Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Carl Gustav Jung
 |  Wersja do druku
Asia
 kwiecień 11 2006 18:20  (Czytany 8264 razy)  
Forum

Status: offline

Kto czytał Junga "Psychologia i religia" albo "Odpowiedź Hiobowi"? Mam nadzieję, że ktoś czytał....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 11 2006 19:55   
Forum

"Odpowiedź Hiobowi" czytałem już jakiś czas temu. Bardzo interesująca pozycja i jej publikacja wymagała wiele odwagi od jej autora, bo wzbudziła niemałe kontrowersje.

Bóg jest tam traktowany jako pacjent, który leczy się u najlepszego psychiatry - jego własnego stworzenia, człowieka. Jung podejmuje w tej pracy problematykę obojętności Boga na zło, potrzeby ofiary Chrystusa, jak i istoty tego ostatniego. Uzdrowienie sytuacji widzi w likwidacji dwoistości umysłowej, w której znalazł się człowiek.

Bardzo interesujące jest jedno ze sformułowań Junga, z których wynika, iż Szatan to nic innego jak ciemna strona Boga Jahwe, który w Starym Testamencie jawi się jako okrutnik, mściciel i krwiopijca, twór o typowo ludzkich cechach, co do którego jednak podejmowane są wysiłki w celu przedstawienia go jako bytu dobrego.

Odpowiedź Hiobowi jest na pewno pozycją godną lektury, ale chyba nie dla każdego, bowiem np. fundamentaliści religijni raczej nie będą w stanie dostrzec przesłania jej treści. "Psychologii religii" nie miałem jeszcze okazji zgłębić, ale słyszałem, iż jej autor podjął dość głęboką analizę istoty różnych religii w odniesieniu do sfery procesów psychicznych.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 12 2006 15:59   
Forum

Od kiedy przeczytałam Junga inaczej patrzę na sferę religiją. "Psychologię i religię" gorąco polecam, jeszcze jej nie skończyłam le jest super Ciekawe, Jung w niektórych środowiskach katolickich jest uważany za heretyka... a jednak wiedzy na temat teologii wschodu i zachodu, alchemii i religii archaicznych odmówić mu nie można. Ja mam dla niego wielki pokłon jako psychiatry i myśliciela. Myślę, że ani teolog ani psycholog nie powinni tak siebie nazywać jeśli go go znają Nie mam na tyle wiedzy, aby stwierdzic czy się we wszystkim z nim zgadzam, ale bardzo mnie on przekonuje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 12 2006 16:17   
Forum

Polecam jeszcze Ludwika Feuerbacha, jeśli chodzi o "psychologię relgii".

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 16:41   
Forum

Quote by Ksiena: Ciekawe, Jung w niektórych środowiskach katolickich jest uważany za heretyka... a jednak wiedzy na temat teologii wschodu i zachodu, alchemii i religii archaicznych odmówić mu nie można.

Jung trudno uznać za heretyka, bo jego psychologia choć zabarwiona jest tłem religijnym, samą religią, a zwłaszcza odłamem chrześcijaństwa nie jest, więc nie może być trakotwana jako herezja.

Niemniej jego poglądy budzą zwłaszcza u chrześcijańskiej ortodoksji dreszcze (nie tylko u katolików, ale szczególnie u ultraprotestanckich fundamentalistów). Moim zdaniem rozjuszył on ich trochę swoją koncepcją diabła. Według niego rozwój i potęga zła bierze się z tego, że zło zostaje odrzucone i wyparte, przez co wcale nie niszczy się go, ale pozwala mu się kumulować "w cieniu" i tym samym wyrosnąć w jeszcze potężniejszą siłę, która tak czy owak się zamanifestuje. W tym widzi m.in. wytłumaczenie, że cywilizacje bazujące na przesłaniu miłości de facto były owładnięte nienawiścią i szerzyły zło.

Uważa on, że przysłowiowy cień, diabeł, którego posiada każdy człowiek, powienien zostać zjednoczony ze swoim przeciwieństwem (zjednoczenie świadomości z nieświadomością). Co ciekawe także w umiarkowanych kręgach chrześcijańskich (nawet w KRk) pojawiają się głosy doceniające Junga. Niektórzy nawet uważają, że można ponownie odczytać przesłanie chrześcijaństwa bazując na psychologii jungowskiej.

Pozdrawiam. Raf

PS. Niektóre pojęcia jungowskie weszły na stałe do nauki psychologii. Najbardziej znane to: introwertyk, ekstrawertyk, jak również zbiorowa świadomość i nieświadomość.

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 12 2006 16:51   
Forum

Hmm... przecież ja to wszystko wiem Poza tym to nie wszystkie pojęcia, które weszły do psychologii. Trudno sobie wyobrazic dzisiaj leczenie nerwic albo psychoz bez jego psychologii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 12 2006 16:59   
Forum

Quote by Ksiena: Hmm... przecież ja to wszystko wiem Poza tym to nie wszystkie pojęcia, które weszły do psychologii. Trudno sobie wyobrazic dzisiaj leczenie nerwic albo psychoz bez jego psychologii.

Niezapominajmy, że był to pierwszy uczeń Zygmunta Freuda, jednego z ojców Psychoanalizy.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 17:23   
Forum

Quote by Ksiena: Hmm... przecież ja to wszystko wiem

Ja wiem, że nic nie wiem...

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 19:04   
Forum

Quote by Gocek:Niezapominajmy, że był to pierwszy uczeń Zygmunta Freuda, jednego z ojców Psychoanalizy.

Ja bym dodałe jeszcze jedną ciekawostkę: Jung przez jakiś czas zerkał przychylnym okiem w stronę niemieckiego ruchu nacjonalistycznego, a nawet spotykał się z Goebbelsem. Tylko że w porę się z tego wycofał, niemniej wielu jego przeciwników do tej pory próbuje na siłę podczepić jungizm pod nazizm, wmawiając sobie i wszystkim, że jedno inspirowało drugie, co jest bzdurą. Owszem, niektórzy naziści interesowali się koncepcjami tego szwajcarskiego psychiatry, ale miał on również zwolenników wśród zatwardziałych wrogów narodowego socjalizmu.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 12 2006 19:50   
Forum

Co do nazizmu - Jung stworzył nawet psychologiczną teorię powstania o powodzenia nazizmu. Oczywiscie nie pochwalając jej. A freud Jungowi do pięt nie dorasta

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 20:27   
Forum

Junga w pewnym sensie można uważać za współczesnego gnostyka, bo wiele jego koncepcji było inspirowanych koncepcjami zaliczającymi się do szerokiego nurtu gnozy i gnostycyzmu. Jedną ze swoich prac, którą napisał po zerwaniu z Freudem podpisał pseudonimem "Bazylides". Były tam wątki upadku, pleromy i samego Abraxasa, którego jednak ten nieco inaczej pojmował od aleksandryjskiego gnostyka. W pisamach znalezionych w Nag Hammadi szukał potwierdzenia swoich koncepcji (np. anioł, obraz), a jego przyjacielem był jeden z głównych badaczy tych kodeksów - prof. Gilles Quispel.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 12 2006 21:11   
Forum

Quote by Ksiena: Co do nazizmu - Jung stworzył nawet psychologiczną teorię powstania o powodzenia nazizmu. Oczywiscie nie pochwalając jej. A freud Jungowi do pięt nie dorasta

Te ostatnie słowa są mocno ignoranckie i są prawdopodobnie wynikiem niewiedzy - dlatego się nie gniewam
Ale jest to coś takiego jakby: Arystoteles nie dorastał do pięt św. Augustynowi, lub Darwin nie dorastał do pięt np: Richardowi Dawkinsowi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 12 2006 22:02   
Forum

Quote by Gocek:
Quote by Ksiena: Co do nazizmu - Jung stworzył nawet psychologiczną teorię powstania o powodzenia nazizmu. Oczywiscie nie pochwalając jej. A freud Jungowi do pięt nie dorasta

Te ostatnie słowa są mocno ignoranckie i są prawdopodobnie wynikiem niewiedzy - dlatego się nie gniewam
Ale jest to coś takiego jakby: Arystoteles nie dorastał do pięt św. Augustynowi, lub Darwin nie dorastał do pięt np: Richardowi Dawkinsowi.

Nieprawda. Co to to nie. Myślę, że Ty za mało wiesz o Jungu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 12 2006 22:11   
Forum

Quote by Rafamael: Junga w pewnym sensie można uważać za współczesnego gnostyka, bo wiele jego koncepcji było inspirowanych koncepcjami zaliczającymi się do szerokiego nurtu gnozy i gnostycyzmu. Jedną ze swoich prac, którą napisał po zerwaniu z Freudem podpisał pseudonimem "Bazylides". Były tam wątki upadku, pleromy i samego Abraxasa, którego jednak ten nieco inaczej pojmował od aleksandryjskiego gnostyka. W pisamach znalezionych w Nag Hammadi szukał potwierdzenia swoich koncepcji (np. anioł, obraz), a jego przyjacielem był jeden z głównych badaczy tych kodeksów - prof. Gilles Quispel.

Pozdrawiam. Raf

Tak, to prawda. Próbowałam przebrnąć przez opasłe dzieło Junga "Psychologia a alchemia". Jest to wynik jego badań nad symbolami alchemicznymi (a więc i teksty gnostyckie były źródłem badań) i symbolami nieświadomości zbiorowej, które okazały się identyczne!!! Wkład Junga w psychologię jest pionierski. Dla mnie jego całe dzieło to kosmos. Zachwycam się Jungiem juz kawałek czasu i , że tak powiem - wyrywa mnie z butów

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 13 2006 11:44   
Forum

No więc właśnie. Ciekawe są doświadczenia Junga, które prowadził ze swoimi pacjentami. Opisywał m.in. jak rysowali oni podczas hipnozy podobne symbole alchemiczne, których wcześniej w ogóle nie znali. To naprowadziło go na ślad istnienia czegoś takiego jak zbiorowa nieświadomość i świadomość. To też mogłoby wyjaśnić, dlaczego czasem jest tak, że w różnych częściach świata rodziły się podobne idee, mimo że ich głosiciele nie mieli ze sobą nic wspólnego i nie mogło być mowy o inspiracji. Dobrym przykładem są tu legendy o bogach zbawiających świat i oddających życie za grzechy ludzkie (Mitra, Ozyrys, Dionizos, Jezus, Quetzalcoatl itp.).

A co do sporu czy Freud nie dorasta do pięt Jungowi. Cóż, Zygmunt bardzo przeżył odejście swojego ucznia i współpracowika, gdyż to w nim widział swego następcę. Wydaje mi się jednak, że koncepcja jungowska jest o wiele pełniejsza i głębsza od freudowskiej, mimo że oczywiście czerpie z niej inspirację, a to drugie jest niesłychane ważne w docenianiu kogoś.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 13 2006 13:00   
Forum

No cóż mogę powiedzieć Zgadzam się z Tobą

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 13 2006 14:12   
Forum

Zawsze możesz coś dodać, uzupełnić.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 13 2006 14:18   
Forum

A słyszałeś, co Jung odpowiedział, kiedy go zapytano, czy wierzy w Boga? - "Ja nie wierzę, ja wiem!"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 13 2006 15:07   
Forum

Tego akurat nie słyszałem. Ciekawe, że odpowiedź Junga jest aż taka stanowcza: w końcu czerpał on dużo inspiracji od papieża agnostycyzmu Immanuela Kanta, a tenże napisał bodajże w "Krytyce czystego rozumu" całą rozprawę przeciw istnieniu Boga osobowego, który rzekomo jest przyczyną wszystkiego i ponad którym nie ma nic.

Ale tłumacz dzieł Junga Jerzy Prokopiuk opowiadał mi jeszcze inną ciekawostkę o Jungu, że mianowicie ściął się on kiedyś z jakimś austriackim ezoterykiem nazwiskiem Rudolf Steiner, który mocno skrytykował jego koncepcje psychoanalityczne, przeciwstawiając im własne.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 14 2006 10:24   
Forum

Znasz Prokopiuka? Chwała mu za to, że przełożył Junga na polski!!! Jednak moim marzeniem jest czytać Junga po niemiecku...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 14 2006 10:47   
Forum

Prokopiuka znam, ale za językiem niemieckim to nie przepadam.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 14 2006 12:01   
Forum

W takim razie - przypuszczam, że sam Prokopiuk musi mieć jakąś dużą sympatię do Junga, skoro tak wiele jego dzieł przetłumaczył. Może mi zdradzisz jego stosunek do junga?

Ja niemiecki kocham, ciągle się uczę

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 14 2006 15:11   
Forum

Stosunek Prokopiuka do Junga jest krótko mówiąc: entuzjastyczny, choć on sam przetłumaczył o wiele więcej tekstów i różnych autorów (m.in. Steinera, którego wyżej ceni niż szwajcarskiego psychiatrę, ale był tam także Freud, mistrz Eckhart i wielu innych).

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 14 2006 16:49   
Forum

Quote by Ksiena:
Quote by Gocek:

Nieprawda. Akurat lubie i potrafię docenić obydwu. A Freuda lubie i doceniam bo był pierwszym z wielkich demaskatorów, co można dostrzec czytając jego dzieła, których jest jak na lekarstwo. Jung to po prostu kontynuacja i modyfikacja - także ciekawa i pouczająca, ale nie rewolucyjna (kilka pojęć na stałe weszło do słownictwa psychologii). Najlepszy uczeń Mistrza, potem się troche poróżnili

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 14 2006 17:22   
Forum

Quote by Gocek:
Quote by Ksiena:
Quote by Gocek:

Nieprawda. Akurat lubie i potrafię docenić obydwu. A Freuda lubie i doceniam bo był pierwszym z wielkich demaskatorów, co można dostrzec czytając jego dzieła, których jest jak na lekarstwo. Jung to po prostu kontynuacja i modyfikacja - także ciekawa i pouczająca, ale nie rewolucyjna (kilka pojęć na stałe weszło do słownictwa psychologii). Najlepszy uczeń Mistrza, potem się troche poróżnili

Jeśli uważasz, że dzieło junga to tylko kontynuacja i modyfikacja to udowodniłeś, że zbyt mało o Jungu wiesz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 14 2006 17:26   
Forum

Quote by Rafamael: Stosunek Prokopiuka do Junga jest krótko mówiąc: entuzjastyczny, choć on sam przetłumaczył o wiele więcej tekstów i różnych autorów (m.in. Steinera, którego wyżej ceni niż szwajcarskiego psychiatrę, ale był tam także Freud, mistrz Eckhart i wielu innych).

Pozdrawiam. Raf

Zainteresowania Prokopiuka są bardzo określonew kierunku, który lubię Muszę sięgnąć do tego Steinera, skoro tak mówisz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 14 2006 21:04   
Forum

Quote by Ksiena:
Quote by Gocek:
Quote by Ksiena:
Quote by Gocek:

Jeśli uważasz, że dzieło junga to tylko kontynuacja i modyfikacja to udowodniłeś, że zbyt mało o Jungu wiesz.

Wg. Ciebie to pewnie każdy, kto lubi także - a może nawet bardziej Freuda od Junga - mało o Jungu wie. Ja lubie i posiadam książki (min: Odpowiedź Hiobowi) obydwu panów. I nie lubie jak ktoś porównuje jednego z drugim, w sposób w jaki ty ich porównałaś. Można tak powiedzieć tylko nie znając jednego z nich. Jeżeli znasz dobrze Freuda i Junga zarazem - takiego porównania "do pięt nie dorastał" byś nie wygłosiła - a jak to robisz to jest to wynikiem ignorancji (np: wynikające z ateizmu Freuda), bądź innych uprzedzeń. Bo Jungiem to można sobie tłumaczyć chrześcijaństwo itd.
Nie wątpię, że posiadasz obszerną wiedzę o Jungu (pewnie większą niż ja), ale jedyne co mnie uraziło to Twoje arbitralne stwierdzenie - to wszystko. I choćby nawet Jung był 100 razy lepszy - to Freud to wszystko zaczął , a jego koncepcje i badania były rewolucyjne na tamte czasy - wręcz "demaskatorskie". Po prostu lubie to "złote dziecko" jak mawiała matka na Freuda - i takim porównaniem uraziłaś moje uczucia (nie religijne zaznaczam)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 14 2006 23:42   
Forum

Quote by Gocek:
Quote by Ksiena:
Quote by Gocek:
Quote by Ksiena:
Quote by Gocek:

Wg. Ciebie to pewnie każdy, kto lubi także - a może nawet bardziej Freuda od Junga - mało o Jungu wie. Ja lubie i posiadam książki (min: Odpowiedź Hiobowi) obydwu panów. I nie lubie jak ktoś porównuje jednego z drugim, w sposób w jaki ty ich porównałaś. Można tak powiedzieć tylko nie znając jednego z nich. Jeżeli znasz dobrze Freuda i Junga zarazem - takiego porównania "do pięt nie dorastał" byś nie wygłosiła - a jak to robisz to jest to wynikiem ignorancji (np: wynikające z ateizmu Freuda), bądź innych uprzedzeń. Bo Jungiem to można sobie tłumaczyć chrześcijaństwo itd.
Nie wątpię, że posiadasz obszerną wiedzę o Jungu (pewnie większą niż ja), ale jedyne co mnie uraziło to Twoje arbitralne stwierdzenie - to wszystko. I choćby nawet Jung był 100 razy lepszy - to Freud to wszystko zaczął , a jego koncepcje i badania były rewolucyjne na tamte czasy - wręcz "demaskatorskie". Po prostu lubie to "złote dziecko" jak mawiała matka na Freuda - i takim porównaniem uraziłaś moje uczucia (nie religijne zaznaczam)

Przepraszam kotek, że uraziłam Twoje uczucia. Dalej uważam, ze Freud Jungowi do pięt nie dorasta Cóż, Freud był ateistą, nie zajmował się duchowością, religijnością człowieka pod względem psychologicznym, co uważam za błąd kardynalny, ponieważ zacytuję Alporta "Postawa religijna przyczynia się do integracji osobowości", Freud tego bidula nie zauwazył. Ale to nie tylko jeden minus Freuda - parę jego superpomysłów typu zazdrość o penisa, sprowadzanie niemalze wszystkiego do popędu seksualnego. Pod tym względem tez go moze trochę rozumiem - przychodziły do niego pacjentki - kobitki niedopieszczone, mężowie byli na wojnie, stąd te jego rewolucyjne pomysły zapewne. Jest twórcą psychoanalizy - niewątpliwie jest to dokonanie, Jung poszedł tą drogą, ale zaszedł o wiele, wiele,wiele dalej!!! Chocby ktos twierdził, że Freud jest świetny, to Jung jest przy nim 1000 razy bardziej świetny. I mam pytanie do Ciebie - o co chodziło Ci z tym tłumaczeniem sobie chrześcijaństwa?
Bo jeśli o mnie chodzi, to Jung mnie oddala stanowczo od chrześcijaństwa (więc może naprawdę mało o nim wiesz?)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 15 2006 10:35   
Forum

Dalej uważam, ze Freud Jungowi do pięt nie dorasta

Twoja sprawa
Cóż, Freud był ateistą, nie zajmował się duchowością, religijnością człowieka pod względem psychologicznym, co uważam za błąd kardynalny, ponieważ zacytuję Alporta "Postawa religijna przyczynia się do integracji osobowości", Freud tego bidula nie zauwazył.

Bo zajmował się czym innym a nie religijnością i z czego innego zasłynął i co innego osiągnął.
Ale to nie tylko jeden minus Freuda - parę jego superpomysłów typu zazdrość o penisa, sprowadzanie niemalze wszystkiego do popędu seksualnego.

Kompleks Edypa, Egoizm, Marzenia senne, czynności omyłkowe, ID - EGO - SUPEREGO, Libido, nieświadomość, świadomość, cenzura, tłumienie, fiksacja itd. Faktem jest, że popęd seksualny odgrywa istotną rolę w stosunkach międzyludzkich i motywuje ich do pewnych zachowań i działań.
Pod tym względem tez go moze trochę rozumiem - przychodziły do niego pacjentki - kobitki niedopieszczone, mężowie byli na wojnie, stąd te jego rewolucyjne pomysły zapewne.

Także po wojnie modne było mieć swojego prywatnego psychoanalityka polecam książkę "Kryzys psychoanalizy" E. Fromm
Jest twórcą psychoanalizy - niewątpliwie jest to dokonanie, Jung poszedł tą drogą, ale zaszedł o wiele, wiele,wiele dalej!!!

No bo był młodszy i mógł bazować, modyfikować, odkrywać opierając się na podwalinie poprzedników, której nie można tak sobie przekreślać. To tak jakby Sokrates nie dorastał do pięt Platonowi!
Chocby ktos twierdził, że Freud jest świetny, to Jung jest przy nim 1000 razy bardziej świetny.

Totalny subiektywizm. Moim zdaniem obaj są świetni, zawdzięczamy im wiele i byli wybitni.
I mam pytanie do Ciebie - o co chodziło Ci z tym tłumaczeniem sobie chrześcijaństwa?

Cytat z Rafamel:
Co ciekawe także w umiarkowanych kręgach chrześcijańskich (nawet w KRk) pojawiają się głosy doceniające Junga. Niektórzy nawet uważają, że można ponownie odczytać przesłanie chrześcijaństwa bazując na psychologii jungowskiej.
Bo jeśli o mnie chodzi, to Jung mnie oddala stanowczo od chrześcijaństwa (więc może naprawdę mało o nim wiesz?)

Moim zdaniem nauka, w tym psychologia oddala nie tylko od chrześcijaństwa ale wogóle od religii.
Przepraszam kotek, że uraziłam Twoje uczucia.

Miał
Cytat z Rafamel:
Wydaje mi się jednak, że koncepcja jungowska jest o wiele pełniejsza i głębsza od freudowskiej, mimo że oczywiście czerpie z niej inspirację, a to drugie jest niesłychane ważne w docenianiu kogoś.

Jest to bardzo ważne, czego koleżanka Ksiena nie dostrzega

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 15 2006 10:53   
Forum

Kurcze, nie chce mi się kłócić i tak zostaje przy swoim. Freud nie dorasta do pęt Jungowi i kropka. Nauczyłam siostrę robic jajecznicę i ona umie teraz duzo innych rzeczy gotować lepiej ode mnie, ale to nie znaczy, że ja jestem wielka, bo umiem robić jajecznicę. Miau

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,21 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości