Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Fundament wiary
 |  Wersja do druku
Marta Nazarczuk-Błońska
 luty 12 2006 08:07   
Forum

Status: offline

nowe

manifestacja lub emanacja tej trójcy jest geniuszem zła z plemienia żmijowego /gadający wąż do Ewy w Eden/

kim/czym zatem jest dobro?
zimno mi
i mam bielmo na oczach
na oczach i sercu

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Dariusz Kot
 luty 12 2006 09:16   
Forum

Skoro MM przywolal jako swoj argument prace "niezaleznych badaczy" poczatkow chrzescijanstwa, wiec i ja moge to spokojnie zrobic. Otoz obraz drzewa z tego punktu widzenia jest zasadniczo falszywy. Gdy historyk siega do tego, co przetrwalo, i siega najdalej jak mozna - jego spojrzenie dociera nie do pojedynczego pnia, ale do calego lasu. Ten las rzeczywiscie zyje, jak kazdy las. Jedna drzewa rosna szybciej, inne wolniej, walcza, zagluszaja sie nawzajem. W co innego bowiem wierzyli chrzescijanie Pawla, w co innego chrzescijanie zydowscy (Nazarenczycy), w co innego chrzescijanie Valentyna, w co innego chrzescijanie Marcjona (terminu chrzescijanie uzywam w znaczeniu: spadkobiercy nauk Jezusa). I WSZYSCY oni uwazali sie za to jedyne drzewo i pisali listy i pisma, krytykujace "bledna teologie" innych. A kanon katolicki to sprawa wtorna: to po prostu ksiegi najblizsze jednej opcji, tej ktora wygrala - jednego drzewa. Jak chcecie wiedziec, co to sa pisma wczesnochrzescijanskie, nie siegajcie do zbiorku trydenckiego, zajrzyjcie na http://www.earlychristianwritings.com/ Bo rok 367 to nie zaden poczatek, to arbitralna selekcja zrobiona siedemnascie pokolen po Jezusie! Siedemnascie pokolen korygowania pism i zacierania sladow. Wiecie, co to jest siedemnascie pokolen??

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
nowe
 luty 12 2006 10:24   
Forum

Quote by martanb: nowe

manifestacja lub emanacja tej trójcy jest geniuszem zła z plemienia żmijowego /gadający wąż do Ewy w Eden/

kim/czym zatem jest dobro?
zimno mi
i mam bielmo na oczach
na oczach i sercu

Marto, Marto zakrzątana powiadam Ci:
Dobro To:
Bóg Elohim Genesis 1

Jutrznia Światłości strącona przez michaela na samo dno szeolu

Adam mąż Ewy w Edenie powrócił stamtąd poprzez Genesis 2 wzięty przez YHWH-Elohim do Edenu ziemskiego Gen 2,15

Jezus zmartwychwstały - ukazał się Magdalenie Noli me tangere - źrenica oka

Jezus zmartwychwstały, który sporządził uczniom rybę na węglach

Rozpoznasz Go swoim Sercem.

UWAGA: Nie jest to Jezus, który nakazuje wkładać palce Tomaszowi w jego blizny.

Nie pytaj mnie teraz o więcej, rozważaj to, co napisałem.

===

szare bez połysku

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 luty 12 2006 10:49   
Forum

qunia=dziękuję
abba

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 12 2006 14:08   
Forum

Quote by heinrichboll: (...) A kanon katolicki to sprawa wtorna: to po prostu ksiegi najblizsze jednej opcji, tej ktora wygrala - jednego drzewa. Jak chcecie wiedziec, co to sa pisma wczesnochrzescijanskie, nie siegajcie do zbiorku trydenckiego, zajrzyjcie na http://www.earlychristianwritings.com/ Bo rok 367 to nie zaden poczatek, to arbitralna selekcja zrobiona siedemnascie pokolen po Jezusie! Siedemnascie pokolen korygowania pism i zacierania sladow. Wiecie, co to jest siedemnascie pokolen??

Ależ to nie jest kanon katolicki! (rzymski)
To kanon całego Kościoła obszaru Cesarstwa Rzymskiego (Wschodu i Zachodu). Ustalony niecale pięćdziesiąt lat po dekrecie Konstantyna.
Jasne, że obok głównego nurtu chrześcijaństwa, były pomniejsze nurty, wygrał nurt, który reprezntował sobą zarówno większość chrześcijan, jak i popierany był w konsekwencji przez ówcześnie panujących. Choć w pierwszych wiekach istnaiły tez całe królestwa chrześcijańskie - ariańskie, to wszyscy bezpośredni nastepcy apostołów: Piotra, Andrzeja, Jakuba pielęgnowali i rozwijali wiarę w obszarze, który dał narodziny współczesnej Europie.
Faktem jest, że spośród całego lasu, to drzewo okazało się najsilniejsze i zwyciężyło. Na obrzeżach tego lasu pozostały inne drzewa: kościoły monofizyckie, na przykład

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Goriot
 luty 12 2006 15:30   
Forum

Cierpienie, a dziei niemu łatwosc życia. Jak coś sie w życiu nie uda to można powiedzieć ze to bóg tak chciał, a nie że ja sam nie potrafię. Z cierpieniem łatwo sie żyje. To stanowi fundament waszej wiary.

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
Dariusz Kot
 luty 13 2006 00:54   
Forum

Do MM:
To, czyj byl kanon w roku 367, w niczym nie zagraza mojemu twierdzeniu, ze mowimy o tylko "jednym z wielu drzew". Ze pozniej to drzewo dalej rozrastalo sie w odrebne, potezne konary, to sprawa drugoplanowa. Ciesze sie jednak, ze pierwszy krok mamy za soba: widzimy u poczatku wiecej niz jeden "pien" czy "nurt". Bo wczesniej pisales do Gargamela "najpierw powstal Kosciol, w ktorego lonie zaczelo powstawac Pismo". W ten sposob uniemozliwales powstanie pytania o prawomocnosc takiego, a nie innego wyboru pism kanonu (trudno mowic Kosciolowi, czego on sam chce, prawda?). Zupelnie inaczej wyglada sytuacja, gdy juz u poczatku mamy wiele sprzecznych pism i wiele Kosciolow. Pytanie teraz moze juz zostac postawione, a swiadectwa prac historycznych, nie zwiazanych z konkretnymi wyznaniami, uzyskuja swoja sile przekonywania.

A co z tych prac wynika? Przyjrzyjmy sie temu, co nas dzieli, czyli Twojemu przekonaniu, ze drzewo - nazwijmy je "prekatolickie" - bylo nurtem glownym. Dlaczego to, a nie inne? Co to jest "nurt glowny"? Po pierwsze: rzeczywiscie, trudno robic zarzut z tego, ze prekatolicyzm Pawla wygral, bo mial poparcie panstwa - mial je, bo Konstantyn uznal go za najsilniejszy i chcial wykorzystac do swoich celow. Bo byl najsilniejszy - WTEDY. Ale, ale - jak podkreslalem, to WTEDY bylo juz kilkanascie pokolen po "godzinie zero". A co bylo godzina zero?

I tutaj widze cos interesujacego w argumentacji MM. Wczesniej pisal on do Gargamela o - cytuje - "Jezusie i jego Kosciele". Teraz pisze inaczej: "wszyscy bezpośredni nastepcy apostołów: Piotra, Andrzeja, Jakuba pielęgnowali i rozwijali wiarę w obszarze, który dał narodziny współczesnej Europie". Kto w koncu zalozyl chrzescijanstwo? Zyd Jezus w Palestynie, czy Zyd-Rzymianin Pawel z Tarsu na terenach "przyszlej Europy" (Pawel mieszkal konkretnie w Antiochii, jesli sie nie myle?)

Jesli Jezus, chrzescijanstwem - jak to mowi MM - "glownym" jest religia Jezusa i jego nastepcow w Jerozolimie. Jak pisze Henry Chadwick we "Wczesnym Kosciele" Kosciolowi w Jeruzalem po Jezusie przewodzil Jan "Sprawiedliwy", co do ktorego mozna sie spierac czy byl, czy nie byl rodzonym bratem Jezusa. Przewodzil do 62 roku, kiedy tez zginal, podobnie jak Jezus. Zydowskie chrzescijanstwo Jezusa trwalo jeszcze jakis czas, nazywano ich ebionitami (ubodzy - wydaje mi sie to bardzo w stylu Jezusa). Cytuje Chadwicka: dopiero "poczawszy od Ireneusza zydowskie chrzescijanstwo jest traktowane raczej jak dewiacyjna sekta, niz odmiana chrzescijanstwa, posiadajaca najsilniejsze racje do kontynuowania praktyk prymitywnego Kosciola z Jeruzalem" (H. Chadwick, Wczesny Kosciol, Londyn 1993 (wyd. popr.), str. 23.

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,22 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty