Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Ministrantki
 |  Wersja do druku
Edith
 luty 03 2006 18:26   
Forum

Status: offline

Jakubie, Twoje argumenty biblijne jak dla mnie są wątłe. Z tego, co napisałeś, wcale nie wynika, że kobiety nie miały w przygotowaniu wieczerzy udziału. Co więcej, za Jezusem chodziły i kobiety-uczennice (choc nie w "randze" Apostołów). A skoro kobiet nie było na wieczerzy to może na msze nie powinnam chodzić?
No przyznaje, to trochę prowokacja, ale po prostu nie mam czasu. Piszę w sumie po to, żebyś nie myślał, że uciekłam od tematu

Pietrucha, Milka, domkov, widzę że tworzy się klub kobiet na forum (nie tylko na tym wątku) I nie damy się!!! A feministkami nie jesteśmy (pisze za siebie, domkov i Pietruchę, bo to jasno napisały).

Ponownie proponuję Panom zapoznać się z założeniami różnych szkół filozofii i myśli społecznej, a także teologii "kobiecej", i nie wrzucać wszystkiego do wora z napisem "feminizm", bo i on od daaaawna nie jest ruchem jednolitym.

Na poczatek z polskiego podwórka może Elżbieta Adamiak?
A jak ktoś nie lubi kobiet czytać, to polecam Jana Pawła II, szczególnie: Evangelium Vitae (nr 99 zwłaszcza), Orędzie na 28 Światowy DZień Pokoju 1.1.1995, Christifideles laici, List do kobiet...

Może to dokumenty nie na temat ministrantek, ale, domkov, to spychanie kobiet na margines, to niestety działanie niedouczonej i sfrustrowanej męskiej, patriarchalnej części (niestety olbrzymiej większości) kościoła ( i świeckich i duchownych), a także samych kobiet często Ale z tym jest jak z wieloma innymi wątkami nauczania KK - Papież sobie, Kościół sobie, a rzeczywistośc sobie, bo kto by tam czytał dokumenty... kobiety w kościele są od sprzatania, pieczenia opłatków, ewentualnie od nauczania dzieci religii i śpiewania nawet jak mają doktorat z teologii.

Musicie przyzanć, że naszej winy też jest w tym trochę... Polecam Paniom książkę "urzekająca" J i S. Eldredge'ów (protestantów, ale wiele rzeczy się zgadza, choćby opis "kościelnej kobiety" przeze mnie nazywanej "oazowiczką" - bez urazy dla członkin tego ruchu!!!- tzn. niewydepilowane nogi, spodnica do pol lydki niezaleznie od figury, na glowie mysia kitka, sandalki "jezuski" i glos lagodny, pobozny i natchniony... i broń Boże makijaz, bo dbanie o ciało wyklucza rozwoj duchowy ) Oczywiście przekoloryzowuję, ale z waszych postów wnioskuję, że kumacie o co chodzi

A co do kapłaństwa kobiet to osobiście jestem przeciw (nie mam czasu wyjaśniac czemu), ale przeciez w Kosiele były diakonisy... Domkov, myślę ze Twoja sytuacja wymaga mocnego rozeznania. Jeśli to jest od Pana, to musi mieć sens!! Obiecuję modlitwę.

Belarmin, jasne... bo my WYMAGAMY od swoich mężczyzn, nie tylko tego, żeby brudne skarpetki wrzucali do kosza na pranie i zmywali naczynia. Związek z mądrą, silną kobietą wymaga wysiłku... Może to nie strach, może lenistwo?!

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
nowe
 luty 03 2006 18:47   
Forum

Quote by belarmin:
Quote by milka: eee, belarminie ... podoba mi się ..
a dziękuję.

ps.
Kiedy się tak przyglądam temu światu to się zastanawiam dlaczego Panowie coraz rzadziej interesują się Paniami.
A może oni po prostu coraz bardziej się was boją?

BELARMIN,
MASZ NOSA I WIęCEJ NIż INTUICJę.
ZACZęłO SIę OD OłTARZA - KAIN ZABIłA ABLA!
KAIN - TO NIESPEłNIONA KOBIECOść /MOJA TEORIA/
TERAZ TO WSZYSTKO POWRACA I PANOWIE UCIEKAJą NA JEDNEGO, DZIECI CORAZ MNIEJ SIę RODZI, NIE BęDZIE RENTY ZA LAT NAśCIE!!!
PANIE WRACAJą DO OłTARZA!
HISTORIA SIę POWTARZA.
KONIEC śWIATA NADCHODZI
BIADA NAM BIADA!
P.S. IDę SIę NAPIć, ALE WRóCę.

===

szare bez połysku

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 03 2006 18:48   
Forum

Quote by Edith: Belarmin, jasne... bo my WYMAGAMY od swoich mężczyzn, nie tylko tego, żeby brudne skarpetki wrzucali do kosza na pranie i zmywali naczynia. Związek z mądrą, silną kobietą wymaga wysiłku... Może to nie strach, może lenistwo?!

Chodziło mi nie tyle jak to jest w małżeństwie, ale dlaczego tych małżeństw jest coraz mniej.
Innymi słowy: czy Panie nie są sobie same winne?

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 03 2006 18:51   
Forum

Quote by nowe: KONIEC śWIATA NADCHODZI BIADA NAM BIADA!
P.S. IDę SIę NAPIć, ALE WRóCę.

No to jest jeszcze najbardziej pocieszjące.

===

Profil   Email 
 Cytat 
nowe
 luty 03 2006 19:08   
Forum

Quote by Edith: (...) polecam Jana Pawła II, szczególnie: Evangelium Vitae (nr 99 zwłaszcza), (...) Związek z mądrą, silną kobietą wymaga wysiłku... Może to nie strach, może lenistwo?!

WRóCIłEM, JEST LEPIEJ

EDITH
NIE OBRAź SIę JEśLI ZAPYTAM Z BABSKIEJ CIEKAWOśCI;
CZY TY TAK NA OKRąGłO CHODZISZ Z OKRąGłYM BRZUSZKIEJ
CZY TO EFEKT ZAUROCZENIA Evangelium Vitae (nr 99 zwłaszcza)
JAK W TAKIM RAZIE DO OłTARZA ???!!!
NIE MUSISZ ODPOWIADAć,

CHYBA PóJDę SIę ZNóW NAPIć, WRóCę NA PEWNO.

===

szare bez połysku

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 luty 03 2006 20:11   
Forum

Nowe, poczytaj moje posty zanim zadasz pytanie. Jest tam i o moich poglądach nt, kobiet u ołtarza, i na temat brzuszka. Brzuszki biorą się z praktycznej fascynacji seksem, a nie z czytania. Dokształć się w tym temacie. Encykliki są do czytania, a nie fascynowania się nimi.
Idź lepiej pij.
A brzuszek jest sexy

Belarmin - małżeństw jest mniej z tych własnie powodów... panie wymagają, panowie się boją, panie tchórzy nie chcą, albo panie się boją, panowie idą na jednego... Tak jest przed zawarciem małżeństwa, w trakcie małżeństwa, poza małżeństwem... i po małżeństwie też

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 03 2006 22:49   
Forum

Quote by Edith: Brzuszki biorą się z praktycznej fascynacji seksem, a nie z czytania.

panowie się boją, panie tchórzy nie chcą,

ale i przez to są coraz częściej samotne. Czyż to nie powód do refleksji?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zabulenka
 luty 04 2006 06:12   
Forum

Czytam wasze komentarze i jestem zaskoczona bo u nas jest calkiem inaczej. Niby jeden rzymsko-kotolicki kosciol na swiecie ale tak sie rozni.

U nas, na zachodzie, jest calkiem normalne ze dziewczeta sa ministrantkami a kobiety sa lektorkami, organistkami, zakrystiankami i szafarkami Eucharystii. Zadna babcia "rozancowa" sie nie buntuje (moje sp. babcia i mama byly tez "rozancowe"). Komunia jest na stojąco, procesyjnie i na reke (OK jest kilko osob ktore klekaja). Sami biskupi tak u nas daja komunie jak i dawal sp.Kardynal Wojtyla kiedy nas odwiedzil a potem kiedy byl papiezem. Dodam jeszcze ze moja polska parafia ma okolo 100 lat.

Z tego wynika ze w polsce (nie wiem jak to napisac po polsku)- the form is more important than substance - a powinno byc odwrotnie.

Jakubie, zapraszam nas odwiedzic !!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 04 2006 10:16   
Forum

Quote by Zabulenka: U nas, na zachodzie, jest calkiem normalne ze dziewczeta sa ministrantkami a kobiety sa lektorkami, organistkami, zakrystiankami i szafarkami Eucharystii. Dodam jeszcze ze moja polska parafia ma okolo 100 lat.

Z tego wynika ze w polsce (nie wiem jak to napisac po polsku)- the form is more important than substance - a powinno byc odwrotnie.

Trudno jest jednak w ten spsób porównywać. Słyszałem przykładowo zarzut dlaczego w Polsce nie można wprowadzić pięknego zwyczaju aby ksiądz po mszy podawał rękę przy wyjściu z kościoła. Ktoś kto zadaje takie pytanie powinien sam zobaczyć czy w Polsce jest to wogóle realne. Mieszkałem jeszcze w latach 90-tych w Irlandii ale tam wiernych w świątyniach nie było tak dużo. W niektórych naszych polskich parafiach uczęszcza na msze 3-6 tys ludzi (na Zachodzie: kilkadziesiąt-kilkaset osób). Trudno więc to sobie konkretnie wyobrazić w Polsce. W lokalnych Kościołach trzeba mieć na uwadze cała specyfikę danego miejsca.
Zabulenka prawdopodobnie mógłbym znaleźć inne zarzuty co Twojej wspólnoty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 luty 04 2006 13:47   
Forum

Quote by belarmin:
ale i przez to są coraz częściej samotne. Czyż to nie powód do refleksji?

A owszem. I do dojścia do wniosku, ze lepiej być samotną, niz byc z pierwszym lepszym Piotrusiem Panem, bo ma sie swoje latka i babcia marudzi nad wnuczką starą panną.

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 04 2006 14:18   
Forum

Quote by Edith: ... lepiej być samotną, niz byc z pierwszym lepszym Piotrusiem Panem.

I tak źle i tak nie dobrze. Czy w takim razie "męczenie się" na tym łez padole jest nieuniknione?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 luty 04 2006 15:08   
Forum

Quote by PietruchaRazzroszę, nie zróbcie tylko z tego tematu tysiąca innych

Słuchajcie, już sama siebie muszę cytować
Widzę, że temat nieco się "rozjechał", dlatego przypominam to, co napisałam wcześniej

Edith, z tym klubem to chyba masz rację. Zdecydowanie odpowiada mi trzymanie sztamy z takimi światłymi kobietami jak wy, które nie dają sobie w kaszę dmuchać .

Domkov, trzymaj się.
Z modlitwą !

PS. A gdzie Jakub ? Dawno się nie odzywał, a miał znaleźć te dokumenty...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 luty 04 2006 15:18   

kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.

1 Kor 14, 34-35 11

Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości.

1 Tm 2, 12

Polecam:
http://forum.fidelitas.pl/viewtopic.php?t=66

===

Cytat 
nowe
 luty 04 2006 15:32   
Forum

Quote by Pius: kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.

1 Kor 14, 34-35 11

Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości.

1 Tm 2, 12

Polecam:
http://forum.fidelitas.pl/viewtopic.php?t=66

Pius, / A propos, który? od I do XII/

Tak czy owak, wracaj do czyśćca

Jak Ty się stamtąd wymknąłeś?!

Apage Pius! bo wezwę egzorcystę

===

szare bez połysku

Profil   Email 
 Cytat 
 luty 04 2006 15:33   

Quote by Zabulenka: Czytam wasze komentarze i jestem zaskoczona bo u nas jest calkiem inaczej. Niby jeden rzymsko-kotolicki kosciol na swiecie ale tak sie rozni.

U nas, na zachodzie, jest calkiem normalne ze dziewczeta sa ministrantkami a kobiety sa lektorkami, organistkami, zakrystiankami i szafarkami Eucharystii. Zadna babcia "rozancowa" sie nie buntuje (moje sp. babcia i mama byly tez "rozancowe"). Komunia jest na stojąco, procesyjnie i na reke (OK jest kilko osob ktore klekaja). Sami biskupi tak u nas daja komunie jak i dawal sp.Kardynal Wojtyla kiedy nas odwiedzil a potem kiedy byl papiezem. Dodam jeszcze ze moja polska parafia ma okolo 100 lat.

Jakubie, zapraszam nas odwiedzic !!

Pięknie Pani opisała ohydę spustoszenia. Można jeszcze dodać ze ludzie nie spowiadają się i przystępują do Komunii. Ludzie czyli ta garstka wiernych którzy się ostali po reformie która miała przybliżyć im kościół a w rzeczywistości przez np. komunie na rękę zniszczyła ich wiarę i wypędziła z niego.

===

Cytat 
 luty 04 2006 15:49   

Quote by nowe:
Pius, / A propos, który? od I do XII/

Ano ten, który widnieje na obrazku.

Quote by nowe:

Tak czy owak, wracaj do czyśćca

Jak Ty się stamtąd wymknąłeś?!

Apage Pius! bo wezwę egzorcystę

Za piętnowanie grzechów wołających o pomstę do nieba i pisanie prawdy o tym zwyrodnieniu raczej do czyśćca się nie trafia.

===

Cytat 
Edith
 luty 04 2006 16:04   
Forum

Quote by belarmin:
Czy w takim razie "męczenie się" na tym łez padole jest nieuniknione?

A skąd taki wniosek? kobieta samotna, jak i męzatka, moga być szczęsliwe, jesli wybór formy zycia był świadomy. Ale zadna z nich nie ma obowiązku bycia szczęśliwą To czy się tu męczymy zależy od nas, a nie od zewnętrznego faktu posiadania czy też braku męskiego/żeńskiego inwentarza w domu

Pius
No toś Pan wyskoczył z cytatami jak nie powiem! Ten wątek jest o LSO a nie o kapłaństwie czy innym nauczaniu! Od kiedy ministranci czy nawet lektorzy NAUCZAJĄ?

Pietrucha... się pomyśli, ustali składkę, opracuje legitymację, wymyśli firewalla zatrzymującego zakutych zwolenników patriarchatu (niezakuci mogą byc tolerowani dla podtrzymania poziomu konwersacji), no i przede wszystkim proponuję sie na prezeskę

Co do kwestii "rozjeżdżania sie" tematu - to forum chyba tak ma.

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
 luty 04 2006 16:20   

Quote by Edith:
Quote by belarmin:

A skąd taki wniosek? kobieta samotna, jak i męzatka, moga być szczęsliwe, jesli wybór formy zycia był świadomy. Ale zadna z nich nie ma obowiązku bycia szczęśliwą To czy się tu męczymy zależy od nas, a nie od zewnętrznego faktu posiadania czy też braku męskiego/żeńskiego inwentarza w domu

Pius
No toś Pan wyskoczył z cytatami jak nie powiem! Ten wątek jest o LSO a nie o kapłaństwie czy innym nauczaniu! Od kiedy ministranci czy nawet lektorzy NAUCZAJĄ?

Pietrucha... się pomyśli, ustali składkę, opracuje legitymację, wymyśli firewalla zatrzymującego zakutych zwolenników patriarchatu (niezakuci mogą byc tolerowani dla podtrzymania poziomu konwersacji), no i przede wszystkim proponuję sie na prezeskę

kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.

1 Kor 14, 34-35 11

Zgodnie z Pani interpretacja kobietom w takim razie by nie można było tylko mówić kazań zaś samą Msze mogłaby odprawiać. A tak poza tym to oczywiście ze czytanie PS to jest nauczanie! Urywki te jasno określają miejsce kobiet w czasie liturgii i przez wieki było to przestrzegane w Kościele Świętym Katolickim do czasu …………

===

Cytat 
nowe
 luty 04 2006 16:50   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Edith:
Quote by belarmin:

Pius

1 Kor 14, 34-35 11

Zgodnie z Pani interpretacja kobietom w takim razie by nie można było tylko mówić kazań zaś samą Msze mogłaby odprawiać. A tak poza tym to oczywiście ze czytanie PS to jest nauczanie! Urywki te jasno określają miejsce kobiet w czasie liturgii i przez wieki było to przestrzegane w Kościele Świętym Katolickim do czasu …………

Drogie Panie Ministrantki,
Myślę, że Pius /na zdjęciu/, to taki virus jak wczorajsza Kamasutra, ale straszy 4 każdego miesiąca
He, he Musi być jakaś odtrutka na Piusa

===

szare bez połysku

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 04 2006 16:59   
Forum

moze pius sam ze soba rozmawia?

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 04 2006 17:26   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Edith:
Quote by belarmin:

Pius

1 Kor 14, 34-35 11

EDITH, a ty myslalas ze tacy wyginely!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 04 2006 20:52   
Forum

Co wy chcecie od Mateusza? Trzeba go poznać osobiście. Fajny gość. A na fotce to jest św. Pius V, nasz wspólny patron od bierzmowania.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 04 2006 21:14   
Forum

Quote by mateuszwroc: Co wy chcecie od Mateusza? Trzeba go poznać osobiście. Fajny gość. A na fotce to jest św. Pius V, nasz wspólny patron od bierzmowania.

CO WY CHCECIE OD MATEUSZKA?
nic! chyba on chce cos od nas?
dzieki ze zapoznales nas z tak wybitna osobistoscia z fotki! tylko, kurcze, do liczb mam kiepska pamiec i nigdy nie bede pamietac ktory w kolejnosci byl to jegos-tam mosc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 04 2006 21:40   
Forum

Nie jegomość, ale jeden z najwybitniejszych Papieży wszechczasów.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Artur Karbowy SAC
 luty 04 2006 23:25   
Forum

Sprawa ministrantek
Pytanie: Czy na forum zebrania plenarnego Episkopat Polski dyskutowal kiedykolwiek sprawe ministrantek w Kosciele w Polsce?
Odpowiedz: Sprawa ta nie byla poruszana na zebraniach plenarnych.
W instrukcji Redemptionis Sacramentum, tam, gdzie mowa o funkcjach wiernych swieckich w celebracji Mszy Swietej, zostalo powiedziane: Szczególnie godny pochwaly jest utrzymujacy sie znany zwyczaj,
obecnosci chlopców lub mlodzienców, zazwyczaj nazywanych ministrantami, którzy sluza przy oltarzu na wzór akolity i na miarê swoich zdolnosci otrzymuja stosowna katecheze na temat spelnianej poslugi. Nie nalezy zapominac, ze z grona tych chlopców na przestrzeni wieków zrodzila sie wielka rzesza wyswieconych szafarzy. (...) Do tego rodzaju sluzby
oltarza moga byc dopuszczane dziewczeta lub kobiety za zgoda biskupa diecezjalnego i z zachowaniem ustalonych przepisów.
Co do ministrantek Instrukcja Redemptionis Sacramentum powoluje sie na list Kongregacji ds. Kultu Bozego i Dyscypliny Sakramentów z 27 lipca 2001 r. do pewnego biskupa. List ten drukowany byl na lamach "Anamnesis" 8 (2002) nr 31, s. 35n. W liscie tym Kongregacja zaznacza: Jak jasno wynika z odpowiedzi Papieskiej Rady ds. Interpretacji Aspektów Prawnych na przedstawiona watpliwosc (Responsio ad propositum
dubium) odnosnie do kan. 230, § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego i z Wytycznych tej Kongregacji, które Ojciec Swiety polecil wydac w sprawie wlasciwego wprowadzenia i autentycznej interpretacji tego, co jest
zawarte w kan. 230, § 2 (por. List okólny do Przewodniczacych Konferencji Episkopatów, Prot. N. 2482/93, 15 marca 1994, por. Notitiae 30
[1994], 333335), biskup w swej roli moderatora zycia liturgicznego w diecezji, powierzonej jego pasterskiej trosce, ma prawo pozwolic na sluzbe kobiet przy oltarzu w granicach jemu powierzonego terytorium. Jego wolnosc decyzji w tej sprawie nie moze byc ograniczona przez wymaganie jednolitosci miedzy jego diecezja i innymi diecezjami, które w spo-
sób zrozumialy zniosloby konieczna wolnosc dzialania kazdego biskupa diecezjalnego. Po wysluchaniu przez biskupa diecezjalnego opinii Konferencji Episkopatu, jego wlasny, nacechowany roztropnoscia osad winien opierac sie o wiele bardziej na fundamencie tego, co sam uzna za bardziej odpowiednie dla miejscowych potrzeb duszpasterskich, dla dobra uporzadkowanego rozwoju zycia liturgicznego diecezji, powierzonej
jego trosce pasterskiej. Przy czym winien uwzglednic miedzy innymi odczucie wiernych, podstawy, które do takiego zezwolenia prowadza,
rózne uwarunkowania liturgiczne, jak równiez wspólnoty, które gromadza sie na Mszy Sw. (por. List okólny do Przewodniczacych Konferencji Episkopatów, 15 marca 1994, nr 1).
Kongregacja zaznaczyla takze: W zgodnosci z wyzej wspomnianymi rozporzadzeniami Stolicy Apostolskiej, tego rodzaju zezwolenie w zadnym wypadku nie moze wykluczyc ze sluzby oltarza mezczyzn, zwlaszcza mlodych. Nie jest tez wymagane, aby kaplani w jakiejs diecezji korzystali z ministrantek, poniewaz "idac za wzniosla tradycja, stale jest bardzo wskazane, by dopuszczac do sluby przy oltarzu mlodzienców" (por. List okólny do Przewodniczacych Konferencji Episkopatów,15 marca 1994, nr 2). W rzeczywistosci zawsze pozostaje w mocy zobowiazanie popierania meskich grup ministrantów; na koniec dlatego, ze
przez te inicjatywy, jak powszechnie wiadomo od niepamietnych czasow, budzone sa przyszle powolania kaplanskie (por. tamze).
Za: http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/44/16a.htm

===

Profil   Email 
 Cytat 
nowe
 luty 04 2006 23:26   
Forum

Quote by milka:
Quote by mateuszwroc: Co wy chcecie od Mateusza? Trzeba go poznać osobiście. Fajny gość. A na fotce to jest św. Pius V, nasz wspólny patron od bierzmowania.

CO WY CHCECIE OD MATEUSZKA?
nic! chyba on chce cos od nas?
dzieki ze zapoznales nas z tak wybitna osobistoscia z fotki! tylko, kurcze, do liczb mam kiepska pamiec i nigdy nie bede pamietac ktory w kolejnosci byl to jegos-tam mosc.
CYTUJĘ ZA JEAN MATHIEU-ROSAY PRAWDZIWE DZIEJE PAPIEŻY;PIUS V 1566-72
DO PIETNASTEGO ROKU ŻYCIA PASAŁ KOZY, POTEM WSTĄPIŁ DO OP. GDY ZOSTAŁ PAPIŻEM, CO DNIA SPOD JEGO PIÓRA WYCHODZIŁY DEKRETY. BISKUPOM POZOSTAWIAJĄCYM SWE DIECEZJE NA DŁUŻEJ NIŻ 1 M-C GROZIŁA UTRATA URZĘDU.
WYDAŁ NOWY KATECHIZM I BREWIARZ.
ZWALCZANIE HEREZJI BYŁO JEGO OBSESJĄ.
TAK ZALECAŁ FILIPOWI II: CIENIA LITOŚCI! NIE WOLNO WYBACZAĆ! USUWAJ TYCH, KTÓRZY SIĘ UGNĄ I TYCH, KTÓRZY TRWAJĄ W UPORZE. ŚCIGAJ ICH DO OSTATKA, ZABIJAJ, PAL, ZATOP WSZYSTKO W OGNIU I WE KRWI, ABY POMŚCIĆ PANA!
A TERAZ COŚ SPECIAL DLA NASZYCH MINISTRANTEK: KOBIETY LEKKICH OBYCZAJÓW POSTANOWIŁ WYGNAĆ Z RZYMU. GDY SZLACHTA I POSŁOWIE HMM SIĘ WSTAWIŁA ZA NIMI BŁAGAJĄC PIUSA O LITOŚC ZGODZIŁ SIĘ, ABY WRÓCIŁY DO WYZNACZONEJ DZIELNICY. ZA WYJŚCIE POZA JEJ OBSZAR GROZIŁA IM KARA CHŁOSTY I BANICJA. CHŁOSTĄ KARANO RÓWNIEŻ ZA CUDZOŁÓSTWO.
JUŻ W PIERWSZYM ROKU SWEGO PONTYFIKATU, WMUROWAŁ KAMIEŃ WĘGIELNY POD PAŁAC INKWIZYCJI.

SAM NIE WIEM, WIRUS, CZY CZYŚĆCOWY BANITA

===

szare bez połysku

Profil   Email 
 Cytat 
Zabulenka
 luty 05 2006 00:08   
Forum

JAKUB (Moderator) - Fragment komentarza został usunięty za naruszanie zasad publikacji Portalu Kościoł.pl. Argumenty Ad Personam prosze zostawić na prywante rozmowy!

JAKA OHYDE?? Ze komunie na reke? Tym sie wiary nie niszczy. Sam Papiez ja tak dawal, a Ty nosisz sie madrzejszy od Papieza. Jezus kiedy dzielil sie chlebem z apostolami to tez dawal im prosto do ust czy w reke? Jak myslisz? Ja porownalam koscioly katolicke i tylko tyle i nic nie pisalam o spowiedzi to prosze nie dodawaj mi glupot. Spowiadamy sie a potem idziemy do komuni. Wazniejsze jest ze moge isc do komuni niz w jaki sposob ja biore. Wazniejsze ze jest usluga przy oltarzu niz kto to czyni. Wazniejsze ze sie idzie do kosciola niz w co ubrany, itd., itd.

Z tego co czytam to Ty nie masz szacunku do kobiet. Moze lepiej nad tym pomysl.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 05 2006 08:49   
Forum

Quote by mateuszwroc: Nie jegomość, ale jeden z najwybitniejszych Papieży wszechczasów.

nie wiem, czy wybitny, ale na pewno jeden z tych ktorych noszono na lektyce. biedny Jezus musial zadowolic sie malym osiolkiem. czy nie jest to wszystko zalosne?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 05 2006 10:26   
Forum

Quote by nowe:CYTUJĘ ZA JEAN MATHIEU-ROSAY PRAWDZIWE DZIEJE PAPIEŻY;PIUS V 1566-72
DO PIETNASTEGO ROKU ŻYCIA PASAŁ KOZY, POTEM WSTĄPIŁ DO OP. GDY ZOSTAŁ PAPIŻEM, CO DNIA SPOD JEGO PIÓRA WYCHODZIŁY DEKRETY. BISKUPOM POZOSTAWIAJĄCYM SWE DIECEZJE NA DŁUŻEJ NIŻ 1 M-C GROZIŁA UTRATA URZĘDU.
TAK ZALECAŁ FILIPOWI II: CIENIA LITOŚCI! NIE WOLNO WYBACZAĆ! USUWAJ TYCH, KTÓRZY SIĘ UGNĄ I TYCH, KTÓRZY TRWAJĄ W UPORZE. ŚCIGAJ ICH DO OSTATKA, ZABIJAJ, PAL, ZATOP WSZYSTKO W OGNIU I WE KRWI, ABY POMŚCIĆ PANA!
A TERAZ COŚ SPECIAL DLA NASZYCH MINISTRANTEK: KOBIETY LEKKICH OBYCZAJÓW POSTANOWIŁ WYGNAĆ Z RZYMU. GDY SZLACHTA I POSŁOWIE HMM SIĘ WSTAWIŁA ZA NIMI BŁAGAJĄC PIUSA O LITOŚC ZGODZIŁ SIĘ, ABY WRÓCIŁY DO WYZNACZONEJ DZIELNICY. ZA WYJŚCIE POZA JEJ OBSZAR GROZIŁA IM KARA CHŁOSTY I BANICJA. CHŁOSTĄ KARANO RÓWNIEŻ ZA CUDZOŁÓSTWO.
JUŻ W PIERWSZYM ROKU SWEGO PONTYFIKATU, WMUROWAŁ KAMIEŃ WĘGIELNY POD PAŁAC INKWIZYCJI.

Czy to, że pasał kozy w czymś mu uniża? Pochodził z ubogiej rodziny, a jakoś się wybił, bo był zdolny i bardzo kochał Boga. Z tąd ta troska o czystość nauki.

A to, że karał biskupów, którzy w diecezjach nie byli, to dobrze. Bo biskup to ma być w diecezji, a nie się wozić po świecie. Biskup to pasterz całej diecezji i ma w niej przebywać.

Odnośnie inkwizycji należy pamiętać, że przed wyborem na Papieża był Głównym Inkwizytorem Kościoła. Z tego to powodu tak dbał o czystość nauki, a w tamtch czasach herezje się rozprzestrzeniały. To on ekskomunikował i zdjął z tronu Elżbietę I.

A to, że dbał o moralność, to chwała mu za to! Niemalże idealny człowiek. Gorliwość przerasta niejeden episkopat razem wzięty. Naśladował Chrystusa, który mówił "Gorliwość o Dom Twój pożera mnie." Św. Pius V zapewne twierdził "Gorliwość o Kościół Twój pożera mnie." Dlatego wybrałem go na mojego patrona. Był bardzo porządnym człowiekiem

===

Profil   Email 
 Cytat 
nowe
 luty 05 2006 10:52   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by nowe:CYTUJĘ ZA JEAN MATHIEU-ROSAY PRAWDZIWE DZIEJE PAPIEŻY;PIUS V 1566-72

Czy to, że pasał kozy w czymś mu uniża?

OK, SZKODA, ŻE NIE OWIECZKI. JEST DUŻA RÓŻNICA. ZOBACZ MT 18, 12-14 A ZWŁASZCZA MT 25,35

Odnośnie inkwizycji należy pamiętać, że przed wyborem na Papieża był Głównym Inkwizytorem Kościoła. Z tego to powodu tak dbał o czystość nauki, a w tamtch czasach herezje się rozprzestrzeniały. To on ekskomunikował i zdjął z tronu Elżbietę I.
SKOMENTUJ RADY DLA FILIPA II

A to, że dbał o moralność, to chwała mu za to! Niemalże idealny człowiek.
MILKA BOSKA, RATUJ MNIE TWYM ZAKOCHANYM W BOGU SERCU.
Gorliwość przerasta niejeden episkopat razem wzięty. Naśladował Chrystusa, który mówił "Gorliwość o Dom Twój pożera mnie." Św. Pius V zapewne twierdził "Gorliwość o Kościół Twój pożera mnie." Dlatego wybrałem go na mojego patrona.

Był bardzo porządnym człowiekiem

BEZ KOMENTARZA.

===

szare bez połysku

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,62 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post