Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Inne wyznanie
 |  Wersja do druku
Maciek Janson
 luty 01 2006 20:02   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Rise... Kiedy narkoman sie smuci ze nie moze dac sobie w zyle to napewno nie jest o smutek, o ktorym mowil Jezus. Tak samo kiedy sasiad sie smuci ze mam ladne auto to nie oznacza tego smutku o ktorym mowil Jezus.

A Ci co niosa pokoj?? Sam Jezus o sobie mowil, ze nie przyniosl na ziemie pokoju... Co wiec. Jezus cierpi na schizofrenie czy moze chodzi o cos innego? A moze dziecmi Bozymi sa Ci, ktorzy dali wiare Jezusowi?

Co to jest sprawiedliwosc? Co oznacza byc ubogim w duchu??

Piszesz, ze mozna byc zbawionym przez dobre zycie. To jest nieprawda.

A wiesz kto czyni wole ojca?? Ten, ktory wierzy w tego ktory zostal poslany. Wskazalem ten fragment w ostatnim poscie.

Za fajnym gadaniem o zbawieniu kazdego kryje sie oszukiwanie ludzi. Mysla sobie, ze moga sami o swoich silach zyc. Ze jest jakas sprawiedliwosc, ktora da im zycie wieczne. Ze maja cos do zaoferowania Bogu poza smierdzacymi gaciami Iz 64;6 Prawda jest taka, ze Jezus jest droga, prawda i zyciem i nic poza tym nie ma.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 01 2006 20:03   
Forum

Tym niemniej ja Ciebie Leah polubiłem.
A tak na marginesie - znasz to przysłowie?:
Jeszcze się taki nie narodził, który by każdemu ... ?

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 luty 01 2006 20:08   
Forum

Quote by maxurdRazziszesz, ze mozna byc zbawionym przez dobre zycie. To jest nieprawda.

Albo prawda. Zdania na ten temat są podzielone, nawet wśród chrześcijan (cokolwiek oznacza to słowo).

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 luty 01 2006 20:21   
Forum

Quote by belarmin: Tym niemniej ja Ciebie Leah polubiłem.
A tak na marginesie - znasz to przysłowie?:
Jeszcze się taki nie narodził, który by każdemu ... ?

Znam znam,doskonale ... dlatego wszyscy antysemici mnie strasznie bawią,zapewniam że Żydów nie interesuje czy ktoś ich lubi czy nie.
Ja nie chcę nikomu dogodzić,jednak zależy mi na opinii ludzi którzy mnie znają,i przede wszsytkim LUDZI KTÓRZY COŚ SOBĄ REPREZENTUJĄ.

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 01 2006 20:35   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah:Nie interesuje mnie zdanie tzw motłochu.

Nie idz w wyrazaniu swojego zdania o kims w strone z ktorej ten ktos wlasnie przyszedl...
Obcy
Swiadkowie J. i Mormoni tez o sobie mowia ze sa chrzescijanie... Rozni ludzie tak o sobie mowia. Tylko wiesz... No moge sie nazywac prezydentem RP i co z tego??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 luty 01 2006 20:42   
Forum

masz rację,dziękuje za zwrócenie uwagi
Pozdrawiam

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 luty 01 2006 22:55   
Forum

Rise,

oto i obiecane cytaty. Co prawda nie wiele, ale mi wystarczyły.

J 3:16-18
J 3:36
Mk 16:16

Hm... No to kwestię zbawienia, tak jak ja to postrzegam, omówię bez używania jakiegokolwiek imienia. Otóż w Betlehem urodził się pewien Żyd, który twierdził, że jest Mesjaszem i Bogiem. Głosił także swoje nauki, w których zawarł warunki zbawienia, z których pierwszym jest wiara w Niego. Potem zginął i, jak twierdzą jego uczniowe, zmartwychwstał. Jeżeli ktoś w dwa tysiące lat po Jego śmierci dowie się o tym i odrzuci, no to zbawiony nie zostanie. Jeżeli nie wiedział albo ktoś mu źle to przekazał, a żył zgodnie z sumieniem, no to traktowany będzie inaczej.

I nie ma innej możliwości. Jeśli wiesz, to albo wierzysz (w sensie także postępowania zgodnie z nakazami owego Żyda) i jesteś zbawiony, albo... adieu.

A jak to wielokrotnie podkreślał Maxurd, miłosierdzie Boga nie polega na tym, że zbawia 95% ludzkości, ale że zbawienie jest na wyciągnięcie ręki - i sięgnąć po nie może ludzkosci 100%.

Pozdrawiam,
Marek

PS. Nawiązując do posta Maxurda, ktoś może twierdzić, że nie jest antysemitą (albo przedstawicielem gatunku homo sapiens)... No i co z tego, skoro nim jest?

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 luty 01 2006 23:48   
Forum

Quote by maxurd: Rise... Kiedy narkoman sie smuci ze nie moze dac sobie w zyle to napewno nie jest o smutek, o ktorym mowil Jezus. Tak samo kiedy sasiad sie smuci ze mam ladne auto to nie oznacza tego smutku o ktorym mowil Jezus.
A Ci co niosa pokoj?? Sam Jezus o sobie mowil, ze nie przyniosl na ziemie pokoju... Co wiec. Jezus cierpi na schizofrenie czy moze chodzi o cos innego?

Oczywiście, ze o coś innego

Quote by maxurd:A moze dziecmi Bozymi sa Ci, ktorzy dali wiare Jezusowi?

Dzieckiem jest ten kto od ojca pochodzi.

Quote by maxurd:Co to jest sprawiedliwosc? Co oznacza byc ubogim w duchu??

Sprawiedliwość sprzeciwia sie złemu.
Ubodzy w duchu otwierają swe serca na Boga.

Quote by maxurdRazziszesz, ze mozna byc zbawionym przez dobre zycie. To jest nieprawda.

Zacytowałem słowa Jezusa.

Quote by maxurd:A wiesz kto czyni wole ojca?? Ten, ktory wierzy w tego ktory zostal poslany. Wskazalem ten fragment w ostatnim poscie.

Tam nie jest o pełnieniu woli Ojca, a o tym mówi się w kontekście zbawienia. W tym fragmencie jest mowa o dokonywaniu dzieł Bożych - to wymaga trochę innej interpretacji.

Quote by maxurd:Za fajnym gadaniem o zbawieniu kazdego kryje sie oszukiwanie ludzi. Mysla sobie, ze moga sami o swoich silach zyc. Ze jest jakas sprawiedliwosc, ktora da im zycie wieczne. Ze maja cos do zaoferowania Bogu poza smierdzacymi gaciami Iz 64;6

Maxurd, Ty chyba niezbyt lubisz ludzi, co?

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 02 2006 00:01   
Forum

Leah, zmiłuj się! Raz się do ciebie przyczepiłem, a ty się nie odczepisz?! Miło ci jest znęcanie się jeszcze nade mną?! Ile jeszcze będziesz o mnie wałkować?
Powtarzam - nie jestem antysemitą. Tylko na swoje nieszczęście akurat ty jesteś Żydówką. Czy wszyscy Żydzi są tacy jak ty? Oby nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 luty 02 2006 00:20   
Forum

to znaczy jacy są? oświeć mnie ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 luty 02 2006 00:36   
Forum

Quote by kacerz_Marek:
Rise,
oto i obiecane cytaty. Co prawda nie wiele, ale mi wystarczyły.
J 3:16-18
J 3:36
Mk 16:16

ad J 3:16-18
"...a kto nie wierzy, już został potępiony za to, że nie uwierzył..." To jest sformułowane w bardzo mocny i jasny sposób. Widzę dwie mozliwości:
a/ Moze nie jest zupełnie dobrze przekazywane - tego do końca nie wiemy, gdyż inaczej niż w sytuacji, gdy te słowa były wypowiedziane, Mesjasz nie jest fizycznie obecny wśród nas. Zatem nie możemy twierdzić, iż z całą pewnością Ci, co odrzucają mieli możność zapoznać sie z dobrym przekazem, a co za tym idzie, ze ktoś może być z tego właśnie powodu potępiony, poprzez brak zbawienia.
b/ Nie należy tego rozumieć jako potepienie wieczne, gdyż ten sam Jan 8: 50-51 :
Ja zaś nie szukam własnej chwały. Jest taki, kto jej szuka i sądzi. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli kto zachowa słowo moje, śmierci nie ujrzy na wieki.

Pozostałe cytaty nie mogą w niczym stać w sprzeczności z tym, ze po uczynkach ich poznacie... nawet jeśli nie są chrześcijanami.

Quote by kacerz_Marek:A jak to wielokrotnie podkreślał Maxurd, miłosierdzie Boga nie polega na tym, że zbawia 95% ludzkości, ale że zbawienie jest na wyciągnięcie ręki - i sięgnąć po nie może ludzkosci 100%.

A jeśli miłosierdzie Boga sięga aż tak dalego, ze obejmie tych sprawiedliwych, którzy dopiero uwierzą, gdy ujrzą?

Quote by kacerz_MarekRazzS. Nawiązując do posta Maxurda, ktoś może twierdzić, że nie jest antysemitą (albo przedstawicielem gatunku homo sapiens)... No i co z tego, skoro nim jest?

No wlaśnie o tym też mówię. Ktoś może twierdzić, ze nie wypelnia woli Pana... No i co z tego, skoro wypełnia

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 00:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pawvic: Tyle, że w chrześcijaństwie ma się większe możliwości zjednoczenia z Bogiem poprzez sakramenty święte.

Ja myslalem ze przez krzyz, ale moze sie myle...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 00:45   
Forum Moderator
Moderator

Rise odniose sie do kwestii zbawienia.

W ogole w glowie mi sie nie miesci jak mozna z NT snuc wnioski o mozliwosci zbawienia przez wlasna sprawiedliwosc. Bo zapomne... Gdzie Jezus mowil, ze zostanie zbawiony ten, ktory dobrze czyni??

Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
Jana 1:12

Bycie dzieckiem Bozym to nie jest sprawa tylko stworzenia. My wszyscy nie jestesmy dziecmi Bozymi. Boze dziecko to jest ten, ktory wierzy Jezusowi!

No i teraz przejdzmy dalej: Pelnic wole Boga to znaczy robic to czego on od nas oczekuje. Mozemy robic to na dwa sposoby. Raz nasladowac Jezusa, dwa
To jest dzieło Boże: wierzyć w tego, którego On posłał.
Jana 6:29
Obie te sprawy sa ze soba polaczone. Nie ma mozliwosci, zeby pelnic wole Boga nie robiac tych dwoch rzeczy: Wazne jest aby cale nasze zycie bylo zyciem w Jezusie. Tak zeby nie spotkal nas los tych, ktorych Jezus nie znal :
A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie.
Mateusza 7:23

Oni robili rozne dobre uczynki nawet w imieniu Jezusa a mimo to on im powiedzial ze maja spadac, bo on ich nie zna!! Sam Jezus ich nie znal i dlatego kazal isc im precz. Oni go znali, slyszeli o nim, rozne dobre rzeczy robili w jego imieniu (Nawet cuda) A Jezus ich nie znal... Co wiecej pomimo, ze robili dobre rzeczy Jezus powiedzial, ze czynili bezprawie... Wiesz co sa warte dobre uczynki czlowieka przed Bogiem?? Ile bys dal za poprute kalesony?? No wiec dalej...

Jedyne wyjscie to jest wiec to co jest napisane u Jana. Wierzyc w Jezusa. On to przez wiare sprawia w nas chcenie i wykonanie. On te wszystkie uczynki, ktorymi ludzie chca zasluzyc na niebo, przez posluszne sobie narzedzia wykonuje. Nie ja sam. Ale on we mnie. Ja sam nic nie moge. Ja sam nic nie potrafie, ja sam nie zasluguje, ale jezeli w centrum mojego zycia jest krzyz, na ktorym umarl za mnie grzesznego Jezus to wtedy moge wszystko. Nie sam z siebie, ale wszystko w tym, ktory mnie umacnia :-)

Milosc Boga do nas jest niezmierzona i polega na tym, ze on oferuje nam zbawienie. To nie jest goloslowna milosc polegajaca na slowach, ale to jest milosc, ktora ma slady po gwozdziach. Jedynie to moze byc ratunkiem, dla ludzi idacych do piekla. Innej drogi nie ma. Jezus jest jedyna droga, prawda i zyciem. Wszystko inne jest bladzeniem. Niezaleznie od gorliwosci i nasej sprawiedliwosci...

A co do ludzi... Chcialbym wszystkich kochac, ale dzis nie potrafie. Mam nadzieje, ze bede potrafil kiedys tak powiedziec.

PS

Widze ze jeszcze gdybasz co bedzie jesli milosierdzie Boga jednak... Pani w I klasie szkoly podstawowej uczy: Drogie dzieci nie gdybamy. Masz pismo i prorokow tego sie trzymaj

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 02 2006 00:58   
Forum

Leah, ty znów swoje. Chodzi mi o to słowo: "CZEPIALSCY"
Chyba lubisz, gdy dzieje się wokół ciebie szum

Do was wszystkich: czemu opieracie się tylko na Biblii? W Dzienniczku siostry Faustyny wiele można poczytać na poruszany temat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 luty 02 2006 01:00   
Forum

Maxurd
Zacytowałeś fragment z Mateusza twierdząc, że chodzi o to, ze tym, którzy czynili dobre uczynki a nie wyznawali Jego imienia powie: nigdy was nie znałem. Przytoczę całość, bo chodzi zupełnie o cos innego:

Mt 7:21-23
Do królestwa niebieskiego wejdzie nie ten, kto mówi: Panie, Panie, lecz ten, kto czyni wolę Ojca Niebieskiego. Wielu będzie mówić dnia owego: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? Czyż nie w imię Twoje wyrzucaliśmy czarty? Czyż nie dokonaliśmy w imię Twoje wielu cudów? A wtedy powiem im otwarcie: Nigdy was nie znałem; odejdźcie ode Mnie, wy, którzy się dopuszczacie nieprawości.

Co jest dla Jezusa naprawdę ważne?

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 01:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pawvic:
Do was wszystkich: czemu opieracie się tylko na Biblii? W Dzienniczku siostry Faustyny wiele można poczytać na poruszany temat.

Jestes przegosc. Spadlem ze stolka jak to przeczytalem. Czlowieku widzisz co jest napisane w gornym prawym rogu tak w linijce ponizej kosciol.pl... Widzisz?
ekumenizm. To znaczy, ze mozesz tu spotkac ludzi, ktorzy trzymaja sie tylko Slowa Bozego uwazajac, ze tylko ono jest zrodlem poznania Boga, a nie dzienniczek niewiadomo jak zacnej siostry.

Rise: Odnies sie do calosci, bo z calosci tego co napisalem wynika to co jest wazne dla Jezusa. Zreszta tez wyjasnilem mam nadzieje dokladnie na czym polega poelnienie woli ojca i dlaczego tak wlasnie... Moze robie skoki myslowe i skracam?? Niech ktos powie czy rozumie co napisalem! :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 02 2006 01:41   
Forum

Maxurd -> wiem doskonale, że to jest forum ekumeniczne i co to oznacza. Ale oznacza to również, że mam posługiwać się tylko Biblią? Niedorzeczność.

Jeśli idzie o Mt 7, 21-23, Rise, skąd masz to tłumaczenie? Tłumaczenie z Biblii Tysiąclecia:

Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"

Proponuję (za radą Biblii Tysiąclecia) porównać je z Łk 6, 46-49

Czemu to wzywacie Mnie: "Panie, Panie!", a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki».

Oraz z Łk 13, 22-30

Tak nauczając, szedł przez miasta i wsie i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?» On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: "Panie, otwórz nam!"; lecz On wam odpowie: "Nie wiem, skąd jesteście". Wtedy zaczniecie mówić: "Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś". Lecz On rzecze: "Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości!" Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».

To nie chodziło o ludzi, którzy spełniali dobre uczynki, a wręcz przeciwnie - ci, którzy dopuszczali się niesprawiedliwości. Rozumiesz Maxurd?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 01:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pawvic: Maxurd -> wiem doskonale, że to jest forum ekumeniczne i co to oznacza. Ale oznacza to również, że mam posługiwać się tylko Biblią? Niedorzeczność.

Jeśli idzie o Mt 7, 21-23, Rise, skąd masz to tłumaczenie?

Owszem i wcale nie jest to niedorecznosc. Jezeli chcesz wielu z nas tutaj przekonac do swojego stanowiska musisz wyciagnac to z Biblii. Jezeli tego tam nie ma a co wiecej jest cos sprzeczne z nauczaniem Biblii (Np dogmat o bezgrzesznosci Marii) to zaden protestant Ci nie uwierzy :-) . Musisz wyciagnac to z Biblii, bo to jest ta ksiazeczka wesola, ktora laczy wszystkich chrzescijan. Tysiaclatka nie jest jedynym powszechnie akceptowanym tlumaczeniem PS. Mamy jeszcze powszechnie uzywane tlumaczenie Warszawskie czy tez nieco mniej Warszawsko Praskie.

Co do merytorycznej dyskusji o dobrym i zlym zachowaniu to rozumiem to tak jak napisalem w dosc obszernym poscie :-) Mam nadzieje ze rozumiem dobrze. Przynajmniej takie mam zamiary

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 luty 02 2006 02:26   
Forum

Quote by pawvic: Rise, skąd masz to tłumaczenie?

Proszę bardzo:
here
Słowa, którymi rozpocząłem dyskusję w tym wątku - z Kazania Na Górze, nie były bynajmniej skierowane tylko do ochrzczonych...

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 02 2006 03:18   
Forum

Maxurd -> w sumie racja.
Ekumenizm - ruch w chrześcijaństwie propagujący porozumienie i współpracę między różnymi wyznaniami, dążący do przywrócenia jedności chrześcijan. (http://swo.pwn.pl/haslo.php?id=7040)
Ale w takim razie, jestem ciekaw, czemu nie przepędzicie stąd wyznawców niechrześcijańskich religii, np. Leah? Czegoś tu już nie rozumiem.
I czemu do głosu dopuszcza się mniej dokładne przekłady Biblii?
I napisz mi, czemu wg ciebie (protestantów?) Maryja była grzesznym człowiekiem? W którym miejscu Biblia temu zaprzecza?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 luty 02 2006 06:52   
Forum

Quote by pawvic: Maxurd -> w sumie racja.
Ekumenizm - ruch w chrześcijaństwie propagujący porozumienie i współpracę między różnymi wyznaniami, dążący do przywrócenia jedności chrześcijan. (http://swo.pwn.pl/haslo.php?id=7040)
Ale w takim razie, jestem ciekaw, czemu nie przepędzicie stąd wyznawców niechrześcijańskich religii, np. Leah? Czegoś tu już nie rozumiem.

w ramach dialogu międzyreligijnego
http://encyklopedia.pwn.pl/16737_1.html

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 luty 02 2006 09:02   
Forum

Do PAWVIC
Oczywiście uwielbiam jak życie na tym forum toczy się wokół mojej osoby ,tylko że o jednym zapomniałeś, - nie przypuszczałeś że wiekszość ludzi na forum nie zgodzi sie z Tobą i twoimi antysemickimi hasłami,co więcej sądziłeś że Ci przytakną,jeżeli obrażasz wszystkich Żydów na tej ziemi to przynajmniej powiedz za co,zwykła przyzwoitość tego wymaga.
Chyba że jesteś człowiekiem pozbawionym honoru.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 10:55   
Forum Moderator
Moderator

Martanb ta definicja ekumenizmu to jest definicja, ktorej nie trawie. Tzn jezeli ekumenizm ma polegac na spotkaniach z poganami to ja za taki ekumenizm dziekuje. Jedyny jaki opuszczam i jaki mnie cieszy to ekumenizm w ramach chrzescijanstwa.

pawvic : Kazdy tu moze byc, kazdy kto chce. Sa poganie, moze sa Sw. Jehowy itd. Przyczyna jest prosta. Ciezko byloby inaczej Poza tym razem z Leah wierzymy w jednego Boga. Oni tez wierza w Chrystusa (tylko go pregapili ) Widzisz... Boze obietnice sa stale i niezmienne. Izrael to jest nadal narod wybrany. Niezaleznie od tego co sobie o tym myslisz.

Mniej dokladne przeklady Biblii?? To juz ja nie rozumiem :-) Wierzymy, ze jedyny natchniony tekst to jest ten orginalny. Chcesz ze toczyc spor po grecku?? Rozne sa przeklady, jedne lepsze drugie gorsze. Tysiaclatka i Warszawskie tlumaczenie to dwa najpopularniejsze. Nieczesto ktos uzywa innych. Jezeli chodzi o mnie mozesz nawet stosowac tlumaczenie interlinearne :-)

Nie lubie rozmow o Marii... Ale niech bedzie. Na poczatku zaznacze tylko, ze dla mnie osobiscie Maria to wzor doskonalej matki i zony. Sam bym chcial miec taka zone. Kiedy czytam jak sie modlila ((Ewangelia Lukasza) to zawsze przechodza mnie ciary ) I teraz do rzeczy

Nie ma ani jednego sprawiedliwego. Nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga, wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego...Wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej (Rzym. 3, 10-12.23).
Jedynie o Jezusie mówi:
On grzechu nie popełnił...(1 Piotra 2,22).

Każdy zaś grzesznik potrzebuje Zbawiciela, również Maria, która w Jezusie widziała swego osobistego Zbawcę:

I rzekła Maria: Wielbi dusza moja Pana, i rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim... (Łuk. 1,46.47).

Gdyby Maria byla bez grzechu niepotrzebny bylby dla niej zbawiciel. Bo Jezus przyszedl umrzec za grzechy wszystkich ludzi. Takze swojej mamy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 02 2006 12:00   
Forum

Zdanie KRK w tej kwestii jest wyjaśnione następująco:

490 Aby być Matką Zbawiciela, "została obdarzona przez Boga godnymi tak wielkiego zadania darami"126Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 56.. W chwili Zwiastowania anioł Gabriel pozdrawia Ją jako "pełną łaski" (Łk 1, 28). Istotnie, by móc dać dobrowolne przyzwolenie 2676, 2853 wiary na zapowiedź swego powołania, było konieczne, aby Maryja była 2001 całkowicie przeniknięta przez łaskę Bożą.

491 W ciągu wieków Kościół uświadomił sobie, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia. 411 Właśnie to wyraża dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez papieża Piusa IX:

Najświętsza Maryja Dziewica od pierwszej chwili swego poczęcia, przez łaskę i szczególny przywilej Boga wszechmogącego, na mocy przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego, została zachowana nienaruszona od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego127Pius IX, bulla Ineffabilis Deus: DS 2803..

492 Maryja została "ubogacona od pierwszej chwili poczęcia blaskami szczególnej zaiste świętości"128Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 56.; świętość ta pochodzi w całości od Chrystusa; jest Ona "odkupiona w sposób wznioślejszy ze względu na zasługi swego Syna"129Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 53.. 2011 Bardziej niż wszystkie inne osoby stworzone Ojciec napełnił Ją "wszelkim 1077 błogosławieństwem... na wyżynach niebieskich - w Chrystusie" (Ef 1, 3). Wybrał Ją "z miłości przed założeniem świata, aby była święta i nieskalana przed Jego obliczem"130Por. Ef 1, 4..

493 Ojcowie Tradycji wschodniej nazywają Maryję "Całą Świętą" (Panaghia), czczą Ją jako "wolną od wszelkiej zmazy grzechowej, jakby utworzoną przez Ducha Świętego i ukształtowaną jako nowe stworzenie"131Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 56.. Dzięki łasce Bożej Maryja przez całe życie pozostała wolna od wszelkiego grzechu osobistego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 02 2006 12:21   
Forum

No dobrze, dialog międzywyznaniowy. No dobrze. Dobrze. Niech będzie. Ale dalej czegoś tu nie rozumiem. Czyli na tutejszym forum nawet muzułmanie mogliby wypowiadać się na temat swojej religii? Maxurd, zalecasz również, by korzystać tylko z Biblii, ale tutaj wielu ludzi podpiera swoje argumenty również Katechizmem Kościoła Katolickiego. Nic nie kumam.
Leah -> wskaż mi te niby antysemickie teksty. Czy masz zamiar mnie wku#wić do reszty?
Acha, i nikt się nie ustosunkował do właściwych części moich wpisów, ale tylko do tych mniej ważnych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 12:35   
Forum Moderator
Moderator

Ally
Jakie jest stanowisko KK w tej sprawie to ja wiem. Wiem tez jednak, ze nie wynika ono z Biblii ale z tradycji kosciola, ktora stoi w sprzecznosci z Biblia w tym miejscu. Jezeli jednak dla kogos tradycja jest rowna objawieniu z pisma to juz nie moja to rzecz. Kuriozalne jest jednak powolywanie na Efezjan... To dotycylo wszystkich chrzescijan a nie tylko Marii.
pawvic:
Oczywiscie ze muzulmanie tez moga. Tylko nikt z nimi nie bedize prowadzil dialogu Przynajmniej ja nie bede:-) Bo Bog muzulmanow to nie jest Bog zydow i chrzescijan.
Co do argumentacji oki. Mozesz przeciez podpierac sie czym chcesz. Mozesz podpierac sie katechizmem tylko kogo chcesz przekonac kiedy katechizm swoje a Biblia swoje? Owszem fajnie ze masz katechizm, i ze Ci pomaga, ale dla mnie w sprawie o ktorej dyskutowalismy (roznice miedzy protestantami a katolikami) argument z katechizmu nie istnieje. Szanuje to, ze masz swoj katechizm jednak to nie jest to co laczy chrzescijan. Jezeli chcesz mnie przekonac, ze w spriawie tu poruszonej bladze to zrob to z Biblia w reku. Inaczej ciezko bedzie :-)
Co do Twojego sporu z Leah to proponuje wam przejsc na priv i tam sobie wszystko wyjasnic, bo czas najwyzszy przestac to rogrzebywac :-) - Koniec uciekam i nie bedzie mnie do wieczora

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 02 2006 12:50   
Forum

Ja też zazraz spadam... o 16 mam exam z Listów św. Pawła

Ale krótka odp. Źródłem naszej wiary jest Pismo Święte, to jest oczywiste. Podpieranie się Katechizmem Kościoła jednak tego nie wyklucza, bo owszem, Katechizm czerpie zarówno z PŚ jak i Tradycji, ale skąd czerpie Tradycja? Przecież Ojcowie Kościoła nie wyssali sobie tego z palca. Ich refleksja teologiczna ma fundament w PŚ. Co do niepokalanego poczęcia... nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam, jak na razie to dla mnie dość neutralna sprawa. Ale tak jak mówię, nie widzę w tej kwestii sprzeczności z Biblią. Naprawdę... interpretacji niektórych fragmentów PŚ jest więcej niż moich egzaminów. Nie mówię już o Marii, ale o innych, drobniejszych sprawach - w łonie Kościoła Prostestanckiego, który jest tak zróżnicowany, interpretacje bywają nieraz bardzo różne. Więc jak mnie przekonasz że Twoja interpretacja jest prawdziwa...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 02 2006 12:59   
Forum

No, to nareszcie się dogadaliśmy, Maxurd. Uff...
Allygator -> ładnego dałeś prztyczka Maxurdowi, zgadzam się z tobą, tyle, że mój pogląd na temat niepokalanego poczęcia nie jest bynajmniej neutralny. To widzę, że można będzie wreszcie fajnie sobie pogadać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 18:29   
Forum Moderator
Moderator

Ally no nie tak do konca

O ile katechizm w jakiejs tam czesci pozostaje zgodny z Biblia (nie chce mowic w jakiej bo nie czytalem calego nigdy) to zawiera rzeczy takze z Biblia niezgodne. Dogmaty maryjne sa najdoskonalszym przykladem wlasnie tego. Biblia nie mowi nic o np wniebowzieciu Marii (co mozna jeszcze od biedy argumentowac ze nie mowi tez ze Maria nie wstapila) ale dogmat o bezgrzesznosci stoi w jawnej sprzecznosci z nauczaniem pisma. Nie da sie tego pogodzic z przytoczonymi przeze mnie fragmentami. Bo :
A Wszyscy ludzie zgrzeszyli
B Wszyscy ludzie potrzebuja zbawiciela
C Tylko Jezus byl bez grzechu
D Maria widziala w bogu swojego zbawiciela

Jezeli Maria mialaby byc bez grzechu oznaczaloby to, ze nie byla czlowiekiem a takze, ze miala schizofrenie bo nie potrzebujac zbawiciela cieszy sie, ze go ma.

No i do przekonywania teraz przejdzmy. Wiesz nie mam ambicji specjalnych zeby wszyscy podzielali moje poglady. Wyrazam je i gotow jestem ich bronic. Niemniej jednak wobec Jezusa jak centrum zycia chrzescijanskiego uwazam spory o Marie za drugorzedne i bezsensowne. Chcesz ja czcic?? Dobrze prosze bardzo, ja jednak mam swoje zdanie na ten temat. Osadzi nas Bog. Od kiedy jednak poznalem Jezusa, czlowieka, ktory mial najwiecej racji a nie odezwal sie slowem w chwili swojej kazni kazdego dnia staram sobie przypominac i uzmyslawiac, ze juz nigdy nie musze toczyc sporow o prawde czy racje. Ba, nawet nie musze miec racji. Racje ma Bog a jego racja to jest : kochaj swojego blizniego...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 luty 02 2006 21:23   
Forum

Maxurd, mam do Ciebie pytanie. Czy ludzie mogą, a jeśli tak, to kim są osoby, ktore odrzucają ofiarą Jezusa? Rozumiem, ze ci, którzy dowiadujac się o niej, nie stają się chrześcijanami. Czyli oni wszyscy, jako grzesznicy (wszyscy ludzie sa grzeszni) nie mają szans dostąpić zbawienia. Tak chyba do tego podchodzisz. Pomijając kwestię, iż według mnie takie wnioski nie płyną z Biblii, interesuje mnie nastepująca kwestia: Czy przed Jezusem do królestwa niebieskiego mogli wstępować tylko Żydzi? Tutaj też chciałbym wyjaśnić pewną sprawę; czy według takiej interpretacji, mimo przyjścia Jezusa, Żydzi jako jedyni niechrześcijanie mogą nadal tam się znaleźć?
Jeśli odpowiesz, ze Żydzi mogli tam wcześniej wstępować (a tym bardziej jeśli rownież nie Żydzi), to będzie to oznaczalo, ze uznanie ofiary Jezusa nie jest czymś niezbędnym, aby trafić do królestwa niebieskiego, lub stało się takim warunkiem, dopiero potem. Jeśli stwierdzisz, ze potem Żydzi mogli nadal wstępować na tych samych zasadach, to podważałoby to wtedy - zgodnie z Twoja koncepcja - wartość samej ofiary. Ja oczywiście uważam taką interpretację ofiary Jezusa za błędną, ale jestem ciekaw jak Ty to widzisz w podanych konkretnych kwestiach.

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,26 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty