Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Inne wyznanie
 |  Wersja do druku
macli
 styczeń 26 2006 18:32   
Forum

Status: offline

Quote by mateuszwroc:
Quote by macli:W Polsce jest 89% (z groszem) katolikow.
Oczywiscie wg rejestracji.

W Polsce katolicy to 94.34% społeczeństwa.

A ja pytam - skąd te numerki?
Bo ja wezmę np. Rocznik Statystyczny GUS z 2004 roku, i na stronie 108 mam liczbe ludnosci Polski - 38191000 ludzi.
Potem spogladam na strone 130 i widze liczbe wiernych KRK - 34294521 osób. Udaję, że nie wiem, że liczba ta zawiera też wszystkich, którzy po przeniesieniu się do innego Kościoła czy związku wyznaniowego nie wypisali się z KRK oraz tych, którzy wogóle mają religię gdzieś.
Pisząc wyżej "katolików" miałem na myśli tylko rzymskich, ale niech tam - dodaję greckich - 82000, dalej dodaje ormian 3000 i neounitów 195.
Razem katolików jest 34379716.
Dzielę przez liczbę ludności i mnożę przez 100%.
Otrzymuję 90,02% ludności.
(Samych rzymskich jest 89,79%)

Pytam jeszcze raz - skąd te Twoje numerki???

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 26 2006 20:55   
Forum

Quote by Leah: Chcialam poznać wasz punkt widzenia,czy dla Was jest to problem gdy wasza dziewczyna/chłopak jest innego wyznania? czy skreślacie juz taką osobę?

Otóż Leah: wydaje mi się, że dobrym i wypróbowanym sposobem jest spojrzenie jak to się ma w praktyce czyli w życiu.
A w życiu najczęściej takie związki nie okazały się zbyt szczęśliwe. Oczywiście nie znaczy że są one zawsze nieszczęśliwe, gdyż wg mnie ważniejszy jest człowiek z jego osobowością niż religia. Ale po co wyważać często już otwarte drzwi. Ciekawe świadectwo złożyła wcześniej allygator.
Pozdrawiam Panią.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 21:04   
Forum

Wiesz,zastanawia mnie coś,jeszcze nikt NIGDY w życiu nikt nie pomylił mnie z mężczyzną,a tu proszę.

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 26 2006 21:14   
Forum Moderator
Moderator

Teraz, gdy zmieniłaś obrazek, pomylić będzie trudniej
Imię Leah jest egzotyczne dla większości z nas i pewnie w pierwszej chwili z Lech kojarzone.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 21:16   
Forum

Ojej jak mogłeś

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 styczeń 26 2006 21:29   
Forum

Rafi, racz mówić za siebie...
Znalazłam wprawdzie kiedyś zbiór bajek Estońskich w którch występowało męskie imię "Mart", choć wydało mi się to mało prawdopodobne...

Leah, czy Twoje imię coś oznacza?

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 21:53   
Forum

Wiecie z moim imieniem jest trochę dziwna sprawa,moje żydowskie imię brzmi Leah córka Abrahama i Sary.Jego etymologia jest niezrozumiała,różne źródła podają co innego,ale ogólnie znaczy humanizm, idealizm, opiekunka, macierzyństwo.Takie ma znaczenie,sporo tego.
Natomaist mam też polskie imię z racji tego że mieszkamy w Polsce zresztą o tych komplikacjach przy innej okazji ale muszę Wam powiedzieć że mało osób znajomych,rodzina,przyjaciele sie tak do mnie zwraca,chociaż świadomie rodzice dali mi hebrajskie imię jakie jest Magdalena.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 26 2006 22:17   
Forum

Ja pisząc pierwwszy post też pomyliłem się, myślałem że pisze do faceta. Dopiero gdy zauważyłem czasownik odmieniony w rodzaju zeńskim, złapałem to.
Dla Polaka imię Leah naprawdę ma raczej brzmienie męskie, lub przynajmniej bezrodzajowe.
Raz też się tak pomyliłem z Sinduriel.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 22:48   
Forum

zależy jak ktoś to mwymawia (lea po prostu) ma kobiece brzmienie,nie wiem jak dla kogo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 26 2006 22:55   
Forum

Jeśli Lea to rzeczywiście kobiece

Ja próbowałem Le'h lub Liah

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 22:57   
Forum

h jest nieme,zmienię w opisie na Lea

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 26 2006 23:00   
Forum

nie! choć moga wystąpic pewne trudności z wymówieniem, to lepiej wygląda Leah :]

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 styczeń 27 2006 09:58   
Forum

Nie zmieniaj! Co prawda Lea i Leah to jak Sara i Sarah, ale napisane "Lea" skojarzy się od razu z "gorszą" (proszę zauważyć "" !!!!! chodzi mi o mniej kochaną) żoną Jakuba. W polskich Bibliach o ile dobrze kojarzę imię to pisane jest najczęściej bez "h". Osobiście nic nie mam do Lei, była Bożą kobietą, matką narodu, ale w małżeństwie, mimo urodzenia 6 synów i córki, chyba nie najszczęśliwszą. A Tobie chodzi przecież o swoje, także doczesne, szczęście, prawda? Od razu wyjaśniam, że nie wierzę w jakieś "fatum" związane z imieniem, chodzi mi jedynie o możliwe skojarzenia...
pozdrawiam

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 27 2006 15:33   
Forum

Ominełam Twoje pytanie dot.Jezusa.A oto odpowiedź która pasuję do tego tematu właśnie jak odnosi się judaizm do osoby J.Chrystusa.
I.Judaizm nie poświęca postaci Jezusa prawie żadnej uwagi.

Natomiast warte prześledzenia wydają się najważniejsze różnice w poglądach głoszonych przez Jezusa (tak, jak je przedstawia Nowy Testament) wobec poglądów judaizmu.

Jezus reprezentował poglady rabinicznego judaizmu silnie nacechowane wrażliwością etyczną. Nie wydaje się, aby jego zamiarem było tworzenie nowego odłamu judaizmu, a tym bardziej nowej religii, skoro stwierdził: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim." (Mat. 5:17:19).

Jednak w jego poglądach znajdowały się takie, które zasadniczo odbiegały od podstaw judaizmu.

Oto one:

"Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów" (Mat. 9:6). Jak już wspominaliśmy kilkakrotnie według judaizmu nawet Bóg nie przebacza wszystkich grzechów. Odpuszcza tylko grzechy popełnione wobec Niego, co stwierdza Miszna wyraźnie w Joma 8:9.

"Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić" (Mat. 11:27) - ten pogląd, że do Boga można przyjść tylko przez Jezusa, stoi w opozycji do twierdzenia judaizmu, że każdy człowiek ma bezpośredni dostęp do Boga "Bliski jest Pan wszystkim, którzy go wzywają, wszystkim, którzy go wzywają w prawdzie" (Psalmy 145:18). Konsekwencją tego stwierdzenia Jezusa jest przeświadczenie wielu chrześcijan, że wiara w Jezusa jest konieczna do zbawienia. Judaizm uważa, że nie jest konieczne bycie Żydem, aby dostąpić udziału w "świecie, który ma nadejść"

"A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi" (Mat. 5:39) i "A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują" (Mat. 5:44). Judaizm ma radykalnie inne podejście do problemu zła. Uważa, że złu powinno się przeciwstawiać z całą siłą. Mojżesz widząc nadzorcę niewolników znęcającego się nad jednym z nich, stanął w jego obronie i zabił oprawcę (Ks. Wyjścia 2:12)

Pozostałe różnice pomiędzy chrześcijanstwem a judaizmem, łącznie z takimi zagadnieniami jak akceptacja Jezusa jako Mesjasza, Powtórne Przyjście, grzech pierworodny, odkupienie grzechów ludzkości przez śmierć Jezusa, nie dotyczą już jego poglądów, ale dogmatów, jakie zostały sformułowane po jego śmierci przez teologa żydowskiego - Saula z Tarsu, czyli późniejszego św. Pawła, który przez zniesienie przestrzegania większości praw Tory, przemienił ruch religijny istniejący wewnątrz judaizmu w nową religię.

Człowiek nazywany Jeszu ha-Nocri jest wzmiankowany parokorotnie w Talmudzie, ale informacje dotyczące tej postaci nie pokrywają się z wersją życia i śmierci Jezusa opisaną w Nowym Testamencie. W księdze Sanhedryn (43b) znajduje się fragment przywołujący Jeszu, który za uprawianie magii i namawianie ludzi do zejścia z "właściwej drogi" został ukamionowany i powieszony dzień przed świętem Paschy. Talmud stwierdza jednak, że jego egzekucja była ogłoszona na 40 dni przed jej wykonaniem, aby umożliwić ujawnienie i zgłoszenie dowodów jego niewinności. Następnie Talmud podaje, że Jeszu miał pięciu uczniów i wymienia ich imiona: Mataj, Nakaj, Necer, Buni i Toda oraz zaznacza, że wszyscy oni również poddani zostali egzekucji. Ten fakt jest oczywiście również niezgodny z Nowym Testamentem. W księdze Sanhedryn 107b Talmud opowiada o Jeszu, który był uczniem rabina Jehoszua ben Perachia - ten fakt wskazuje na postać, która musiała żyć około 100 lat wcześniej, niż miały miejsce wydarzenia opisane w Nowym Testamencie. Jednak w dziele Miszne Tora, napisanym ponad tysiąc lat później (1180), Majmonides arbitralnie uznał fragmenty Talmudu dotyczące Jeszu ha-Nocri, za relację historycznie prawdziwą i dotyczącą Jezusa i jego ukrzyżowania.

Odpwoeidzi na te pytania udzieliło stowarzyszenie 614 przykazania ktore zajmuje się judaizmem w Polsce.
http://the614thcs.com

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 27 2006 15:59   
Forum

Pytanie o prawdę staje się dziś coraz bardziej niemodne, dlatego tym bardziej Twoje dzielenie się wiarą jest cenne i potrzebne bo świadczy o Twojej tożsamości.
Szanuje to co napisałaś wcześniej, ale pozwól że Twojego poglądu nie podzielę ponieważ odbiega ono od mojego "sposobu" patrzenia na świat. Dla mnie np. ważniejsze są słowa: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli.
Nie przeszkadza mi to jednak aby Cię dalej szanować.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 27 2006 18:19   
Forum

Otóż my wierzymy że Jezus jest Bogiem, więc odpuszczać grzechy może.

Czy uważasz, że morderstwo popełnione przez Mojżesza, było bardziej moralne, mniej obiążajace niż znęcanie się egipcjanina nad niewolnikiem ?

A Jezus w przykazaniu odnosił się do zła względem mnie samego. Czym innym jest obrona bliźniego.

dalej wiele kwestii poruszyłaś, ale to by był zbyt duży materiał, może wkrótce na nowy topic

BTW czy ty uznajesz tak samo Tore, Talmud i Kabałę?
Bo podobno w tej kwestii żydzi są wewnętrznie podzieleni, tak?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 27 2006 19:36   
Forum

Talmud jest komentarzem do Tory,jest nawet takie stwierdzenie"Nie można czytać Tory bez Talmudu i Talmudu bez Tory"
Wiesz,judaizm to religia prawa,tak sie często o niej mówi i porównanie Mojżesza do Egipcjan jest wielkim nieporozumieniem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 27 2006 19:42   
Forum

Tak tajemniczo to zabrzmiało..
Czyli Mojżesz będąc świadkiem znęcania się Egipcjanina nad niewolnikiem w świetle Prawa miał przyzwolenie na zabijanie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 27 2006 19:48   
Forum

Interesują mnie te relacje Tora, Talmud, Kabała, ponieważ czytałem że niektórzy rabinni zdecydowanie umniejszają rolę Tory (która świętą księgą jest, danym przez Boga) a kladą nacisk i skupiają się na Talmudzie i Kabale, ktore przecież są juz tworem czlowieka.

U nas nie do pomyślenia by było aby stawiać encyklikę papieża nad NT.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 27 2006 19:56   
Forum

Mojżesz widząc nadzorcę niewolników znęcającego się nad jednym z nich, stanął w jego obronie i zabił oprawcę.
Zwróć uwagę na słowa stanął w Jego obronie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 27 2006 19:57   
Forum

Nie spotkałam się z czymś takim żeby Talmud miał większe znaczenie od Tory.To jest wbrew nauce.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 27 2006 20:31   
Forum

Zwróć uwagę na słowa zabił dozorcę

Nie spotkałam się z czymś takim żeby Talmud miał większe znaczenie od Tory.To jest wbrew nauce.

"Meir Ezofowicz" - Orzeszkowa, tam się z tym spotkałem, akcja się dzieje hmm może przełom XIX i XX wieku, albo początki XX, i dlatego pytałem się czy współcześnie też takie tendencje występują.
BTW bardzo ciekawa ksiażka, choć mało "rozchwytywana" np egzemplarz który posiadam w ciągu 35 lat został 5 razy wypożyczony ;D

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 27 2006 20:35   
Forum

Nie wydaje mi się żeby Pani Orzeszkowa była ekspertem od judaizmu, z całym szacunkeim do tej osoby oczywiście.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 27 2006 22:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah: Nie wydaje mi się żeby Pani Orzeszkowa była ekspertem od judaizmu, z całym szacunkeim do tej osoby oczywiście.

Leah na pierwszejs stronie tkwi fragment z Izajasza z moim pytaniem... Bedizesz moze mogla na nie odpowiedziec??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 27 2006 22:37   
Forum

Chodziło o postać Mesjasza,dla Waszej religii o Chrystusa, odpowiedziałam jak w judaizmie traktowany jest J.Chrystus.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 27 2006 22:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah: Chodziło o postać Mesjasza,dla Waszej religii o Chrystusa, odpowiedziałam jak w judaizmie traktowany jest J.Chrystus.

Czyli tez uwazasz ze Jezus Chrystus przyszedl na swiat odkupic Twoje winy i jest Twoim zbawicielem?? Bo jezeli odniesiesz ten fragment do niego to tak wlasnie wychodzi... Czy moze jest jakies inne tlumaczenie??Cos co Cie przekonuje

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 27 2006 22:51   
Forum

Dwunasty punkt z Trzynastu Zasad Wiary Majmonidesa (Rambama) stwierdza:

"Wierzę pełnią wiary w nadejście Mesjasza i chociaż nawet on zwleka, to nie przestaję czekać na niego każdego dnia."

Tradycja żydowska wiąże z nadejściem Mesjasza różne oczekiwania. Co najmniej wobec pięciu istnieje powszechna zgoda opinii:

Mesjasz będzie potomkiem rodu króla Dawida, uzyska władzę nad ziemiami Izraela, zgromadzi w Izraelu Żydów z całego świata, przywróci pełne przestrzeganie praw Tory i - w rezultacie - przyniesie pokój całemu światu.

Ta ostatnia obietnica związana z przybyciem Mesjasza jest tak istotna, że może być użyta wobec wszystkich postaci w historii pretendujących do tej roli, jako test sprawdzający, czy rzeczywiście przybył Mesjasz.

Talmud odnotowuje, że w II wieku n.e. rabin Akiwa ben Józef, największy mędrzec tamtych czasów, wierzył, iż Szymon Bar-Kochba jest Mesjaszem. Jednak gdy jego powstanie przeciwko okupacji rzymskiej zostało stłumione, rabin Akiwa uznał, że Bar-Kochba nie mół być Mesjaszem, ponieważ Mesjasz, według Tory, ustanowi powszechny pokój.

Gdy Żydzi nie akceptują Jezusa jako Mesjasza, używają dokładnie tego samego argumentu: najważniejszym dowodem na przybycie Mesjasza musi być trwały i powszechny pokój. Stan, jakiego dotąd ludzkość nigdy jeszcze nie doświadczyła - co przekonuje, że Mesjasz dotąd nie przybył.

A na przestrzeni tysiącleci wielokrotnie pojawiali się ludzie, którzy byli przekonani i przekonywali innych o tym, że są Mesjaszami. Gdy im uwierzono, konsekwencje tej wiary były zawsze tragicznie dla Żydów.
Wydaje się,że mędrzec Jochanan ben Zakai, żyjący w I wieku n.e. przewidywał w swej mądrości takie sytuacje, mówiąc : " Jeślibyś trzymał sadzonkę w dłoni, gdy powiedzą ci, że właśnie przybył Mesjasz, najpierw zasadź sadzonkę, a dopiero później idź pozdrowić Mesjasza".
A teraz jeśli chodzi o Jezusa :
"Mesjasz" jest słowem pochodzącym od hebrajskiego "mosziach" i nie oznacza ani "zbawcy", ani "zbawiciela", ani "odkupiciela", ale oznacza "pomazańca" (czyli "namaszczonego świętym olejem").
Chrystus pochodzi z greckiego słowa "chrio", które znaczy "namaszczać". W hebrajskim "chrio" to "moszach". Czyli tak, jak słowo hebrajskie "moszach" jest podstawą rzeczownika "mosziach", czyli "mesjasz", tak też słowo greckie "chrio" jest podstawą słowa "christos" - czyli "Chrystus". Dosłownie Mesjasz to "pomazaniec", a Jezus Chrystus to Jezus Pomazaniec.

Oczywiście nazywy te nawiązują do starożytnego zwyczaju namaszczania wstępującego na tron króla świętym olejem.

Mesjasz ma być - według tradycji judaizmu - wielkim, charyzmatycznym przywódcą duchowym, religijnym (Izajasz 11:2-5), politycznym (Jeremiasz 23:5), wojskowym, znakomitym etycznie sędzią (Jeremiasz 33:15) pochodzącym z rodu króla Dawida. Jednak - przy wszystkich tych niezwykłych i doskonałych cechach charakteru i zdolnościach - będzie człowiekiem i nigdy w historii judaizmu nie widziano w nim Boga.

Z prostej przyczyny: podważałoby to podstawową zasadę monoteistycznej religii, jaką jest judaizm. Monoteistycznej - czyli uznającej za swoją główną prawdę istnienie jednego, jedynego Boga.
Kriat Szema traktowane jest w judaizmie jako wyznanie wiary. Pierwszy, najważniejszy werset głosi: Szema Jisrael Haszem Elokeinu Haszem echad - "Słuchaj Jisraelu Haszem jest naszym Bogiem, Haszem jest jeden".
Czyli, Żydzi nie będą się modlić do Mesjasza, ani nie będą traktować go jako Boga.

Nawet - to ja muszę poprosić osobę skrzywdzoną o przebaczenie natomiast Bóg może odpuścić grzechy które 'popełniłam w stosunku do niego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 27 2006 23:48   
Forum

Mesjasz ma być - według tradycji judaizmu - wielkim, charyzmatycznym przywódcą

hmm, na ziemi jest 2 miliardy chrześcijan (ok 30% ludzi)
jak na zwyczajnego cieślę, to Jezus musiałbyć niezwykle charyzmatyczny, jeśli taka rzesza ludzi widzi w nim Syna Bozego. A co do etyki, to 2000 lat temu pokazał ludziom ideał człowieka, który przetrwał niezmiennie do naszych czasów. Nikt nigdy nie wprowadzi do moralności już nic. Wszystko zostało pokazane, powiedziane i zapisane.

Przecież wartości chrześcijańskie gdyby były w 100% przez wszystkich ludzi zachowywane, żylibyśmy w raju.
Nastałoby państwo prawa i sprawiedliwości.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 28 2006 00:01   
Forum

napisałam już wszsytko w tym temacie,nie będę na siłę nikogo przekonywać do swojej religii i bardzo proszę nie robić tego także.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 styczeń 28 2006 00:36   
Forum

No właśnie chyba nie napisałaś, bo zdaje się że wciąż nie odpowiedziałaś na pytanie do kogo Żydzi odnoszą fragment Izajasza o cierpiącym słudze Jahwe (z tego co ja wiem, to do Izraela, ale to jest zupełnie nielogiczne). Ja bym jeszcze dorzuciła ten fragment:
"Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg mocny, Odwieczny Ojcien, Książę Pokoju".

No i jest mnóstwo fragmentów które stwierdza, że Mesjasz posiądzie władzę na wieki. Czy to możliwe aby zwykły człowiek posiadł wieczną władzę?

Aha, pytam po prostu z ciekawości, żeby nie było że chcę Cię do czegoś przekonywać =)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,21 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości