Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 UFO
 |  Wersja do druku
Morzan
 styczeń 25 2006 08:29  (Czytany 7311 razy)  
Forum

Status: offline

Czy pismo święte wskazuje na to, że nie ma czegoś takiego jak UFO, czy biblia neguje inne życie niż to na ziemi, czy chrześcijanin powinien wierzyć w UFO?

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 25 2006 10:57   
Forum

Nigdzie w Biblii nie ma ani potwierdzenia, ani też zaprzeczenia. Ja osobiście uważam, że Bóg - jeśli taka była Jego wola - mógł stworzyćwiele cywilizacji w róznych zakątkach świata, rózniących się od siebie (jak np. sugerował już w średniowieczu Mikołaj z Kuzy). Osobiście, jako chrześcijanin, interesuję się informacjami o UFO, bo uważam, że MOŻE to być prawda, choć wcale NIE MUSI. Trzeba jednak też być bardzo ostrożnym, bo równie dobrze może to być SZATAŃSKIE ZWODZENIE. Poza tym zdarza się, że tzw. "ufonauci" pozostawiająludziom "przesłania" - często niezgodne z naukami chrześcijańskimi (np. "Grzechu nie ma, szatan nie istnieje"), prowadzącymi do nowego syestemu religijnego - new age. W literaturze ufologicznej cząsto promowane są takie teorie i zjawiska, jak reinkarnacja, chanelling ("kanałowanie" - bardziej z polskiego), medytacja z mantrami... Osobiście uważam, że w samym zainteresowaniu zjawiskiem nie ma nic złego, ale trzeba bardzo uważać. BARDZO!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 25 2006 11:27   
Forum

Jeden z hierarchow watykanskich, czlonek Kurii
watykanskiej, ksiadz, teolog Corrado Balducci
przyznal, iz kontakt pozaziemski jest realnym fenomenem.

Mozliwosc nawiazania kontaku z przedstawicielami innej
cywilizacji jest wedlug niego zgodna z rozumieniem
teologii wedlug Kosciola katolickiego.

http://www.nautilus.org.pl/article.php?articlesid=76

Chociaz gdyby taki kontakt zostal nawiazany to zapewne
znajda sie tacy, ktorzy beda twierdzili, ze kosmici
nie maja duszy wiec trzeba ich palka i do kotla

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 26 2006 10:37   
Forum

http://www.nautilus.org.pl/article.php?articlesid=105 - ciekawy tekst mojego imiennika. Ale pamiętajcie, że NAutilus publikuje też teksty o duchach, reinkarnacji i innych zjawiskach, których nie da się pogodzić z chrześcijaństwem.
Podkreślam jeszcze raz - ja osobiście jestem zwolennikiem otwartości umysłu.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 26 2006 13:22   
Forum

Quote by Marcin W:reinkarnacji i innych zjawiskach, których nie da się pogodzić z chrześcijaństwem.

W Ewangelii jest mowa o tym, ze Chrystus wyganial zle
duchy i dal kaplanom moc ich wypedzania. Jest to
potwierdzenie tego, ze duchy istnieja i przestroga, ze
moga byc dla ludzi grozne.

Ale jakie inne zjawiska miales na mysli? I dlaczego
uwazasz, ze reinkarnacji nie da sie pogodzic z
chrzescijanstwem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 styczeń 26 2006 19:49   
Forum

Czemu reinakarnacji nie da się pogodzić z chrześcijaństwem? Polecam artykuły pana Romana Zająca, biblisty KUL, dostępne w tym serwisie...

===

[img]http://f.imagehost.org/0937/Benedict.jpg[/img]

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 26 2006 20:43   
Forum

Hbr 9:27 Br „I podobnie jak człowiekowi postanowiono raz umrzeć, a potem pójść na sąd,”
Hbr 9:27 BT „A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd,”
Hbr 9:27 Bw „A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd,”

Człowiek ma jedno życie na ziemi, raz umiera.
Reinkarnacja mówi coś całkiem odmiennego, jednostka (dusza, bo wg reinkarn. to nie musi być czlowiek ) umierea, przechodzi z jednej postaci do drugiej (niższej lub wyższej) dopóki nie osiągnie doskonałości, nirwany.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 26 2006 21:14   
Forum

Quote by siloam: Czemu reinakarnacji nie da się pogodzić z chrześcijaństwem? Polecam artykuły pana Romana Zająca, biblisty KUL, dostępne w tym serwisie...

Przeczytalem ten art Zajaca i kluczowy argument jaki w
nim jest to:

"MOJA TOZSAMOSC CHRZESCIJASKA NIEWATPLIWIE WYKLUCZA
WIAREM W REINKARNACJE"

Troche malo. Liczylem na cytat z Ewangelii; slowa, nauka
Jezusa to jest argument...

Znalazlem jednak artykul polemizujacy z Zajacem.
Bardzo obszernie poruszajacy temat reinkarnacji
http://www.kosciol.pl/article.php/200411140625438

Mozna w nim przeczytac m.in cos bardzo ciekawego i
waznego:

"Biblia Nowego Testamentu również nie ma absolutnie
niczego do powiedzenia bezpośrednio na temat reinkarnacji"

LOL Jezus nic nie mowi o reinkarnacji...
Prosze wiec nie klamac, ze reinkarnacja jest sprzeczna
z chrzescijanizmem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 26 2006 22:06   
Forum

Quote by coso:W Ewangelii jest mowa o tym, ze Chrystus wyganial zle
duchy i dal kaplanom moc ich wypedzania. Jest to
potwierdzenie tego, ze duchy istnieja i przestroga, ze
moga byc dla ludzi grozne.

Nie o takie duchy chodzu, ale o duchy zmarłych", z którymi rzekomo można sięporozumieć i które odwiedzają ten świat.

Quote by coso:Ale jakie inne zjawiska miales na mysli? I dlaczego
uwazasz, ze reinkarnacji nie da sie pogodzic z
chrzescijanstwem?

1. Zjawisk tych jest za dużo, żeby je wszystkie wymieniać.
2. Reinkarnacji nie można pogodzić z chrześcijaństwem, bo Biblia mówi wyraźnie to, co już zacytowano (Matija).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 26 2006 22:14   
Forum

Quote by coso:Troche malo. Liczylem na cytat z Ewangelii; slowa, nauka
Jezusa to jest argument...

Matija podał właściwe cytaty.

Quote by coso:
Znalazlem jednak artykul polemizujacy z Zajacem.
Bardzo obszernie poruszajacy temat reinkarnacji

Autor jest gnostykiem. Nie jest teologiem. Tekst prezentuje wyłacznie jego poglądy.

Quote by coso:Mozna w nim przeczytac m.in cos bardzo ciekawego i
waznego:

"Biblia Nowego Testamentu również nie ma absolutnie
niczego do powiedzenia bezpośrednio na temat reinkarnacji"

Faktycznie - nie ma tam ani słowa o reinkarnacji, ale jest o tym, że tylko raz człowiekowi dane żyć. Reinkarnacja to kłamstwo. Albo ktoś uznaje reinkarnację, albo zbawienie. Jeśli reinkarnacja jest faktem, to odkupieńcza misja Chrystusa jest zbędna. A Jezus przyszedł, umarł za nas i zmartwychwstał. Nie można wierzyć Chrystusiwi i uznwać reinkarnację - ludzką teorię samozbawienia. Bo reinkarnacja to stopniowe samozbawianie - dążenie do mitycznej nirwany. Śmiem twierdzić, że osoba wierzaca w reinkarnację zdradza Boga, porzuca chrześcijaństwo na rzecz błędnych nauk.

Quote by coso:LOL Jezus nic nie mowi o reinkarnacji...
Prosze wiec nie klamac, ze reinkarnacja jest sprzeczna
z chrzescijanizmem

Jezus nie mówi nic o reinkarnacji, bo nie miałoby to sensu w środowisku żydowskim, gdzie nikt w takie brednie nie wierzył. O wielu innych rzeczach też nie mówił. Uprzejmie proszę nie zarzucać kłamstwa osobom mówiącym prawdę przeciw kłamstwu (reinkarnacja jest kłamstwem, bo przeciw niej świadczy Biblia).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 26 2006 22:42   
Forum

Mt 5:17 BT "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić."

Więc jeśli w ST pisze 'abcd' a w NT tylko 'AB', to znaczy ze 'cd' się nie liczy? Powyższy cytat temu zaprzecza, więc nie rozumiem dlaczego dla niektórych ST nie ma znaczenia, nie jest wystarczający.

Bóg dał ludziom ST, jednak przecenił czlowieka, bo to najbardziej leniwe ze stworzeń używa tylko 1/3 swojego mózgu, i niewielu zrozumiało Słowo Boże.
Dlatego Bóg musial posłać Jezusa, który jak małym dzieciom tłumaczył znaczenie i rolę miłości w Słowie Bozym, które pośród symboli, przenośni, słowem bogactwa literackiego ST nie zostały zrozumiane.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 27 2006 17:14   
Forum

Quote by Marcin W:
Faktycznie - nie ma tam ani słowa o reinkarnacji, ale jest o tym, że tylko raz człowiekowi dane żyć. Reinkarnacja to kłamstwo. Albo ktoś uznaje reinkarnację, albo zbawienie. Jeśli reinkarnacja jest faktem, to odkupieńcza misja Chrystusa jest zbędna. A Jezus przyszedł, umarł za nas i zmartwychwstał. Nie można wierzyć Chrystusiwi i uznwać reinkarnację - ludzką teorię samozbawienia. Bo reinkarnacja to stopniowe samozbawianie - dążenie do mitycznej nirwany. Śmiem twierdzić, że osoba wierzaca w reinkarnację zdradza Boga, porzuca chrześcijaństwo na rzecz błędnych nauk.

Jezus nie mówi nic o reinkarnacji, bo nie miałoby to sensu w środowisku żydowskim, gdzie nikt w takie brednie nie wierzył. O wielu innych rzeczach też nie mówił. Uprzejmie proszę nie zarzucać kłamstwa osobom mówiącym prawdę przeciw kłamstwu (reinkarnacja jest kłamstwem, bo przeciw niej świadczy Biblia).

Chrześcijaństwo powstało jako wynik działalności Jezusa,
jego nauczania i czynów.Od początku stanowiło to główny
motyw działania pierwszych chrześcijan.

Za natchnione uważa się tylko ewangelie.

Natomiast cytaty podane przez Matija pochodzą z listu
napisanego nie wiadomo przez kogo i nie wiadomo
kiedy.

List ten został włączony do kanonu ksiąg Nowego
Testamentu dopiero pod koniec IV wieku.

Problem autorstwa Listu do Hebrajczyków nie został
pozytywnie rozwiązany; wiadomo tylko,że nie jest on
dziełem Pawła.
- cytat za www.opoka.org.pl

Chrześcijanina obowiązują nauki Jezusa spisane w
ewangeliach. Nie można wszystkiego co się komu spodoba
uzawać za Jego naukę. Takie postępowanie jest głupie i
nieroztropne.

Wyraziłeś swój pogląd na reinkarnację. Masz do niego
prawo. Ja nie jestem ani przeciwnikiem ani zwolennikiem
reinkarnacji. Zwracam tylko uwagę na fakt, że
reinkarnacja nie jest sprzeczna z nauką Jezusa i co za
tym idzie chrześcijańtwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 27 2006 17:33   
Forum

Reinkarnacja jest sprzeczna z chrześcijaństwem, bo reinkarnacja ma na celu samozbawienie człowieka. jeśli reinkarnacja jest faktem, to Syn Boży to chyba jakiś idiota jest, skoro dał się zabić bez celu. Człowieku! Nie znasz podstawowych faktów dotyczących teorii reinkarnacji, a udajesz mądrego. Co się zaś tyczy Biblii chrześcijanie uważają, że jest w całości natchniona. Takie jest przekonanie chrześcijaństwa. Jakie jest chrześcijanizmu, to ja do końca nie wiem, bo ja jestem zakorzeniony w chrześcijaństwie, a nie w jakimś chrześcijanizmie.

Co się tyczy listu - nawet zdania lingwistów w tej kwestii są podzielone. Jednak nawet jeśli nie ten autor i nie ten dokłądnie czas, to faktem jest, że odzwierciedla on poglądy pierwotnych chrześcijan, a więc poglądy biorące się z czasów apostolskich.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 27 2006 18:17   
Forum

Quote by Marcin W:reinkarnacja ma na celu samozbawienie człowieka.

W encyklopedii PWN i Wikipedii nie ma ani słowa o
jakimś samozbawieniu.

Jeśli to samozbawienie w reinkarnacji nie jest twoim
wymysłem to możesz podać źródło na którym się opierasz?

Quote by Marcin W:
Co się zaś tyczy Biblii chrześcijanie uważają, że jest w całości natchniona. Takie jest przekonanie chrześcijaństwa.

"Współczesne kościoły chrześcijańskie za natchnione
uznają Ewangelię spisaną przez 4 autorów:

Ewangelia Mateusza
Ewangelia Marka
Ewangelia Łukasza
Ewangelia Jana"

Więc co właściwie rozumiesz pod pojęciem natchnione?
Że cała Biblia była dyktowana przez Boga?

PS. literówki poprawiłem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 27 2006 19:34   
Forum

Natomiast cytaty podane przez Matija pochodzą z listu napisanego nie wiadomo przez kogo i nie wiadomo
kiedy.

List ten jest cytowany przez Klemensa z Rzymu (ok. 95 r. po Chr.) Powstał przypuszczalnie okolo. roku 80.
Powstał prawdopodobnie w Italii. Autor choć jest nieznany to badacze zaliczają go do 2 generacji chrześcijan, co przemawia za zgodnością treści z poglądami pierwszych chrześcijan. Poza tym jest to LIST, a nie ulotka propagandowa jakiejś sekty "spoza" , więc nie wiem czemu doszukiwać się dziury w całym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 27 2006 21:02   
Forum

Quote by Matija:
List ten jest cytowany przez Klemensa z Rzymu (ok. 95 r. po Chr.) Powstał przypuszczalnie okolo. roku 80.
Powstał prawdopodobnie w Italii. Autor choć jest nieznany to badacze zaliczają go do 2 generacji chrześcijan, co przemawia za zgodnością treści z poglądami pierwszych chrześcijan. Poza tym jest to LIST, a nie ulotka propagandowa jakiejś sekty "spoza" , więc nie wiem czemu doszukiwać się dziury w całym.

niewiadomo_kto_niewiadomo_kiedy a Jezus lub
ktos_kiedys_powiedzial a Jezus powiedzial to istotna
różnica.

Pismo Święte nie jest śmietnikiem do którego każdy może
wrzucać swoje imaginacje.

Chodzi o prawdę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 28 2006 09:44   
Forum

Quote by coso:
Quote by Marcin W:reinkarnacja ma na celu samozbawienie człowieka.

W encyklopedii PWN i Wikipedii nie ma ani słowa o
jakimś samozbawieniu.

Jeśli to samozbawienie w reinkarnacji nie jest twoim
wymysłem to możesz podać źródło na którym się opierasz?

Nie znasz podstaw teorii, której bronisz. Nie znasz materiałów na ten temat. ZAjrzyj do mądrych książke, poczytaj. Jest trochę książek o fałszu reinkarnacji - w każdej katolickiej księgarni czy parafialnej biblioyeczce coś znajdziesz. Starczy ruszyć tyłek. Więc wysil się trochę zamiast pisać brednie.

Quote by coso:
Quote by Marcin W:
Co się zaś tyczy Biblii chrześcijanie uważają, że jest w całości natchniona. Takie jest przekonanie chrześcijaństwa.

"Współczesne kościoły chrześcijańskie za natchnione
uznają Ewangelię spisaną przez 4 autorów:

Ewangelia Mateusza
Ewangelia Marka
Ewangelia Łukasza
Ewangelia Jana"

Więc co właściwie rozumiesz pod pojęciem natchnione?
Że cała Biblia była dyktowana przez Boga?

PS. literówki poprawiłem

Nie znam takiego Kościoła co za natchnione uznawałby tylko Ewangelie. Fałsz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 28 2006 09:50   
Forum

Quote by coso: niewiadomo_kto_niewiadomo_kiedy a Jezus lub
różnica.

A co ty wiesz o piśmiennictwie tamtych czasów? Jakbyś miał wiedzę, to wiedział byś jak trudno ustalić autorów, wiedziałbyś jakie były mechanizmy, że np. jeden autor podpisywał się np. jako ktoś drugi, znany - nie żeby tworzyć faksyfikat, ale przez wzgląd na ogromny szacunek dla tej osoby.

Druga rzecz - pamiętaj, że wczesne gminy chrześcijańskie żyły wiernie wedle ewangelii, zanim pojawiły się pierwsze poważne wupaczenia mineło trochę czasu. nauki z tego listu można więc uznać za wiarygodne.

Poza tym wyłożyłem Ci już krótko a zwięźle, że kłamstwo reinkarnacji przeczy prawdzie chrześcijańskiej, bo czyni niepotrzebną misję Chrystusa.

Quote by coso: Pismo Święte nie jest śmietnikiem do którego każdy może
wrzucać swoje imaginacje.

Chodzi o prawdę.

Wiara chrześcijańska nie jest smietnikiem, do którego można wrzucać swoje imaginacje. Nie można wiary chrześcijańskiej mieszać z medytacjami wschodu, reinkarnacją, "uzdrawianiem energiami", wróżbiiarstwem, itp. Bo to jest pogaństwo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 28 2006 14:04   
Forum

niewiadomo_kto_niewiadomo_kiedy a Jezus lub
różnica.

Chodzi o prawdę.

Czy lata 80 I w.n.e to jest mało, dla dokumentu powstałego 2 tys. lat temu??
W takim razie podaj datę powstania wszystkich 4 ewangelii z dokładnościa do jednostek, bo liczba dziesiatek jest niewystarczajaca dla Ciebie, aby uznawać ją za prawdziwą.

Pismo Święte nie jest śmietnikiem do którego każdy może wrzucać swoje imaginacje.

I jednoczesnie powaga tego dokumentu wymaga aby nie odrzucać jego częsci, nie wycinać, oddzielac.
List ten pisany był przez ucznia przesiąkniętego świeżo powstałą religią, cały czas pod wrażeniem wypadków ktore działy się w latach 30. Człowiek który bardzo mozliwe rozmawiał, żył z tymi którzy Jezusa na własne oczy widzieli, którzy go słyszeli, lub nawet byli przez Niego uzdrowieni...wczytaj się w tekst tego listu, i porównaj ze słowami Jezusa. To jest ta nauka.
Następnie przeczytaj jakiś traktat propagujacy reinkarnację i porównaj z nauką Jezusa.
Niemożliwe żebyś nie widział różnic i sprzeczności.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 28 2006 15:12   
Forum

Specjalnie dla Ciebie wyszukałem dwie ksiazki:
Battista Mondin "Preegzystencja, nieśmiertelnosć, reinkarnacja" (WAM, 1996)
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, bp Christoph Schonborn OP bp Hanms Ludvig Martensen "Kościół a reinkarnacja".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 styczeń 28 2006 16:48   
Forum

Jak to zwykle na tym forum bywa, z jednego tematu powstało kilka innych
Co do UFO, przychodzą mi na myśl tylko zielone ludziki, pewnie skutek stereotypowego myślenia, cóż - kto wie, może Bóg stworzył jakieś nieznane nam obszary i postaci, tylko ja osobiście jakoś nie mogę w to uwierzyć. Może też dlatego, że czuję się bezpieczniej, nie mając świadomości obecności jakiś nieznanych tworów
Co się tyczy reinkarnacji, znalazłam kiedyś artykuł o nazwie "Reinkarnacja - genialne kłamstwo szatana", jeśli o mnie chodzi to tytuł oddaje mój pogląd na ten temat. Życie jest jedno, i sama osobiście wierzę w to, że rodzimy się raz, umieramy raz, a potem to już wieczność, wieczność, wieczność.
W mojej opinii w przeciwnym wypadku stracilibyśmy wyjątkowość i niepowtarzalność, jaką posiadamy jako stworzeni przez Boga ludzie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 28 2006 22:04   
Forum

Quote by Matija:Czy lata 80 I w.n.e to jest mało, dla dokumentu powstałego 2 tys. lat temu??

Dobrze. Wiec tekst ten zostal napisany ok. 50 lat po smierci Jezusa.

Quote by Matija:wczytaj się w tekst tego listu, i porównaj ze słowami Jezusa. To jest ta nauka.

Wlasnie. Czyja to jest nauka?

Biblisci stwierdzili jednoznacznie, iz autorem tego tekstu jest Niewiadomo_Kto.

Czy chrzescijanina obowiazuja nauki Jezusa czy Niewiadomo_Kogo?

Marcin W.

Napisales, ze w srodowisku zydowskim nikt w reinkarnacje nie wierzyl.

Tymczasem rabin Shraga Simmons z Jerozolimy na pytanie o wiare w reinkarnacje wsrod zydow
odpowiedzial: "Idea transmigracji dusz (po hebrajsku: "gilgul ha'ne'shamot") jest dobrze
znana w religii zydowskiej i to od czasow antycznych."

http://judaism.about.com/library/3_askrabbi_o/bl_simmons_reincarnation.htm

Napisales rowniez, ze Encyklopedia PWN pisze bzdury na temat reinkarnacji.

Wiec jak to jest "ekspercie" Marcinie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 28 2006 22:57   
Forum

Quote by Pietrucha: Jak to zwykle na tym forum bywa, z jednego tematu powstało kilka innych
Co do UFO, przychodzą mi na myśl tylko zielone ludziki,

Ufoludki sa szare. Mowi sie przeciez szaraki a nie zielonaki

Quote by Pietrucha: Co się tyczy reinkarnacji, znalazłam kiedyś artykuł o nazwie "Reinkarnacja - genialne kłamstwo szatana", jeśli o mnie chodzi to tytuł oddaje mój pogląd na ten temat. Życie jest jedno, i sama osobiście wierzę w to, że rodzimy się raz, umieramy raz, a potem to już wieczność, wieczność, wieczność.
W mojej opinii w przeciwnym wypadku stracilibyśmy wyjątkowość i niepowtarzalność, jaką posiadamy jako stworzeni przez Boga ludzie.

Nie jestem znawca tematu reinkarnacji. Jednak z tego co
widze na podst. Encyklopedii PWN, Wikipedii i komentarza
do art. www.kosciol.pl/article.php/200411140625438

REINKARNACJA, metempsychoza, transmigracja, oznacza po
prostu odradzanie sie duszy. Wedrowke dusz przez kolejne
wcielenia. Koncepcja reinkarnacji jest skladnikiem
wierzen eschatologicznych wielu religii m.in judaizmu,
hinduizmu, orfikow, pitagorejczykow, w platonizmie,
gnostycyzmie, kabalistyce, teozofii, antropozofii.

Natomiast zbawienie jest odzielnym terminem i nie
mozna go wiazac bezposrednio z reinkarnacja.

"W ksiazkach tlumaczonych z sanskrytu bedacych
prezentacja jednej z tradycji religijnych hinduizmu
jest mnostwo stwierdzen o lasce guru, lasce innych
wielbicieli Boga czy wreszcie lasce samego
Najwyzszego bez ktorej to osiagniecie ostatecznego
zbawienia nie jest mozliwe."

Jak macie jakies ciekawe informacje na ten temat to
dajcie. Chetnie poczytam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 styczeń 29 2006 00:24   
Forum

eschatologia ogół poglądów na temat ostatecznych (pośmiertnych) losów jednostki ludzkiej i (końca) świata.

Etym. - gr. éschatos 'ostatni'; zob. log-; -log.

Za słownikiem Kopalińskiego Online.

Czyli jest to pogląd na temat ostatecznych losów człowieka, czyli nie tylko śmierci, ale zbawienia lub potępienia. Odwołuje się do rzeczy ostatecznych tj śmierć, sąd Boży, niebo, albo piekło. Gdzie Ty to widzisz w reinkarnacji? Z resztą Ewangelia mówi sama za siebie

Bogacz i ubogi Łazarz

19 Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. 20 U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. 21 Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. 22 Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. 23 Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. 24 I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". 25 Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. 26 A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać". 27 Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". 29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" 30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". 31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"»1

Nie można przejść ze świata umarłych do świata żywych. Na to wskazują słowa: "26 A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 29 2006 00:30   
Forum

Quote by coso:
Wlasnie. Czyja to jest nauka? Biblisci stwierdzili jednoznacznie, iz autorem tego tekstu jest Niewiadomo_Kto. Czy chrzescijanina obowiazuja nauki Jezusa czy Niewiadomo_Kogo?

Chrześcijanina obowiązuje całość Biblii

Quote by coso:Marcin W.

Napisales, ze w srodowisku zydowskim nikt w reinkarnacje nie wierzyl.

Tymczasem rabin Shraga Simmons z Jerozolimy na pytanie o wiare w reinkarnacje wsrod zydow
odpowiedzial: "Idea transmigracji dusz (po hebrajsku: "gilgul ha'ne'shamot") jest dobrze
znana w religii zydowskiej i to od czasow antycznych."

http://judaism.about.com/library/3_askrabbi_o/bl_simmons_reincarnation.htm

Napisales rowniez, ze Encyklopedia PWN pisze bzdury na temat reinkarnacji.

Wiec jak to jest "ekspercie" Marcinie?

Dziwnym zbiegiem okolicznosci nie zachowaly się zadne ślady, żeby Żydzi wierzyli w reinkarnację. W każdym razie nie ma ich w Biblii. Widocznie rabin oparł się na "prawdach" pozabiblijnych.Przede wszystkim jednak ja pisałem o pierwszych chrześcijanach, a nie o Żydach - to nie to samo.

Co do Encyklopedii - encyklopedia podaje krótkie definicje. Tylko głupiec (mam nadzieję, że nim nie jesteś) może zakłądać, że wyczerpują one temat. Od tego sa poważne publikacje, z kyórych dwie podałem.

Ekspertem nie jestem, ale o new age wiem na tyle dużo, żeby stwierdzić, że jest to zwodzenie szatańskie.

-----

Odpowiedziałem już wcześniej, ale chyba coś nie styknęło na łączach i nie zapisało mojej odpowiedzi na forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 styczeń 29 2006 00:37   
Forum

coso

I podważasz nachnienie autorów Pisma. Słuchaj, nie wiemy czy to co jest w Ewangeliach powiedział Jezus. Nie wiemy, ale wierzymy. Sprawa wiedzy jest różna od wiary. Usiłujesz ją podważyć, ale to z założenia nie może się udać. Wiara jest a priori, wrodzona, nie sprawdzalna i nie weryfikowalna naukowo. Nie można też powiedzieć, że Pan Jezus tego co jest w Ewangeliach nie czynił, bo tego też nie wiemy, ale wierzymy, że tak.

Sugerują,że List św.Pawła, nie ma warości dla wiary zaprzeczasz temu: Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Bóg jesli coś mu nie pasuje może zniwelować "kiwnieciem palca". Chyba, ze w Jego istnienie też wątpisz....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 29 2006 00:38   
Forum

Quote by coso:Nie jestem znawca tematu reinkarnacji.

To dlaczego z uporem pozujesz na znawcę? Dlaczego bronisz teorii, o której nie masz pojęcia?

Quote by coso:
Jednak z tego co
widze na podst. Encyklopedii PWN, Wikipedii i komentarza
do art. www.kosciol.pl/article.php/200411140625438

Czyżby autorzy tych ioracowań byli nieomylni?

Quote by coso:REINKARNACJA, metempsychoza, transmigracja, oznacza po
prostu odradzanie sie duszy. Wedrowke dusz przez kolejne
wcielenia. Koncepcja reinkarnacji jest skladnikiem
wierzen eschatologicznych wielu religii m.in judaizmu,
hinduizmu, orfikow, pitagorejczykow, w platonizmie,
gnostycyzmie, kabalistyce, teozofii, antropozofii.

Natomiast zbawienie jest odzielnym terminem i nie
mozna go wiazac bezposrednio z reinkarnacja.

Najpierw poznaj dokładnie fakty związane z teorią reinkarnacji, a dopiero potem pisz... Ja na twoimmiejscu nie ryzykowałbym takiego wypowiadania się na temat, którego nie znam, bo bałbym się, że wyjdę na głupca.

Quote by coso: "W ksiazkach tlumaczonych z sanskrytu bedacych
prezentacja jednej z tradycji religijnych hinduizmu
jest mnostwo stwierdzen o lasce guru, lasce innych
wielbicieli Boga czy wreszcie lasce samego
Najwyzszego bez ktorej to osiagniecie ostatecznego
zbawienia nie jest mozliwe."

Chrześcijanin w takie brednie nie wierzy - chrześcijanin wierzy swemu Bogu, a nie temy, co wykładają obce i fałszywe religie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 29 2006 00:40   
Forum

Quote by siloam: I podważasz nachnienie autorów Pisma.

A posłuch daje, niestety, pismom pogan.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 styczeń 29 2006 12:15   
Forum

A ja zainteresowanym tematyką UFO polecam dwie książki: Maria Doria Russell "Wróbel" oraz kontunuacja "Dzieci Boga".
Obie w bibliotekach są na półkach "S-F" a dla mnie to dzieła teologiczne niemal Jest to historia jezuickiej wyprawy na inną planetę i podobno jezuici bardzo tę historie polubili... Wcale nie jest ortodoksyjnie katolicka, wręcz przeciwnie, "zbuntowana i antywatykańska" Za to kwestia "innych dzieci Boga" oraz bycia "wróblem" w Jego garści są tak przedstawione, ze nawet mój mąż, zagorzały przeciwnik s/f, stwierdził, że ta lektura "odświeżyła" jego relację z Bogiem, dała do myślenia, no i w końcu kupił je do domowej biblioteczki

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 styczeń 30 2006 15:27   
Forum

Quote by siloam:
eschatologia ogół poglądów na temat ostatecznych (pośmiertnych) losów jednostki ludzkiej i (końca) świata.

Etym. - gr. éschatos 'ostatni'; zob. log-; -log.

Za słownikiem Kopalińskiego Online.

Czyli jest to pogląd na temat ostatecznych losów człowieka, czyli nie tylko śmierci, ale zbawienia lub potępienia. Odwołuje się do rzeczy ostatecznych tj śmierć, sąd Boży, niebo, albo piekło. Gdzie Ty to widzisz w reinkarnacji?

Napisalem: "Koncepcja reinkarnacji jest skladnikiem
wierzen eschatologicznych wielu religii". Zwroc uwage
na "jest skladnikiem".

"reinkarnacja jest skladnikiem wierzen eschatologicznych"
nie oznacza, ze "reinkarnacja jest eschatologia".

Podobnie "woda jest skladnikiem wina" nie oznacza, ze
woda jest winem.

Quote by siloam:
Nie można przejść ze świata umarłych do świata żywych. Na to wskazują słowa: "26 A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać".

Pojecie metempsychozy, transmigracji, odradzania sie,
nie jest tozsame z chodzeniem sobie, doslownie, z nieba
do piekla, w te i we wte tak jak prosil o to Bogacz.
"Poslij Lazarza; niech koniec swego palca umoczy w
wodzie i ochlodzi moj jezyk, bo strasznie cierpie w tym
plomieniu"

W ogole przypowiesci biblijnych nie nalezy odczytywac
doslownie bo mozna popasc w absurdy. Na przyklad w
przypowiesci o Bogaczu i Lazarzu, nie ma mowy aby Bogacz
popelnil jakis szczegolny grzech. Odczytujac ja
doslownie dojdziemy do wniosku, ze kazdy bogacz idzie
do piekla. Z kolei "Umarl zebrak, i aniolowie zaniesli
go na lono Abrahama." nie oznacza przeciez, ze aniolowie
polozyli zebraka na brzuchu Abrahama.

Quote by siloam:
I podważasz nachnienie autorów Pisma. Słuchaj, nie wiemy czy to co jest w Ewangeliach powiedział Jezus. Nie wiemy, ale wierzymy. Sprawa wiedzy jest różna od wiary. Usiłujesz ją podważyć, ale to z założenia nie może się udać. Wiara jest a priori, wrodzona, nie sprawdzalna i nie weryfikowalna naukowo. Nie można też powiedzieć, że Pan Jezus tego co jest w Ewangeliach nie czynił, bo tego też nie wiemy, ale wierzymy, że tak.

Sugerują,że List św.Pawła, nie ma warości dla wiary zaprzeczasz temu: Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Bóg jesli coś mu nie pasuje może zniwelować "kiwnieciem palca". Chyba, ze w Jego istnienie też wątpisz....

Nie podwazam niczyjego natchnienia tylko zwrocilem uwage
ze utwor na ktory sie powolujecie nie jest autorstwa sw. Pawla.

Bycie Chrzescijaninem nie oznacza, ze mozna negowac fakty.

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/do_hbr_01.html#m1

"Problem autorstwa Listu do Hebrajczykow nie zostal
pozytywnie rozwiazany; wiadomo tylko, ze nie jest on
dzielem Pawla.
"

List do Hebrajczykow jest wartosciowym, madrym utworem. Nie ma on jednak znaczenia nadrzednego wobec Ewangelii.

Po drugie. Wyjete przez was z tego listu cytaty nie sa
sprzeczne z reinkarnacja.

"Pod zdaniem zas z listu do Hebrajczykow, obojetnie
kto go napisal, ze "Postanowione ludziom raz umrzec, a
potem sad" (Heb 9;27) podpisac moglby sie rownie dobrze
kazdy hinduista, gdyz w jego rozumieniu kolejne
wcielenie jest wlasnie swego rodzaju "wyrokiem". A kazde
cialo umiera istotnie tylko jeden raz."

Quote by Marcin W:
Chrześcijanina obowiązuje całość Biblii

Ksiega Powtorzonego Prawa rowniez?

Quote by Marcin W:
rabin oparł się na "prawdach" pozabiblijnych.

Zauwazylem, ze boisz sie Encyklopedii PWN jak diabel
wody swieconej. Czy nie uznajesz rowniez wiedzy
historycznej?

Moim skromnym zdaniem encyklopedie i podreczniki nie sa
dzielem szatana i pogonow i mozna do nich siegac bez
obaw

Quote by Marcin W:
"Jezus nie mówi nic o reinkarnacji, bo nie miałoby to sensu w środowisku żydowskim, gdzie nikt w takie brednie nie wierzył."
"ja pisałem o pierwszych chrześcijanach, a nie o Żydach"

Przeczysz sam sobie.

Quote by Marcin W:
Co do Encyklopedii - encyklopedia podaje krótkie definicje. Tylko głupiec (mam nadzieję, że nim nie jesteś) może zakłądać, że wyczerpują one temat. Od tego sa poważne publikacje, z kyórych dwie podałem.

Twierdziles, ze reinkarnacja jest tozsama z
samozbawieniem. Wiec siegnalem po Encyklopedie PWN i
latwo wykazalem, ze jestes ignorantem w temacie

Wiec po pierwsze. Reinkarnacja i zbawienie to dwa osobne pojecia.

REINKARNACJA
http://encyklopedia.pwn.pl/62656_1.html
Odradzanie się duszy zmarłego człowieka w innym ciele,
wędrówka dusz przez kolejne wcielenia...

ZBAWIENIE
http://encyklopedia.pwn.pl/83257_1.html
termin rel. oznaczajacy ratunek przynoszony czlowiekowi
przez bostwo...

Na przyklad w Hinduizmie bedzie to wybawienie z kregu zywotow.

Po drugie. Wierze w reinkarnacje moze towarzyszyc wiara
w zbawienie przez Boga.

http://encyklopedia.pwn.pl/28437_1.html

"wyzwolenie czlowieka z kregu zywotow dokonuje sie
wielorako: prowadzi do niego wlasciwy czyn, poznanie lub
laska otrzymana dzieki miłosci do Boga."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,45 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat