Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dlaczego dziewczyna z chłopakiem przed ślubem nie mogą mieszkać razem??
 |  Wersja do druku
Kasia
 luty 20 2006 16:35   
Forum

Status: offline

friend na slub czuje sie jeszcz za mloda. pozatym chce skonczyc studia i moj chlopka tez a do tego na slub nas nie stac jeszcze.

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
Kasia
 luty 20 2006 16:37   
Forum

pawvic bardzo chcialam odsluchac to nagranie ale nie chce mi sie odtworzyc masz moze jakis inny link??

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 16:41   
Forum

aha, no to sluchaj piusa!
a wlasciwie moglas napisac: niekatolicy nie sa mile widziane w dyskusji! to my niekatolicy siedzimy cicho i sie nie wtracamy!
ale dla mnie jest ciekawe poznawac takie przypadki i jakie sa rozwiazania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 20 2006 16:43   
Forum

Nie, nie mam innego linku, ale ten na 100% działa, co przed chwilą sprawdziłem!
KLIKNIJ TU.

Inne pliki:
http://www.liberton.com.pl/rekol_karpik/mp3/

Do odtworzenia tego typu plików wystarczy Windows Media Player! Lub jakikolwiek inny odtwarzacz plików multimedialnych! Chyba, że próbujesz wykręcić się sianem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 20 2006 16:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pawvic:
I błagam was, nie dawajcie FAŁSZYWYCH rad. Nie namawiajcie nikogo do grzechu jak Marcjon, który zaleca słuchanie tylko swojego sumienia (które wiadomo, nie zawsze dobrze podpowiada)! Piszcie, że jest to wasza opinia, aby niezorientowani nie poszli błędną drogą.

Kazdy daje rady jakie dawac potrafi. Jeden lepsze drugi gorsze. Po to Bog dal nam rozum, zeby jedne odrozniac od drugich... Zreszta ty dajac rady nie zaznaczasz, ze wyrazasz wlasna opinie, dlaczego inni maja to robic?? Czyzbys byl straznikiem prawdy??
Kasiulek - jezeli stac Cie na mieszkanie z chlopakiem to stac Cie na slub z chlopakiem. Zreszta Zwalanie decyzji na studia lub inne czynniki (ze nie gotowa) Nie jest uczciwe. W tym podejsciu nigdy nie bedzie dobrego czasu i wlasciwego moementu. Wez uczciwie sie zastanow dlaczego chcesz mieszkac z chlopakiem i czemu to sluzy. Postaraj sie wyjsc z siebie i przeegzaminowac swoje motywacje... Jezeli jestescie na etapie, na ktorym mieszkacie razem i wszystko prowadzi do slubu to coz za problem?? Jezeli mieszkacie i trwacie w zwiazku, ktory nie prowadzi do slubu a jedynie powoduje, ze oddalacie sie od Boga przez grzech to poprostu warto sie rozstac.
Moze taki czas refleksji tez bedzie czasem kiedy Bog wypowie sie w sprawie waszego zwiazku... Dla niego przeszkody w postaci braku pieniedzy nie istnieja:-) a kroki wiary i poddanie sie Jego woli bardzo docenia

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Kasia
 luty 20 2006 16:53   
Forum

pawvic nie wykrecam sie poprostu siagnelam nagranie i w wmplayer.exe pojawia sie komunikat ze wystapil blad z aplikacja wmplayer i zostanie ona zamknieta.

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 16:55   
Forum

sorry, kasiulek, pomylilam cie z jednym katolikiem. ma prawie takiego samego avatara

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kasia
 luty 20 2006 17:02   
Forum

Quote by maxurd:
Kasiulek - jezeli stac Cie na mieszkanie z chlopakiem to stac Cie na slub z chlopakiem. Zreszta Zwalanie decyzji na studia lub inne czynniki (ze nie gotowa) Nie jest uczciwe. W tym podejsciu nigdy nie bedzie dobrego czasu i wlasciwego moementu. Wez uczciwie sie zastanow dlaczego chcesz mieszkac z chlopakiem i czemu to sluzy. Postaraj sie wyjsc z siebie i przeegzaminowac swoje motywacje... Jezeli jestescie na etapie, na ktorym mieszkacie razem i wszystko prowadzi do slubu to coz za problem?? Jezeli mieszkacie i trwacie w zwiazku, ktory nie prowadzi do slubu a jedynie powoduje, ze oddalacie sie od Boga przez grzech to poprostu warto sie rozstac.
Moze taki czas refleksji tez bedzie czasem kiedy Bog wypowie sie w sprawie waszego zwiazku... Dla niego przeszkody w postaci braku pieniedzy nie istnieja:-) a kroki wiary i poddanie sie Jego woli bardzo docenia

ok zgoda, ale nie stac mnie na mieszkanie z nim, moj chlopak mnie utrzymuje, sama szukam pracy, aby sie usamodzielnic i studiowac, a slub jednak kosztuje, ksiedzu trzeba zaplacic za udzielenie sakramentu co jest dla mnie glupie,a o weselu nie ma co wspominac. A nasz zwiazek prowadz do tego zeby wziac w koncu slub, myslelismy o tym ale nie mozemy narazie z ludzki przyczyn.
A czy w oczach Boga nie sa wazne nasze ludzkie plany, w koncu mamy wolna wole??Takie wybory jak wyprowadzenie sie i ponowne mieszkanie z rodzicami , czyli to mniejsze zlo. wcale nie jest tak latwo podjac.Dlaczego nie moge walczyc z tym grzechem tak jak sama potrafie tak jak daje rade??

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 20 2006 17:08   
Forum

Maxurd -> Tak, na to wygląda, że kreuję siebie jako strażnika prawdy. To, co do tej pory pisałem, nie należy traktować jako wykładni ostatecznej. Twierdzę, że niektórzy wprost popychają innych do łamania VI przykazania, co skutkuje moim powyższym protestem.
Kasiulek -> Teraz zaczynam rozumieć księdza, który nie dał ci rozgrzeszenia. Bo gdybyś wcześniej nie współżyła z tym chłopakiem, to sprawy z pewnością potoczyłyby się inaczej. I pobierz jeszcze raz ten plik, bo może został uszkodzony. I otwórz go w np. Winampie.
Milka -> Chciałaś mi coś powiedzieć?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kasia
 luty 20 2006 17:10   
Forum

otworzylam go przez opere

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 20 2006 17:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasiulek:
ok zgoda, ale nie stac mnie na mieszkanie z nim, moj chlopak mnie utrzymuje, sama szukam pracy, aby sie usamodzielnic i studiowac, a slub jednak kosztuje, ksiedzu trzeba zaplacic za udzielenie sakramentu co jest dla mnie glupie,a o weselu nie ma co wspominac. A nasz zwiazek prowadz do tego zeby wziac w koncu slub, myslelismy o tym ale nie mozemy narazie z ludzki przyczyn.
A czy w oczach Boga nie sa wazne nasze ludzkie plany, w koncu mamy wolna wole??Takie wybory jak wyprowadzenie sie i ponowne mieszkanie z rodzicami , czyli to mniejsze zlo. wcale nie jest tak latwo podjac.Dlaczego nie moge walczyc z tym grzechem tak jak sama potrafie tak jak daje rade??

1. Skoro chlopaka stac zeby was utrzymac to i zapewne po slubie nie dochodza dodatkowe oplaty. Praca sie znajdzie i nie jest to wytlumaczenie przeciwko slubowi, bo po slubie mozesz stracic prace, ktora mialas i co wtedy? Rozwod??
2. Ksiedzu nie trzeba placic. W moim kosciele bloby to w ogole nie do pomyslenia, ale rozumiem, ze w KK sie zdarza. Z tego jednak co wiem to od osob biednych pieniedzy sie nie bierze.
3. Brak Ci bedzie wesela? To jest dla Ciebie powod do ryzykowania grzechu?? Ze nie stac Cie na wesele?? Pomysl nad slubem bez wesela albo ze skromna uroczystoscia wieczorna nie polaczona z obiadem i calonocna zabawa. Zapewniam Cie ze sie da i moze byc pieknie.
4. Oczywiscie, ze Bog szanuje Twoje plany, ale kiedy go zapytasz co sadzi i pozwolis zmu zadecydowac to badz pewna, ze dostaniesz cos najlepszego pod sloncem. Nie mowie, ze to bedzie obecny chlopak, nie mowie, ze to bedzie ktos inny. Poprostu wiem, ze Bog szanujac nasza wolna wole, kiedy postanawiamy zyc z nim daje nam duzo dobrych rzeczy...
5. Sama z grzechem przegrasz. Zawsze i nie ma wyjatkow...

===

Profil   Email 
 Cytat 
friend
 luty 20 2006 17:20   
Forum

proponuje zebys albo poszła na długi spacer i wszystko na nowo przemyslała na swierzym powietrzu odpowiadając sobie na pytanie co znaczy "mój chłopak" co to znaczy że go kocham itd.
(Bo jeżeli jedną z odpowiedzi będzie że chcesz z nim iść dalej przez życie to nie ma lepszego rozwiązania niz isc razem z Bożym błogosławieńswem. Za slub nie trzeba placic, czasem teoretycznie nie stac parafii zeby wyłożyc kase za włączenie swiateł, ewentualnie trzeba samemu opłacic organiste jesli chcemy żeby grał ale za udzielenie sakramentu nie ma żadnych opłat).
Albo w zależnosci od miejsca gdzie teraz jestes znajdź dobrego, mądrego spowiednika i popros go zeby zarezerwował troche czasu dla Ciebie na dłuższą rozmowę.

===

friend

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 17:25   
Forum

Quote by kasiulek:
Quote by maxurd:

wolna wola? jezeli uwierzylas w Boga i oddalas zycie w rece Jezusa to nie masz wolna wole. oddajac Mu zycie automatycznie podporzadkowujesz sie tylko Jego przykazaniom. juz nie chcesz robic swoje tylko Jego. jezeli ci zalezy na Nim.
to jest troche jak w malzenstwie, wychodzac za maz juz nie jestes wolna i nie mozesz robic co ci do glowy przyjdzie, tylko od tego momentu robisz wszystko razem z mezem tak jak ustliliscie przed slubem. wiec nie masz juz wolnej woli!
wolna wole ma tylko niewierzacy!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kasia
 luty 20 2006 17:29   
Forum

pawvic dzieki za ten link chyba po nim zmienie swoje myslenie jest superdziekuje

maxurd czy ty naprawde uwazasz ze wziac slub to tak latwo??wesela nie bralam pod uwage w ogole. a w moim kosciele za wszystko sie placi

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
Kasia
 luty 20 2006 17:32   
Forum

milka dziwne to co piszesz bo kazdy ksiadz ktory ze mna rozmawiał mowil ze mam wolna wole, w koncu Pan Bog nam ja dal.

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 20 2006 17:38   
Forum

Milka -> Bóg dał człowiekowi wolną wolę, by go ograniczał? Masz egzotyczne poglądy, nie powiem. Słuchaj, wolność nie oznacza, że można robić wszystko. Jeśli czynisz grzech, to stajesz się niewolnikiem grzechu. I gdzie tu wolność? W Bogu ratunek.
Kasiulek -> W 20 minut odsłuchałaś 45 minutowe nagranie? Jesteś Chuckiem Norrisem Ale się cieszę, że mogłem ci pomóc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 17:40   
Forum

Quote by friend: proponuje zebys albo poszła na długi spacer i wszystko na nowo przemyslała na swierzym powietrzu odpowiadając sobie na pytanie co znaczy "mój chłopak" co to znaczy że go kocham itd.
(Bo jeżeli jedną z odpowiedzi będzie że chcesz z nim iść dalej przez życie to nie ma lepszego rozwiązania niz isc razem z Bożym błogosławieńswem. Za slub nie trzeba placic, czasem teoretycznie nie stac parafii zeby wyłożyc kase za włączenie swiateł, ewentualnie trzeba samemu opłacic organiste jesli chcemy żeby grał ale za udzielenie sakramentu nie ma żadnych opłat).
Albo w zależnosci od miejsca gdzie teraz jestes znajdź dobrego, mądrego spowiednika i popros go zeby zarezerwował troche czasu dla Ciebie na dłuższą rozmowę.

a ja myslalam ze organista gra dobrowolnie i nie jest oplacany! ile kosztuje prad na jedna ceremonie, na jedna msze? czy gdzies okolo 200-500zetow? bo ja tyle place za kilka miesiecy zwlaszcza w okresie zimy.
halo! tu ziemia! gadajmy o realiach a nie o niebieskim niebie!
teoretycznie takich spraw nie powinno byc. nie powinno byc problemow przedmalzenskich ani problemow zwiazanych z oplatami sakramentu. ano co poradzic, zycie jest piekne uslane rozami z kolcami, a te kolce kluja i to strasznie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 17:42   
Forum

Quote by kasiulek: milka dziwne to co piszesz bo kazdy ksiadz ktory ze mna rozmawiał mowil ze mam wolna wole, w koncu Pan Bog nam ja dal.

hehehe, bom ja nie ksiadz!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 20 2006 17:50   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasiulek: milka dziwne to co piszesz bo kazdy ksiadz ktory ze mna rozmawiał mowil ze mam wolna wole, w koncu Pan Bog nam ja dal.

to jest wersja dla religijnych ludzi chodzacych do kosciola dla zaspokojenia wlasnych potrzeb emocjonalnych a nie prawda chrzescijanska. Pawel w listach pisal o sobie niewolnik Jezusa Chrystusa. CHrzescijanie sa wzywani do skladania zywej ofiary z siebie samych. Do umierania dla egoistycznego zycia i dla zlozenia zycia Jezusowi do rak. A wtedy juz nie my zyjemy, ale On. Wiesz sa tacy ludzie, o ktorych mozesz powiedziec znajac ich zycie, ze to nie czlowiek zwykly ale Jezus... I w sumie duzo w tym prawdyPrawda jest taka, ze Ty tez tak mozesz. To jest o jedna modlitwe od Ciebie

===

Profil   Email 
 Cytat 
friend
 luty 20 2006 17:52   
Forum

Quote by milka: a ja myslalam ze organista gra dobrowolnie i nie jest oplacany! ile kosztuje prad na jedna ceremonie, na jedna msze?

czego Ty się Milka czepiasz? Napisałem przecież że TEORETYCZNIE może być problem z oświetleniem. Natomiast z jakiej okazji oczekujesz że organista będzie za darmo wykonywał swój zawód (praca) dla obcych sobie ludzi to kompletnie nie rozumiem... Ty też nie pobierasz wynagrodzenia za swoją prace?

===

friend

Profil   Email 
 Cytat 
Kasia
 luty 20 2006 17:52   
Forum

pawvic nie w 20 min przed chwila sie skonczylo, ale piszac wiedzialam ze jest super i dziekuje ci za ten link pomogl nie tylko mi.

===

kasiulek

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 20 2006 18:10   
Forum

Przepraszam, Kasiulek jest katoliczką i jej prośba to rada o umożlwienie rozgrzeszenia przez kapłana katolickiego.

Zgadam się z Pawvicem, duża cześć tych rad jest fałszywa. Przepraszam, ale takie myślenie jak niektórzy tu prezentują jest co najmnie j dziwne.
To coś takiego:" Grzesz, sobie, grzesz dalej i nie poprawiaj się, Bóg i tak Cię usprawiedliwi"

Milka Twoje poglądy nie są zgodne z nauczaniem KRK...
Masz bardzo prymitywne nastawienie do małżeństwa.

KPK, nie chce nikogo krzywdzić. Należy jednak pamietać,że naszym celem jest świetość, a nie hedonistyczne zachcianki. Grzech jest grzechem, choć czasem prawda jest trudna...

Mysle ze rada frienda jest godna uwagi Miłość...ech moze i mi się kiedyś przytrafi....

A jaki masz stosunek do antykoncepcji???

===

[img]http://f.imagehost.org/0937/Benedict.jpg[/img]

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 20 2006 18:17   
Forum

Quote by pawvic: Nie, nie mam innego linku, ale ten na 100% działa, co przed chwilą sprawdziłem!
KLIKNIJ TU.

Inne pliki:
http://www.liberton.com.pl/rekol_karpik/mp3/

Do odtworzenia tego typu plików wystarczy Windows Media Player! Lub jakikolwiek inny odtwarzacz plików multimedialnych! Chyba, że próbujesz wykręcić się sianem...

Pawvic, widze ze mamy podobne poglądy. zainteresowania i odwiedzamy podobne strony Wyprzedziłes mnie tym linkiem Ale i tak jest git.
Siemano

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 18:38   
Forum

Quote by pawvic: Milka -> Bóg dał człowiekowi wolną wolę, by go ograniczał? Masz egzotyczne poglądy, nie powiem. Słuchaj, wolność nie oznacza, że można robić wszystko. Jeśli czynisz grzech, to stajesz się niewolnikiem grzechu. I gdzie tu wolność? W Bogu ratunek.
Kasiulek -> W 20 minut odsłuchałaś 45 minutowe nagranie? Jesteś Chuckiem Norrisem Ale się cieszę, że mogłem ci pomóc.

egzotyczne powiadasz? a twoja biblia niby co? nie jest egzotyczna? to dopiero egzotyka! zydzi ktorych tak kochasz bezprzytomnie nie sa egzotyczni?

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 18:44   
Forum

Quote by friend:
Quote by milka: a ja myslalam ze organista gra dobrowolnie i nie jest oplacany! ile kosztuje prad na jedna ceremonie, na jedna msze?

czego Ty się Milka czepiasz? Napisałem przecież że TEORETYCZNIE może być problem z oświetleniem. Natomiast z jakiej okazji oczekujesz że organista będzie za darmo wykonywał swój zawód (praca) dla obcych sobie ludzi to kompletnie nie rozumiem... Ty też nie pobierasz wynagrodzenia za swoją prace?

sorry, nie wiedzialam ze organista jest zatrudniony. bo myslalam ze zwykle organista sobie pracuje gdzies tam w swiecie swieckich a do kosciola przychodzi na zawolanie lub na niedziele. pardon!
eee... co ty? ja sie ciebie nie czepiam! tylko dociekam. bo widzisz moja szwagierka (co tam pilka nozna sie interesuje) grala na organach bez wynagrodzenia, i dlatego sa takie domysly!

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 18:48   
Forum

Quote by siloam:
Milka Twoje poglądy nie są zgodne z nauczaniem KRK...
Masz bardzo prymitywne nastawienie do małżeństwa.

wyjasni kochaniutki! jakie mam nastawienie do malzenstwa? moje poglady nie musza byc zgodne z nauczaniem krk. nie mam takiego obowiazku. natomiast ja uwazam ze to niektorzy katolicy maja prymitywne podejscia do malzenstwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 20 2006 18:50   
Forum

Och, Milkuś, Milkuś. Ja już nie rozumiem twojego gniewu. Wytłumacz nam wszystkim powoli i dokładnie, co chcesz/co chciałaś powiedzieć. OK? No.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 20 2006 19:12   
Forum

Kochaniutki???

Milka Zaczyna mi sie podobac jak się złościsz
Z tymi pogladami to trochę za bardzo uogólniłem,ale KRK uczy że człowiek wolną wolę ma zawsze, bo Bóg mu jej nie odbiera (w małżenstwie też) Inna sprawa,że człowiek jest naprawde wolny gdy wybiera Boga. Być może o to samo nam chodzi i tylko dmucham na zimne...

Milka i Pawvic, Milka i Pawvic...

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 20 2006 19:24   
Forum

alez mnie rozpieszczasz! milkus! och!
co sie mnie czepiasz?
serio, co mam ci opowiedziec? chyba to ja sie dociekuje waszego zycia? bo ja nie mam takich dylematow, i sie zastanawiam skad ludzi wymyslaja takie rzeczy i komplikuja sobie i innym zycie? niby przykazania Jezusowe takie banalnie proste: kochaj Boga swego i blizniego swego. a tu okazuje sie ze ludzie potrzebuja tyle regul, tyle ceregiel. i nikt nigdy niczego nie kwestionuje. nikt nie pyta: a dlaczego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 20 2006 19:53   
Forum

Odpowiedz jest prosta. Bo każdy z nas ma inne pojęcie miłości. Prostytutka mówi, że uprawia miłość, ojciec, który leje dziecko pasem, tez mówi,że to z miłości.... Homoseksualiści też mówią, ze mają prawo do miłości.
Każdy z nas ma inne jej wyobrażenie. Zrobiliśmy sobie z niej tarcze do zakrycia włąsnych błedów i niedoskonałości. Takie panaceum na bolączki terazniejszości. Mamy swoje właśne "miłości". Ale prawdziwa miłość jest jedna i nie zawsze taka jak nam się wydaje.

Mam nadzieje ze teraz milka wiesz, po co te "ceregiele"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,80 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty