Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Brak tematu
 |  Wersja do druku
axiries
 kwiecień 06 2006 22:47  (Czytany 8996 razy)  
Forum

Status: offline

brak tematu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 kwiecień 06 2006 23:03   
Forum

Najczystsza prowokacja i głupota.
Jednym słowem: BREDNIE.
Szkoda słów. Podaj chociaż jakieś wiarygodne źródło tychże "informacji" albo zamilcz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 06 2006 23:30   
Forum

brak tematu

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 07 2006 00:09   
Forum

Sorry, ale przydałby sie jakiś odnośnik...
Coś więcej prosimy, bo wiesz, ja już raz słyszałem, ze Jezus był kosmitą, a kosmici jak to kosmici mają niby zdolności do regeneracji i niby właśnie tak zmartwychwstał... Poprosiłem ów osobę o jakiś artykuł, tekst, który by szerzej przedstawił tą "rewelację" - niestety, do dzisiaj nic nie dostałem do poczytania

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 kwiecień 07 2006 00:53   
Forum

Właśnie mi o to chodzi, podaj źródła (choćby nawet te obcojęzyczne, co tam, może zobaczę jakieś zdjęcia). Chcę się przekonać, czy to nie jest tylko twój wymysł Axiriesie. Póki co, na takie rewelacje nie ma się co ustosunkowywać.
Jeśli chodzi o Judasza - zdrada była tylko i wyłącznie jego niezależną decyzją - Jezus zamieniając zło na dobro, zresztą jak to cały czas czyni, wykorzystał jego postępek, by stanąć przed ludzkim trybunałem i zostać ukrzyżowany. To jest moja interpretacja, mam nadzieję, że słuszna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 07 2006 02:30   
Forum Moderator
Moderator

Przypominam wszystkim, ze nawet we wrazliwych tematach i z osobami, ktore w sposob bezdyskusyjny sie myla mozna rozmawiac w sposob uprzejmy i rzeczowy...

O Judaszu Jezus powiedzial, ze lepiejby bylo dla niego gdyby sie nie urodzil... Tezy stawiane przez przytaczany tekst z e. judasza to mistyfikacja.Judasz zdradzil Jezusa a potem sie powiesil. Wszystkie takie pseudo ewangelie stoja w sprzecznosci z pismem swietym- dziekuje za uwage i dobranoc

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 07 2006 10:34   
Forum

brak tematu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 07 2006 10:44   
Forum Moderator
Moderator

Quote by axiries: Najpierw odnosnie manuskryptu , potem o zrodlach.
Zgodnosc z Pismsm Swietym.Nie wiem w jakim stopniu znasz Pismo Swiete , ale skoro uwazasz ze znaleziony Manuskrypt to fikcja , falsyfikacja , to wskaz - prosze - na podstawie Objawien w Fatimie , Lourdes , Guadalupe, zgodnosc Przekazow w Pismie swietym - choc jedno ,

Sadze, ze wszystkie te objawienia sa fikcja i zwiedzeniem. Czy mozemy wobec tego zakonczyc ta rozmowe?? Chyba, ze dowiedziesz, iz owa ewangelia wcale z kanonicznym zbiorem pism nie jest sprzeczna... Wtedy wrocimy do tematu. Noego, kosmitow i wizje po paleniu trway u mojzesza zostaw w spokoju... Nikt przy zmyslach nie bedize z Toba chcial o tym rozmawiac, bo takie historie wywoluja jedynie dyskretny usmiech...
PS
Nie doszukuj sie spisku w sprawie usuniecia poprzedniego postu. Zostal usuniety, bo dublowal sie temat z tym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 kwiecień 07 2006 12:13   
Forum

Quote by maxurd:Sadze, ze wszystkie te objawienia sa fikcja i zwiedzeniem.

Kościół podchodzi ze sporym dystansem do wszelkich
objawień i zapewne wie co robi.

Z objawieniami fatimskimi było tak, że miały być
ujawnione w określonym czasie, tak sobie życzyła ta
świetlista istota. Jednak Watykan nie ugiął się i
ujawnił ich treść dopiero znacznie później i tylko tą
ich część, którą uznał za stosowne. I jakoś nic się nie
stało.

Niezależnie od tego czy niektóre z nich są prawdziwe to
osobie wierzącej i praktykującej są zbędne. W zupełności
wystarczą nauki Jezusa.

Quote by axiries:Niedawno zmarly Stanislaw Lem

Lem poza tym, że był psiarzem fantastyki to był również
wyjątkowo zatwardziałym ateista. Co ciekawe taki agresywny
ateizm to typowa cecha środowiska fantastów (i komunistów).
Chyba nawet rozważano nie udzielenie mu pogrzebu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 07 2006 13:38   
Forum

b.t

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 07 2006 14:38   
Forum

Quote by axiries:

Dalej we wniebowzieciu Eliasza na ognisytym Rydwanie do nieba - biorac pod uwage , iz nic co jest materialne - wedlug biblii (cialo i krew ) nie ma prawa wstepu do innej , duchowej rzeczywistosci - wyjasnij jak potrafisz ??

Czytajac czytajac niektore Twoje posty, mam wrazenie ze duzy wpływ na Twóje poglądy mają lektury pana Ericha von Daenikena. Problem w tym, ze wszystko co niewytlumaczalne, pan Daeniken przypisuje kosmitom.
Co do wzięcia Eliasza z cialem i krwią do nieba - zauwaz, ze w Dziejach Apostolskich (1Kor. 15:50) jest mowa, ze cialo musi przejsc swego rodzaju przemiane - z ciala zniszczalnego (ziemskiego) w cialo niezniszczalne (niebiańskie). Apostoł podkreśla fakt przemienienia. Skąd masz pewność, że Eliasz nie został przemieniony by mógł wejsc do nieba?

===

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 07 2006 15:11   
Forum

b.t

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 07 2006 15:55   
Forum

Nie wiem dokładnie co to ciało niebiańskie. A niby skąd mam wiedzieć? Na podstawie niektorych fragmentów Biblii mogę jedynie przypuszczać, że będzie to ciało nieskazitelne, czyste, trwałe, odmienione w jakiś sposób.

Posłuchaj, porównaj sobie opis wstąpienia Eliasza do nieba i fragment z Ewangelii Jana, ktory wskazałeś. Róznica jest ogromna - Eliasz nie wstąpił do nieba z własnej mocy, tylko został tam wzięty przez Boga i tak to należy czytać. Natomiast w Ew. Jana chodzi o to, ze tylko Jezus wstąpił za sprawą swojej własnej mocy do nieba. I tak nalezałoby rozumiec podany przez ciebie werset. Dlaczego? Poniewaz zwróc uwagę z kim toczy sie tam dyskusja na ten temat - z Nikodemem - dostojnikiem żydowskim, który nie zaprotestował mówiąc: "jakto nie, a Eliasz to co, nie wstąpił?" albo cos w tym stylu, poniewaz dokladnie wiedzial ze chodziło o to, ze Jezus tam wstąpił sam, dzieki swojej mocy, potedze, a Eliasz został WZIĘTY, co czyni kolosalną różnicę.
Na pytanie: "a co z rydwanem" troszke się uśmiałem, wybacz mi... ale naprawde nie mam pojecia co z nim sie stało - może po szybkiej jeździe został odstawiony do przeglądu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 kwiecień 07 2006 18:53   
Forum

Axiries, nie serwuj nam tu fantastyki. Jesteś chyba zagorzałym zwolennikiem "Kodu Biblii", czy "Kodu Leonarda da Vinci". Ja takie książki, jak również komentarze wepchnąłbym w nicość, zniszczył, spalił, zdematerializował, gdyby się dało. Dość tym świństwom. Ja dziękuję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Gwardian
 kwiecień 07 2006 20:48   

pawvic

Najczystsza prowokacja i głupota.
Jednym słowem: BREDNIE.
Szkoda słów. Podaj chociaż jakie¶ wiarygodne Ľródło tychże "informacji" albo zamilcz.

O świętobliwa obłudo, o sakralna ignorancjo! Wiarygodnym źródłem jest właśnie tłumaczony tekst. Jakże ma dyskutować, milcząc? Już niebawem Ewangelia Judasza potrzęsie co nieco teologiczną PRAWDĄ o boskich planach zbawiania. Ciekawe na jakiej podstawie Kościoł uznał te 4 synoptyczne jako natchnione a tą całą resztę nie? Pierwsze znane wiadomości o Ewangelii Judasza pochodzą z roku 180 n.e. od biskupa Ireneusza z Lyonu, w dzisiejszej Francji. Biskup potępił manuskrypt jako herezję ponieważ znacznie odbiegał od przyjętego już kanonu wiary chrześcijańskiej. No tak, skoro już jakiś kanon przyjęto należało odrzucać wszystko co do niego nie pasowało. Kościoł przez wieki niszczył z niespotykaną bezwględnością wszelkie egzemplarze tej "Ewangelii" - jak się okazuje nie wszystkie.
Jeśli chodzi o Judasza - zdrada była tylko i wyłącznie jego niezależną decyzją - Jezus zamieniając zło na dobro, zresztą jak to cały czas czyni, wykorzystał jego postępek, by stanąć przed ludzkim trybunałem i zostać ukrzyżowany. To jest moja interpretacja, mam nadzieję, że słuszna.

Jezus zwany Chrystusem zstępuje na ziemię aby odkupić grzechy ludzkości. Taka jest bowiem wola Boga Ojca. Ma więc zatem do spełnienia jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną misję. Swoim słuchaczom wyjaśnia, że przyszedł „wypełnić proroctwa” czyli „aby się wypełniło”. Okazuje się, że Judasz Iskariota, zdrajca, jest właśnie jednym z elementów zaplanowanych przez Boga, prowadzących do „wypełnienia się” przeznaczenia Zbawiciela. U Jana, na Ostatniej Wieczerzy, tymi słowami Jezus zwraca się do współbiesiadników: „Nie mówię o was wszystkich; ja znam tych, których wybrałem. Ale to jest w tym celu, żeby się spełniło Pismo: Ten, który spożywał mój chleb, podniósł przeciw mnie swą piętę”. Mesjasz sam podkreśla, że świadomie i w oparciu o proroctwa, uczynił wszystko, aby się one wypełniły.
Wychodzi na to, że Jezus znał swój marny koniec i niczego zmienić nie mógł, bowiem wówczas pomieszałby boże plany. Ewangeliści stworzyli – nie wiedzieć po co(?) - absurdalną sytuację, w której „Nauczyciel”, „cichy i pokorny baranek”, rzuca groźby pod adresem zdrajcy przeklinając go za to, co ma zrobić. Ale to przecież wina Boga Ojca, gdyż On rzecz całą tak zaplanował i za sprawą Ducha Świętego realizował.
Poza przyczynieniem się do „wypełnienia Pisma” Judasz nie zrobił niczego ponad „boży plan” a mimo to został okrzyknięty najgorszym spośród wszystkich postaci Nowego Testamentu. Judasz stał się ofiarą rodzinnych intryg. I zamiast nagrody od chrześcijan, ołtarza (chociażby bocznego jak inni święci) i wiecznej wdzięczności, uczeń Jezusa został najohydniejszym apostołem. Aby jego imię i pamięć była w większym potępieniu stał się synonimem szatańskiego obłudnika, kłamcy, zaprzańca, złodzieja i zdrajcy. Ani Jezus ani apostołowie nie uczynili nic, aby odwieść Judasza od dokonania zdrady lub mu ją uniemożliwić – a przecież, w myśl zasady „miłości bliźniego” i zbawienniczej misji Nauczyciela - mogli i powinni. Uniknąłby piekła, czyli ognia wiecznych męczarni.
Tylko czy powinni? Skoro takie były plany Boga?
Czy zatem faktycznie "Byłoby lepiej gdyby się nie narodził?" ( Mat. 21.24)

===

Cytat 
Dariusz Kot
 kwiecień 07 2006 21:55   
Forum

Twoj zapal w szukaniu Prawdy jest cenny, ale popatrz na to mowisz, bardziej... historycznie.

Dlaczego akurat EJ mialaby "zatrzasc" teologia? Jest sporo wczesniejszych i "ostrzejszych" tekstow, ktore niczym nie zatrzesly. Musisz umiec rozrozniac emocjonalne, duchowe i logiczne podstawy wiary religijnej.

Pytanie o wine Boga jest stare jak Biblia. To ksiega narodu, ktory mial zawsze tak samo przerabane, jak nasz - tulaczki, niewola. Poczytaj Hioba, Koheleta. Istnieje od wiekow caly dzial teologii, zajmujacy sie tzw. tajemnica nieprawosci. Ale pozostale dzialy tez nadal istnieja!

Kosciol ma wiele odcieni, a miejsce w ktorym zabierasz glos jest akurat ekumeniczne - jak najdalsze od "palenia (czyichkolwiek) ksiag". Zreszta, z najlepszej swieckiej filozofii (niemieckiej)palenie ksiag takze kiedys wyniklo.

Ludzie sa generalnie glupsi, nizbysmy chcieli: nie pokrywa sie to z podzialem na religijnych i niereligijnych.

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 07 2006 22:05   
Forum

b.t

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Gwardian
 kwiecień 07 2006 22:32   

Ciekawym jaki związek to świętobliwe widzenie-objawienie ma z tak zwaną "prawdą objawioną" - jedynie sluszną i jedynie prawdziwą?
Przecież ewangeliczny (nie apokryficzny) Jezus ujawniając, iż jest w posiadaniu wiadomości o zdradzie, zaczyna złorzeczyć zdrajcy, zapowiadając jego marny koniec. Nie ma u Zbawiciela chęci usprawiedliwienia i wybaczenia. Czyżby nie znał jeszcze planów swego Ojca niebiańskiego? Z drugiej zaś strony, czy jest możliwym aby Jezus rzucał gromy na głowę tego, dzięki któremu Pisma miały się wypełnić? Czyż mógł potępiać współpracownika Ducha Świętego i wykonawcę boskich planów swojego Ojca? Czyżby zapomniał, jak nauczał: „Miłujcie nieprzyjacioły wasze; dobrze czyńcie tym, którzy mają was w nienawiści, a módlcie się za prześladujących i potwarzających was”. To jakieś nieporozumienie! Legendę o Ostatniej Wieczerzy z udziałem Judasza sporządzono na podstawie słów psalmu 23: „Bo choćbym i chodził wpośród cienia śmierci...”. Zdradziecki pocałunek Judasza zaistniał, gdy zapisano w księdze Przysłów: „Lepsze są rany od miłującego, niż zdradliwie pocałunki od nienawidzącego” a w innej biblijnej wersji „Razy przyjaciela są oznaką wierności, pocałunki wroga są zwodnicze”. Sposób w jaki dokonała się zdrada, to misterium, ewangeliczny melodramat. Judasz oczywiście zdradził tylko dlatego - jak wspomniałem - żeby „wypełniło się Pismo”. Ewangeliści nie silą się na nic nowego i oryginalnego, ale swoim zwyczaju, dokonują plagiatu, żywcem wprowadzając ze Starego Testamentu niezbędne wątki i wydarzenia, które są u Jeremiasza i Zachariasza. Obaj prorocy oczywiście swoje wizje odnosili do zupełnie innych wydarzeń, a wymienione tam „rekwizyty” odegrały już wcześniej swoją rolę. Jednak kościelni komentatorzy i teolodzy potrafią "słowem bożym" a nawet jego najmniejszym fragmentem, choćby jedną niezmienioną jota udowodnić wszystko - każdą świętobliwą, nawet bzdurę.

===

Cytat 
Matija
 kwiecień 07 2006 23:41   
Forum

Judasz nie był potępiony przez Kościół, a słowa -lepiej by było gdyby się nie narodził, świadczą właśnie o miłości Jezusa. Możliwe, że wiedział o tym, że Judasz popełni samobójstwo. Było mu go żal, losu tego człowieka. Nikt też oprócz Boga nie zna dalszej historii Judasza (tej po śmierci, wiec dlaczego mówicie o piekle, jakby to było przesądzone?).
Następnie, mylnie interpretowane jest słowo proroctwo, jako coś nieuniknionego-narzuconego. A tak nie jest.
Proroctwo jest to wiedza o pewnym wydarzeniu z przyszłości, ale samo w sobie nie determinuje tego wydarzenia. Kazdy człowiek ma wolną wolę. Tutaj jest logika, wbrew "ludzkim" pozorom. Dla nas może się to wydawać moze absurdalne, ale nasz umysl nie doświadcza na co dzień takich zjawisk, i dlatego, odczuwa brak logiki (nasz umysł "gubi się na tym polu").
Zwiazana z kwestią wolnej woli, jest też sprawa Ducha Świetego. Sugerujecie, że niby DŚ pobudza do zła?!
Wolna wola.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 08 2006 00:07   
Forum

b.t

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 08 2006 08:33   
Forum Moderator
Moderator

Wiara ma podstawy logiczne i swoje argumenty. Wiara nie jest oparta li jedynie na sluchaniu slowa... Zreszta jakiego slowa?? Biblia posluguje sie dwoma slowami na okreslenie"slowo" rhema i logos... Kazde z tych slow ma inne znaczenie. Moja wiara oparta jest na smierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Jest sensowna, logiczna i spojna... Prosze nie imputowiac ludziom, ze wierzac musza popelniac intelektualne sepuku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 kwiecień 08 2006 09:44   
Forum

Quote by maxurd: Wiara ma podstawy logiczne i swoje argumenty. Wiara nie jest oparta li jedynie na sluchaniu slowa... Zreszta jakiego slowa?? Biblia posluguje sie dwoma slowami na okreslenie"slowo" rhema i logos... Kazde z tych slow ma inne znaczenie. Moja wiara oparta jest na smierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Jest sensowna, logiczna i spojna... Prosze nie imputowiac ludziom, ze wierzac musza popelniac intelektualne sepuku.

Jak najbardziej. Fides et ratio. Gdy wiara i rozum współdziałają, nawzajem sie wspierają, wtedy dochodzi do najpełniejszego (możliwego na ziemi) poznania Boga.
Człowiek musi korzystać maksymalnie ze wszystkich darów - swoich umiejętności, ku poznaniu Boga.

===

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 08 2006 10:29   
Forum

b.t

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 08 2006 11:47   
Forum Moderator
Moderator

Zwyczajne zupelnie jest dal mnie to, ze cuda sie dzieja. Chrzescijanstwo bez cudow to jest cos co mozna nazwac chrzescijanstwem Jana Chrzciciela - Opoiwadaniem o Bozym Krolestwie a zyciem poza nim. Rozne oczywiscie cuda sa i kiedy widzimy niektore z nich to nie potrafimy powiedziec slowa. Sa jednak takie cuda, nad ktorymi potrafimy przejsc do porzadku dziennego...

To o zyciu z cudami

Natomiast o racjonalnosci i cudach

Zupelnie nieracjonalne jest dla mnie to ze samoloty lataja, muzyka gra z radia a mikrofala grzeje jedzienie. Zupelnie jednak naturalnie to przyjmuje... Przyjmuje to bo naturalne jest dla mnie to, ze kiedy wsiade do auta i przekrece kluczyk to ono pojedzie... Tak jak naturalne jest to, ze apostolowie byli swiadkami konkretnych cudow i traktowali je w sposob zupelnie zwyczajny. Kiedy modlisz sie i Bog konkretnie odpowiada to poznajesz, ze obok praw swata materialnego sa prawa swiata duchowego, ktore wywieraja konkretny wplyw na nasza rzeczywistosc...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 kwiecień 08 2006 14:14   
Forum

hmm wmieszałem się w temat.
Axiries, myslę że moja wiara właściwa narodziła się tak samo jak u większości, u wszystkich (?). Będac "bombardowanym" 'Logos', w pewnym momencie życia przyszło do mnie 'Rhema'. Przez Rhema stałem się świadomy drogi jaką wybrałem. Prawda 'Logos', nagle dotarła do mnie pełniej, zrozumiałem ją.
I od tego momentu świadomie buduję swoją wiarę, wspieram ją rozumem i proszę jako o dar Ducha.

===

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 08 2006 14:18   
Forum

b.t

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 09 2006 00:52   
Forum Moderator
Moderator

Wszystkiego dobrego i milych lotow na marsa... Serdecznie pozdrawiamy wszystkich kosmitow...

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 09 2006 00:56   
Forum

Quote by maxurd:
Wszystkiego dobrego i milych lotow na marsa... Serdecznie pozdrawiamy wszystkich kosmitow...

Maxurd, po co tyle ironii? Jasne, że trzeba podchodzić do tego typu spraw z dystansem, ale nie masz pewności, że żyjemi sami we wszechświecie. Biblia ani tego nie potwierdza, a co najważniejsze - nie wyklucza.

P.S. O ile wcześniej nie nastąpi koniec świata, jestem przekonany, że człowiek wyląduje na Marsie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 kwiecień 09 2006 01:20   
Forum

Piotrze, chyba nie chcesz powiedzieć, że Maxurd jest jakoś szczególnie ironiczny? Oj, bo się zabiorę za te wszystkie kosmiczne rewelacje i dopiero się hektolitry jadu poleją...

Bo, szczerze mówiąc, zasługują na to. Aż chyba jakąś tempą 'kosmiczną' piosenkę napiszę, nagram, wrzucę na serwer i zapodam linka.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 09 2006 02:03   
Forum

Heh..

Ufoludki, kosmici, obcy, przybysze z kosmosu... jakkolwiek ich nie nazwać myślę, że nie ma podstaw by negować ich istnienie, ale nie ma też podstaw by w nich wierzyć.
Jednak daję konia z rzędem temu, kto w sposób definitywny udowodni że nie ma innej formy życia we wszechświecie.
A jeśli ktoś uważa, że to własnie oni sa bogiem/bogami, no cóż... życzę mu powodzenia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,87 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty