Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jan Paweł II w tradycyjnym ornacie i fanonie
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 grudzień 22 2005 21:12  (Czytany 6038 razy)  
Forum

Status: offline

Zdjęcie Jana Pawła II w tradycyjnym stroju jest dostępne TUTAJ.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 22 2005 22:31   
Forum

Nie działa

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Anna Maria Śliwińska
 grudzień 22 2005 23:31   
Forum

nie można tego zobaczyć

===

"Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28, 20)

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 grudzień 23 2005 00:15   
Forum Moderator
Moderator

http://photos1.blogger.com/img/7/1435/640/jpiifanon.jpg

a pod tym linkiem?

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 23 2005 00:28   
Forum Moderator
Moderator

Osmiele se niezawiniona ignorancją zapytac co to jest fanon ?

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 grudzień 23 2005 00:33   
Forum

Quote by Śliwunia:
nie można tego zobaczyć

nie mogę w spokoju zdzierżyć Waszego wszechogarniającego smutku. żywię nadzieję, że kliknąwszy tutaj ujrzycie zdjęcie, które Was pocieszy.

a na Wikipedię zawsze można liczyć.

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 23 2005 09:13   
Forum

Quote by Jakub: Osmiele se niezawiniona ignorancją zapytac co to jest fanon ?

Fanon był to strój liturgiczny zarezerwowany wyłącznie Papieżom. Zakładało się go na ramiona. W swoim kształcie od góry przypominał pierścień, z otworem na głowę. Był po to, aby zapobiec uszkodzeniu ornatu przez szpile z paliusza.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 23 2005 09:14   
Forum

Zdjęcia Papieży w fanonach:

http://dappledphotos.blogspot.com/2005/08/papal-fanon.html

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 26 2005 23:25   
Forum

Zdjęcie tegoż samego Jana Pawła II, tylko lepiej widoczny fanon na:

http://photos1.blogger.com/blogger/6322/78/1600/JPIIFanon2.jpg

Dowiedziałem się kiedy tak się ubrał. Było to podczas wizyty w Bazylice św. Cecylii w Rzymie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 27 2005 00:56   
Forum Moderator
Moderator

Dziekuje za wyjasnienie. Fanon troche psuje efekt ornatu...moim skromnym zdaniem...

A ornat niczego sobie

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Łukasz Gawryś
 grudzień 27 2005 01:10   
Forum Admin
Admin

Ja mam takie pytanie, powiedzcie mi bracia katolicy co sprawia ze dla was te wszytskie szaty litugriczne sa takie wazne ? Pytam powaznie, bo zupelnie nie rozumie tego jak wiele zainteresowania mozna wlozyc w taka dla mnie blaha sprawe ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 27 2005 10:09   
Forum

Quote by hermes: Ja mam takie pytanie, powiedzcie mi bracia katolicy co sprawia ze dla was te wszytskie szaty litugriczne sa takie wazne ? Pytam powaznie, bo zupelnie nie rozumie tego jak wiele zainteresowania mozna wlozyc w taka dla mnie blaha sprawe ?

A czy jak Ty się czymś interesujesz, to czy nie jest to dla Ciebie ważne?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 27 2005 10:10   
Forum

Quote by Jakub: Dziekuje za wyjasnienie. Fanon troche psuje efekt ornatu...moim skromnym zdaniem...

A ornat niczego sobie

A mnie się wydaje, że nie psuje. Otóż ornaty rzymskie, jak zapewne wiesz, bardziej ozdobny miały tył, choć przody bywały też niebrzydkie. Według mnie fanon nie zakrywa aż tyle, żeby mówić o psuciu. Ale ładny krzyż na prodzie fanonu, co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 27 2005 10:13   
Forum

Quote by hermes: Ja mam takie pytanie, powiedzcie mi bracia katolicy co sprawia ze dla was te wszytskie szaty litugriczne sa takie wazne ? Pytam powaznie, bo zupelnie nie rozumie tego jak wiele zainteresowania mozna wlozyc w taka dla mnie blaha sprawe ?

Poprzednia opinia była bardziej prywatna. Teraz trochębardziej "profesjonalna". Otóż strój ma pokazywać, że duchowny jest odpowiedzialny za liturgię, ma podkreślać jego znaczenie. A im duchowny ważniejszy (przed Soborem łatwo było rozróżnić duchownych po strojach), tym ma ładniejsze i inaczej wyglądające stroje. Po wtóre na ornatach często są wyszywane wizerunki Jezusa, Maryi i świętych. Mają one służyć poniekąd ewangelizacji. Gdyby duchowny chodził na mszy w samym garniturze, łatwo możnaby go zgubić i zapomnieć na czym się jest, że to nie jest zwykłe spotkanie towarzyskie, tylko msza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 27 2005 10:46   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
Otóż strój ma pokazywać, że duchowny jest odpowiedzialny za liturgię, ma podkreślać jego znaczenie. A im duchowny ważniejszy (przed Soborem łatwo było rozróżnić duchownych po strojach), tym ma ładniejsze i inaczej wyglądające stroje. Po wtóre na ornatach często są wyszywane wizerunki Jezusa, Maryi i świętych. Mają one służyć poniekąd ewangelizacji. Gdyby duchowny chodził na mszy w samym garniturze, łatwo możnaby go zgubić i zapomnieć na czym się jest, że to nie jest zwykłe spotkanie towarzyskie, tylko msza.

Raz . Znaczenie chrzescijanina w kosciele i jego waznosc wg mojej ewangelii wyznacza jego sluzba innym. Im ktos wiecej sluzy kosciolowi swojemu tym jest wazniejszy
Dwa. Zadam durne pytanie A Czy Jezus nosil jakies takie szczegolne stroje zeby go ludzie rozpoznawali?? Ze to Jezus a nie na przyklad Piotr?? Wtedy nawet nie bylo gazet nie mowiac o TV jak wiec poznawiali Jezusa??
Trzy. Zupelnie nie przekonujace sa te teorie. A przekonuje mnie bardziej obraz telewizyjny kiedy widze Ksiedza Jankowskiego... Wiesz o czym mnie przekonuje? O dumie niektorych... W ogole na stronach kosciol PL mozna przejsc do sklepu i tam mozna poogladac sobie ceny roznych takich strojow... Moze i jestem dziwny ale 4000 wydac na jakas pelerynke???

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 27 2005 10:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
A mnie się wydaje, że nie psuje. Otóż ornaty rzymskie, jak zapewne wiesz, bardziej ozdobny miały tył, choć przody bywały też niebrzydkie. Według mnie fanon nie zakrywa aż tyle, żeby mówić o psuciu. Ale ładny krzyż na prodzie fanonu, co?

Ten na tym wyraźniejszym zdjęciu wygląda jakby nie był do końca dopasowany do koloru i oranamentyki ornatu....

2 Hermes:

Ornat jest o tyle ważny, że jest pewnym widzialnym znakiem sprawowanej funkcji (w przecież luteranie używają tog...). Ze względu na powagę i znaczenie liturgii powinien być estetyczny. Czlowiek nie jest istota tylko duchowa, i na pewną rzeczywistosc, podniosłą i piękną potrzebuje też wskazywać w sposób fizyczny (strój etc.)...

Natomiast całą dyksusją tu, ja (przynajmniej ja, za Mateusza nie mogę się wypowiadać) traktuje bardziej jako wymianę poglądów. Mniej wiecej tak jak byśmy rozmawiali o wyższości Słowackiego nad Mickiewiczem. Osobiście też trydenckie ornaty podobają mi się bardziej niż gotyckie, ale widziałem kilka nienajgorszych nomowatych.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 grudzień 27 2005 12:48   
Forum Admin
Admin

Dobrze. Mi po prostu sie wydaje ze czasem przywiazujcie do tego bardzo duza wage. Mateuszu przez kilka wieku nie urzywano ornatow i mysle ze ludzie sie nie mylil jak przychodzili na nabozenstwo . Jakis czas temu bylem u babtytsow i tez sie nie pomylilem.

Oczyscie nie uwazam ze stroje liturgiczne sa zbedne etc. W kosciele luteranskim w polsce jest czarna toga (pruska lub cieszynska) choc zdarza tez sie chyba biala - ale nie wiem czy na nabozenstwie. Poza tym czasem urzywane sa alby (fatalne!) i strzel Boze piorunem ;-) tego co chce to wprowadzic - stuly.

No ale ogolnie sytulacja jest dosc prosta . Zwlaszcza dla mnie jako zwolennika skromnosci i prostoty w kosciele jestem z samej togi bardzo zadowolny.
A prawda jest taka ze w sumie te stroje to jest ostatnia rzecz ktora jest wazna podczas nabozenstwa - stroj ma nie przeszkadzac moim zdaniem .
Swoja droga pod wzgledem skomplikowania to i tak chyba przegrywacie jak sie nie myle z prawoslawnymi.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 27 2005 14:06   
Forum

Quote by Jakub:Ten na tym wyraźniejszym zdjęciu wygląda jakby nie był do końca dopasowany do koloru i oranamentyki ornatu....

On nie ma pasować do ornamentyki i koloru. Kolor fanonu zawsze jest złoto-biały. Zawsze jest on w paski z krzyżem na przodzie. To tak g'woli ścisłości. Rozumiem brak wiedzy, gdyż dzisiaj się neistety fanonu nie używa. Chociaż Benedykt XVI dobrze rokuje, jeżeli chodzi o stroje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 27 2005 14:13   
Forum Moderator
Moderator

Ogólnie z liturgią wschodnią (grekokatolici tęz używają takich samych strojów z lekka modyfikacją ornatu - wierch jst usztywniony i wyniesiony z tyłu nad głowę)...

ale tak ogólnie strój prezbitera składa się (nie znam wszystkich nazw oryg.) z alby (sticharion), stuły (epitachril), ornatu (folon), narękawników i pasa. Biskupowi dochodzi na pewno jeszcze mitra (taka prawdziwa, korona).

Przy ubieraniu każdej z tych części odmawia się jakąś modlitwę, chyba nawet fragmenty psalmów, bardzo ładne i pasujące do elementu stroju .... [kiedyś można było je przeczytać na cerkiew.pl w dziale pytań]

Zasadniczo jednak chyba w każdym rycie można wyróżnić wspólne cechy strojów - albę, ornat i stułę, których symbolika jest odczytywana zgodnie przez wszystkich...

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 27 2005 14:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
On nie ma pasować do ornamentyki i koloru. Kolor fanonu zawsze jest złoto-biały. Zawsze jest on w paski z krzyżem na przodzie. To tak g'woli ścisłości. Rozumiem brak wiedzy, gdyż dzisiaj się neistety fanonu nie używa. Chociaż Benedykt XVI dobrze rokuje, jeżeli chodzi o stroje.

CO nie zmienia faktu, że pasiasto-żółte nie zawsze musi pasować...i może psuć nieraz ładny efekt....może tez być fatalnie dobrany odcień...Oczywiscie kwestia gustu.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 27 2005 14:23   
Forum

U nas przed Soborem też były odpowiednie modlitwy. O ile pamiętam, to humerał jest "zbroją zbawienia". Po Soborze wszystko stało się płytkie, bez głębszego przesłania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 27 2005 14:26   
Forum

Quote by Jakub:Oczywiscie kwestia gustu.

Dlatego nie będziemy na ten temat dyskutować.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 grudzień 27 2005 19:45   
Forum

A może ktoś byłby laskaw wyręczyć mnie ten jeden raz i rzuciłby garścią linków do jakichś bardziej rozbudowanych stron o szatach liturgicznych (i ich historii) Kościołów niekatolckich?...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 27 2005 20:13   
Forum

Przychylam się do prośby.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 grudzień 27 2005 23:07   
Forum

Przepraszam , ze sie wtrące do rozmowy. Ale jak przeczytałem kilka pierwszych postów z tego tematu, to miałem wrażenie, że to skecz Monty Pythona .
Też jestem katolikiem, choć nie przywiązuje żadnej prawie wagi do strojów liturgicznych, więc Hermesie nie jestes sam Powiedzcie bracia czy wy rozmawiacie na serio? Biorę pod uwagę, ze może was to interesować, ale pierwszy raz sie z tym spotkałem. Wybaczcie

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 grudzień 27 2005 23:30   
Forum Admin
Admin

Quote by Matija: Przepraszam , ze sie wtrące do rozmowy. Ale jak przeczytałem kilka pierwszych postów z tego tematu, to miałem wrażenie, że to skecz Monty Pythona .
Też jestem katolikiem, choć nie przywiązuje żadnej prawie wagi do strojów liturgicznych, więc Hermesie nie jestes sam Powiedzcie bracia czy wy rozmawiacie na serio? Biorę pod uwagę, ze może was to interesować, ale pierwszy raz sie z tym spotkałem. Wybaczcie

Uffff....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 grudzień 27 2005 23:45   
Forum Admin
Admin

Szukam tych szat, ale chyba protestaci wszelkich denominacji maja podobne podejscie bo nic nie znajduje ;-)
Ale moze slabo szukam.
Narazie cos co tez was moza zaintresowac:
http://sor.cua.edu/Vestments/

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 28 2005 00:04   
Forum

Ja się tam strojami interesuję. Do Hermesa: to raczej nie są protestanckie stroje...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 28 2005 00:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Matija: Przepraszam , ze sie wtrące do rozmowy. Ale jak przeczytałem kilka pierwszych postów z tego tematu, to miałem wrażenie, że to skecz Monty Pythona .

Z mojej strony to kwestia zainteresowań. Nie kryję, że liturgika mnie bardzo interesuje a stroje liturgiczne są jednym z przedmiotów jej zainteresowań.

MATEUSZWROC - to jasne. Hermes dał link do wyglądu strojów innych obrzadkow. Dziekuje z gory, bo to faktcznie potwierdza moje domysły (niestety były to tylko domysły bo w Polsce literatura liturgiczna jest bardzo uboga) o podstawowych elementach stroju liturgicznego kapłana i diakona.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 28 2005 00:21   
Forum

Mnie ten strój z linku Hermesa aż do warstwy "ornatowej" przypomina stroje greckokatolickie i prawosławne. A Tobie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,27 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty