Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Profanacja wizerunku Matki Boskiej - BOJKOT
 |  Wersja do druku
Joanna Najfeld
 luty 06 2006 21:10  (Czytany 29387 razy)  
Forum

Status: offline

Wydawca jednego z pism powracających na rynek dopuścił się profanacji wizerunku Naświętszej Marii Panny w ramach taniej i niskiej reklamy na bazie skandalu.

Jeśli chcesz dołączyć do bojkotu wydawcy pisma, odwiedź stronę akcji bojkotowej:

STRONA BOJKOTU

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 06 2006 21:22   
Forum Moderator
Moderator

Ja mam jedno pytanie. Bardzo zasadnicze juz tutaj zadawane. No i nie doczekalem sie odpowiedzi... Po pierwsze. Co to jest obraza uczuc religijnych? Po drugie czy Maria jest przedmiotem kultu i w kosciele oddaje jej się czesc?? Z tego co ostatnio mi tlumaczono nie oddaje jej sie czci tylko jest takim jakims posrednikiem do Jezusa...
Wiec, albo nie obraza sie uczuc religijnych (Bo nie jest Maria przedmiotem kulu religijnego) Albo ktos mnie oszukal i KK oddaje czesc stworzeniu

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 06 2006 21:32   
Forum

juz to widze jak pierwsi uczniowe Jezusa bojkotowali gdy Go do krzyza przybijano!
nie dolaczam sie do muzulmanow chrzescijanskich!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 06 2006 22:19   
Forum

Quote by maxurd: Wiec, albo nie obraza sie uczuc religijnych (Bo nie jest Maria przedmiotem kulu religijnego) Albo ktos mnie oszukal i KK oddaje czesc stworzeniu

A jeśli ktoś Matkę Boga uznaję równocześnie i za swoją to ... może boleć czy też nie?

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 06 2006 22:23   
Forum Moderator
Moderator

Quote by belarmin:
Quote by maxurd: Wiec, albo nie obraza sie uczuc religijnych (Bo nie jest Maria przedmiotem kulu religijnego) Albo ktos mnie oszukal i KK oddaje czesc stworzeniu

A jeśli ktoś Matkę Boga uznaję równocześnie i za swoją to ... może boleć czy też nie?

Nie mowa o tym co boli ale o kwalifikacji prawno karnej. Jezeli Maria jest przedmiotem kultu to OK, ale obawiam sie ze nie mozna tu mowic o obrazie uczuc religijnych (czego by nie rozumiec przez ten twor) No a jezeli mozna... To jak juz pisalem komus cos sie miesza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 06 2006 22:33   
Forum

Quote by maxurd: Jezeli Maria jest przedmiotem kultu to OK, ale obawiam sie ze nie mozna tu mowic o obrazie uczuc religijnych (czego by nie rozumiec przez ten twor) No a jezeli mozna... To jak juz pisalem komus cos sie miesza.

No to odetchnąłem z ulga gdyż mnie ten problem nie dotyczy. Osobiście modlę się jedynie za pośrednictwem Maryi.
Zaś na skandalistów najlepszą odtrutką jest jest zdrowe poczucie humoru.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 07 2006 01:04   
Forum

Maxurd -> kolejny raz się popisałeś.
Jak już wiadomo, Maryja dla ciebie jest tylko zwykłą kobietą, która żyła 2000 lat temu. Ale są ludzie, którzy oddają jej cześć - obraza NMP dla nich, dla mnie, jest obrazą uczuć relgijnych! Maxurd, komentujesz rzeczy chyba tylko ze swojego punktu widzenia nie uwzględniającej wiary katolickiej. Dla ciebie to nie jest obrazą, dla mnie TAK. Odpowiedzialność karna? Też dotyczy! Powiedz, że nie... Jezusa nie można obrażać, ale Maryję już tak, bo nie wszyscy chrześcijanie oddają jej czci? BZDURA!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 07 2006 01:33   
Forum Moderator
Moderator

pawwvic, pawvic. Wiesz co Bog mysli o ludziach, ktorzy oddaja czesc stworzeniu?? Wiesz co Bog mysli o tych, ktorzy ujmuja z Jego chwaly?? Jezeli Maria jest dla Ciebie obiektem kultu to cos naprawde jest niewporzadku. Zreszta z tego co wiem katolicy nie oddaja czci Marii a jedynie zwracaja sie do Boga za jej posrednictwem ( Nie wchodzac tutaj w dyskusje o slusznosci takiego postepowania). Przedmiotem kultu chrzescijanskiego jest Bog jedyny w Trojcy i jezeli juz mowa o odpowiedzialnosci karnej to tylko zachowania atakujace wlasnie Boga moglyby podlegac ochronie. To jak jest?? Oddajesz czesc Krolowej Niebios??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 07 2006 02:15   
Forum

Myślałem, że twój umysł pojmie pewną istotną kwestię.
Dobra, to zacznę z innej strony. Spróbuj doszukać się analogii. My obaj nie wierzymy, że Mahometowi należy oddawać cześć, zatem czy mimo tego, można rysować jego karykatury? Bo nie wierzymy w islam? Muzułmanie czuli się obrażeni poprzez wydanie karykatury w Danii. Więc nie myl swojego stanowiska w kwesti oddawania czci Maryi z obrazą uczuć religijnych. Co dla niektórych nie jest profanacją, to dla innych już ona jest!
Wychodzi na to, iż z ciebie taki ekumenista jak z koziej du#y trąba. W takim razie dziwię się, że w ogóle udzielasz się na tym tematycznym forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 07 2006 02:18   
Forum Moderator
Moderator

Roznica miedzy Toba a wyznawcami allacha jest taka, ze uwazasz sie za chrzescijanina. Rozmawiamy wiec o chrzescijanskim przedmiocie kultu. Ponawiam pytania z poprzedniego postu mojego :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 07 2006 02:21   
Forum

A co ma do rzeczy rodzaj wyznania? OBUDŹ SIĘ!
Słownik wyrazów obcych Kopalińskiego, bo inaczej się już chyba nie da: profanacja - zbezczeszczenie miejsca albo przedmiotu kultu religijnego; zhańbienie, skalanie czegoś, co jest otoczone czcią.
Więc ponawiam pytanie - co ma do tego rodzaj wyznania?!
Dla katolików kultem religijnym jest między innymi właśnie Maryja, dla muzułmanów Mahomet. I KROPKA!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 07 2006 02:25   
Forum Moderator
Moderator

HALO TU ZIEMIA!!
Czy stworzenie moze byc obiektem chrzescijanskiego kultu?? O tym jest mowa. Nie o arabach, nie o kopalinskim nie o wyznaniach... Pytan jest kilka... Pozostaja te z przedostatniego postu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 07 2006 02:43   
Forum

Nie mam zamiaru rozstrzygać sporu, czy jakiekolwiek stworzenie ziemskie może być przedmiotem kultu. Ja mówię o szacunku dla innych wyznań. Nie można obrażać czyichś uczuć religijnych. KROPKA!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 luty 07 2006 03:04   
Forum

Pozwolę sobie pominąć dyskusję, która się tu toczyła i, w nawiązaniu i odpowiedzi do posta Maxurda pozwolę sobie na małe dywagacje... Otóż:

profanacja zbezczeszczenie miejsca a. przedmiotu kultu relig.; zhańbienie, skalanie czegoś, co jest otoczone czcią. (za: Słownik...)

Art. 196. Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (Kodeks Karny, XXIV, Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania; można zerknąć tu.)

Zatem... Obrazą kultu religijnego jest profanacja przedmiotu czci lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych. Chyba dobrze wnioskuję.

(Nawiązując do sprawy z 'Muhammad cartoons', to... chyba właśnie to miało miejsce.)

A Maryja w KRK jest jak najbardziej przedmiotem kultu, zwanego z łacińska cultus hyperduliae, zresztą jednym z wielu (a najlepsze jest w tym wszystkim to, że KRK się z tego wykręca, jak tylko może... ).

Zatem... kto znieważa Maryję, ten znieważa przedmiot czci religijnej, a to jest karalne. Chyba dobrze wnioskuję?...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 luty 07 2006 08:48   
Forum

Quote by Joanna Najfeld:
Wydawca jednego z pism powracających na rynek dopuścił się profanacji wizerunku Naświętszej Marii Panny w ramach taniej i niskiej reklamy na bazie skandalu.

Jeśli chcesz dołączyć do bojkotu wydawcy pisma, odwiedź stronę akcji bojkotowej:

STRONA BOJKOTU

Rozumiem, że chcesz temu pismu zapewnić sprzedaż i podnieść nakład? Przecież w tym właśnie o to chodzi.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafał
 luty 07 2006 08:59   
Forum

a którą to Maryję sprofanowano? Bo z tego co wiem, to macie ich kilka. A tak swoją drogą to skąd się wzięło tyle "odmian" Dziewicy, skoro w NT jest tylko jedna, ta prawdziwa Rodzicielka

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 07 2006 11:16   
Forum

Zapewniam cię, że jest tylko jedna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 07 2006 12:20   
Forum

Quote by pawvic: Maxurd -> kolejny raz się popisałeś.
Jak już wiadomo, Maryja dla ciebie jest tylko zwykłą kobietą, która żyła 2000 lat temu. Ale są ludzie, którzy oddają jej cześć - obraza NMP dla nich, dla mnie, jest obrazą uczuć relgijnych!

biblia uczy, ze tylko Bogu oddawać należy cześć. Kto czyni inaczej zwraca się przeciw Bogu i zaciąga winę.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 07 2006 12:24   
Forum

Quote by gargamel: a którą to Maryję sprofanowano? Bo z tego co wiem, to macie ich kilka.

No co ty! W samej tylko Polsce SETKI! Przypomina mi się taka anegdota:

Dziecko mówi do mamy: "Mamo! Mamo! To tak - mamy Matkę Boską Częstochowską, Matkę Boską Licheńską, Matkę Boską Górecką... To ile jest tych Matków Boskich?"

Z życia wzięte!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 07 2006 12:25   
Forum

Quote by Joanna Najfeld:

STRONA BOJKOTU

Dziękuję za informację, że "Machina" wraca na rynek!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 luty 07 2006 12:41   
Forum

Zapewniam cię, że jest tylko jedna

Bo jest tylko jedna. Przynajmniej moja wiedza mi tak podpowiada.
Ale skąd "reszta"?
i po co one??

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 luty 07 2006 13:06   
Forum

Jezus ma krzyżu powiedział:Oto matka twoja, oto syn twój(w skrócie)więc ja nie widzę niec złego w oddawaniu czci Maryi, gdyż była ona osobą szczególną, ponad wszystkimi istotami ziemskimi.Czyż nie jest napisane ;"Czcij Ojca swego i Matkę swoją".Nie sądzę, by oddawanie czci Maryi uwłaszczało Bogu, lub by był na nas- katolików z tego powodu zły czy liczył nam to jako grzech gdyż to On pierwszy wyniósł ją ponad wszystkie niewiasty o ile oczywiście nie jest to uznawanie Maryi za tą, która może sama nas odkupić, czy wprowadzić do nieba, gdyż do tego potrzebny jest Bóg w trzech osobach.
Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 07 2006 14:13   
Forum Moderator
Moderator

Jezus powiedzial to do Jana co powiedzial - jasnym jest jak slonce w swietle jego wczesniejszych wypowiedzi dot. Marii i rodziny, ze nie mial na mysli tego o czym piszesz, ale zwyczajnie opieke. Dlaczego? Moze dlatego, ze Jozef nie zyl a reszta rodziny (Zeby nie powiedziec bracia Jezusa bo upadnie kolejny dogmat) byla niewierzaca.

No i dalej. Czesc okazywania rodzicom oznaczjaca poddanie i szacunek nie jest niczym zlym. Wrecz przeciwnie jest wskazana. Natomiast chwala, poklon, uwielbienie naleza sie tylko Bogu. Do dzis naprawde sadzilem, ze uczciwi katolicy tak postepuja (Modla sie za posrednictwem Marii w zadnym razie nie czyniac z jej obiektu kultu) - inaczej mamy do czynienia z balwochwalstwem i kultem krolowej niebios, ktory jest obrzydliwoscia w oczach Boga. No i chyba uwierzylem komus na wyrost strasznie sie przy tym mylac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 luty 07 2006 14:19   
Forum

Modla sie za posrednictwem Marii w zadnym razie nie czyniac z jej obiektu kultu

oj tu sie nie zgodzę. MB częstochowska, licheńska, fatimska otoczone są wielkim kultem.
Jednak jest to kult "pośrednictwa" mulony czasem z uwielbieniem. Takie jest moje zdanie

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 07 2006 14:33   
Forum

co do kultu Maryi:

1. Na czym polega oddawanie czci Maryi Pannie? Mk 12,17

Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo swoje. Szczególnym obrazem Bożej miłości jest Maryja, ponieważ przyjęła wszystkie Jego łaski i doskonale z nimi współpracowała. Czcząc Maryję, równocześnie uwielbiamy Boga, ponieważ Jej wspaniałość jest dziełem Jego łaski. Matce Bożej należy się nasza cześć za to, że współdziałała z Bożymi łaskami i żadnej z nich nie zmarnowała. Na przykładzie Maryi widzimy, do jakiej wielkości prowadzi człowieka oparcie życia na Bożej woli i przykazaniach.

Oddawanie czci Matce Bożej polega na miłowaniu Jej, okazywaniu wdzięczności, na prośbie o pomoc, a przede wszystkim — na naśladowaniu Jej świętości i doskonałości. Gdy naśladujemy Maryję, dajemy Jej do zrozumienia, jak wielką wartość stanowi dla nas przykład Jej życia. Boga-rodzica z pewnością cieszy się widząc, że swoim przykładem pomaga nam dążyć do wiecznego szczęścia, którego tak bardzo dla nas pragnie. Częste rozważanie postępowania Przeczystej Panny pomaga nam Ją naśladować.

Maryja daje nam przykład prawdziwej miłości służebnej, uczy nas wypełniać w życiu wolę Bożą. W Matce Najświętszej dostrzegamy autentyczną wiarę, zaufanie Bogu, umiejętność ponoszenia ofiar dla dobra innych, pokorę, nadzieję, postawę modlitewną i wiele innych doskonałości. Bogarodzica uczy nas dostrzegać Boga w człowieku i służyć Mu poprzez pomoc okazywaną bliźnim.

2. Co sądzić o twierdzeniu, że cześć oddawana Maryi i innym świętym umniejsza Bożą chwałę?

Dobry Bóg cieszy się ze czci okazywanej Jego świętym, podobnie jak rodzice radują się z powodzenia i szczęścia swoich dzieci. Podziwiając świętych, równocześnie oddajemy cześć Bogu, ponieważ wszyscy oni są Jego dziełem. Kult świętych wyraża naszą miłość do nich i podziw dla Boga — ich Stwórcy i Zbawiciela. Również święci okazują nam swą miłość. Matka Najświętsza i wszyscy zbawieni interesują się nami, kochają nas i pomagają nam osiągnąć wieczne szczęście. Bardzo pragną, abyśmy kiedyś byli wraz z nimi w niebie. Święci w niebie i ludzie żyjący jeszcze na ziemi powinni tworzyć wspólnotę, którą będzie jednoczyć miłość wzajemna.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
coso
 luty 07 2006 14:40   
Forum

Nikt nie twierdzi, że Matka Boska jest Bogiem. Jednak
przez to kim była na pewno została przez Boga jakoś
wyróżniona i dlatego zwracanie się za jej pośrednictwem
do Boga ma sens. Widomo, że przed obrazem Matki Boskiej
Częstochowskiej zdarzają się cuda.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 07 2006 14:42   
Forum Moderator
Moderator

Medieval - ergo Maria nie jest obiektem kultu - ergo obrazajac Marie nie narusza sie niczyich uczuc religijnych ale jedynie dobre imie osoby z ktorej ktos drwi. O ile zupelnie nie podzielam przedstawionego wywodu to zgadzam sie, ze powinna byc dla nas wzorem do nasladowania... Nigdy obiektem kultu - Wzór tak - reszta nie :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 luty 07 2006 15:28   
Forum

Maxurd

Nie możesz stwierdzić i udowodnić, że to co Jezus powiedział do Jana ma taki sens jaki przedstawiłeś, i nie zawiera czegoś głębszego.Nie chcę się o to dłużej spierać gdyż jest to kwestia interpretacji i argumenty żadne nie pomogą.I nie udowodnisz, że obrzydliwością w oczach Boga jest oddawanie czci Maryi, gdyż jest to kwestia również interpretacji.Dla mnie i dla Kr-k fragmenty świadczące o Maryi są wystarczające, by uważać, iż można oddawać jej cześć, i oto też nie chcę się dłużej spierać, gdyż jak mniemam żadna ze stron nie zmieni swego zdania.A tak wogóle to jakiego jesteś wyznania(pytam z czystej ciekawości))
Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 07 2006 16:47   
Forum

MAXURD -> straszny z ciebie uparciuch! Wbij sobie do głowy! że! obrażając Maryję! matkę Boga! którą czczą katolicy! KATOLICY! nie protestanci! jest dla nich, dla mnie obrazą uczuć religijnych!!! Jak możesz pisać, że "obrażając Maryję, nie narusza się niczyich uczuć religijnych"? Jak to nie NARUSZA!? Dla protestantów, Żydów, ateistów, muzułmanów, hinduistów, itd., itd. nie będzie to obrazą. ALE DLA KATOLIKÓW!!! Dla ciebie nie jest to obrazą, i dobrze, niech będzie tak jak jest, ale nie wmawiaj innym, że tak nie jest! CO Z TEGO, ŻE JEJ NIE UZNAJESZ, ALE INNI JĄ UZNAJĄ i obrażanie jej, jest jednocześnie obrażeniem ich uczuć religijnych!

Jeszcze jedno, napisz do papieża, że on grzeszy, bo czci Maryję. Co prawda, ona nie jest Bogiem, lecz wstawia się za nami u Boga, jak to już ktoś napisał.

Medieval Man -> dzięki za cytat, jest on SUPER. Nic dodać, nic ująć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 07 2006 17:50   
Forum

Quote by Morzan: Jezus ma krzyżu powiedział:Oto matka twoja, oto syn twój(w skrócie)więc ja nie widzę niec złego w oddawaniu czci Maryi,

Ale Jezus nic o czci nie mówił. A to, co powiedział z krzyża skierował bardzo konkretnie do Apostoła Jana - do nikogo więcej. Ale jak ktoś upiera się, żeby między wierszami czytać coś, czego tam wcale nie ma...

Quote by Morzan: gdyż była ona osobą szczególną, ponad wszystkimi istotami ziemskimi.Czyż nie jest napisane ;"Czcij Ojca swego i Matkę swoją".Nie sądzę, by oddawanie czci Maryi uwłaszczało Bogu, lub by był na nas- katolików z tego powodu zły czy liczył nam to jako grzech gdyż to On pierwszy wyniósł ją ponad wszystkie niewiasty o ile oczywiście nie jest to uznawanie Maryi za tą, która może sama nas odkupić, czy wprowadzić do nieba, gdyż do tego potrzebny jest Bóg w trzech osobach.
Pozdrawiam

Biblia nas uczy, że tylko Bogu należy się cześć - nikomu więcej. A Maryja była tylko człowiekiem - jak każdu z nas. Była miła Bogu i Bóg ją wybrał, ale jej nie wywyższył.

Quote by coso: Nikt nie twierdzi, że Matka Boska jest Bogiem. Jednak
przez to kim była na pewno została przez Boga jakoś
wyróżniona i dlatego zwracanie się za jej pośrednictwem
do Boga ma sens.

Rozumiem, że w takim razie do kolegi, który stoi tuż obok Ciebie też zwracasz się za pośrednictwem jeszcze kogoś? A faktem jest, że Boga mamy tak blisko, zniżył siędo nas i jest z nami.Nie trzeba wiec zadnego pośrednictwa.

Quote by coso: Widomo, że przed obrazem Matki Boskiej
Częstochowskiej zdarzają się cuda.

To zaden dowód. Biblia mówi, że i szatan potrafi czynić niezwykłę rzeczy, cuda. potrafi objawiać się jako "anioł światłości" i nieść pozorne dobro.

Quote by Morzan: Nie możesz stwierdzić i udowodnić, że to co Jezus powiedział do Jana ma taki sens jaki przedstawiłeś, i nie zawiera czegoś głębszego.

Czyli jak mówił Piotrowi o "skale" to miał na myśli nie tylko jego samego, ale cały Kościół, prawda? Dalczego jedne słowa Jezusa odczytywać jako zawierajace "głebszy sens", a inne jako skierowane konkretnie do jednej osoby. Od dawna twierdzę, że przekonania katolików sąwewnętrznie sprzeczne i oto dobry dowód na to.

Quote by Morzan: I nie udowodnisz, że obrzydliwością w oczach Boga jest oddawanie czci Maryi, gdyż jest to kwestia również interpretacji.

Polecam sięgnąć do drugiego przykazania - nie tego z katechizmu, ale biblijnego, wymazanego przez Kr-k z Dekalogu.

Quote by Morzan: Dla mnie i dla Kr-k fragmenty świadczące o Maryi są wystarczające, by uważać, iż można oddawać jej cześć

No tak, tylko jest taki drobny szczegół, że Bóg najwyraźniej jest innego zdania - patrz powyżej.

Quote by pawvic: MAXURD -> straszny z ciebie uparciuch! Wbij sobie do głowy! że! obrażając Maryję! matkę Boga! którą czczą katolicy! KATOLICY! nie protestanci! jest dla nich, dla mnie obrazą uczuć religijnych!!!

Jeżeli katolicy czczą (!!!) Mar4yję, to łąmią prawo Boże, bo Bóg zabronił czczić cokolwiek, co jest stworzeniem, czy czynić sobie wizerunki i oddawać im cześć.

Quote by pawvic:
Jak możesz pisać, że "obrażając Maryję, nie narusza się niczyich uczuć religijnych"? Jak to nie NARUSZA!? Dla protestantów, Żydów, ateistów, muzułmanów, hinduistów, itd., itd. nie będzie to obrazą. ALE DLA KATOLIKÓW!!!

Widocznie jednak Maryja dla niekyórych jest czwartą osobą boską.

Quote by pawvic: Dla ciebie nie jest to obrazą, i dobrze, niech będzie tak jak jest, ale nie wmawiaj innym, że tak nie jest! CO Z TEGO, ŻE JEJ NIE UZNAJESZ, ALE INNI JĄ UZNAJĄ i obrażanie jej, jest jednocześnie obrażeniem ich uczuć religijnych!

A może cześć, jaką katolicy darzą Maryję, obraża Boga?

Quote by pawvic: Co prawda, ona nie jest Bogiem, lecz wstawia się za nami u Boga, jak to już ktoś napisał.

Proszę o konkretne DOWODY, że Maryja się wstawia. Nie nauki Kościoła, nielegendy, nie opowieści wiernych, ale od DOWODY. Nie ma DOWODÓW? To skąd taka pewność?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,38 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty