Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Prośba do agnostyków i ateistów.
 |  Wersja do druku
Marek Marczak
 luty 20 2006 10:25   
Forum

Status: offline

Zdenerwoana???

Co nie podoba Ci się w moich postach na temat duchowości???

cyt. "wleziesz"
Trochę kultury słowa.

Był,ale tylko na skrawku papieru w kancelarii parafialnej a nie w sercu. Sam pisze,że został cyt "zmuszony". Co nie pozwala mu nim nie byc. ALE WARUNKIEM KONIECZNYM JEST UZNANIE ISTNIENIA BOGA. Jest to warunek wiązący wszelką dyskusje na polu religii. Zrozum to.

Z resztą pan regyly, nie jest ateistą tylko wyznawcą odnowionej religii słowiańskiej (z tego co się orientuję...) Więc podstawa do dyskusji jest możliwa. To jest forum wierzacych i praktykujących swoją religię a nie gołosłowie. Tak uważam.

===

[img]http://f.imagehost.org/0937/Benedict.jpg[/img]

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 10:34   
Forum

wlezc to dla mnie normalne slowo "to get in" "to come into". co niekulturalnego? przynajmniej jestem o wiele kulturalniejsza od niektorych tu "katolikow".
jak jeden katolik sie wyrazal bardzo-bardzo niekulturalnie tego dobrzy katolicy nie zauwazyli. widocznie "dawac d..." jest bardzo katolickie i kulturalne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 20 2006 12:37   
Forum

Milka -> Zauważyli, zauważyli, tyle, że nie ma co płakać nad rozlanym MLEKIEM. Hehehe... Tak w ogóle daj sobie już siana. Popatrz na samą górę, na pasek twojej przeglądarki. Widzisz co pisze? "Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny - Kosciol.pl". Ja tam nie widzę słowa ATEIZM.

Wiara nie może być postrzegana przez pryzmat racjonalności lub jej braku. Trzeba jednak traktować ją z rozsądkiem. Każdy z nas ma prawo zapytać: "Dlaczego wierzę w Boga?". I odpowiedzieć: "Bo taka postawa wydaje mi się rozsądniejsza niż postawa przeciwna". W ten sposób odnajdziemy ważne argumenty, choć nie będą one dowodami, tak jak w fizyce czy matematyce.
kliknij tu

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 13:43   
Forum

czy do twego kosciolu (katolickiego) wstepu nie maja inni np. protestanci, agnostycy czy ateisci?
co z tego ze pisze ekumenizm?
co cie tak naprawde boli? boli ze atakuja twoja religie? czy twoja wiare?
ja absolutnie nie odczuwam zadnego ataku z ich strony.
natomiast boli mnie bardzo gdy mnie rania pseudochrzescijanie tzw. nie-grzeszacy bracia i siostry ktorzy potrafia widziec slabosc i ulomnosc niewierzacych a wlasna glupote czynia madroscia.
te brzydkie wypowiedziane przez ciebie slowa jest dla ciebie jedynie MLEKIEM rozlanym? i ty pouczasz innych o czystosci cielesnej? dobry jestes! nie, nie! DOBRY Z CIEBIE KATOLIK! poszedles do konfesjonalu i wyispowiadales sie z tego grzechu? a przeprosiles bezposrednio tej osoby? czy poprostu w kulturze katolickiej nie ma czegos takiego jak "PRZEPRASZAM"? zamiast sie bronic i usprawidliwiac moze lepiej powiedzial to magiczne slowo? nie dla mnie, tylko dla siebie. bo ja juz ci dawno wybaczylam. ale pamietac bede i zawsze bede wskazywala na to jako przyklad typowego przedstawiciela ze srodowiska katolickiego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 20 2006 16:20   
Forum

Milka, czy Miłka, na jedno wychodzi -> Takie durnotki czytać, jak twoje, to żadna przyjemność. Zabierasz mi czas, abym musiał pisać sprostowania. Gdybym był moderatorem, to dałbym ci tygodniowy urlop od pisania na tym forum.
Po pierwsze, wcale nie uważam siebie za dobrego chrześcijanina.
Po drugie, do kościoła katolickiego wszyscy mają wstęp. Przecież to nie jest jakaś zamknięta społeczność.
Po trzecie, ateiści nie piszą na temat zaśmiecając forum, co skutkuje odwróceniem uwagi od właściwego wątku.
Po czwarte, według mnie, prezentujesz bardzo hedonistyczne poglądy. Moją sugestię, która tak cię uraziła, utrzymuję w mocy.
Po piąte, nie jestem typowym przykładem przedstawiciela ze środowiska katolickiego. W tym stwierdzeniu jest wiele stereotypów, które w niekorzystnym świetle stawiają prawdziwych katolików. A jak już pisałem, za takiego się nie uważam, bo nie jestem doskonały, mam świadomość swoich wad.
Milka, wydajesz się fajną dziewczyną, tyle, że szlag mnie trafia jak czytam twoje wypowiedzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 20 2006 16:37   
Forum

Lepiej brzmi "wejść" niż "wleżć".

Milka czy Miłka, na jedno wychodzi

Cóż za przekora Słowa jak w małżeńskiej kłótni,hehe...
Uuuuu....Kto się czubi ten się lubi. Stare przysłowie, jednak prawdziwe

Coś mi się wydaje, że ktoś sobie "wpadł" w oko, przynajmniej "wirtualnie"

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 16:47   
Forum

Quote by siloam: Lepiej brzmi "wejść" niż "wleżć".

Milka czy Miłka, na jedno wychodzi

Cóż za przekora Słowa jak w małżeńskiej kłótni,hehe...
Uuuuu....Kto się czubi ten się lubi. Stare przysłowie, jednak prawdziwe

Coś mi się wydaje, że ktoś sobie "wpadł" w oko, przynajmniej "wirtualnie"

siloam, szczerze mowiac nie zrozumialam cie wcale, chyba ci polowy postu zjadlo?
z tym przyslowiem to do kogo mowisz? do kogo odnosisz?

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 16:49   
Forum

Quote by pawvic: Milka, czy Miłka, na jedno wychodzi -> Takie durnotki czytać, jak twoje, to żadna przyjemność. Zabierasz mi czas, abym musiał pisać sprostowania. Gdybym był moderatorem, to dałbym ci tygodniowy urlop od pisania na tym forum.
Po pierwsze, wcale nie uważam siebie za dobrego chrześcijanina.
Po drugie, do kościoła katolickiego wszyscy mają wstęp. Przecież to nie jest jakaś zamknięta społeczność.
Po trzecie, ateiści nie piszą na temat zaśmiecając forum, co skutkuje odwróceniem uwagi od właściwego wątku.
Po czwarte, według mnie, prezentujesz bardzo hedonistyczne poglądy. Moją sugestię, która tak cię uraziła, utrzymuję w mocy.
Po piąte, nie jestem typowym przykładem przedstawiciela ze środowiska katolickiego. W tym stwierdzeniu jest wiele stereotypów, które w niekorzystnym świetle stawiają prawdziwych katolików. A jak już pisałem, za takiego się nie uważam, bo nie jestem doskonały, mam świadomość swoich wad.
Milka, wydajesz się fajną dziewczyną, tyle, że szlag mnie trafia jak czytam twoje wypowiedzi.

oooo, to sie mylisz bardzo! Miłka to bardzo fajna dziewczyna, taka porzadna katoliczka! a ja, no coz... jestem drzazgiem dla tepakow.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcjon
 luty 20 2006 16:55   
Forum

Cala ta dyskysja to jakas parodia. To forum nie jest zamkniete. Nie ma w regulaminie, ze nie mozna wyglaszac pogladow ateistycznych lub agnostyckich. Nie ma tez zalozenia, ze aby sie wypowiadac, trzeba wiezyc w Boga. To byl by jakis absurd! Ograniczanie wypowiedzi na forum do jakiegos jednego swiatopogladu!

Co wam tak naprawde przeszkadza w ateistach? Ze zarzucaja wam nietolerancje? Ciasnote myslenia, ograniczanie nauki Jezusa do jednego wyznania? Ze podwarzaja dogmatyke? Ze biora udzial w dyskusjach o tematyce moralnej i prezentuja w nich inny system wartosci?

A moze maja w tym troche racji? Ja rozumiem, ze np ostatni temat Rhodesa to byla lekka przesada, gosc zabardzo odjechal i chcial jakas utopie (silnie kojarzaca sie z totalitaryzmem)nam wcisnac. Ale czy to powod to zrobienia czystek na forum?

Z drugiej strony dyskusja zaklada jakis wspolny mianownik. Jezeli forum dotyczy religi i ekumenizmu, to mianownikiem tym jest Biblia i nauka ojcow kosciola (nie zaleznie od wyznania). Wiec kolejne tematy, w ktorych ateista proboje nam udowodnic, ze Biblia to sredniowieczna fikcja a Boga nie ma, to po prostu jakies przegiecie.

Bo mozna podwarzac jakies interpretacje, jakies zrodla historyczne. Mozna pokazywac, ze cos w kosciele ma korzenie gnostyckie lup manichejskie, ze jakis dogmat nie ma poparcia w bibli. Ale caly czas poruszamy sie w jednej przestrzeni- biblijno-religijnej. I szanujemy autorytet Bibli, nawet jezeli nie wierzymy w Boga (bo w cale nie musimy).

Wiec problem nie dotyczy postawy ateistycznej czy agnostyckiej, ale kultury wypowiedzi.

===

"Słuchajcie więc: To moja pieśń, Moja herezja,(...)Moja nadzieja, Że nie jestem stąd, Nie z tego świata"

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 17:15   
Forum

marcjon, trzeba tepic wszystkich innych, inaczej myslacych, inaczej wierzacych, trzeba zrobic czystke!
oni wszyscy tepia komunizm i jego totalitaryzm ale to samo uprawiaja w swoim domniemanym chrzescijanstwie. oni nie rozumieja ze Bog stworzyl jedna ziemie i jedno slonce dla wszystkich bez wzgledu czy oni wierza w Stworce czy nie. kocha bezwglednie kazdego grzesznika. nie rozumieja ze Bog pozwala zyc nawet najwiejkszym grzesznikom. "chrzescijanie" juz chca osadzic grzesznikow "w ich mniemaniu". ale nie rozumiaja tego ze kazdy dojdzie do swojego konca bez wzgledu na to czy chce czy nie chce, wierzy czy nie wierzy.
wszystkim dobrym chcrzescijanom proponuje zeby znalezli lepszy bardzo mocny chrzescijanski portal tam gdzie moga bezgranicznie sie kochac, wzajmnie obdarowywac siebie miloscia i stworzyc klub wzajemnej adoracji.
czy ja jako chrzescijanka moglabym poprosic opuscic ten portal wszystkich brzydkich gebow?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 luty 20 2006 19:09   
Forum

Do Gocka:

Nie daj sie dluzej prowokowac.

Moim zdaniem Ty takze wykazales sie juz ogromnym taktem, w ogole odpowiadajac na tak niekulturalne zachowanie osoby, ktora jest tu tak samo gosciem, jak Ty i ja.

Ja sam odpowiedzialem wyczerpujaco i rzetelnie. Szczerze tego teraz zaluje - zobacz, jak Siloam mi z kolei "odpowiedzial". Porownaj moj tekst i jego odpowiedz. Co tu komentowac?

Widać nazbyt wyraźnie różnicę poziomów Z jednej strony merytoryczna, konkretna, logiczna wypowiedź na temat, a z drugiej...?

Jedynym wynikiem dalszej dyskusji bedzie przedluzanie istnienia tego bezsensownego tematu na forum.

Zgadzam się.

Admini nie poparli Siloama. Zrobil co mogl, nie wyszlo mu. Game over.

Ja też kończę.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Marcjon
 luty 20 2006 19:18   
Forum

Milka]marcjon, trzeba tepic wszystkich innych, inaczej myslacych, inaczej wierzacych, trzeba zrobic czystke!
oni wszyscy tepia komunizm i jego totalitaryzm ale to samo uprawiaja w swoim domniemanym chrzescijanstwie. oni nie rozumieja ze Bog stworzyl jedna ziemie i jedno slonce dla wszystkich bez wzgledu czy oni wierza w Stworce czy nie. kocha bezwglednie kazdego grzesznika. nie rozumieja ze Bog pozwala zyc nawet najwiejkszym grzesznikom. "chrzescijanie" juz chca osadzic grzesznikow "w ich mniemaniu". ale nie rozumiaja tego ze kazdy dojdzie do swojego konca bez wzgledu na to czy chce czy nie chce, wierzy czy nie wierzy.

Wlasnie. Cala zabawa polega nie na tym, ze do kategorii "ateisci i agnostycy do wygnania" jestem tez, o ile wiem, zaliczany ja. Czemu? Bo mam liberalne poglady. To, ze wierze nie ma znaczenia, bo wierze inaczej. Moja wypowiedz w topicu "czemu dziewczyna nie moze mieszkac..." zostala odebrana jako "namawianie do grzechu" i "dawanie zlych rad" (bo zalecalem kierowac sie sumieniem, a nie prawem kanonicznym). Zreszta juz nie raz stwierdzono, ze mam takie poglady bo kiedys zgrzeszylem i oddalilem sie od Boga i sie nie spowiadam i nie prezystepuje do komunii (Bdw: spowiadam sie, a ostatni raz u komuni bylem wczoraj, ok 11.00 ). Ale jezeli mysle inaczej, to przecierz musialem zbladzic...

===

"Słuchajcie więc: To moja pieśń, Moja herezja,(...)Moja nadzieja, Że nie jestem stąd, Nie z tego świata"

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 20 2006 19:40   
Forum

Nie chodzi tu o robienie czystek. To co napisałem było TYLKO PROŚBĄ Z MOJEJ STRONY. Chodzi o to ze to jest forum religijne,a ateizm nie jest religią. I tyle, prosze zapoznac sie z tym co pisałem wyzej.

Świadkowie Jehowy też chodzą po domach i głoszą swoje nauki. Nikt im tego nie zabrania,ale po prostu nie każdy ma ochotę ich słuchać. Analogicznie sprawa ta ma miejsce tu tataj. To jest forum chrzescijanskie i ekumeniczne. Marcjon, prosze Cie podejmij ekumeniczną dyskusję z Gockiem, chociaż spróbuj. Nie każdemu sie podoba, ze dyskusja z ateistami zawsze zmierza do jednego: problemu istnienia Boga. Teista zakłada jego istnienie i wyciąga wnioski dalsze. Dywagacje tego typu nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Nikt Wam nie zabrania tutaj przychodzić,ale moim zdaniem próba odciągania od religi (naszczęście nieudana) na forum religijnym jest sprzeczna z ideą jego powstania.

Wiemy,Boga nie ma. Zadowoleni? Hehe...
Mam nadziejeże zostałem dobrze zrozumiany. I zobacznie sobie co mówi nagłówek na górze przeglądarki. EKUMENIZM Z ATEIZMEM NIE JEST MOŻLIWY

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 20:10   
Forum

jest to forum religijne? aha! ja nie jestem osoba religijna, co ze mna? mnie tez wyrzucic? albo POPROSIC?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 luty 20 2006 20:25   
Forum

Quote by siloam:To co napisałem było TYLKO PROŚBĄ Z MOJEJ STRONY.

To ja dla odmiany mam prośbę do Ciebie: Skończ ten głupi wątek.

Prośbę wyartykułowałeś i prawdopodobnie zostanie zignorowana, z czego się bardzo cieszę.

Quote by siloam:Chodzi o to ze to jest forum religijne,a ateizm nie jest religią.

Ale jest światopoglądem, który z religią dyskutuje, dlatego jest na tym forum jak najbardziej na temat.

Quote by siloam:Nie każdemu sie podoba, ze dyskusja z ateistami zawsze zmierza do jednego: problemu istnienia Boga.

Nie zawsze. Może nie umiesz z nimi rozmawiać?

Quote by siloam:Nikt Wam nie zabrania tutaj przychodzić

Och. W imieniu wszystkich agnostyków i ateistów (choć nie jestem ani jednym ani drugim) dziękuję Ci, łaskawy siloamie, że im nie zabraniasz zaglądać na to forum.
Jesteś taki dobry...
Zapewne bardzo ucieszy Cię również fakt, że ja też pozwalam Ci zaglądać na to forum, a czasem nawet napisać jakiś post (byle na temat).

Może Admin by wreszcie uciął tę debilną dyskusję???

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Marcjon
 luty 20 2006 21:32   
Forum

Własnie. Ta dyskusja to wlazenie w kompetencje adminom i moderatorom. To oni maja pilnowac, czy dyskusje prowadzone sa w "duchu" forum czy nie.

Marcjon, prosze Cie podejmij ekumeniczną dyskusję z Gockiem, chociaż spróbuj.

Dyskutowalem z heinrichbollem. Nie doszlismy do zadnego wspolnego wniosku, ale szanujemy swoje przekonania. Ja rozumiem jego argumentacje, jego zrodla. On szanuje to, ze wierze i do niczego mnie nie przekonuje.

Jak widac da sie rozmawiac z ateistami. To nie od swiatopogladu zalezy poziom dyskusji, ale od kultury i wiedzy bioracych w niej udzial. SZACUNEK DLA INNYCH PRZEKONAN NIZ WLASNE TO PODSTAWA KAZDEJ DYSKUSJI

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 20 2006 21:40   
Forum

Quote by Obcy:
To ja dla odmiany mam prośbę do Ciebie: Skończ ten głupi wątek.

Prośbę wyartykułowałeś i prawdopodobnie zostanie zignorowana, z czego się bardzo cieszę.

Prośba jest prośbą. I nie skierowałem jej w żaden sposób do administratorów tego serwisu.

Quote by Obcy:
Ale jest światopoglądem, który z religią dyskutuje, dlatego jest na tym forum jak najbardziej na temat.

Ta dyskusja to coś takiego: "Bóga nie ma" vs. "Bóg jest"
Nie nazwałbym tych nihilistycznych dywagacji dyskusją. W jaki sposób dyskutuje, skoro istnienie Boga nie jest w żaden sposób weryfikowalne??? To pustosłowie.

Quote by Obcy:
Nie zawsze. Może nie umiesz z nimi rozmawiać?

To prosze wskaż gdzie nie. Vide ostatnie posty Gocka i Rhodesa...

Quote by Obcy:
Och. W imieniu wszystkich agnostyków i ateistów (choć nie jestem ani jednym ani drugim) dziękuję Ci, łaskawy siloamie, że im nie zabraniasz zaglądać na to forum.
Jesteś taki dobry...
Zapewne bardzo ucieszy Cię również fakt, że ja też pozwalam Ci zaglądać na to forum, a czasem nawet napisać jakiś post (byle na temat).

Nie ja jestem od tego aby pozwalać, czy zabraniać. Prośba nie jest pozwoleniem, ani zabronieniem czegokolwiek. Czym dla Ciebie jest prośba???

Poza tym informuje,że poprosiłem i nikt nie musi tej prośby spełniać. KOŃIEC MOICH WYWODÓW NA TEN TEMAT

Radujcie się

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 21:47   
Forum

Quote by siloam: KOŃIEC MOICH WYWODÓW NA TEN TEMAT

Radujcie się

ja jestem uszczesliwiona! nareszcie demokracja wygrala!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 luty 20 2006 22:06   
Forum

siloam

Jak widać to nie Nietzsche podzielił nas na władców i niewolników, ale... religia.

Przenieśmy tę całą sytuację oczyma wyobraźni na państwo polskie. Na tron wstępuje Zygmunt III Waza. Szybko opowiada sie za kontreformacja i zniesieniem tolerancji religijnej. Podpisuje unnię brzeską, dzieki czemu powstaje "kosciol unicki". Później jest gorzej...
Liczne przesladowania, wysiedlanie wykształconych innowierców i nie wierzacych. Należe wspomień że to łwasnie glównie oni nadawali inteligencki charakter państwu polskiemu, a nie ciemne katolickie duchowieństwo, którego tamtego czasu głęboko sie "stoczyło"

Czyzby siloam zechciał nam przedstawic lekcję historii ?
A może wspaniałą myśl katolicka, która brzmi niczym przykazanie: Szybko trzeba się pozbyć bliźniego swego, którego kochamy jak siebie samego, bo nie wyznaje pana naszego.

Jaka pewnosc że nie uznaliśmy boga ? Moim bogiem jest mój rozum. Jak juz wspomniałem ma wszystkie cechy waszego absolutu. Czemuż wiec pozbawiasz mnie duchowości i śmiesz w/g własnych zasad wytyczać granice obszaru mojego życia ? Czyż nie przemawia przez Ciebie ignorancja i samouwielbienie ? Ja poczułem się gorszy po Twojej wypowiedzi - a czyż w świetle Twojego stworzyciela nie jesteśmy tacy sami ?

Uznam Twój temat za żart, bo z ust wierzącego, tolerancyjnego cżłowieka brzmi on śmiesznie. Dlatego na sam koniec pozwolisz że się zaśmieje ha ha ha

Pozdrawiam !

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 luty 20 2006 23:21   
Forum

Quote by milka: oooo, to sie mylisz bardzo! Miłka to bardzo fajna dziewczyna, taka porzadna katoliczka! a ja, no coz... jestem drzazgiem dla tepakow.

Dziękuję za komplement, mam nadzieję, że słow "taka porządna katoliczka" nie wypływają z porównywania się i myśli, że jestem "lepsza", bo nie jestem.
Masz rację, że jesteś jak niewygodna drzazga, ale drzazgą potrzebną która zmusza nieraz do zastanowienia się, pokory wobec przekonania o własnej słuszności. Znasz piosenki Tomka Żółtko?
Odnosząc się zaś do tematu, to mam wątpliwości, czy jest potrzeba go kontynuować. Tak jest, że nie sami chrześcijanie są na forum i w pewnym sensie dobrze. Nie dusimy się we własnym światku, ale jesteśmy zmuszeni do refleksji nad naszą wiarą, poglądami. Niektóre dyskusje "bez sensu" coś mi jednak dały, czegoś nauczyły. Tak więc "Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest." 1 P 3, 15

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 luty 20 2006 23:24   
Forum

Quote by Rhodes: A może wspaniałą myśl katolicka, która brzmi niczym przykazanie: Szybko trzeba się pozbyć bliźniego swego, którego kochamy jak siebie samego.

Ktoś powiedział, że mamy kochać naszych bliźnich jak siebie samych, ale oni robią wszystko, aby to nam utrudnić.

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
Goriot
 luty 20 2006 23:29   
Forum

Podobno wierzący są tolerancyjni. Podobno są cierpiacy i milosierni w imię boga. Podobno nadstawiają drugi policzek. Podobno są nieugieci na krytykę. Podobno... Podobno... Podobno...

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 luty 20 2006 23:39   
Forum

Do tego dążymy, lecz jesteśmy słabi i wciąż upadamy. Zechcesz wybaczyć?

===

Cytat 
thenewone
 luty 20 2006 23:41   
Forum

Witam serdecznie

mój pierwszy post tutaj, ale nie bez kozery, bo czuję się agnostykiem. Ale od początku.

Zostałem wychowany w domu świeckim (choć zgodnie z doktryną KK - byłem chrzczony, miałem pierwszą komunię i bierzmowanie, tylko nikt nie zmuszł mnie do chodzenia do Kościoła). W liceum namówiono mnie na OAZĘ. Nawet mi się podobało, ale że środowisko było bogate spotkałem tam wtedy również Protestantów (modliliśmy się wspólnie w trakcie długiej przerwy). I kiedy poznawałem lepiej - obie strony (bo pomimo uczestnictwa w sakramentach Katolickich, nie czułem się Katolikiem), zauważyłem że jedni z drugimi wciąż walczą. To było nie fair, bo patrzyłem na nich z boku. Nie deklarując się. Ale nie potrafili się dogadać. A po za tym pojawiły się dziwne elementy, takie jak sprowadzanie kandydatów na posłów i senaterów na spotkania OAZOWE i Zboru... Takie, zdaje się nadużycie... Wtedy coś mi przestało grać. Ale się nie poddałem, bo pomyślałem sobie: "Jan Paweł II mówi o ekumenizmie". Więc wymyśliłem sobie gazetkę - we wczesnych latach 90, robioną recznie i kopiowaną na ksero. Niestety opiekun mojej grupy OAZOWEJ zakazał dalszej działalności, bo jednym z trzech redaktorów (grafik), był protestantem... Zostawiłem to wszystko wtedy. Olałem, nie miałem siły. Nie chciałem żeby ktokolwiek mi mówił jak ma być...Pomyślałem sobie coś złego o chrześcijanach, i nie pasowało mi to do idei Boga. Wybrałem skromne: 'nie wiem'.

No i patrzcież Państwo.
Kilka tygodni temu oznajmiliśmy wraz z Dziewczyną, z którą mieszkam od dwóch lat, że zamierzamy wziąść ślub. Uzgadniamy wszystko i nie chcemy ślubu kościelnego, wspólnie - za to przyszli teściowie chcą. Mówią, że taka u nich tradacyja (na co ja odpowiadam sobie, że jakby wszyscy trzymali się tradycji, dziś nikt nie umiałby pisać! sic!). Ale mam wątpliwości...
Szukam po necie...
Patrzę, a tu agnostykom wstęp wzbroniony...
Ocho - myślę sobię - Tutaj się dowiem, czy istnieje JEDNA PRAWDZIWA DROGA do Boga...
Bo może moje zwątpienie wcale nie jest takie najgorsze...

To przyznacie jest jakieś świadectwo...
Choć i tak uszczuplone...
Ale o cudach dotyczących niewierzących kiedy indziej.

Podsumowując: nie neguję Katolicyzmu, ani Protestantyzmu. Ale na mszach Katolickich czuję się źlę, duszno mi od Dogmatów i Ikonografii. Na spotkanich Wolnych Chrześcijan czuję się sztucznie i nie potrafię uczestniczyć...
Więc czy mój agostycyzm polegający na 'nierób drugiemu co Tobie nie miłe' jest aż tak zły?

Oczywiście jeśli autor wątku poprosi mnie o wyjście stąd, już się nie pojawię.
Pozdrawiam serdecznie

ach... zapomniałbym, mam koleżankę zakonnicę, która mówi mi - rób co czujesz! Ale nie wiem, czy mogę Jej ufać, bo wiem że mnie lubi, zresztą z wzajemnością

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 luty 20 2006 23:45   
Forum

Poadziały bolą...
Zostań...

===

Cytat 
Paweł
 luty 20 2006 23:53   
Forum

Ja też mówię - zostań.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcjon
 luty 21 2006 00:04   
Forum

thenewone, zostan! Bedziesz urozmaicenem! W koncu ktos kto nie jest ani ortodoksyjnym katolem, ani protestantem ani ateista (tutaj ateista i agnostyk sa traktowane jako synonim, wiec jak chcesza byc dobrze odbierany, deklaruj sie jako "wątpiący" lub "chwiejący sie w wierze" ).

Pewnie masz wlasny system wartosci (nie pokrywajacy sie z systemem gloszonym przez KK), wiec musisz uwarzac, bo za to tu czasami chca robic czystki (przepraszam, prosic udanie sie na racjonalista.pl ). I pewnie nie raz ci ktos zasugeruje, ze jezeli myslisz "nie katolicko", to pewnie w przeszlosci bardzo zgrzeszyles i oddaliles sie od Boga. Jako rade podsuna ci spowiedz w JEDynym PRAwdziwYm KOsscIele Ale tak po za tym, to jest to calkiem fajne forum.

A tak pna koniec, to proponuje ci zalozyc osobny temat, bo ten jest durny i w koncu pewnie jakis moderator natchniety przez Ducha Sw go zakonczy, czyniac zadosc naszym modlitwom

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 21 2006 00:10   
Forum Moderator
Moderator

Thenewone - ludzie tacy jak Ty powolywani sa przez Boga do zmieniania kosciola. Niemieszcacy sie w jego ramach, niezgadzajacy sie na ludzkie zasady i szukajacy prawdy Chrzescijanstwo to nie jest przynaleznosc koscielna tylko Twoja relacja z Bogiem. Wieze, ze mozesz ja miec niezaleznie od tego czego doswiaczyles ze strony kosciolow chrzescijanskich na ziemi - Zostan bedzie fajnie :-)

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 21 2006 02:08   
Forum

Chciałbym poruszyć pewną kwestię. Jak to jest z ateistami. Skoro nie wierzą w Boga, to również nie wierzą w życie po śmierci. Skoro tak, to co ich utrzymuje przy życiu? Czy nadejdzie taki dzień dla nich, że powiedzą sobie, życie jest ciężkie, niesprawiedliwe, po co mam się męczyć na tym padole łez - zrobię sobie pętelkę, otruję się, czy skoczę z wysokości, albo podetnę sobie żyłki? Jaką wartość ma dla was życie. Czy w takim razie zgadzacie się również na aborcję, eutanazję, karę śmierci, bo nikomu krzywda się nie stanie, przejdą tylko do błogiego, nieuświadomionego niebytu? Czy nie uważacie, że w takim razie życie bez istniejącego Boga byłoby "piekłem"? Rodzaj ludzki dawno by wyginął, gdyby nie istniał Bóg i wiara w niego. Może przede wszystkim wiara... Co wam ją zastępuje? Słucham uważnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 21 2006 08:52   
Forum

Quote by Miłka:
Dziękuję za komplement, mam nadzieję, że słow "taka porządna katoliczka" nie wypływają z porównywania się i myśli, że jestem "lepsza", bo nie jestem.
Masz rację, że jesteś jak niewygodna drzazga, ale drzazgą potrzebną która zmusza nieraz do zastanowienia się, pokory wobec przekonania o własnej słuszności. Znasz piosenki Tomka Żółtko?
Odnosząc się zaś do tematu, to mam wątpliwości, czy jest potrzeba go kontynuować. Tak jest, że nie sami chrześcijanie są na forum i w pewnym sensie dobrze. Nie dusimy się we własnym światku, ale jesteśmy zmuszeni do refleksji nad naszą wiarą, poglądami. Niektóre dyskusje "bez sensu" coś mi jednak dały, czegoś nauczyły. Tak więc "Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest." 1 P 3, 15

Miłka, ty czytasz fory?
wiem, wiem, nie lubisz mnie. masz wciaz zal do mnie ze mam podobny nick. czytalam jak wciaz tlumaczylas roznice miedzy nami. ale, ostatnio bylam zdziwiona ze sie zgadzasz ze mna w niektorych kwestiach w ogole, nie moglam w to uwierzyc! czyzby powoli topi sie lod?
szkoda ze moga o tobie tak ludzie zle pomyslec przeze mnie. bo my jestesmy rozni jak noc i dzien

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,68 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości