Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Stosunek Chrześcijan do innych religii
 |  Wersja do druku
Rafi F
 styczeń 05 2006 09:22   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Oczywiście, że parcele tez. Przecież budynek jest własnością właściciela gruntu.
Prawda, że KRK ma niezły majątek w Polsce, tak jak prawosławny na wschód od Polski, czy ewangelickie na północ od Polski, tak jak ma wiele kościołów ewangelikalnych.
Prawdą jest też, że wcale tak nie "chodzą", majątek kościelny w Polsce żadko jest wystawiany na sprzedaż, jak nie wcale.
Czy kościół, zbór, wspólnota do której Pan należy też ma jakiś majątek ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 06 2006 17:34   
Forum

"(cytat za: Rafi F) Czy kościół, zbór, wspólnota do której Pan należy też ma jakiś majątek ?"

Chodzi o mnie ?
Jeśli tak to odpowiem. Druidyzm jest systemem filozoficzno-religijnym, opartym na dużej ilości samotnych poszukiwań, więc nie jest religią w takim samym znaczeniu jak Chrześcijaństwo które jest oparte na masowych spotkanich wspólnoty. Wiele Druidów w Polsce to samoucy bo nie ma u nas bractw Druidycznych, natomiast w Anglii czy Usa są. Zakony mają własne zarobki, mają księgarnie wysyłkową, udzielają też kursów. U nas nie ma zakonów a Druidyzm się oczernia jako sekte vide artykuł z portalu Jezus.pl. Więc jak w takich warunkach ma coś powstać ? Jeśli ludzie nie wiedzą zbyt wiele o Druidyzmie (a to co wiedzą to anty-propaganda) trudno aby powstawały bractwa w Polsce, to samo się tyczy innych systemów religijnych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 06 2006 19:19   
Forum Moderator
Moderator

Druidyzm jest dla mnie bardzo egzotyczną religią. Jest tylu zdeorientowanych osób, że być może się w Polsce troszkę rozwinie, ale szczerze nie życzę mu dobrze (to, że coś toleruję, nie oznacza, że aprobuję).
Jednak znaleźli w Polsce swoje miejsce buddyści, HK, muzułmanie, ŚJ, powstaje konkurencja (Rodzimy Kościół Polski), znajdą miejsce i druidzi.

Z mojej strony, proszę potraktować to jako wyraz życzliwości, życzę Panu znalezienia własnej drogi do Jezusa Chrystusa.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zabulenka
 styczeń 06 2006 23:41   
Forum

"...Chrześcijanie powinni starać się nawracać ludzi którzy świadomie wybrali wiarę zgodna z ich sumieniem..." (Excuse my Polish) Najczesciej to wierzy sie w ta religie w ktorej czlowiek jest urodzony i zna od malego. Religia, kultura, tradycja to wszystko razem zmieszane. Trudno od tego odstapic. Szukamy innych religi kiedy "nasza" nie wystarcza nam "spiritually" czy tez czesto jest za bardzo polityczna. Nikt nie powinnien drugiego nawracac ale raczej starac sie rozumiec inne religie. Czy tylko katolicy ida do nieba? Napewno nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 06 2006 23:56   
Forum Moderator
Moderator

Zabulenka...
Jezeli Chrystus jest prawda. Jezeli ten gosciu, ktory zyl 2000 lat temu mial racje mowiac o sobie ze jest Bogiem to nie ma co probowac rozumiec inne religie. Prawda jest Jezus i nie ma sie co silic na poprawnosc. Wszystko inne jest klamstwem skoro prawda jest Jezus. Moge byc tolerancyjny i znosci wierzenia innych, ale przeciez nie bede ich i siebie oszukiwal...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Zabulenka
 styczeń 07 2006 07:08   
Forum

Ale inni tez twierdzili ze sa "bogami" czy tez ze przez nich droga to Boga. Wytlumacz ludziom ktore przez wieki wierza w kogos innego ze ich wiara to nic nie znaczy, pomimo to ze sa bardzo religijni, modla sie czesto, nie pija, nie pala, i na ogol spokojni i grzeczni - niby zachowanie idealnego chrzescijana a jednak sa innego wyznania. Czy oni nie pojda do nieba bo nie znaja Chrystusa? Z ich zachowania to mysle ze tym bardziej. Z takimi ludzmi wlasnie pracuje na co dzien i ani jednego bym nie namawiala na zmiane religi (oni mnie tez nie) bo czesto nasze katolicke zycie/zachowanie nie rowna sie innym religiom. Czasami katolicy mysla ze juz maja jedna noge w niebe tylko dlatego ze urodzili sie katolikami. Dla mnie Jezus jest prawda - dla innych ktos inny jest prawda a myslec inaczej to naiwne myslenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 07 2006 10:49   
Forum Moderator
Moderator

Nie jestem dobrym chrzescijaninem przez uczynki (nie picie i nie palenie) Ale jestem dobry bo uwierzylem Jezusowi, umarla moja stara natura i teraz nie ja zyje ale On... To nie jest sfera wierzen i mitow. Bog zyje i chce byc blisko kazdego czlowieka. A Bog prawdziwy objawil sie nam w Jezusie. Co tu jest do dyskutowania. Nie wierzysz?? Oki mozesz nie wierzyc. Ale jezeli nie bedizesz wierzyla w to ze ziemia jest okragla to ona wcale okragla nie przestanie byc...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zabulenka
 styczeń 07 2006 19:24   
Forum

"Nie jestem dobrym chrzescijaninem przez uczynki (nie picie i nie palenie) Ale jestem dobry bo uwierzylem Jezusowi,..."
Oj, nie wystarcza tylko wierzyc - to sie robi latwo - ale zyc Jego przykladem na co dzien jak juz wymienilam. Znam za duzo ludzi co "wierza" a zyja po chamsku (bez obrazy Max). Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 07 2006 22:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Zabulenka:
Oj, nie wystarcza tylko wierzyc - to sie robi latwo - ale zyc Jego przykladem na co dzien jak juz wymienilam. Znam za duzo ludzi co "wierza" a zyja po chamsku (bez obrazy Max). Pozdrawiam.

Nie rozumiesz... Nie czynie dobrze by byc zbawionym, ale czynie dobrze, bo zbawiony jestem... Niby niewielka roznica a jednak...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zabulenka
 styczeń 07 2006 23:18   
Forum

Dzieki za wyjasnienie. To naprawde co innego. Happy New Year!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 08 2006 16:56   
Forum

"(cytat za:Maxurd)Jezeli Chrystus jest prawda. Jezeli ten gosciu, ktory zyl 2000 lat temu mial racje mowiac o sobie ze jest Bogiem to nie ma co probowac rozumiec inne religie. Prawda jest Jezus i nie ma sie co silic na poprawnosc. Wszystko inne jest klamstwem skoro prawda jest Jezus."

Problem w tym że nie można udowodnić że dana religia jest w 100 procentach prawdziwa i ma w związku z tym monopol na prawdę, wszystkie próbują opisać świat metafizyczny na swój sposób, którego istnieniu nie zaprzeczam.
Dla mnie faktem jest absolut który istnieje, są natomiast różne ścieżki jego poznania. Wiem że pana nie przekonam, bo spotykam się z wieloma tego typu opinami Chrześcijan, ale czy ten monopol na prawdę, nie jest pewnym przejawem arogancji? Czy ktoś widział jak wygląda życie po śmierci "Raj", "Zaświaty", "Kraina Wiecznego Lata" jakkolwiek tej krainy nie nazwiemy. Jan Paweł II mówił że są różne drogi poznania Boga, inne religie, przyjmował Dalajlame, Buddystów był na bliskim wschodzie, okazał szacunek innym religiom, nie twierdził że są fałszem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 08 2006 23:06   
Forum

Bo inne religie nie są fałszem (nie każda). Jest religia z objawienia, którą wierzę że jest chrześcijaństwo i ją wyznaje. A pozostałe religie postrzegam jako naturalne dojście do Boga, rozumem . Jednakże te drugie uważam że są uboższe, bo co dwie głowy ( jedna Boża, więc jaki autorytet ) to nie jedna. Pierwsza jest wynikiem dialogu Boga z człowiekiem w sposób bezpośredni, druga natomiast bardziej narodziła sie z kontemplacji świata, przez stworzenia dojscie do Boga.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 09 2006 14:50   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Thomas_Z:
Problem w tym że nie można udowodnić że dana religia jest w 100 procentach prawdziwa i ma w związku z tym monopol na prawdę, wszystkie próbują opisać świat metafizyczny na swój sposób, którego istnieniu nie zaprzeczam.
Dla mnie faktem jest absolut który istnieje, są natomiast różne ścieżki jego poznania. Wiem że pana nie przekonam, bo spotykam się z wieloma tego typu opinami Chrześcijan, ale czy ten monopol na prawdę, nie jest pewnym przejawem arogancji? Czy ktoś widział jak wygląda życie po śmierci "Raj", "Zaświaty", "Kraina Wiecznego Lata" jakkolwiek tej krainy nie nazwiemy. Jan Paweł II mówił że są różne drogi poznania Boga, inne religie, przyjmował Dalajlame, Buddystów był na bliskim wschodzie, okazał szacunek innym religiom, nie twierdził że są fałszem.

1. Rozni ludzie mowia rozne rzeczy. Prawda natomiast jest jedna
2. Jezus o ktorym wiemy ze istnial mowil o sobie (Ja jestem droga, prawda, zycie..." Jezus o ktorym wiemy ze istnial mowi o sobie ze jest prawda. Nikt inny czegos takiego o sobie nie mowi. Nagle gosc, ktory naucza ze czlowiek ma byc pokorny mowi o sobie cos takiego...
3. Ja Jezusowi wierze -
4. Jezeli X bedzie przekonany ze dwa plus dwa to piec nie bedzie przejawem arogancji jezeli bede go przekonywal ze to jest jednak cztery. Arogancja nie ma nic wspolnego z przekonaniem o prawdzie
5. Jezeli Jan Pawel II mowil ze Buddysta moze dojsc do Boga bez Jezusa to tylko zle swiadczyloby o Janie Pawle II - mam nadzieje ze tego nie mowil
6. Szanowanie siebie i swoich pogladow nie oznacza relatywizmu. to ze szanuje Dalej Lame nie znaczy ze uwazam, ze podaza sluszna droga.
7. Bo jedyna sluszna droga to jest ta ktora jest prawdziwa i daje zycie :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2006 15:19   
Forum

Quote by maxurd: (...)
5. Jezeli Jan Pawel II mowil ze Buddysta moze dojsc do Boga bez Jezusa to tylko zle swiadczyloby o Janie Pawle II - mam nadzieje ze tego nie mowil
6. Szanowanie siebie i swoich pogladow nie oznacza relatywizmu. to ze szanuje Dalej Lame nie znaczy ze uwazam, ze podaza sluszna droga.
7. Bo jedyna sluszna droga to jest ta ktora jest prawdziwa i daje zycie :-)

Hej
Maxurd, nie bądź taki hop do przodu
Rz 1, 19-20
To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła...

Ten tekst oznacza ni mniej ni więcej, że jesli nawet komus nie była głoszona Ewangelia, może on poznac Bogu, a w ślad za tym, musi oddac Mu cześć.
Jeśli więc ktos mówi (niech to będzie nawet JPII), że buddysta może dojść do poznania Boga, to dobrze o nim świadczy (na przykład, ze zna Biblię )
Masz rację oczywiście, ze nie jest to pełnia poznania, taka jaką daje Jezus.

Poza tym zgadzam się z Tobą, że Jezus jest jedyną postacią w dziejach, która
- mówiła o sobie, ze jest Synem Bożym, a jednocześnie potwierdziła te słowa dziełami, z których największym jest Zmartwychwstanie.
Taki jest fundament chrześcijanstwa - nie jakiś system, czy kult, czy nabożeństwa, czy nawet święte księgi, ale realność Jezusa, który w konkretnym momencie historycznym zmartwychwstał

hej

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 09 2006 15:59   
Forum Moderator
Moderator

Medieval jednak bede hop :-)

To ze jestes buddysta czy innym kims ( Nie bierz tego osobiscie )nie znaczy ze jestes na dobrej drodze do poznania Boga. Jest to o tyle droga, ze kazdy czlowiek idzie jakas droga. To jest zla droga, ktora wiedzie na zatracenie. Jezeli zwiastowano Ci Jezusa zmartwychwsatalego to nie dojdziesz do Boga inna droga. Jezus to jest jedyna brama. To jest jedyny dobry pasterz, ktory polozyl swoje zycie za owce. A owce znaja glos swojego Pana wiec ida za nim (Dlatego ja wierze Jezusowi kiedy mowi o sobie "Droga, Prawda, Zycie) Tak wiec mozesz byc Buddysta i znalezc Boga w Chrystusie (Oddajac mu swoje zycie) Jezeli jednak umrzesz nie jako Boze dziecko... No coz... Nie chcialbym byc w skurze takiego Buddysty.

Poza tym realnosc Jezusa i jego nauczania bez zmawtwychwstania bylaby lekko bez sensu :-) Ktos tu na forum ma podpis o latajacej lopacie... Takie wlasnie by bylo nauczanie Jezusa bez zmartwychwstania... Chwala Jezusowi :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 styczeń 09 2006 19:22   
Forum

Quote by maxurd:Rozni ludzie mowia rozne rzeczy. Prawda natomiast jest jedna

Na to wygląda. Rozchodzi się jednak o to jaka. Jeśli "prawdą jest Jezus", to inne religie rzeczywiście są "kłamstwem". Ale niestety: jeśli prawdą Jezus nie jest, to chrześcijaństwo jest "kłamstwem".

Quote by maxurd:2. Jezus o ktorym wiemy ze istnial mowi o sobie ze jest prawda. Nikt inny czegos takiego o sobie nie mowi.

Nie, no tutaj to trochę przesadzasz. Nie chcę nikogo urazić tym porównaniem, ale w szpitalu dla obłąkanych mógłbyś taką kwestię usłyszeć nie raz...

Quote by maxurd:3. Ja Jezusowi wierze

Cudownie.
Niektórzy jednak nie wierzą w to, co przeczytają w Biblii. Jej nieomylność jest nieco mniej oczywista niż to, że dwa i dwa to cztery. Warto o tym na wszelki wypadek pamiętać.

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 09 2006 21:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Obcy:
Niektórzy jednak nie wierzą w to, co przeczytają w Biblii. Jej nieomylność jest nieco mniej oczywista niż to, że dwa i dwa to cztery. Warto o tym na wszelki wypadek pamiętać.

Równanie 2+2=4 jest fauszem. Jest fauszem w układzie 4-kowym (powinno być wtedy 2+2=10; w trójkowym 2+2=11). Dla mnie prawda biblijna jest bardziej oczywista

===

Cytat 
Obcy
 styczeń 09 2006 22:29   
Forum

Quote by Rafi F:Równanie 2+2=4 jest fauszem. Jest fauszem w układzie 4-kowym (powinno być wtedy 2+2=10; w trójkowym 2+2=11).

No nie zupełnie. Napisałem "dwa i dwa to cztery" a to nie zależy od układu liczenia.
Miałbyś odrobinkę racji, gdybym napisał "2+2=4". Ale tylko odrobinkę, bo w oczywisty sposób chodzi o semantykę "dziesiątkową".

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 09 2006 22:45   
Forum Moderator
Moderator

Co do "dwa i dwa to cztery" też moge się nie zgodzić. Przecież każdy wie, że 2 i 2 to 22
No i każdy rolnik wie, że dwa i dwie to stadko

===

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 09 2006 23:12   
Forum Moderator
Moderator

Obcy

1. Jezeli Jezus nie zmartwychwstal to chrzescijanstwo jest nic niewarte. Nie jest prawda a ja bladze... Mam jednak pewne przeslanki, ktore sprawiaja ze wierze calym sercem i ufam wlasnie Jezusowi :-)
2. No bardzo dobrze. Nie ma innej mozliwoci niz uznac Jezusa za Boga lub za klamce ewentualnie wariata. Zgadzam sie zupelnie. Ja uznaje go za Boga. Za kogo Ty go uwarzasz??
3. Z nieomylnoscia Biblii nie mam problemu. To kwestia wiary a wiara jest darem od Boga. Wiara tez jest decyzja... Nie ma tu co kombinowac.

Wynik jest taki sam zawsze. Jezeli Jezus to prawda to chrzescijanie maja racje nazywajac inne religie klamstwem. Jezeli Jezus nie jest prawda to chrzescijanie zrobieni zostali w Jajo. Tak czy inaczej cos musimy wybrac. Ja wybieram Jezusa... :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grievous
 styczeń 15 2006 01:32   
Forum

Bóg jest Jeden - tylko ludzie utrudniają sobie sprawę nadając Mu wiele imion, personifikują Go, animizują, dzielą na wiele innych bóstw (więcej Bogów - więcej ofiar i danin, Jeden Bóg (w Trzech Osobach) - można prosić i dziękować za wszystko pojedynczo, a zyska się znacznie więcej). To czy Bóg ma na imię Jezus, Allah, Ra jest nieważne - to tylko nazwy nadane przez człowieka - tak naprawdę Boga nie mozna scharakteryzować bowiem człowiek nie jest sam w stanie objąć swoim umysłem Jego potęgi, sensu i charakteru Jego istnienia a co dopiero Jego prawdziwego imienia. Dlatego namawiam wszystkich niekatolików - przyłączcie się do Nas - Katolików i nie błądźcie dalej jako ślepcy z własnego wyboru - odnajdźcie Boga - Jezusa a On was przygarnie do Swojego serca i ukoi wasze pragnienie bycia z Nim.

===

BÓG, HONOR, OJCZYZNA...ale przede wszystkim PRAWDA... Kto nachalnie usuwa mój świetny obrazek pt.: "Zakaz pedałowania" ???

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 04:26   
Forum

Quote by Grievous: Bóg jest Jeden - tylko ludzie utrudniają sobie sprawę nadając Mu wiele imion, personifikują Go, animizują, dzielą na wiele innych bóstw (więcej Bogów - więcej ofiar i danin, Jeden Bóg (w Trzech Osobach) - można prosić i dziękować za wszystko pojedynczo, a zyska się znacznie więcej). To czy Bóg ma na imię Jezus, Allah, Ra jest nieważne - to tylko nazwy nadane przez człowieka - tak naprawdę Boga nie mozna scharakteryzować bowiem człowiek nie jest sam w stanie objąć swoim umysłem Jego potęgi, sensu i charakteru Jego istnienia a co dopiero Jego prawdziwego imienia. Dlatego namawiam wszystkich niekatolików - przyłączcie się do Nas - Katolików i nie błądźcie dalej jako ślepcy z własnego wyboru - odnajdźcie Boga - Jezusa a On was przygarnie do Swojego serca i ukoi wasze pragnienie bycia z Nim.

Ja tylko dodaję że Allah i Ra to nie imiona Boga, tylko bożków. Uważać na to.
Pozdrawiam Leon

===

Jezus jest naszym Panem i Bogiem

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 15 2006 09:49   
Forum

"(cytat za:Grievous)Dlatego namawiam wszystkich niekatolików - przyłączcie się do Nas - Katolików i nie błądźcie dalej jako ślepcy z własnego wyboru"

Ehh jak ja lubie ten (domniemany) monopol na prawdę.
Chyba nie ma sensu dyskusja jesli przyjmiemy że inne religie są z założenia fałszem, a prawdą jest Katolicyzm, (nawet nie Chrześcijaństwo).

"(cytat za:Leonq) Ja tylko dodaję że Allah i Ra to nie imiona Boga, tylko bożków. Uważać na to."

No tak inne tradycje (nawet starsze) mają bożków, bożków z małej litery....
Ale skąd wiemy tak na 100 procent że to Chrześcijaństwo ma rację ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 22 2006 18:17   
Forum

Quote by maxurd:

Mam jednak pewne przeslanki, ktore sprawiaja ze wierze calym sercem i ufam wlasnie Jezusowi :-)

Ja uznaje go za Boga. Za kogo Ty go uwarzasz??

Z nieomylnoscia Biblii nie mam problemu. To kwestia wiary a wiara jest darem od Boga.

Wiara tez jest decyzja... Nie ma tu co kombinowac.

Nie jestem biegły w Biblii ale wydaje mi się, że Judasz też zapewniał Jezusa o swojej wierze, oddaniu itp. Zupełnie jak maxurd

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 styczeń 23 2006 10:08   
Forum

Do Tomasa Z

Ale skąd wiemy tak na 100 procent że to Chrześcijaństwo ma rację ?

W czym przepraszam?? Co to znaczy ma rację, jeśli można wiedzieć??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 23 2006 15:40   
Forum

"(cytat za:Kobieta)Ale skąd wiemy tak na 100 procent że to Chrześcijaństwo ma rację ?

W czym przepraszam?? Co to znaczy ma rację, jeśli można wiedzieć??"

Np. w tym że jest sąd boży i wieczne życie a nie np. reinkarnacja, albo że jest Bóg Ojciec a nie Bogini Matka.
Uważam że w każdej religii może być prawda, człowiek za życia nie może tak na 100 procent wiedzieć to wszystko tylko dlatego że tak zostało napisane w pewnej księdze...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 23 2006 16:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Thomas_Z:
Np. w tym że jest sąd boży i wieczne życie a nie np. reinkarnacja, albo że jest Bóg Ojciec a nie Bogini Matka.
Uważam że w każdej religii może być prawda, człowiek za życia nie może tak na 100 procent wiedzieć to wszystko tylko dlatego że tak zostało napisane w pewnej księdze...

Jezeli chrescijanstwo sie myli to dalem sie strasznie nabrac. Jezeli nie jest tak jak to opisuje Biblia to chrzescijanie sa najwiekszymi glupcami tego swiata. Jezeli jednak jest to prawda to opis biblijny nie pozwala Ci wypowiadac protekcjonalnych bzdur "kazda religia jest prawdziwa na swoj sposob" Nie jest. Jezeli Biblia jest prawdziwa, a tak wierze to nie moze byc prawdziwy islam. Nie mozemy mowic ze prawdiwy jest Bog Biblii ale tak naprawde wyglada inaczej niz opisuje to Biblia. Nie popelniajmy intelektualnego samobojstwa. Chcac byc w godzie z nauczaniem Biblii nalezy uznac wszystkie inne religie swiata za nieprawdziwe. One moga byc wartosciowe tu na ziemi, zachecac do dobrego zycia, dawac fajne wzory, ale jezeli Biblia jest prawdziwa to za pozorami dobra w tych systemach stoi poprostu diabel.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 23 2006 16:54   
Forum

Może z takiego podejścia że "my mamy racje a inni nie" płynie siła wiary Chrześcijańskiej? sam nie wiem, czy jest aż taka potrzeba zakcentowania tego, wiem tylko że takie podejście rodzi olbrzymią nietolerancje.

Mnie osobiście narzucają się pewne sprzeczności w ideach Chrześcijaństwa, jak chociażby problem czy Bóg jest nieskończenie miłościwy czy nieskończenie sprawiedliwy, jedno wyklucza drugie. Jeśli człowiek który był wielkokrotnym mordercą się wyspowiadał to będzie zbawiony, a ktoś kto jest innej wiary nie ma gwarancji zbawienia, nawet jeśli żył godnie.
Czy dobry Bóg skazał by kogolwiek na wieczne potępienie w piekle?
Dla mnie piekło to taki straszak, w początkach kościoła sprzedawano odpusty dające łaskę uświęcająca, czyli mechanizm kontroli ludzi działający na zasadzie "nie rób tego bo pójdziesz do piekła".

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 23 2006 17:29   
Forum

Przede wszystkim nie można wpadać w przesadę i twierdzić że cała Biblia jest
słowem objawionym.

Na przykład "Księga Powtórzonego Prawa" to nic innego jak kronika opisująca
wydarzenia za panowania króla Jozjasza ok. 650 r. p.n.e.

"Księga Kapłańska" to z kolei najzwyklejszy zapis praw Lewitów, jednej z
żydowskich społeczności.

A inne religie oczywiście nie muszą być w sprzeczności z chrześcijaństwem.
Jedni mogą mówić na Boga Allah inni Jezus, jeszcze inni Yahwe. Do tego dochodzą
różnice w obrzędach ale cały czas może być mowa o tym samym Bogu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 23 2006 18:40   
Forum

"(cytat za: Coso)A inne religie oczywiście nie muszą być w sprzeczności z chrześcijaństwem.
Jedni mogą mówić na Boga Allah inni Jezus, jeszcze inni Yahwe. Do tego dochodzą
różnice w obrzędach ale cały czas może być mowa o tym samym Bogu."

Zgadzam się z całym sercem, jak powiedział Jan Paweł II "Są różne drogi poznania Boga". Uczył przede wszystkim tolerancji, nigdy nie nazywał innych religii fałszem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,55 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości