Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Inne wyznanie
 |  Wersja do druku
Thomas Z
 styczeń 30 2006 18:05   
Forum

Status: offline

"(cytat za:Belarmin) Kościół nigdy się publicznie i oficjalnie nie wypowiedział, że ktoś z ludzi jest w piekle, nie wiem więc skąd u Ciebie to pytanie?"

To może piekło po prostu nie istnieje?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 30 2006 18:21   
Forum

Thomas uważaj bo zaraz nas tu zlinczują

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 30 2006 18:32   
Forum

O piekle mówi zarówno Stary jak i Nowy Testament.
Czy jest puste? można takie pytanie postawić ale najlepiej na odzielnym forum.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 30 2006 18:36   
Forum

Chciałbym jeszcze poruszyć te kwestię, jeśli można?. Dla mnie absurdem by było istnienie piekła, (jakbym był wierzącym oczywiście choć może z tego powodu nie rozumiem tego do końca) aby cierpienie które jest właściwością ciała przeniosło się na duszę. Osobiście uważam że idea piekła jest takim straszakiem, tylko czy w ten sposób powinno się dawać wzorce moralne. Czy nie powinno po prostu być obowiązkiem Chrześcijanina zachowywać przykazania?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 30 2006 18:57   
Forum

Quote by Thomas_ZBig Grinla mnie absurdem by było istnienie piekła. Osobiście uważam że idea piekła jest takim straszakiem, tylko czy w ten sposób powinno się dawać wzorce moralne.

Dla mnie natomiast możliwość wiecznego potępienia jest jest jak najbardziej realna, co więcej nie jest ona żadnym straszakiem. Bo jeśli cżłowiek jest rzeczywiście wolny to czy nie może powiedzieć swemu Stwórcy NIE? Inaczej byłby zwykła zabawką w reku boga.
A jak wytłumaczysz wielko zło wyrządzone na ziemi przez człowieka (Hitler, Stalin)?
Czy więc każdy tu na ziemi odpowiada za swoje złe czyny?
Dla mnie jest to oczywiste że tak nie jest.
Ja więc się nie godzę na taką filozofią bo byłoby to skrajnie niesprawiedliwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 30 2006 19:18   
Forum

Jak chcesz to odpowiem ale to co powiem może ci się nie spodobać.
Dla mnie decydujący wpływ na kształtującą się osobowość człowieka ma otoczenie w jakim się wychował. Dwa aspekty socjologiczne i genetyczne należy wziąć pod uwagę. Ludzie aby przetrwać musieli się łączyć w grupy, plemiona a później państwa, przetrwały te które bazowały na pewnych zasadach i związku z tym były najlepiej przystosowane do przetrwania, więc takie w których nikt nikogo nie zabijał (w założeniu) wewnątrz danej społeczności, na tym bazowało prawodawstwo takiej społeczności. Jest to może niesprawiedliwe ale czy świat był kiedykolwiek sprawiedliwy (ewolucja dalej działa, silny i bogaty żyje kosztem biednego). Dlatego odrzucam idee Boga dobrego i miłosiernego. Wiem że to co napisałem może się wydać obrazobórcze ale takie jest moje zdanie, mam nadzieje że nikogo nie uraziłem. Nie będę przecież wypierał się własnych przekonań.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 30 2006 19:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Thomas_Z: Maxurd czyli według ciebie Ateista który byłby osobą dobrą i współczującą idzie do piekła niezależnie od uczynków. A np. morderca nawrócony przed własną śmiercią, niezależnie od tego że zabił wiele osób będzie zbawiony?

Tak wlasnie jest

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 30 2006 19:47   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah: a co z konwertytami,ludzmi którzy wyznawali religię chrześciajańską i przeszli na judaizm ,to co do piekła? jest wiele takich osób w W-wie.

Odrzucenie zbawiciela i podeptanie jego ofiary to raczej dosc powazna sprawa. Nie uwazasz??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 30 2006 19:54   
Forum

Quote by Thomas_Z: Jak chcesz to odpowiem ale to co powiem może ci się nie spodobać.
Dlatego odrzucam idee Boga dobrego i miłosiernego. Nie będę przecież wypierał się własnych przekonań.

W przeciwieństwie do "wielu" ja reaguje na takie wypowiedzi zgoła odmiennnie. Ty będziesz odpowiadał za swoje decyzje, a ja za swoje (i niech już tak zostanie).
A "pełną" prawdę to my poznamy kiedy przyjdzie się nam roztać z tym światem, a niechybnie to kiedyś nastąpi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 30 2006 19:56   
Forum

Quote by Thomas_Z: Przychodzi mi na myśl jeszcze jeden wniosek.
Muzułmanie zostaną zbawieni bo wierzą w jednego Boga więc zgodnie z tym rozumowaniem Allah i Jahwe to ten sam Bóg.

Ta wiara oparta jest na Starym Testamencie, a więc jest to oczywiste, że wspólnie wyznajemy wiarę w tego samego Boga.
Tak to jest ten sam Bóg.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 30 2006 20:09   
Forum

Sobór Watykański II rzeczywiście był przełomem. Podejrzewam jednak że wielu w społeczności Chrześcijańskiej a tym bardziej Muzułmańskiej raczej by nie uznało i nie uzna (przynajmniej na razie) że to ten sam Bóg.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 30 2006 21:36   
Forum

Odrzucenie zbawiciela i podeptanie jego ofiary to raczej dosc powazna sprawa. Nie uwazasz??[/QUOTE]

Chyba każdy człowiek wierzy że ktoś jednak stworzył ten świat,kwestia religii,sposobu życia jaki przyjmujemy,dogmatów,nie wierzę że Chrystus był zbawicielem,i co z tego że nie wierzę będę sie w piekle poniewierać bo jakiś papież tak napisał?
Jeżeli chodzi o konwertytów którzy przechodzą na judaizm,myślę że dostrzegli oni w innej religii czyli w tym wypadku judaizmie zasady,wartosci które były im bliższe i co też ich skazujecie nie piekło.To jest wszystko śmieszne co piszecie,popatrzcie na Was,kto ma prawo mówić czy ktoś zostanie zbawiony,mam wrażenie że uważacie się za .... (sami sobie dopowiedzcie)żeby tak oceniać ludzi,rzucać w nich kamieniam.
Jak wg was będzie wygladał Sąd Ostateczny? Chrześciajnie na prawo reszta na lewo
Sorry że powiało ironia i sarkazmem,ale ja już inaczej nie potrafię trafić do Was

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 30 2006 21:40   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by Leah: a co z konwertytami,ludzmi którzy wyznawali religię chrześciajańską i przeszli na judaizm ,to co do piekła? jest wiele takich osób w W-wie.

Odrzucenie zbawiciela i podeptanie jego ofiary to raczej dosc powazna sprawa. Nie uwazasz??

Nie nie uważam,każdy ma prawo zmienic religię,ktora została im narzucona w dzieciństwie i do której nie są przekonani bo nagle stwierdzają że jednak Mesjasz jeszcze sie nie zjawił.

PRZEPRASZAM ZA MNOŻENIE POSTÓW PO STOKROĆ PRZEPRASZAM MAM NADZIEJĘ ŻE ADMIN WYBACZY MI

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 30 2006 21:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah:
Nie nie uważam,każdy ma prawo zmienic religię,ktora została im narzucona w dzieciństwie i do której nie są przekonani bo nagle stwierdzają że jednak Mesjasz jeszcze sie nie zjawił.

Kazdy ma prawo, niemniej jednak jezeli Jezus byl Chrystusem to maja lekko przechlapane. Mam nadzieje ze sie zgodzisz

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 styczeń 30 2006 22:01   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by Thomas_Z: Maxurd czyli według ciebie Ateista który byłby osobą dobrą i współczującą idzie do piekła niezależnie od uczynków. A np. morderca nawrócony przed własną śmiercią, niezależnie od tego że zabił wiele osób będzie zbawiony?

Tak wlasnie jest

Nie no Maxurd, tutaj to już trochę przesadziłeś. Tak jak pisałam (a mam za sobą św. Tomasza, Sobór Watykański II, a co najważniejsze - Pismo Święte) - jeśli człowiek żyje zgodnie ze swym sumieniem to choćby i był ateistą może być zabwiony. Św. Paweł mówi w którymś liście, że to jest właśnie najważniejsze, życie w zgodzie z sumieniem. Tu się może najwyżej pojawić problem, czy to jest zgodność faktyczna, bo Bóg w jakiś sposób wyrył prawdę o Sobie w naszych sercach, nie mniej nie znasz przecież granic miłosierdzia Bożego. Ale co do nawróconego mordercy to owszem - będzie zbawiony. Ojciec Miłosierny czeka na marnotrawnego syna aż do końca.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 30 2006 22:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by allygator:
Nie no Maxurd, tutaj to już trochę przesadziłeś. Tak jak pisałam (a mam za sobą św. Tomasza, Sobór Watykański II, a co najważniejsze - Pismo Święte) - jeśli człowiek żyje zgodnie ze swym sumieniem to choćby i był ateistą może być zabwiony. Św. Paweł mówi w którymś liście, że to jest właśnie najważniejsze, życie w zgodzie z sumieniem.

Mialem na mysli piszac co napisalem okolicznosc, ze oboje znaja ewangelie. To co pisal Pawel odnosilo sie do ludzi, ktorzy nie slyszeli o Jezusie. Jezeli jednak ktos Jezusa odrzuca i postanawia zyc swoja sprawiedliwoscia to... No nie chcialbym byc w jego skorze. A co do sytuacji umierajacego bez Boga i Boga nieznajacego... No coz. Nie do mnie to nalezy, ae nie zazdroszcze nikomu takiego polozenia... Zbawic jest rzecza Boga, moja jest szukac Jego woli...

PS
Rzymian. To byl list do Rzymian. Drugi rozdzial zdaje sie :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 30 2006 22:21   
Forum

Maxurd rozważmy może hipotetyczną sytuację z historii. Co jeśli Ewangelia była niewłaściwe przedstawiona poganinowi, był siłą nawracany i w wyniku tego tylko wzmocnił swoją pogańska wiarę, widząc że ci co niosą Ewangelie byli okrutnikami więc przyjął że i nowa religia musi być też zła.
Może być taka osoba zbawiona? Zgodnie z tym co mówisz nie ,bo nie zaufał Ewangelii która była mu przedstawiona.
Chyba że takie przypadki się jeszcze inaczej traktuje?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 styczeń 30 2006 22:24   
Forum

Quote by Thomas_Z:co jeśli Ewangelia była niewłaściwe przedstawiona poganinowi...

To tak jakby jej nie poznał.
Jeśli nie była przedstawiona właściwie, to znaczy że nie była przedstawiona i już.

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 styczeń 30 2006 22:25   
Forum

No tak, mi chodzi o ludzi, którzy nie przyjęli Ewangelii. Też nie znamy tu granic miłosierdzia Boga. A myślę, że jeśli ktoś nie przyjmuje Ewangelii, a wynika to w sumie z czystej głupoty (bo gdyby wiedział co traci, to życie by oddał 3 razy, aby to zyskać), ale nie przyjmuje jej dlatego, że nie godzi się to z jego sumieniem (np. Żyd - po prostu nie mieści się to w granicach jego moralności aby uznać, że Bóg może być człowiekiem), to śmiem twierdzić, że w swoim miłosierdziu Bóg go zbawi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 styczeń 30 2006 22:32   
Forum

Quote by allygator(...)nie przyjmuje jej dlatego, że nie godzi się to z jego sumieniem (np. Żyd - po prostu nie mieści się to w granicach jego moralności aby uznać, że Bóg może być człowiekiem), to śmiem twierdzić, że w swoim miłosierdziu Bóg go zbawi.[/QUOTE:

Nie chciałbym się wypowiadać za ogół chrześcijan, ale moim zdaniem w chrześcijaństwie pewność zbawienia daje tylko pełne przyjęcie nauki Jezusa. Inne drogi być może istnieją, ale są... hmmmm.... "nieudokumentowane" i jako takie wiążą się z dużym ryzykiem.
Ale nadzieję trzeba i należy mieć zawsze.

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 30 2006 22:41   
Forum Moderator
Moderator

Allygator kiedy czlowiek w swojej glupocie skacze przez okno to fizyka sie nad nim nie lituje. Bog dal nam zasady i jego milosierdzie nie polega na tym, ze zbawia ludzi niezaleznie od tego co mysla o Jezusie, ale na tym, ze wlasnie dal nam Jezusa jako ofiare za nasze grzechy. Tu nie ma miejsca na domysly, tu nie ma co liczyc na Boze milosierdzie... Jestes katolikiem ?? To zapewne powinnas przeczytac to:

Nie mów: Jego miłosierdzie zgładzi mnóstwo moich grzechów. U Niego jest miłosierdzie, ale i zapalczywość, a na grzeszników spadnie Jego gniew karzący.
Eklezjastesa 6:6

Nie nalezy pytac jak daleko mozemy byc od Boga by nas zbawil. Nalezy pytac jak moge byc blizej Boga...

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 styczeń 30 2006 22:54   
Forum

Quote by maxurd: Allygator kiedy czlowiek w swojej glupocie skacze przez okno to fizyka sie nad nim nie lituje. Bog dal nam zasady i jego milosierdzie nie polega na tym, ze zbawia ludzi niezaleznie od tego co mysla o Jezusie, ale na tym, ze wlasnie dal nam Jezusa jako ofiare za nasze grzechy. Tu nie ma miejsca na domysly, tu nie ma co liczyc na Boze milosierdzie... Jestes katolikiem ?? To zapewne powinnas przeczytac to:

Nie mów: Jego miłosierdzie zgładzi mnóstwo moich grzechów. U Niego jest miłosierdzie, ale i zapalczywość, a na grzeszników spadnie Jego gniew karzący.
Eklezjastesa 6:6

Nie nalezy pytac jak daleko mozemy byc od Boga by nas zbawil. Nalezy pytac jak moge byc blizej Boga...

Po pierwsze, nie wydaje mi się aby porównanie Boga do fizyki było na miejscu. W przeciwieństwie do fizyki, Bóg jest Osobą i jest miłosierny. Fizyka np. w przeciwieństwie do Boga nie wybaczy Ci 2 metry przed upadkiem.
Po drugie, nie jestem wprawdzie katoliczką ( jeszcze... ) ale i tak ustosunkuję się do zacytowanej wypowiedzi... wydaje mi się że odnosi się ona do grzechu przeciw Duchowi Świętemu, kiedy człowiek zuchwale licząc na Bożą łaskę, grzeszy nie bojąc się kary. Nie o takiej sytuacji mówię. Tylko o tym że człowiek musi przyjąc wiarę sercem. A co jeśli to się nie godzi z jego sumieniem? (Podałam za przykład Żydów). Owszem, najważniejsze to nieustannie szukać Prawdy, ale jeśli się jej nie zobaczy tam gdzie ona jest, bo jest się tylko człowiekiem, głupim i ślepym na dodatek, to sądzę że Bóg to przezwycięży.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 30 2006 23:22   
Forum Moderator
Moderator

Powinnas troszke bardziej wczytac sie w to co napisalem. Nie porownalem Boga do Fizyki. Napisalem tylko, ze sa zasady. Zasady sa w fizyce i zasady sa w zyciu duchowym. Dlaczego Bog mialby zmieniac zasady, ktore ustalil?? Owszem Bog dwa metry nad ziemia wybaczy, ale trzeba sie nawrocic:-)

Po drugie to co jest napisane odnosi sie do postawy: Bog jest miloscia, miluje nas, wszystko wybaczy, a ja zyc bede jak chce.

W sprawie, o której mówiłeś do nas w imieniu Pana, nie będziemy ciebie słuchali.
Jeremiasza 44:16

Bog nie jest glupcem. Zna nasze serca i wie kto go szuka. A osobom jego szukajacym daje obietnice

Miłuję tych, którzy mnie miłują, a którzy mnie gorliwie szukają, znajdują mnie.
Przypowieści Salomona 8:17

A każda z Bożych obietnic znajduje swoje potwierdzenie

Bo obietnice Boże, ile ich było, w nim znalazły swoje "Tak"; dlatego też przez niego mówimy "Amen" ku chwale Bożej.
2 Koryntian 1:20

Jezeli szukasz Boga z calego serca to go znajdziesz. On nie odmawia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 styczeń 31 2006 00:42   
Forum

Nie uważacie, że wystarczy przeczytać 1 Kor, 13, 13: "Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość."
Miłość, a nie wiara jest największa.

I kilka słów do Leah. Uważam, że jesteś złą kobietą, próbujesz tutaj wprowadzić nieprzyjazną atmosferę. Z trudem powstrzymałem się, by skomentować twoje słowa o Hitlerze... Skoro nie wierzysz, że Bóg wg chrześcijan jest w trzech osobach, to dobrze, ale nie uszczęśliwiaj innych na siłę. OK? I kto ci powiedział, że droga do nieba prowadzi tylko poprzez życie w jednej słusznej wierze? "Łaska boska do zbawienia jest koniecznie potrzebna", więc tylko przez Jezusa można osiągnąć niebo, choćby nie wierząc w niego na ziemi. Więc gdzie problem?
Leah, prowokujesz, okropna prowokatorko.
Żydówko. Ja osobiście współczuję Żydom tylko wtedy, gdy czytam książki lub oglądam filmy o tematyce eksterminacji Żydów podczas drugiej wojny światowej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 styczeń 31 2006 01:18   
Forum

Ja osobiście uważam , że osobę w pełni świadomie odrzucająca Boga (uściślając , nie z powodu niewłaściwgo przedstawienia Ewangelii) czeka cięzki los po smierci. I mam na mysli osobe, która do ostatniej chwili swojego życia odrzuca Boga (bez względu na to jak żyła!).

Dlaczego? Przez szacunek Boga do naszej wolnej woli !

Inna kwestia czy potępienie jest ostateczne. Spotkałem się z pewnymi poglądami, że może na koniec czasów Bóg w swej nieskończonej miłości przygarnie wszystkich do Siebie. Ale to chyba temat do innej dyskusji

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 styczeń 31 2006 03:53   
Forum

To może ja w punktach...

1. Bóg nasz i Pan nasz, Jezus Chrystus (a nie ma innego, niezależnie, czy przyjmujesz Go, czy nie) daje Ci przebaczenie, usprawiedliwienie, nowe życie. Jeśli przyjmiesz Jego łaskę, to jesteś zbawiony. Jeśli odrzucisz Go, a tym samym Jego łaskę, to... adieu, chociaż to chyba mało adekwatne słowo. (Wciąż dyskusyjna jest kwestia sposobu przyjęcia tej łaski - różne konfesje mają różne podejście).

2. W konsekwencji powyższego - mamy mocne przesłanki aby stwierdzić (nie mylić ze skazywaniem na potępienie!), że konwertyta z chrześcijaństwa, czyli osoba odrzucająca Chrystusa i (wspólny dla katolików i protestantów, co do prawosławnych nie wiem) kerygmat definitywnie (zadziwiająca jest jednomyślność większości chrześcijan w chrystologii), nie zostanie zbawiona, bo sama zbawienie jej zwiastowane odrzuca.

3. Jeszcze kilka słów do Pawvic'a.
Zapewne wielu gorliwych chrześcijan powiedziało jej, że droga do nieba prowadzi tylko poprzez życie w jednej słusznej wierze. A przytoczona przez Ciebie prawda wiary mówi trochę o czymś innym, niż Twój wywód. O warunkach zbawienia pisałem już wcześniej. I nie cytuj słwo Pisma o miłości, jeśli w chwilę potem okazujesz pogardę Żydom i w bardzo niewybredny sposób atakujesz jedną z użytkowniczek.

Pozdrawiam,
Marek

PS. Wiesz, wkurzyłeś mnie, Pawvic, i to nieźle. Twoje słowa 'Żydówko. Ja osobiście współczuję Żydom tylko wtedy, gdy czytam książki lub oglądam filmy o tematyce eksterminacji Żydów podczas drugiej wojny światowej' zakrawają, moim zdaniem, na zawoalowany antysemityzm. A czego jak czego, ale antysemityzmu nie znoszę. Tak dla Twojej informacji.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 31 2006 08:55   
Forum

No to Leah dowiedziałaś się już trochę na tym forum.
Ale proszę Cię nie uogólniaj, najczęściej bowiem problem dotyczy nie tyle wyznawanej religii co konkretnego czlowieka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 31 2006 09:08   
Forum

Czytam Was,i chyba nie potrafię w to uwierzyć dziękuję Marku za te słowa.
Chyba moje obecnosć na tym forum jest niewskazana,tak myślę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 styczeń 31 2006 09:23   
Forum

Quote by pawvic:
I kilka słów do Leah. Uważam, że jesteś złą kobietą, próbujesz tutaj wprowadzić nieprzyjazną atmosferę. Z trudem powstrzymałem się, by skomentować twoje słowa o Hitlerze... Skoro nie wierzysz, że Bóg wg chrześcijan jest w trzech osobach, to dobrze, ale nie uszczęśliwiaj innych na siłę. OK? I kto ci powiedział, że droga do nieba prowadzi tylko poprzez życie w jednej słusznej wierze? "Łaska boska do zbawienia jest koniecznie potrzebna", więc tylko przez Jezusa można osiągnąć niebo, choćby nie wierząc w niego na ziemi. Więc gdzie problem?
Leah, prowokujesz, okropna prowokatorko.
Żydówko. Ja osobiście współczuję Żydom tylko wtedy, gdy czytam książki lub oglądam filmy o tematyce eksterminacji Żydów podczas drugiej wojny światowej.

pawvic, nerwy na powrozek!
czlowieku, zachowuj sie! juz wiemy ze jestes antysemita! moje gratulacje!

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 styczeń 31 2006 09:28   
Forum

Quote by Leah: Czytam Was,i chyba nie potrafię w to uwierzyć dziękuję Marku za te słowa.
Chyba moje obecnosć na tym forum jest niewskazana,tak myślę.

leah, ostrzegalam cie, ze tu jest dzungla!
moja rada: nie przejmuj sie, przynajmniej masz zrozumienia w mojej skromnej osobie
uwazam ze kazdy moze otwarcie pisac na temat swojej wiary.
pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty