaczego?? Bo moja Biblia mowi, ze jezeli zloszcze sie na czlowieka to jestem zabojca... Zloscimy sie na ludzi a w oczach Boga jestesmy zabojcami... Rozumiesz??

Ależ ja się na nikogo nie złoszczę - a tym bardziej na JP II, którego sobie pod wieloma względami ceniłem. I tak samo, jak inni Polacy, byłem zawsze dumny, że to Polak jest na Watykanie. Co nie kolidowało z moimi osobistymi poglądami. Ocenianie czyich postaw nie jest złoszczeniem się. Chyba mylisz znaczenie słów.

Quote by maxurd:
Moim zdaniem oddawanie czczi marii jest grzechem.

I tu się zgadzamy.

Quote by maxurd:
Konkretnienazywanym przez Biblie, ale tez konkretnie nazywanym przez Biblie grzechem jest zabojstwo, lenistwo, cudzolostwo etc... Rozumiesz?? Nie zlosc sie na ludzi tylko dlatego, ze grzesza inaczej niz Ty. Kochaj ich... 1 Tes 4;9

Kochać, to nie znaczy przemilczać błędy. ja wiem, że każdy jest grzesznikiem, ale zwróć też uwagę na to, że Biblia uczy, że zapłatą za grzech jest piekło, o ile grzesznik się nie nawróci. I w tym układzie, jeśli kult Maryi - jak sam piszesz - jest grzechem... Ja mogę mieć tylko nadzieję, że na sądzie dobre uczynki JP II, wykonywane z "zakonu", będą policzone i że Bóg go przyjmie. Ale nie ma takiej pewności, bo nie wiemy jaka była naprawdę jego dusza - to wie tylko Bóg. I prawda jest taka, że Jan Paweł II, choć tylu krzyczało w Rzymie "Santo subito" i choć tylu nazywa go "Wielkim" może trafić zupełnie gdzie indziej, niż w swoim przekonaniu dążył. Czy wiesz ilu "świętych" i "błogosławionych" miast nieba trafia tam, gdzie - jak mówi Biblia "tylko płacz i zgrzytanie zębów".

Quote by maxurd:
PS
Dla mnie JP2 byl naprawde wielkim czlowiekiem... Nie jest natomiast godzien tej balwochwalczej czci ktora sprawia wrecz, ze dla niektorych ludzi trojca to Maria, Jezus i JP2... Chcialbym jednak zeby ludzie mieli w sobie takie serce dla Boga jak on

Popełniłeś jeden podstawowy błąd, uważając mój wpis za atak. Podczas gdy miał to być głos w dyskusji - pikantny wprawdzie, ale... Mi chodzi tylko o tępienie głupawej papamanii i trzeźwiejsze spojrzenie na postać JPII. O nic więcej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 21 2005 22:49   
Forum

Quote by mateuszwroc: Nie trzeba było się tak produkować, bo Marcin uznaje tylko to, co w Piśmie św. Ale nie wiem czemu uznaje jego skład, skoro nie został w którejś księdze zapisany. Nie rozumiem.

Skład został ustalony przez ludzi pod natchnieniem Ducha Świętego - Bóg sam zredagował Biblie rękami ludzi. Tą wiedzę, to przekonanie, czerpię od katolickich (!) biblistów, którzy wcale nie przytpisują tej zasługi katolikom, ale Bogu. Ale widać niektórzy lubią się pysznić i przypisywać niesłusznie zasługi własnemu Kościołowi.

Quote by Grigorij: Jesli chodzi o "papamanie", to także uważam, ze troche jest to przesatdzone, ale chodzi mi bardziej o traktowanie Papieza jako towar na który mozna łatwo kase zarobić Niedługo będą dodawać obrazki z Jego wizerunkiem do płatków sniadaniowych

Mnie smego to wkurza, czemu dałem już nie raz wyraz.

Quote by Grigorij:
To jednak w zadnym stopniu nie szkodzi Jego wielkości!!!

W kategoriach ludzkich z pewnością był wielki. Niewielu jest ludzi, którzy w XX wieku tak się przysłużyli światu, jak on. Ale nie był też jedyną taką jednostką heroiczną, że wspomnę chociażby śp. Brata Rogera, czy wielkiego przywódcę religijnego afroamerykanów, niestrudzonego bojownika o ludzkie prawa, jakim był Martin Luther King. Ci ludzie uczynili dla swiata i chrześcijaństwa równie wiele. Jednak pamiętajmy, że Bóg nie myśli kategoriami ludzkimi. I może być tak, że tak uwielbiany przez Polaków JPII pójdzie na zatracenie za to, że oddał się w niewolę Maryi, a "heretyk" M.L. King zostanie zbawiony - choć część ludzi zrzeszonych w Kr-k żywi inne przekonania.

Ja tylko śmiem twierdzić, że zbyt łatwo ludziom przychodzi uznawanie kogoś za wielkiego czy świętego. Katolik, jeśli ktoś zostanie ogłoszony "świętym", czy jeśli uważa, że ten ktoś wiódł dobre życie, to już jest przekonany, że idzie do nieba. A Biblia nas uczy, że to nie tak działa. I my, ludzie, możemy kogoś wynieść na ołtarze i otaczać czcią jako "świętego", a Bóg może go skazać na potępienie. Bo tylko On zna duszę człowieka - nikt inny. Ja też nie oceniam jego duszy, ale tylko to, co uzewnętrzniał.

Quote by Grigorij:
Jesli chodzi o sam przydomek, to Jan Paweł na niego zasługuje. Jemu to w niczym nie pomoże, nam raczej tez nie, bo przez 25 lat pontyfikatu mogliśmy go dobrze poznać i kazdy ma wyrobione zdanie, czy On był wielki, czy nie. Mysle, ze to ma bardziej znaczenie historyczne.

Więc powinno się to zostawić historii... jeśli ten tytuł przylgnie do niego ot tak, po prostu, to dobrze. Ale widzę, że momentami niektórzy strasznie próbują go wypromować i dokleić ten tytuł na siłę...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 21 2005 22:55   
Forum

Do Grigorija, trochę off-topic:
Czy ta Pogoń białoruska ma oznaczać jakieś Twoje powiązania z Białorusią?

===

Profil   Email 
 Cytat 
MBarcikowski
 grudzień 22 2005 10:09   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grigorij
 grudzień 22 2005 10:27   
Forum

Quote by mateuszwroc: Do Grigorija, trochę off-topic:
Czy ta Pogoń białoruska ma oznaczać jakieś Twoje powiązania z Białorusią?

Tak, moj ojciec jest Białorusinem , a na Białorusi mam sporą rodzine

===

!! Жыве Беларусь !!

Cytat 
MacTavish
 grudzień 22 2005 11:31   
Forum

Quote by Marcin W: Jedni Jana Pawła II uważają za człowieka wielkiego, inni dostrzegają masę niedobrych rzeczy, np. fakt rozbuchanego kultu maryjnego.

Wybacz, ale jeżeli JPII będziemy nazywać "Wielkim" to jest to wewnętrzna sprawa KRK. A co do "dostrzegania masy niedobrych rzeczy" masz na myśli np. ów słynny list 12 teologów, to nad czymś takim można tylko się uśmiechnąć. Zarzut że nie pozwolono na wyświęcanie kobiet, albo nie stwierdzono ze rozwody są OK ? Dobre sobie.
"Rozbuchany kult maryjny" - przepraszam, kult maryjny stanowi integralną część doktryny KRK. Mówiąc "rozbuchany" - proszę podaj przykłady w czym postawa i głoszenie JPII odbiegało od ortodoksji KRK ? To że tobie i innym kult Maryji sie nie podoba - cóż, wasz problem.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 22 2005 14:23   
Forum

Quote by MBarcikowski: Obserwując wpisy Marcina od jakiegoś czasu dochodzę do wniosku, że Pisma Świętego to on też nie uznaje, tylko raczej swoje o Nim wyobrażenie. Jeżeli bowiem uznaje TYLKO to, co jest napisane w Piśmie Świętym, to znaczy, że nie uznaje Pisma Świętego w ogóle.

Co za bzdura! Jak już nic lepszego nie potrafisz wymyśleć, to doprawdy ŻĄL MI CIEBIE!

Quote by MBarcikowski:
Akurat tobie, Mateuszu, nie trzeba chyba tłumaczyć, że zasada Sola Scriptura nie ma żadnego oparcia w Biblii.

Owszem - ma. jest to gdzieś napiswane, o ile pamiętam. Ale gdzie to w tej chwili nie jestem w stanie wskazać.

Quote by MBarcikowski:
I chyba lepiej, żeby przeciwko zatwardziałej herezji i bluźnierstwom przeciwko Niepokalanej Matce Boga, a z tym chyba mamy w tym przypadku do czynienia (niech mi Marcin wybaczy, ale takie jest moje głębokie przekonanie), przemówły słowa św. Ludwika Marii niż moje czy Twoje, Mateuszu.

Nie ma w tym, co piszę ani herezji, ani bluźnierstwa. Bo bluźnić można tylko odnośnie Boga, a nie mamy Jezusa. I twoje głębokie przekoannie jeszcze mnie heretykiem i bluźniercą nie czyni. Radzę liczyć się ze słowami. Ale czyżby Kr-k faktycznie nauczał, że wolno i należy obrażać tych, którzy wierzą inaczej?

Dla mnie kult Maryi i świętych jest herezją i pogaństwem. Wniosek taki wypływa z czytanie przykazań zawartych w Biblii.

Quote by MBarcikowski:
A zwycięstwo (również nad wszelką herezją) "(...)jeśli przyjdzie, to przyjdzie przez Maryję", jak na łożu śmierci mówił Sługa Boży, kard. Hlond

Równie dobrze może przyjść przez papieża Jana Pawła Ii - bo tak samo jak Maryja był tylko człowiekiem. Błąd! Zwycięstwo przychodzi tylko przez Pana! Kto głosi inaczej, ten głosi herezję!

Quote by MacTavish: Wybacz, ale jeżeli JPII będziemy nazywać "Wielkim" to jest to wewnętrzna sprawa KRK.

To nie jest tytuł przynależnu do Kościoła, lecz ściśle związany z historią. Kr-k niech sobie nazywa ludzi "świętymi".

Quote by MacTavish:
A co do "dostrzegania masy niedobrych rzeczy" masz na myśli np. ów słynny list 12 teologów, to nad czymś takim można tylko się uśmiechnąć. Zarzut że nie pozwolono na wyświęcanie kobiet, albo nie stwierdzono ze rozwody są OK ? Dobre sobie.

Nie, nie to miałęm na myśli. To już twoje dopowiedzenie - to, co się tobie zdaje. JPII popełnił wiele błędów, ale nie o te akirat sprawy mi chodzi.

Quote by MacTavish:
"Rozbuchany kult maryjny" - przepraszam, kult maryjny stanowi integralną część doktryny KRK. Mówiąc "rozbuchany" - proszę podaj przykłady w czym postawa i głoszenie JPII odbiegało od ortodoksji KRK ? To że tobie i innym kult Maryji sie nie podoba - cóż, wasz problem.

Papieży był krytykowany za swoje uwielbienie do Marii na całym świecie tylko nie w Polsce, gdzie kult ten jest z niewiadomych przyczyn tak silny, jak nigdzie indziej. Nie jest on w żadnym razie cechą całego Kościołą katolickiego - są kraje, gdzie jest on praktycznie niezauważalny, a są też katolicy (!), którzy go całkowicie odrzucają! Nie tylko nie jest on niezbędny do zbawienia, ale jest on sprzeczny z Biblią.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 22 2005 14:51   
Forum

Quote by Marcin W: Nie jest on w żadnym razie cechą całego Kościołą katolickiego - są kraje, gdzie jest on praktycznie niezauważalny, a są też katolicy (!), którzy go całkowicie odrzucają!

Marcinie, weź do ręki Katechizm Kościoła Katolickiego. Weź do ręki konstytucję "Lumen Gentium".
No chyba że masz na mysli "katolików" podobnych sobie.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 22 2005 14:57   
Forum

Czczenie Maryi nie jest obowiązkiem. I mówią to nawet księża.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 22 2005 16:00   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W: Czczenie Maryi nie jest obowiązkiem. I mówią to nawet księża.

To zależy co pod tym rozumiesz...Bo pozaliturgiczne nie jest obowiazkowe. Ale masz święto Wniebowzięcia, które jest swietem obowiazkowym.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 22 2005 16:24   
Forum

Jednak nie pójście na mszę tego dnia nie jest grzechem, bo nie jest to dzień święty (którym jest wyłacznie niedziela). Tak więc jest sprzeczność.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 22 2005 17:41   
Forum

Quote by MacTavish: Wybacz, ale jeżeli JPII będziemy nazywać "Wielkim" to jest to wewnętrzna sprawa KRK.

A czy nazywanie Karola Wielkiego "Wielkim" jest wewnętrzna sprawą Franków (nie Francuzów)?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 22 2005 17:43   
Forum

Do Marcina: Jak uznajesz Biblię za JEDYNE źródło wiary, to podaj cytat, w której jest podany jej skład. Inaczej nie mów, że uznajesz TYLKO Biblię.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 grudzień 22 2005 18:14   
Forum

W sprawach takich jak kult Maryi, należy postępować ostrożnie. Wiem z doświadczenia, że mnóstwo osób wyraża osąd znając temat bardzo powierzchownie. Sam buntowałem sie jako katolik, w sprawie "zabierania" należnego kultu Bogu i oddawaniu go Maryi.
Radzę jednak sięgnąć do lektury np. (tak jak MBarcikowski pisał) Ludwika Marii Grignion de Montfort, sprawdzić dlaczego w Kościele Katolickim, taki kult istnieje. Bo nie wynika on z pragnienia umniejszenia chwały Boga, ani z możliwości jakiegokolwiek wzbogacenia sie materialnego.
Ciekawe jak zareagowało by środowisko braci protestantów obecne na tym forum, gdybym nagle zaczął wypisywać niestworzone rzeczy o np. br Rogerze, nie znając tego czlowieka.
To samo tyczy się Maryi, chciałbym nakłonić do wstępnego zapoznania sie ze sprawą, zanim dojdzie do suchych osądów.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 grudzień 22 2005 18:51   
Forum Admin
Admin

To i ja dodam swoje trzy grosze:
biskup Rzymu Jan Pawel II zamienie z Karol Wojtyla (jako ze do X wieku nie bylo zwyczaju przybierania imion). A wielki ? Nie odczuwam takiej potrzeby, moze jak mu kiedys potomni nadadza.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 23 2005 00:04   
Forum

Quote by mateuszwroc: Do Marcina: Jak uznajesz Biblię za JEDYNE źródło wiary, to podaj cytat, w której jest podany jej skład. Inaczej nie mów, że uznajesz TYLKO Biblię.

Głupi już by zrozumiał, a ty wciąż nie kumasz!
Quote by Matija: W sprawach takich jak kult Maryi, należy postępować ostrożnie. Wiem z doświadczenia, że mnóstwo osób wyraża osąd znając temat bardzo powierzchownie. Sam buntowałem sie jako katolik, w sprawie "zabierania" należnego kultu Bogu i oddawaniu go Maryi.
Radzę jednak sięgnąć do lektury np. (tak jak MBarcikowski pisał) Ludwika Marii Grignion de Montfort, sprawdzić dlaczego w Kościele Katolickim, taki kult istnieje. Bo nie wynika on z pragnienia umniejszenia chwały Boga, ani z możliwości jakiegokolwiek wzbogacenia sie materialnego.

Polecam ten tekst: http://www.czytelnia.jezus.pl/ostrzezenia/kult_krolowej_niebios.html - pokazuje świetnie pochodzenie kultu maryjnego.

Quote by Matija:
Ciekawe jak zareagowało by środowisko braci protestantów obecne na tym forum, gdybym nagle zaczął wypisywać niestworzone rzeczy o np. br Rogerze, nie znając tego czlowieka. To samo tyczy się Maryi, chciałbym nakłonić do wstępnego zapoznania sie ze sprawą, zanim dojdzie do suchych osądów.

Może i ty go nie znasz, ale ja za to wiem wiele o kulcie maryjnym i jestem tą wiedzą zdruzgotany. La Salette, Fatima, Lourdes to miejsca objawień nie mamy Jezusa, lecz pysznej istoty stawiającej się w miejsce Boga. Do negatywnej oceny kultu starczy mi umiejętność czytania, analizowania ilogicznego myślenia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 23 2005 00:30   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W: Jednak nie pójście na mszę tego dnia nie jest grzechem, bo nie jest to dzień święty (którym jest wyłacznie niedziela). Tak więc jest sprzeczność.

W lekkim błedzie jesteś, bo jest to święto obowiązkowe w KRK (tak jak kilka innych Swiat w tym Wielkanon i Boze Narodzenie).

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 23 2005 00:57   
Forum

Jednak to nie Kr-k wyznacza co jest grzechem, a co nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,71 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty