Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Ministrantki
 |  Wersja do druku
Pietrucha
 styczeń 30 2006 17:32  (Czytany 13716 razy)  
Forum

Status: offline

Pytanie jest krótkie - dziewczyny i kobiety w Liturgicznej Służbie Ołtarza.
Co o tym sądzicie ?
(Proszę, nie zróbcie tylko z tego tematu tysiąca innych ani też się nie kłóćcie )

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 styczeń 30 2006 18:24   
Forum Admin
Admin

Quote by Pietrucha: ... ani też się nie kłóćcie )

Obawiam się, że tak się nie da

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 styczeń 30 2006 18:26   
Forum

Quote by ggacki:Obawiam się, że tak się nie da

A właśnie że się da!!!

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 styczeń 30 2006 18:35   
Forum

Jestem za "rękami i nogami". Skoro kobieta może być lektorką, organistką, zakrystianką, szafarką Eucharystii ( w Polsce nie), to czemu nie miałaby służyć "do mszy"?
Oczywiście w polskich parafiach jest straszny beton i na takie dziwo babcie "różańcowe" pewnie by bunt podniosły, tak jak na komunię na stojąco (udzielaną "procesyjnie").

Ministrantką byłam za czasów studenckich, w nieparafialnej "liberalnej" wspólnocie, zresztą w dużych miastach duszpasterstwa młodzieżowe praktukują to na coraz szerszą skalę, uważam, że z pożytkiem, szkoda tylko, że na "mszach własnych" najczęściej.
Z tego, co wiem, nie jest to niezgodne z nauką KRK. Pietrucha, a Ty? Jesteś/chcesz być?

Da się, da. Tylko żeby nam, dyskutantom, chciało się zaczynac nowe tematy, a nie "podczepiać" różne kłotnie pod jakiekolwiek istniejące A może to kwestia moderacji

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 styczeń 31 2006 17:20   
Forum

Quote by EdithRazzietrucha, a Ty? Jesteś/chcesz być?

Owszem - chcę być. Na razie są to jednak tylko marzenia
Dziękuję jednak za słowa otuchy, zgadzam się z Tobą. Przykre jest to, że często dziewczyny służą "potajemnie", bo biskupi są przeciwni. A szkoda

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 31 2006 18:40   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Edith: Jestem za "rękami i nogami". Skoro kobieta może być lektorką, organistką, zakrystianką, szafarką Eucharystii ( w Polsce nie), to czemu nie miałaby służyć "do mszy"?
Oczywiście w polskich parafiach jest straszny beton i na takie dziwo babcie "różańcowe" pewnie by bunt podniosły, tak jak na komunię na stojąco (udzielaną "procesyjnie").

Ministrantką byłam za czasów studenckich, w nieparafialnej "liberalnej" wspólnocie, zresztą w dużych miastach duszpasterstwa młodzieżowe praktukują to na coraz szerszą skalę, uważam, że z pożytkiem, szkoda tylko, że na "mszach własnych" najczęściej.
Z tego, co wiem, nie jest to niezgodne z nauką KRK. Pietrucha, a Ty? Jesteś/chcesz być?

Da się, da. Tylko żeby nam, dyskutantom, chciało się zaczynac nowe tematy, a nie "podczepiać" różne kłotnie pod jakiekolwiek istniejące A może to kwestia moderacji

Przeciwko ministrantkom wypowiadał się wielokrotnie kardynał Ratzinger. W instrukcji "Sakrament Odkupienia" (o błędach liturgicznych) ministrantki miały być zakazane. Jesli dobrze pamiętam to skończyło się tylko na pouczeniu, że tam gdzie nie jest to konieczne ze względu na małą liczbę usuługujących u ołtarza ma się tego nie wprowadzać"!!! Służbę ołtarza (zarezerwowaną dla chłopców) uważa się za część wspaniałej tradycji Świętej Matki Kościoła!!!

Kwestia ministrantek została pozostawiona w gestii biskupów (Ci na szczeście na razie tego nie popierają). Jeśli więc biskup nie zezwoli wyraźnie na ministrantki, wprowadzenie ich jest czynem nieposłuszeństwa wobec Kościoła i kolejnym deptaniem Świętej Tradycji...

Inna sprawa, że Pietrucha już się tu wypłakiwała i dostała rzeczowe odpowiedzi...ale feminizm jest jak alkoholizm...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Edith
 styczeń 31 2006 19:05   
Forum

Jakubie, widzę, że nalezysz do betonu patriarchalnego i nie odróżniasz sufrażystek, emancypantek i feministek. A informuję Cię niniejszym, że istnieje coś takiego jak feminizm biblijny, którego przedstawicielki były bliskimi współpracownicami JPII, członkiniami Rad Papieskich itd.

A marzenie, żeby być bliżej ołtarza jest chyba zdrowym odruchem liturgicznym.

Pietrucha, nie daj się!

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Anna Maria Śliwińska
 styczeń 31 2006 19:17   
Forum

Coż ja zgadzam się z Jakubem Alez ze mnie "beton" ale zawsze uważano mnie za staroświecką
uważam że należy trzymać się Tradycji
P.S. pozwolę sobie na osobista uwagę nie ma co walczyć z mężczyznami to nasi "wrogowie" (kto czyta poezję Pawlikowskiej ten zrozumie ) o godność kobiety należy walczyć

===

"Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28, 20)

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 31 2006 19:19   
Forum Moderator
Moderator

Dziki pęd dziewczyn do ołtarza to kolejny chory sposób udawadniania i osiągania przez nie tzw. równouprawnienia...

Dodatkowo na to wskazują poprzednie wypowiedzi Pietruchy!

Takie kościoły, które mają ministrantki omijam szerokim łukiem i na szczescie w Czechach nie jest to popularne !!!

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Anna Maria Śliwińska
 styczeń 31 2006 19:21   
Forum

Mogłam się zle wyrazić ale mam specyficzne poglady na pewne kwestie zwlaszcza relacje damsko - męskie takie które wiele wspołczesnych feministek mogłoby nie zrozumieć.

===

"Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28, 20)

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 styczeń 31 2006 20:40   
Forum

Feminizm feminizmowi nie równy

Jakub, to, co dla nas jest Tradycją, kiedyś było rewolucją... Np. wprowadzenie łaciny do liturgii, "powszechny" celibat duchownych itd. Nie wyciągaj wniosków, że np. kapłaństwo kobiet za 1000 lat będzie tradycją - bo jest ono niezgodne z Biblią. A LSO dziewcząt - nie. Tradycja jest tworzona, jest zmienna, żywa, ludzka przede wszystkim; nie jest Objawieniem, musi być z nim jedynie zgodna.
Jeżeli LSO dziewcząt jest niezgodna z PŚ, wskaż mi odpowiednie teksty.

A BXVI ostatecznie nie zakazał, więc nie bądź "bardziej papieski..."

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Beata
 styczeń 31 2006 20:49   
Forum

Pietrucha
Ja uważam, że nieważne gdzie kobieta stoi i jak służy do mszy ( śpiewa, gra czy podaje dary). Ważne jak przeżywa Eucharystię, ile z niej wynosi czy spotyka tam Jezusa czy jedynie znajomych. Ja przez parę lat też byłam organistką i uwież mi były to najmniej owocne Eucharystie w moim życiu - ważne dla mnie było kto będzie mszę odprawiał, jakie ustalić pieśni itp. Najmniej ważny był wtedy Jezus i Jego Słowo. Msza była jak przedstawienie w teatrze pierwsza, druga piąta -i do domku. Dziś jestem szczęśliwa jeśli w trakcie Mszy nie pełnię żadnych funkcji wtedy nic mnie nie rozprasza ( no prawie nic - nie jestem doskonała)- Jezus stał sie kimś ważnym. Życzę Tobie owocnego przeżywania Eucharystii z Jezusem, który obecny jest zarówno z przodu jak i z tyłu kościoła. Trzeba tylko chcieć Go spotkać.

===

Panie wskaż mi do nieba drogę!!!!!

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 31 2006 21:21   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Edith: Feminizm feminizmowi nie równy

Jakub, to, co dla nas jest Tradycją, kiedyś było rewolucją... Np. wprowadzenie łaciny do liturgii, "powszechny" celibat duchownych itd. Nie wyciągaj wniosków, że np. kapłaństwo kobiet za 1000 lat będzie tradycją - bo jest ono niezgodne z Biblią. A LSO dziewcząt - nie. Tradycja jest tworzona, jest zmienna, żywa, ludzka przede wszystkim; nie jest Objawieniem, musi być z nim jedynie zgodna.
Jeżeli LSO dziewcząt jest niezgodna z PŚ, wskaż mi odpowiednie teksty.

A BXVI ostatecznie nie zakazał, więc nie bądź "bardziej papieski..."

Kościół Święty nie podał oficjalnie, które teksty wskazują na posługe ministrancką (jej potrzebę). Jednakże w trakcie formajci zwraca się uwagę na dwa epizody z Pisma Świętego.

Pierwszy epizod związany jest z Rozmnożeniem chleba. Cud ten jest zapowiedzią Eucharystii, a chłopiec (SIC!!!) który je przyniósł jest wskazywany jako "pierwszy ministrant"...
Drugi epizod związany jest z przygotowaniem wieczerzy paschalnej, które to zadanie polecił Jezus swoim uczniom...
W obu przypadkach nie były to kobiety/dziewczyny.

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 31 2006 21:33   
Forum Moderator
Moderator

Pozwole sobie wrzucić linki do artykułów. Temat był tutaj już kilka razy wałkowany.

http://www.kosciol.pl/article.php?story=20040409131835579&
http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050829211312415
http://www.kosciol.pl/article.php?story=2005083022344968

===

Cytat 
Pietrucha
 luty 02 2006 15:37   
Forum

Już spieszę z odpowiedziami, widzę że jednak nie obyło się bez złośliwości ?
Mam tu na myśli szanownego pana Jakuba :

Quote by Jakub: Inna sprawa, że Pietrucha już się tu wypłakiwała i dostała rzeczowe odpowiedzi...ale feminizm jest jak alkoholizm...

Powiem szczerze, że porównanie jest żałosne . Nie sądziłam, że pragnienie służby tylko ze względu na moją płeć jest złe?
Jak pan widzi, temat poruszyłam kulturalnie, nie wyrażając własnej opinii, prawda? Więc o co panu chodzi? Znowu wracamy do wcześniejszych sporów? Myślałam, że to dawno za nami...
Inna wypowiedź :
Quote by Edith: A marzenie, żeby być bliżej ołtarza jest chyba zdrowym odruchem liturgicznym.
Pietrucha, nie daj się!

Sama też tak uważam, nie widzę nic złego w tym, że potrafię taki odruch odczuwać.
Nie daję się, Edith
Quote by Jakub: Dziki pęd dziewczyn do ołtarza to kolejny chory sposób udawadniania i osiągania przez nie tzw. równouprawnienia...

Gdyby był taki dziki, to już bym służyła jako ministrantka
Wolę być chora od udawadniania mojej godności co do służby przy ołtarzu, niż chora z powodu zduszania własnych marzeń.
Quote by Beataf: Ja uważam, że nieważne gdzie kobieta stoi i jak służy do mszy ( śpiewa, gra czy podaje dary). Ważne jak przeżywa Eucharystię, ile z niej wynosi czy spotyka tam Jezusa czy jedynie znajomych.

Owszem, Beato, jednak w takim razie jaki ma sens służenie chłopców, skoro i oni mogą odczuć bliskość Jezusa i dobrze przeżyć Eucharystię "z tyłu kościoła" ?

Jakubie, wiem, że jesteś związany z Czechami, pozwolę sobie również wrzucić link specjalnie dla Ciebie
http://www.forbelsky.com/_galerie/ministranti/ipage00001.htm
To tak, dla rozluźnienia, żebyś się uspokoił i nie porównywał mnie do alkoholika, ani zresztą do feministki, bo nią nie jestem...
Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 luty 02 2006 15:49   
Forum

Linki, które wkleiłeś, Jakubie, są w 2/3 naszym starym sporem, o którym chcę zapomnieć i jak widzisz podjęłam temat spokojnie.
Co nie znaczy, że nie podtrzymuję tamtych poglądów po prostu mogłam je wypowiedzieć uprzejmiej. No i za to przepraszam.
Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 02 2006 16:59   
Forum Moderator
Moderator

Jak widzisz w kwestii ministrantek możesz na mnie zawsze liczyć będę oponował.

Ponadto postaram się znaleźś jakieś ciekawe dokuemnty kościelne w tej sprawie....

===

Cytat 
Robert
 luty 03 2006 09:20   
Forum

"Ponoć" w wielu parafiach gdzie do mszy służyły ministrantki miało miejsce niepokojące zjawisko.
Mianowicie regularnie ubywało płci męskiej.
A może jest to po prostu najzwykejszy strach przed kobietami (coby czegoś nie rozwaliły)?

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 03 2006 09:39   
Forum

Quote by belarmin: "Ponoć" w wielu parafiach gdzie do mszy służyły ministrantki miało miejsce niepokojące zjawisko.
A może jest to po prostu najzwykejszy strach przed kobietami (coby czegoś nie rozwaliły)?

hahaha, fajnie!
a wiesz co? zastanawiales sie kiedykolwiek nad tym, ze w niebie bedzie wiecej kobiet, o wiele wiecej kobiet? no to se bedziemy rzadzic! to bedzie kontynuacja sexmisji (ach, co za glupi film!)
od pierwszych dni Jezusowej misji tak bylo. kobiety sobie jak wierne pieski chodzily za Jezusem. choc On nigdy nie wybral je na swoich uczniow. to one zawsze byly przy Nim, zadna z nich nie zdradzila Go! w przeciwienstwie do facetow! zadna z nich nie watpila w Niego! to one Go oplakiwaly, to one trwaly do konca!
chyba plec juz nie bedzie miala znaczenia w niebie, mam nadzieje. bo zaczynam miec juz dosc zwalczac sciane (zascianke).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 03 2006 09:49   
Forum

Quote by milka: od pierwszych dni Jezusowej misji tak bylo. kobiety sobie jak wierne pieski chodzily za Jezusem. choc On nigdy nie wybral je na swoich uczniow. to one zawsze byly przy Nim, zadna z nich nie zdradzila Go! w przeciwienstwie do facetow! zadna z nich nie watpila w Niego! to one Go oplakiwaly, to one trwaly do konca!
chyba plec juz nie bedzie miala znaczenia w niebie, mam nadzieje. bo zaczynam miec juz dosc zwalczac sciane (zascianke).

Tyle, że Jezus o tym doskonale wiedział a jednak postąpił jak postąpił.
To jest dość śliski grunt, a ja nie chciałbym obecnie poruszać popularnego ostatnio tematu-rzeki czy lepsza jest kobieta i dlaczego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 03 2006 13:41   
Forum Moderator
Moderator

Quote by milka:
Quote by belarmin: "Ponoć" w wielu parafiach gdzie do mszy służyły ministrantki miało miejsce niepokojące zjawisko.

hahaha, fajnie!
a wiesz co? zastanawiales sie kiedykolwiek nad tym, ze w niebie bedzie wiecej kobiet, o wiele wiecej kobiet? no to se bedziemy rzadzic! to bedzie kontynuacja sexmisji (ach, co za glupi film!)
od pierwszych dni Jezusowej misji tak bylo. kobiety sobie jak wierne pieski chodzily za Jezusem. choc On nigdy nie wybral je na swoich uczniow. to one zawsze byly przy Nim, zadna z nich nie zdradzila Go! w przeciwienstwie do facetow! zadna z nich nie watpila w Niego! to one Go oplakiwaly, to one trwaly do konca!

Pragne przypomniec, że był taki ktoś jak św. Jan Apostoł. Grobu też baba nie załatwiła tylko facet... No i popatrz za to jak pięknie się rehabilitowali Ci faceci...11/12 zginęło za wiare...no i zbudowali Jego Kościół.

===

Cytat 
Pietrucha
 luty 03 2006 13:47   
Forum

Quote by Jakub: Jak widzisz w kwestii ministrantek możesz na mnie zawsze liczyć będę oponował. Ponadto postaram się znaleźś jakieś ciekawe dokuemnty kościelne w tej sprawie.

To prawda, Jakubie, gdyby nie Ty, dyskusja wyglądałaby nieco inaczej
Czekam z niecierpliwością na te dokumenty (i sama również znajdę jakieś ciekawe).
Quote by Milka: chyba plec juz nie bedzie miala znaczenia w niebie, mam nadzieje. bo zaczynam miec juz dosc zwalczac sciane (zascianke).

Nie ma co się denerwować, Milko
A odchodząc od tematu, osobiście uważam że w niebie będzie miało znaczenie tylko to jakim się było człowiekiem na Ziemi, a nie czy się było kobietą czy mężczyzną.
Quote by belarmin: czy lepsza jest kobieta i dlaczego

Odpowiedziałabym Ci na to pytanie wedle mojej osobistej opinii, ale wolę nie ruszać następnej lawiny...
Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dominika
 luty 03 2006 14:08   
Forum

Od małego dziecka chciałam być ministrantką. Niestety w mojej prafii jest ich ponad 80. Jak już biskupi nie puszczają kobiet do kapłaństwa czy nawet do diakonii, to powinni przynajmneij puścić je do ministrantury (a może boją się, że jak do tego dopuszczą, to kobiety będą chciały pójść dalej?). Zaznaczam, że nie jestem feministką. Tylko jakoś w Kościele kobiety są spychane na margines... Przez Tradycję mam mieć życie trochę zawalone? Nie wiem, czy kobieta może mieć powołanie do kapłaństwa, ale ja przynajmniej coś takiego czuję (proszę, bez złośliwych komentarzy)...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 luty 03 2006 14:42   
Forum

Quote by domkov: Od małego dziecka chciałam być ministrantką. Niestety w mojej prafii jest ich ponad 80.

Wybacz, ale nie do końca rozumiem, więc spytam - jest u Ciebie 80 ministrantek ?
Quote by domkov:Tylko jakoś w Kościele kobiety są spychane na margines... Przez Tradycję mam mieć życie trochę zawalone? Nie wiem, czy kobieta może mieć powołanie do kapłaństwa, ale ja przynajmniej coś takiego czuję (proszę, bez złośliwych komentarzy)...

Ja osobiście Cię rozumiem, ale jednocześnie muszę przyznać, że rzeczywiście tradycja jest bardzo dla kobiety, tym bardziej dla kobiety czującej w sercu powołanie niezgodne z ogólnie przyjętymi normami, niewyrozumiała. A każda taka kobieta jest określana mianem "feministki" - po prostu mężczyźni (przynajmniej niektórzy) nie chcą zrozumieć tego, że płeć nie ogranicza nas duchowo

Życzę Ci wszystkiego dobrego i pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 03 2006 14:44   
Forum

Quote by Jakub:

Pragne przypomniec, że był taki ktoś jak św. Jan Apostoł. Grobu też baba nie załatwiła tylko facet... No i popatrz za to jak pięknie się rehabilitowali Ci faceci...11/12 zginęło za wiare...no i zbudowali Jego Kościół.

nie rozumiem? co jest z janem apostolem?
alez, faktycznie, zalatwianie grobu bylo bardzo wazne! bez tego grobu duchowosc pierwszych chrzescijan poprostu by piorun strzelil. teraz bede wdzieczna facetom za to ze zalatwili Jezusowi grob!
tym 11-om moze damy ordery za odwage i meczenstwo? znudowali kosciol? pyanie tylko, komu zbudowali? pragne cie poinformowac ze koscioly sa budowane dla kobiet. nie zauwazyles tego? to wlasnie kobiety chodza do kosciolow! wejdz do swego kosciola i policz ilu jest kobiet a ilu mezczyzn. a ja ze swojej strony widze ze to wlasnie matki i zony i ciocie ciagna swoich mezczyz do kosciolow, ciagle zachecaja a nawet grozac.
ech, szkoda ze tylko jestes troche zaslepiony ze koscioly wasze trzymia sie wylacznie dzieki waszym kobietom, inaczej by staly puste jak wlasnie wspomniany przez ciebie GROB!
salut!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 03 2006 15:10   
Forum

Quote by milka: teraz bede wdzieczna facetom za to ze zalatwili Jezusowi grob!
... pragne cie poinformowac ze koscioly sa budowane dla kobiet.
szkoda ze tylko jestes troche zaslepiony ze koscioly wasze trzymia sie wylacznie dzieki waszym kobietom, inaczej by staly puste !

no to się chyba jednak zaczęło

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 03 2006 15:46   
Forum

Quote by belarmin:
Quote by milka: teraz bede wdzieczna facetom za to ze zalatwili Jezusowi grob!
... pragne cie poinformowac ze koscioly sa budowane dla kobiet.
szkoda ze tylko jestes troche zaslepiony ze koscioly wasze trzymia sie wylacznie dzieki waszym kobietom, inaczej by staly puste !

no to się chyba jednak zaczęło

eee, belarminie, mowilam ci juz ze podoba mi sie cytacik co masz pod spodem? jak to sie nazywa, taki cytat pod spodem? nie pamietam, nie wiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dominika
 luty 03 2006 17:23   
Forum

U mnie w parafii jest ponad 80 ministrantów (ministrantki ani jednej, dziewczyny nawet nie czytają). Dziękuję Ci za słowa wsparcia, Pietrucha.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 03 2006 18:10   
Forum

Quote by milka: eee, belarminie ... podoba mi się ..
a dziękuję.

ps.
Kiedy się tak przyglądam temu światu to się zastanawiam dlaczego Panowie coraz rzadziej interesują się Paniami.
A może oni po prostu coraz bardziej się was boją?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Katarzyna Formela
 luty 03 2006 18:13   
Forum

Do tej pory miałam niebywałą przyjemność widzieć w służbie ołtarza ministrantki w Kościele Rzymsko Katolickim w Olsztynie.
Był to widok niezwykle! budujący - służba była 'rozłożona' jeśli chodzi o płeć osób pół na pół.

Z tematem - spojrzeniem 'z tej drugiej strony" koresponduje portal do którego podaję link poniżej:
http://www.womenpriests.org/pl/pauthori.asp

Pzdr
K.

===

Cudownie jest stać z Tobą twarzą w twarz i płakać nie wstydząc się swojej słabości.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,49 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty