Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Imię do bierzmowania
 |  Wersja do druku
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 20 2005 10:43   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by maxurd: A czy mozna wybrac sobie np biblijne imie jak Henoch?? Bardzo lubie goscia i ciekaw jestem czy ktos moglby takie imie wybrac sobie... Nie zebym sie przymiezal

Myślę, żeby przeszło. Zwłaszcza, że ten krótki fragment w PŚ stwierdza, że żył w przyjaźni z Bogiem. Pamietam, jak świadkowałem bratu do bierzmowania, to kilku jego kolegów wybrało takie imiona jak Abraham i Eliasz...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Grigorij
 grudzień 20 2005 17:15   
Forum

To ja mam pytanie małe, czy mozna wybrac sobie do bierzmowania wybrac sobie imie Karol, wybierając sobie jednocześnie za patrona Karola Wojtyłe. Teoretycznie zawsze mozna "przemycić" sobie to imie mówiąc, że wybiera sie na patrona np św Karola Boromeusza, ale to nie chodzi o przekręty przeciez...Pytam się czy mozna oficjalnie obrać imie Karol iwybrac sobie na patrona JPII.
A tak wogle: to kiedy Papież zostanie ogłoszony świętym, to czy będzie to św Karol, czy św Jan Paweł??

P.S. Jest to pierwszy moj post na tym forum, więc wypadałoby sie przedstawić... Jestem Grigorij, jestem Rzymskim Katolikiem, ale w mojej rodzinie jest sporo wyznawców Prawosławia i kilku Protestantów. Witam wszystkich serdecznie

===

!! Жыве Беларусь !!

Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 20 2005 18:15   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Grigorij:
jestem Rzymskim Katolikiem, ale w mojej rodzinie jest sporo wyznawców Prawosławia i kilku Protestantów

Bardzo mi milo Cie powitac i zarazem bardzo mi Cie zal

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Grigorij
 grudzień 20 2005 18:33   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by Grigorij:
jestem Rzymskim Katolikiem, ale w mojej rodzinie jest sporo wyznawców Prawosławia i kilku Protestantów

Bardzo mi milo Cie powitac i zarazem bardzo mi Cie zal

Czeeemu, dogadujemy sie dobrze

===

!! Жыве Беларусь !!

Cytat 
rys
 grudzień 20 2005 22:13   
Forum

Quote by Pryszcz: Doradco przewrotny, ileż w tobie ciemności!
Drogi młodzieńcze nie słuchaj tej złej rady mojego poprzednika, poszukaj imienia, któreby w tak ważnym dla Ciebie Sakramencie nie wywoływało śmiechu.
Przypomnij sobie słowa naszego Pana: ...ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu...

A w którym miejscu w Biblii jest napisane,o bierzmowaniu. Jest to wymysł kapłanów w KrK i nic więcej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
rys
 grudzień 20 2005 22:20   
Forum

Quote by pryszcz: Kusiciel również posłużył się słowami Pisma św.przewrotnie je interpretując.
Druga część postu nie była do Ciebie tylko do gościa przygotuwującego się do Bierzmowania.
Rzymski Katolik oprócz Pisma św. ma Tradycję- jest Nią nauka Apostołów przekazywana ustnie przez przepowiadanie i Sakramenty.
Źródło mojej Wiary jest w Chrystusie poprzez Świętych Apostołów i Ich następców, żródło Twojej w Lutrze Marcinie renegacie, który złamał ślub czystości a na starość zapijał się, a który przewrotnie jak jego master interpretował Pismo św., jak również usuwając Święte księgi, które mu nie bardzo pasowały.

To co napisałeś jest nieprawdą Luter zrobił wielką dobrą pracę dla ludzi, obiawił zło jakie wtedy mialo miejsce w KrK. A,że złamał slub czystości jak Ty mówisz.Powiedz mi gdzie w Biblii jest napisane,że ksiądz ma być starym kawalerem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 20 2005 22:35   
Forum

Quote by MBarcikowski:
Quote by Marcin W: A ja na szczęście nigdy nie byłem bierzmowany...Do niczego mi to nie jest potrzebne.

Oj, żebyś się nie żdziwił kiedyś.

Fragment Dziejów Apostolskich /8,14-17/, stwierdzający zdaniem Kościoła Katolickiego istnienie sakramantu bierzmowania, różnego od chrztu, już w czasach apostolskich. Na tym fragmencie Sobór Trydencki oparł swą naukę o sakramencie bierzmowania. Zastanawiam się, jak licznie obecni na tej stronie fundamentaliści biblijni się do niego odniosą.

Są dwa chrzty: z wody i Duchem Świętym.Przy czym tego drugiego żaden człowiek nie jest w stanie sprawić, nie sprawia tego żaden obrzęd. Nie ma w tym fragmencie nic, co usprawiedliwiałoby naukęo bierzmowaniu.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 21 2005 07:41   
Forum Moderator
Moderator

Quote by rys:
Quote by Pryszcz: Doradco przewrotny, ileż w tobie ciemności!
Drogi młodzieńcze nie słuchaj tej złej rady mojego poprzednika, poszukaj imienia, któreby w tak ważnym dla Ciebie Sakramencie nie wywoływało śmiechu.
Przypomnij sobie słowa naszego Pana: ...ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu...

A w którym miejscu w Biblii jest napisane,o bierzmowaniu. Jest to wymysł kapłanów w KrK i nic więcej.

Miałbyś chociaż grosz uczciwości !!!! Bierzmują również prawosławni !!! A u protestantów zachował się obrząd zwany konfirmacją. Chociaż nie udziela się w nim sakramentu to ma jedną wspólną cechę z bierzmowaniem - w pełni świadome wyznanie wiary i zobowiązanie do wytrwania w wierze i pracy na rzecz Kościoła.

Braci protestantów, zwłaszcza Macka lub Hermesa proszę o uściślenie i poprawki, gdyż pewnym nie jestem wszystkich informacji.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 21 2005 07:46   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Grigorij: To ja mam pytanie małe, czy mozna wybrac sobie do bierzmowania wybrac sobie imie Karol, wybierając sobie jednocześnie za patrona Karola Wojtyłe. Teoretycznie zawsze mozna "przemycić" sobie to imie mówiąc, że wybiera sie na patrona np św Karola Boromeusza, ale to nie chodzi o przekręty przeciez...Pytam się czy mozna oficjalnie obrać imie Karol iwybrac sobie na patrona JPII.
A tak wogle: to kiedy Papież zostanie ogłoszony świętym, to czy będzie to św Karol, czy św Jan Paweł??

Witaj. JP2 jeśli będzie kanonizowany, go pod imieniem Jana Pawła.... podobnie mamy świętych Piusów i innych.

Jeśli bierzmowanie masz za rok, to może zdążą Papieża beatyfikować to wtedy możesz spokojnie przybrac go za patrona, jeśli nie....to pogadaj na poważnie z katechetą przygotowującym Cię do bierzmowania....mi brak wiedzy

===

Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 21 2005 12:32   
Forum Moderator
Moderator

To ze bierzmowanie jest u prawoslawnych i niektorych protestantow to nie znaczy, ze jest w Biblii. Duch udziela swoich darow wg swojej woli. Tam gdzie chce i komu chce...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 21 2005 14:08   
Forum

Quote by maxurd: To ze bierzmowanie jest u prawoslawnych i niektorych protestantow to nie znaczy, ze jest w Biblii. Duch udziela swoich darow wg swojej woli. Tam gdzie chce i komu chce...

oczywiście, że nie znaczy, że jest w Biblii :-)
W Biblii nie ma wielu rzeczy.
A bierzmowanie jest u katolików, u prawosławnych, u niektórych protestantów, i jest od setek lat i głosiły je, na podstawie interpretacji Pisma osoby mądre, pobożne zanim jeszcze zaczęła się Reformacja.
Skoro tyle wierzących i pobożnych i mądrych osób w Kościołach głosiło naukę o bierzmowaniu to dlaczego nagle od XVI wieku mamy odrzucić ich naukę? Tylko dlatego, że nagle chcemy na nowo sobie interpretować Pismo pomijając zupełnie 1500 lat jego istniena, jego nauki i jego wiary?
Z drugiej strony to prawda, że Duch udziela swych darów gdzie i kiedy chce. Skoro jednak także chce udzielać ich poprzez pewne ryty, obrzędy to po co ograniczać Go w tym? W Piśmie świętym też jest napisane:
1 Kiedy Apollos znajdował się w Koryncie, Paweł przeszedł okolice wyżej położone, przybył do Efezu i znalazł jakichś uczniów1. 2 Zapytał ich: «Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę?» A oni do niego: «Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty». 3 «Jaki więc chrzest przyjęliście?» - zapytał. A oni odpowiedzieli: «Chrzest Janowy». 4 «Jan udzielał chrztu nawrócenia, przemawiając do ludu, aby uwierzyli w Tego, który za nim idzie, to jest Jezusa» - powiedział Paweł. 5 Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa. 6 A kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich.

A przecież tez mogli powiedzieć Pawłowi: daj sobie stary spokój, my poczekamy kiedy Duch sam zechce na nas zstąpić.... po co nam jakieś obrzedy, nakładanie rąk, przecież to magia, itp

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 21 2005 14:37   
Forum Moderator
Moderator

Nie mowie, ze przez biezmowanie nie mozna otrzymac Darow ducha. Przeca wtedy chyba starsi zbieraja sie z mlodszymi i jeden gosc wklada rece na takiego gagatka i sie modli?? Oczywiste jest to dla mnie i sensowne. Nieoczywiste i niesensowne jest dla mnie twierdzienie natomiast, ze to jest jedyna droga...

===

Profil   Email 
 Cytat 
rys
 grudzień 21 2005 17:03   
Forum

Quote by Jakub:
Quote by rys
A w którym miejscu w Biblii jest napisane,o bierzmowaniu. Jest to wymysł kapłanów w KrK i nic więcej.[/QUOTE:

Miałbyś chociaż grosz uczciwości !!!! Bierzmują również prawosławni !!! A u protestantów zachował się obrząd zwany konfirmacją. Chociaż nie udziela się w nim sakramentu to ma jedną wspólną cechę z bierzmowaniem - w pełni świadome wyznanie wiary i zobowiązanie do wytrwania w wierze i pracy na rzecz Kościoła.
[/QUOTE]

Ja sie nie pytałam, czy protestancji udzielaja bierzmowania swoim wyznawcom. Ja sie zapytałam,gdzie w Biblii jest napisane,żeby to czynić.Czy mam za grosz uczciwości--hmmm poże wiecej, tak łatwo osądzasz uczciwość bliźniego???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grievous
 styczeń 15 2006 00:40   
Forum

Ksiądz może się niezgodzić na imię którego nie posiada żaden ze świętych - patronów których sobie obieramy dokonując wyboru danego imienia, właśnie co to za imię, może Psikuta.....

===

BÓG, HONOR, OJCZYZNA...ale przede wszystkim PRAWDA... Kto nachalnie usuwa mój świetny obrazek pt.: "Zakaz pedałowania" ???

Profil   Email 
 Cytat 
Miłujący prawdę
 luty 03 2006 09:23   
Forum

Bierzmowanie to obrzęd pogański, identycznie jak chrzest niemowląt.
To efekt szukania przez Kościoły odstępczego chrześcijaństwa zarzucenia nowych i nowych pęt, dla zniewolenia wiernych.
Jezus nie bez powodu powiedział:
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.
Z czego prawda ma ludzi poznających ja wyzwolić?
Właśnie poddawaniu się ludzkim tradycjom, zabobonom, wymyślonym przez ludzi sakramentom, świąt nie biblijnych itd.
Nikt przez bierzmowanie nie staje się bliższy Bogu, bo o tym decyduje przestrzeganie Jego przykazań i posłuszeństwo.
Dla prawdziwych chrześcijan ich przestrzeganie nie jest uciążliwe.
Kochają Boga. „Wiara bez uczynków jest martwa”.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 05 2009 11:37   
Forum

Jeden gosc mi kiedys wspominal, ze mu ksiadz zakwestionowal Olafa...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Andrzej
 luty 05 2009 12:10   
Forum

Quote by: Miłujący prawdę

sorry, ale sam jesteś pogański.
Tyle co do Ciebie i Twoich opinii
bez odbioru

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 luty 05 2009 12:28   
Forum

Quote by: medieval_man

Quote by: Miłujący prawdę

sorry, ale sam jesteś pogański.
Tyle co do Ciebie i Twoich opinii
bez odbioru

Wcale ze nie - ja sobie wypraszam... Mr. Green - jest taki sam poganki jak obrzed bierzmownaia...

===

Cytat 
Marek
 luty 05 2009 15:40   
Forum

A jest?

Owszem, rytualne obmycia w antycznych religiach istniały, ale czy nie były stosowane wobec dorosłych? Czy dzieci też 'chrzczono'? I jeśli bierzmowanie jest pogańskie, to w ramach jakich obrzędów jakich religii wzywano Ducha Świętego, by zstąpił na chryzmowanego i umocnił go w wierze w Chrystusa? Wink

Bo można się spierać, że używano podobnej (czy nawet identycznej) formy i zapomniawszy o treści zająć się ględzeniem o estetycznej stronie obrzędów. Czemu nie?

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 06 2009 08:17   
Forum

Quote by: kacerz_Marek

A jest?

W sumie to juz sam nie wiem... Wink Szczegolnie w swietle tego co o tym obrzwedzie onegdaj pisala eviva Wink w tym watku:
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=7&showtopic=155817

a generalnie o bierzmowaniu bylo juz tu:
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=1450

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 07 2009 00:31   
Forum Moderator
Moderator

AAAAAAAAAAAAAAAAA Reguly jeśli myślisz, że będę czytać cały stary wątek od początku to się grubo mylisz - ludzie się zmieniają na tym forum, mają inne zdania na dany temat - pozwól nam mieć nowe wątki nawet o dokładnie tej samej tematyce - nie chce Ci się osobiście wypowiadać na nowo to sobie kopiuj stare posty Razz albo napisz - moje zdanie na ten temat znajdziecie tu -> i podaj link.

Jak ktoś będzie go ciekawy to sobie zerknie Razz

Reguły buziaki na noc - i daj ludziom możliwość powtarzania się - bo powoli stajesz się gorszy niż Rafi!

A ja chciałam spytać o sam obrzęd bierzmowania, dlaczego jest tak bardzo ważny w dalszych sakramentach? Czy to tylko wymysł KRK, czy są jakieś wzmianki na ten temat w Biblii??

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 07 2009 02:35   
Forum Moderator
Moderator

Reguły buziaki na noc - i daj ludziom możliwość powtarzania się - bo powoli stajesz się gorszy niż Rafi!

Co za ukryty, subtelny komplement. Dziękuję Mr. Green

Bierzmowanie nazywanie jest w kilku kosciołach pieczętowaniem Duchem Świętym. Jest też w Cerkwi w Anglikańskim, w Starokatolickihc (nie wszystkich) i w niektórych protestanckich.
W Cerkwi jest razem ze chrztem. U innych w wieku od lat kilkunastu - wymagana świadomość wiary (chrzest, przyjęcie do społeczności i udzielenie Ducha Świętego zostały częściowo rozdzielone). Swój początek znajduje w makładaniu rąk przy wyznaczaniu jakies roli czy przyjmowaniu do danej grupy (rola członka danej społeczności). W Biblii masz kilka przykładów, gdy apostołowie nakładali ręce i zstępował Duch Święty. Nie ma oczywiście nic na temat, że tak jest za każdym razem (nie mówiąc o prorokowaniu czy językach). Tak został przyjęty Paweł do chrzescijan (Dz 9,17), tak też Paweł ręce nakładał (Dz 19,6). Tak też żydzi (a byli nim pierwsi chrześcijanie) mianowali np ... nauczyciela, urzędnika, wojskowych świątynnych, pomocników itd itp - wyniesienie na taki czy inny urząd. Tak też mianowano diakonów i starszych.
Dziś jest to takze świadome przyjęcie do Koscioła, pod tym wzgledem podobne funkcje ma konfirmacja.
Z ciekawostek : gdy ktoś jest gotowy i chce przyjąc Ducha Świętego, to u ewangelikalnych odbywa się to podobnie - przez nałożenie rąk i modlitwę. U Zielonych kończy się to np. językami.
Podobne praktyki (nałożenie rąk) są także w Odnowie i innych charyzmatycznych grupach w KRK (ale także nałożenie rąk z modlitwą o uzdrowienie czy o szczególną opiekę, szczególną pomoc).

To tak w wielkim skrócie: podstawy są choć forma i cel nieco odbiega w całości od pierwowzoru (ok, powiedzmy że sie rozwineła), występuje w innych kościołach, w szczególnosci w histirycznych, żadziej w poreformacyjnych, u charyzmatycznych chrześcijan znalazło troszkę inną forme, cel podobny choc nie jedyny.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 07 2009 10:52   
Forum Moderator
Moderator

Mnie osobiście ksiądz przytrzymał i 6 lat chodziłam na spotkania przygotowujące do bierzmowania bo stwierdził, że nie byłam dojrzała emocjonalnie i nie zdawałam sobie sprawy ze znaczenia tego sakramentu - dlatego przyjęłam go w klasie maturalnej. Ale to mój ksiądz, który stara się traktować każdego indywidualnie (dość łatwe zadanie, bo ma małą parafię jak na Polskie warunki).

Ale co z rzeszami młodych ludzi, którzy przystępują do bierzmowania - bo tak trzeba i to jest ich ostatni raz w kościele aż do ślubu czy zostania chrzestnymi.

Czy ich sakrament jest tak samo ważny??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 07 2009 13:37   
Forum

Paraklet. Moze ksiadz cie troche dlugo przetrzymal, ale za to dostalas wysmienita szanse osiagniecia wyzszego pulapu swiadomosci w porownaniu z innymi. We wczesnym chrzescijanstwie nawet Sakrament Chrztu (w polaczeniu z Bierzmowaniem) udzielany byl, po barzo dlugich przygotowaniach, tylko osobom doroslym.

Sakrament udzielony innym mniej swiadomym osobom, jest wazny i mozna tutaj liczyc na dzialanie Ducha Swietego. Jesli wezme pod uwage np. Francje, gdzie bierzmuje sie w mlodszym wieku (najpierw Bierzmowanie potem Pierwsza Komunia), byloby duzo do uniewaznienia. Tylko czy slusznie?

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 07 2009 15:03   
Forum

Quote by: Marianna

Jesli wezme pod uwage np. Francje, gdzie bierzmuje sie w mlodszym wieku (najpierw Bierzmowanie potem Pierwsza Komunia), byloby duzo do uniewaznienia. Tylko czy slusznie?

Naprawdę?
Po raz pierwszy o tym słyszę.
Strona Słuzby Duszpasterstwa sakramentów i Liturgii podaje wyraźnie:
Ceux qui ont été baptisés pendant la petite enfance reçoivent la confirmation lors d’une célébration propre. En France, la confirmation est normalement donnée à partir de l’âge de l’adolescence, c’est-à-dire entre 12 et 18 ans (ou plus tôt si l’évêque en décidait autrement).

Ci, ktorzy zostali ochrzczeni w dzieciństwie przystepują do bierzmowania w trakcie właściwego obrzędu. We Francji, bierzmowanie jest normalnie udzielane z chwilą osiągnięcia wieku młodzieńczego, czyli między 12 a 18 rokiem życia (lub wcześniej jeśli biskup postanowi inaczej)

Więc skad te wieści o odwróconej kolejności?

===

Cytat 
Reguly
 luty 07 2009 17:37   
Forum

Quote by: paraklet

AAAAAAAAAAAAAAAAA Reguly jeśli myślisz, że będę czytać cały stary wątek od początku to się grubo mylisz - ludzie się zmieniają na tym forum, mają inne zdania na dany temat - pozwól nam mieć nowe wątki nawet o dokładnie tej samej tematyce

Alez ja wcale tego nikomu nie bronie - przy okazji wskazuje tylko miejsca gdzie juz te same, lub podobne, zagadnienia byly omawiane... Tobie moze sie nie chciec siegac do starszych wypowiedzi, ale kogos innego moga zainteresowac starsze wypowiedzi dotyczace danego zagadnienia - czyz nie? Po za tym na tym wlasnie polega siec webu - na powiazanych ze soba odnosnikach...

nie chce Ci się osobiście wypowiadać na nowo to sobie kopiuj stare posty Razz albo napisz - moje zdanie na ten temat znajdziecie tu -> i podaj link.

I tak tez czesto robie, choc w tym konkretnie wypadku chodzi o co innego Wink

PS. A tak przy okazji - jestes tu niecaly rok... jak bedziesz dluzej tez zaczniesz zauwazac ze pewne kwestie zaczynaja sie dublowac i zamiast po raz enty mielic to samo, prosciej wskazac miejsce gdzie juz to bylo raz omawiane...

A ja chciałam spytać o sam obrzęd bierzmowania, dlaczego jest tak bardzo ważny w dalszych sakramentach? Czy to tylko wymysł KRK, czy są jakieś wzmianki na ten temat w Biblii??[/p]

Ponoc jest odnowieniem (tym razem ze swiadomym udzilem osoby poddawanej temu obrzedowi) chrztu.... ale moja opinia jako rodzimowiercy zapewne nie jest tu wiazaca Wink

===

Cytat 
Marianna
 luty 07 2009 17:50   
Forum

Wiesci o "odwroconej" kolejnosci nie spadly z nieba, tym bardziej skoro Bierzmowanie ma wiecej wspolnego z Chrztem SW. niz Eucharystia. Zajmujac sie sakramentami inicjacji wielokrotnie na prelekcjach przytaczany byl przykla Francji (i nie tylko) w odniesieniu do tych dwoch sakramentow. Nigdy nie widzialam powodow ( ze wzgledu na miejsce i osoby), by informacje te skontrolowac. Z podanej strony nie wynika jasno w jakiej kolejnosci udziela sie sakramentow, choc (po lewej stronie) wylicza sie: Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia. SZkoda, ze nie ma tam odpowiednich informacji. Chyba sie orientujesz, ze istnieje takze mozliwosc laczenia Bierzmowania i Pierwszej Komunii Sw. w jednej ceremonii.
Ciekawi mnie, czy na przestrzeni lat nie nastapily tam jakies zmiany?

Co do wieku przystepujacych do Bierzmowania, istnieja chyba rozne glosy. Z tej samej strony."Pour les jeunes, on reçoit normalement la confirmation entre 12 et 18 ans. Mais l’évêque et son équipe ont pu décider d’un âge plus précis pour recevoir la confirmation, dans tel diocèse. À moins que cela n’ait été décidé plus spécifiquement pour une paroisse, un doyenné ou un établissement scolaire, en accord avec l’évêque.

À l’expérience, chaque âge, en effet, a ses avantages et ses inconvénients, que ce soit au début de l’adolescence ou pour les 14-16 ans ou pour les plus âgés. La maturité des jeunes, leurs questions, les soubresauts qu’ils doivent affronter ne sont pas les mêmes en fonction des âges, tout comme la dynamique de croissance spirituelle."

Potwierdze jedno. W przypadku rozwoju duchowego mlodego czlowieka, roznica dwoch lat jest baaardzo duza, dlatego tez i w Polsce, jeden z biskupow ( bp.Nosol ???) proponowal podwyzszenie wieku.

P.S. Medieval Man, jesli znalazlbys cos wiecej odnosnie Francji, dasz mi znac? A moze ktos na forum ma informacje z pierwszej reki?
To co dla jednego odwrocone dla innego byc nie musi. Pozdrawiam.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 07 2009 18:29   
Forum

Quote by: reguly

Ponoc jest odnowieniem (tym razem ze swiadomym udzilem osoby poddawanej temu obrzedowi) chrztu.... ale moja opinia jako rodzimowiercy zapewne nie jest tu wiazaca Wink

akurat wątek do którego się odniosłes niewiele na ten temat mówi.

Bierzmowanie odnowieniem chrztu?
Bardzo ryzykowna koncepcja

===

Cytat 
Reguly
 luty 07 2009 18:51   
Forum

Quote by: medieval_man

Bierzmowanie odnowieniem chrztu?
Bardzo ryzykowna koncepcja

W sensie wlaczenia do wspolnoty... Nie?... a to sorry...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 07 2009 22:58   
Forum Moderator
Moderator

Czyli mam się pogodzić z tym, że mój sakrament (tak starannie wyczekany) a kogoś kto po prostu potrzebował go do bycia rodzicem chrzestnym i tak po prostu "odwalił" ten przykry obowiązek w oczach Boga - będzie równy???

Przestaję powoli wierzyć coś w te sakramenty....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,87 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty